علائم و درمان سینوزیت

درمان سینوزیت
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.85K

اگر شما سینوزیت مزمن (رینوسینوزیت مزمن) دارید، ممکن است در نفس کشیدن از طریق بینی خود دچار مشکل شوید. صورت شما ممکن است تورم داشته باشد و ممکن است سردرد یا درد در صورت را تجربه کنید. این ها همه ناشی از حفره های پر از هوا در پشت گونه ها، پیشانی و گوشه های بینی شما است که با مخاط پر شده است. در حالی که وجود داشتن مخاط برای مرطوب کردن بینی شما و جلوگیری از ورود باکتری ها به داخل بینی ها ضروری است، این احتقان نیاز به درمان دارد. خوشبختانه، کارهایی هستند که می توانید در خانه برای کاهش درد و باز کردن سینوس های خود انجام دهید و کاری کنید که مخاط از حفره های سینوسی تخلیه شود. درمان های خانگی می تواند در ترکیب با درمان های پزشکی تجویز شده توسط پزشک انجام شود.

درمان با آب و بخار

۱- روزانه هشت تا ده لیوان آب بنوشید

درمان سینوزیت مزمن

مهم است که روزانه هشت تا ده لیوان آب بخورید. این باعث می شود که ترشحات نازک تر و مایع تر باشد، بنابراین فرآیند تخلیه راحت تر می شود.از نوشیدن الکل و کافئین اجتناب کنید چون می تواند شما را دهیدراته کند اگر ترشحات به پشت گلوی شما تخلیه شد نگران نباشید اسید معده شما هر چیزی که باعث عفونت شود را خواهد کشت.

۲- صورت تان را بخار دهید

علایم سینوزیت

یک لیتر آب را در یک قابلمه بجوش بیاورید و اجازه بدهید برای چند دقیقه بجوشد. سپس آن را از روی حرارت بردارید. باید از قابلمه بخار خارج شود. سر خود را با یک حوله پنبه ای بزرگ و تمیز بپوشانید، سر خود را روی قابلمه پر از بخار قرار دهید و چشمها را ببندید. از طریق بینی خود نفس بکشید و از طریق دهانتان آن را خارج کنید. این کار را برای ۱۰ دقیقه تکرار کنید یا تا زمانی که بخار وجود داشته باشد به این کار ادامه دهید. بعد از بخور دادن فین کنید.

 • شما می توانید این کار را هر دو ساعت یا به همان اندازه که برنامه تان اجازه می دهد، انجام دهید.
 • صورت خود را حداقل ۱۲ اینچ از آب دور نگه دارید. شما می خواهید گرما وارد بینی و گلویتان بشود، اما نباید خودتان را بسوزانید.

۳- روغن های عطر دار به بخور اضافه کنید

درمان گیاهی سینوزیت

از یک قطره روغن اسانس یا ۱/۲ قاشق چایخوری از گیاه خشک شده برای هر لیتر آب استفاده کنید (همانند وقتی که دارید صورتتان را بخور می دهید). برای اینکه ببینید به گیاه یا روغنی حