چگونه پوست را سریع التیام دهیم؟

التیام پوست
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.66K

پوست شما می تواند به دلیل برش یا بثورات قرمز و تحریک شده شود. شما همچنین ممکن است مشکلات پوستی مانند تکه های خشک یا اگزما داشته باشید که می خواهید سریعا از بین بروند. التیام دادن سریع پوست می تواند با استفاده از محصولات تجاری مانند پماد آنتی بیوتیک انجام شود. همچنین، پماد ممکن است سریعتر از داروهای طبیعی مثل روغن عسل و روغن چای کار ساز باشد. یک مراقبت خانگی خوب می تواند به بهبود پوست شما کمک کند و کاری کند که زخم کم تری بر جا گذاشته شود. اگر پوست شما بهتر نمی شود یا فکر می کنید که ممکن است عفونت داشته باشد، به پزشک خود مراجعه کنید تا درمان شود.

خوب کردن زخم ها و خراش ها

۱- منطقه را با آب گرم شستشو دهید

پوست

برای برداشتن خاک و آلودگی از روی زخم، برش یا خراش را زیر آب گرم قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که آب خیلی گرم نیست، زیرا می تواند به پوست شما آسیب برساند. اجازه دهید آب برش و یا خراش را بشوید.

 • وقتی که برش یا زخم را بشویید حواستان باشد که اگر زخم عمیق یا بزرگ است. اگر شما می توانید بافت یا چربی داخل برش را ببینید یا آن ۳ اینچ (۷.۶ سانتیمتر) یا قطر بزرگتر است، بلافاصله به دکتر خود مراجعه کنید. شما ممکن است بخیه برای درست جوش خوردن زخم نیاز داشته باشید.

۲- یک پماد آنتی بیوتیک اعمال کنید

التهابات پوستی

پماد آنتی بیوتیک را از داروخانه محل تان بخرید. از پماد یک تا سه بار در روز و یا به گونه ای که روی برچسب دارو ذکر شده است استفاده کنید از انگشتان پاک استفاده کنید. این پماد به حفظ رطوبت منطقه و جلوگیری از نفوذ باکتری ها به پوست شکسته شده، اجازه می دهد تا درمان شود.

 • می توانید از پماد آنتی بیوتیکی مانند پولیسپورین استفاده کنید.

۳- زخم را با باند بپوشانید

التهابات پوستی

برش یا خراش را مرطوب نگه داشته و با یک باند محافظت کنید. برای یک زخم یا برش کوچکتر از باند کوچک استفاده کنید. گاز استریلی که پرز نمی دهد را بر روی یک زخم بزرگتر یا برش بگذارید، انتهای آن را با چسب محکم کنید.

۴- پانسمان را یکبار در روز تغییر دهید و برش یا خراش را بپوشانید

التهابات پوستی

برای اطمینان از اینکه برش یا خراش به سرعت در حال بهبود است، مطمئن شوید که هر ۲۴ ساعت یک باند تازه بر روی زخم می گذارید. پانسمان را بردارید و پماد آنتی بیوتیک را بر روی زخم بزنید. سپس، یک باند جدید بر روی زخم قرار دهید. برش و یا خراش را پوشانده شده نگه دارید تا بتواند مرطوب و در حال بهبود باقی بماند.

 • اطمینان حاصل کنید که برش یا خراش در هنگام خارج شدن از خانه در معرض نور خورشید قرار نگیرد. خورشید می تواند رنگ برش یا خراش را از بین ببرد، و منجر به طول کشیدن زمان بهبودی می شود.
 • فقط وقتی که در حمام هستید، باید باند را بردارید، زیرا رطوبت به بهبود زخم کمک می کند.

۵- اگر بعد از ۱ تا ۳ هفته برش یا خراش بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید

التهابات پوستی

اکثر زخم های کوچک و خراش های سطحی در عرض ۱ تا ۳ هفته بدون ایجاد زخم خوب می شوند. اگر برش یا خراش نشانه هایی از بهبود را نشان نمی دهد، یا یک اثر زخم تشکیل نمی شود، به دکتر بروید. او می تواند برش یا خراش را ارزیابی و تعیین کنند که آیا آن عفونی شده است یا خیر.

بهبود دادن کهیر ها و التهابات پوست

۱- برای تسکین پوست خود از کمپرس استفاده کنید

التهابات پوستی

اگر بثورات متورم شده یا تحریک شده باشند، آن را با استفاده از یک حوله خیس سرد خنک کنید. کمپرس را روی ناحیه تحریک شده قرار دهید و آن را تا مدت زمان ۵ تا ۱۰ دقیقه نگه دارید.

 • کمپرس را بر روی پوست خود را مالش ندهید، زیرا این کار می تواند باعث بروز خارش شود.
 • مکان کمپرس را هر ۵-۱۰ دقیقه تغییر دهید تا کل منطقه خنک شود.

۲- پماد هیدروکورتیزون را اعمال کنید

التهابات پوستی

هیدروکورتیزون به کاهش قرمزی و تورم پوست کمک می کند. برای خریدن کرم هیدروکورتیزون به داروخانه محله  خود مراجعه کنید. کرم را یک یا دو بار در روز با یک انگشت تمیز به پوست خود بمالید.

 • استفاده از پماد هیدروکورتیزون را پس از بهبودی پوست خود متوقف کنید، زیرا استفاده از آن در پوست سالم باعث ایجاد قرمزی می شود.

۳- آلوئه ورا یا کالاندولا را به پوست تحریک شده اعمال کنید

التهابات پوستی

آلوئه ورا را در قالب ژل یا پماد بخرید. شما همچنین می توانید از عصاره آلوئه ورا بر روی پوست خود استفاده کنید. یک یا دو لایه آلوئه ورا را روی پوست خود یکیا دو بار در روز برای کمک به بهبودی پوستتان  قرار دهید.

 • کالاندولا معمولا به صورت یک پماد می باشد. آن را با انگشتان تمیز یک یا دو بار در روز بپیچید. پماد کالاندولا را در فروشگاه محله یا آنلاین خود جستجو کنید.

۴- برای آرام کردن پوست خشک روغن درخت چای را کمپرس کنید

التهابات پوستی

روغن درخت چای دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است که می تواند به بهبود زخم ها کمک کند. روغن درخت چای را قبل از اعمال آن رقیق کنید، زیرا می تواند بسیار قوی باشد. دو تا چهار قطره روغن درخت چای را با ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری (۱۵ تا ۳۰ میلی لیتر) آب ترکیب کنید. پودر پنبه یا یک پارچه تمیزی را در مخلوط بشویید و آن را بر روی خراش یا بریدگی بمالید. این را یک بار در روز انجام دهید تا پوست شما بهبود یابد.

 •  روغن چای را می توانید در فروشگاه مواد غذایی محله خود و یا آنلاین تهیه کنید.
 • شما همچنین می توانید یک حمام گرم با دو تا چهار قطره روغن درخت چای در آب داشته باشید و پوست خود را در معرض تماس با روغن قرار دهید.

۵- از وازلین روی بثورات استفاده کنید

وازلین برای پوستی که به علت بثورات خشک و ملتهب تسکین دهنده است. از انگشتان تمیزتان برای اعمال یک تا دو لایه از وازلین روی پوست استفاده کنید. این کار را ۱ تا ۳ بار در روز انجام دهید تا پوست تان مرطوب شود و هر گونه خارش یا تورمی را کاهش دهید.

۶- از مصرف صابون ها و لوسیون ها با ترکیبات خشن و عطری اجتناب کنید

التهابات پوستی

مواد شیمیایی و رایحه های مصنوعی می توانند پوست شما را تحریک کنند. دور از صابون ها، لوسیون ها و اسپری هایی که حاوی این مواد هستند باشید تا  پوست شما بهبود یابد.

 • برچسب روی هر صابون یا لوسیونی که استفاده می کنید بخوانید تا مطمئن شوید که مواد شیمیایی یا مواد افزودنی خشن ندارند.

۷- پوست تان را نخارانید

التهابات پوستی

در برابر وسوسه به خاراندن مقاومت کنید چون این کار تنها آن را بدتر می کند. پوست تان را با لباس ضخیم یا یک باند پوشش دهید تا از آن محافظت کنید و آن را نخارانید.

 • اگر کهیر شروع به پوسته شدن کرد، پوست خشک شده را نکنید. این فقط روند بهبود را طولانی تر خواهد کرد. اجازه دهید پوست خودش از بین برود.

۸- اگر پوست شما دردناک، متورم شده یا به تماس حساس است، متخصص پوست خود را ببینید

التهابات پوستی

این ممکن است نشانه هایی باشد که بثورات شما عفونی شده است یا یک مسئله پوستی جدی ایجاد کرده است. اگر تب، درد قفسه سینه یا مشکل در تنفس دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

 • متخصص پوست، پوست شما را برای تعیین علت بررسی خواهد کرد. او همچنین ممکن است نمونه ای از پوست شما را آزمایش کند تا بتوانند مشکل پوستی شما را بفهمد.

۹- گزینه های درمان خود را با پزشک تان به بحث بگذارید

التهابات پوستی

پزشک شما ممکن است یک پماد آنتی بیوتیک موضعی تجویز کند، اگر پوست شما به علت بثورات یا واکنش آلرژیک شده باشد. آنها همچنین ممکن است پیشنهاد کند که از مصرف مواد غذایی که ممکن است حساسیت پوستی شما را بیشتر کنند اجتناب کنید.

خوب کردن خشکی و اگزما

۱- هنگام تمایل به خراشیدن از روغن معدنی یا وازلین استفاده کنید، بنابراین می توانید منطقه را بدون آسیب رساندن آن، تسکین دهید.

روغن معدنی کمک می کند پوست شما را مرطوب و نرم نگه دارد. وازلین می تواند گزینه ای مناسب باشد، زیرا یک لایه روی پوست تان ایجاد می کند که مانع از خشک شدن بیشتر پوست تان می شود. از انگشتان تمیز برای استفاده از روغن معدنی یا وازلین بر روی پوست تان استفاده کنید. با توجه به هر گونه آسیب دیدگی پوست تان ۱ تا ۳ بار در روز از روغن معدنی و وازلین استفاده کنید.

۲- از عسل موناکا بر روی پوست خشک یا اگزما استفاده کنید

التهابات پوستی

عسل مانوکا دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است. قوی تر از انواع دیگر عسل است و می تواند به بهبود پوست خشک و اگزما کمک کند. عسل را با انگشتان تمیز به پوست خود بمالید و اجازه دهید که خشک شود. انجام این کار چندین بار در روز به بهبود سریع منطقه کمک می کند.

 • به دنبال عسلی باشید که دارای “منوکا منحصر بفرد” (UMF) حداقل ۱۰ یا بالاتر است. شما می توانید عسل مانوکا را در فروشگاه غذایی محله خود و یا آنلاین خریداری کنید.

۳- یک سرم روغن آرام بخش را روی پوست اعمال کنید

التهابات پوستی

سرم روغن حاوی مواد بهبود بخش برای تسکین پوست و کاهش تورم یا التهاب است. سرم روغن آرام بخش را در داروخانه محلی یا آنلاین خود خریداری کنید. ۱ تا ۲ فنجان سرم روغن روی پوست خود را ۱ تا ۲ بار در روز، ترجیحا صبح و شب اعمال کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که سرم روغن حاوی عطر، مواد شیمیایی خشن یا مواد مصنوعی نیست، زیرا آن ها می توانند پوست شما را تحریک کنند.

۴- یک دوش یا حمام کوتاه برای حفظ هیدراته پوست تان بگیرید

 • وقتی حمام می کنید یا دوش می گیرید، درب حمام را بسته نگه دارید تا فضا را مرطوب نگه دارید. یک حمام ۵ تا ۱۰ دقیقه ای یا دوش با آب گرم بگیرید و دقت کنید که آب داغ نباشد.
 • دوش گرفتن یا حمام کردن طولانی می تواند پوست شما را خشک کرده و آن را بیشتر تحریک کند.
 • در حمام بر روی هر گونه زخم باز یا خراش باز را در معرض آب داغ قرار ندهید، زیرا این می تواند به پوست شما بیشتر آسیب برساند. به جای آن از آب گرم استفاده کنید.

۵- از پاک کننده ملایم استفاده کنید

التهابات پوستی

اطمینان حاصل کنید که پاک کننده حاوی هیچ عطر، نگهدارنده، رنگ یا مواد شیمیایی نیست. به دنبال یک پاک کننده برای پوست خشک و اگزما باشید. تمیزکننده باید روی پوست شما ملایم و شفاب باشد.

۶- به محض اینکه دوش گرفتید یا حمام کردین مرطوب کننده را اعمال کنید

پوست خود را با یک حوله خشک کنید و بلافاصله پس از آن یک مرطوب کننده آرام بخش بر روی پوست تان بزنید. این کار باعث مرطوب شدن پوست شما می شود و مانع از خشک شدن آن می شود. از یک مرطوب کننده که حاوی مواد طبیعی مانند کره شی، جو، و روغن های ضروری مانند روغن زیتون و روغن جوجوبا است، استفاده کنید.

 • مرطوب کننده هایی حاوی روغن های معدنی، اسید لاکتیک و لانولین نیز می توانند برای پوست شما شفا بخش باشند.
 • برای حفظ حاوی هیدراته و کمک به پوست تان برای بهبودی، یک سرم روغن یا یک پماد ترمیمی را روی پوست خود بر روی مرطوب کننده بمالید تا به بهبود آن کمک کنید.

۷- اگزما را نخوارانید

التهابات پوستی

مالش، خارش، و لمس پوست شما تنها باعث می شود که بدتر شود. سعی کنید از خراش دادن هرگونه ناحیه آسیب دیده جلوگیری کنید، زیرا این می تواند اگزما را به سایر قسمت های بدن شما گسترش دهد.

 • لباس های ضخیم بپوشید و منطقه را تحت پوشش قرار دهید بنابراین وسوسه به خراشیدن اگزمایتان کمتر خواهد شد.
 • هنگام تمایل به خراشیدن از روغن معدنی یا روغن مایع استفاده کنید، بنابراین می توانید منطقه را بدون آسیب رساندن آن، تسکین دهید.

۸- لباس هایی بپوشید که راه نفس کشیدن برای پوستتان باز بگذارند

التهابات پوستی

لباس هایی از جنس پنبه و کتان بپوشید. لباس هایی بپوشید که پوست تان را تحریک نکنند.

 • از پوشیدن لباس های پشمی، نایلون و دیگر پارچه هایی که راه نفس کشیدن برای پوست تان ندارند اجتناب کنید.

۹- اگر پوست شما در طول ۲ تا ۳ هفته بهبود نیافت، به متخصص پوست مراجعه کنید

التهابات پوستی

اگر پوست شما با مراقبت در خانه بهبود نیافته باشد، به متخصص پوست مراجعه کنید. او می تواند کرم دارویی را برای درمان اگزما و پوست بسیار خشک تجویز کنند. او همچنین ممکن است تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی را برای حل مسئله پیشنهاد کند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید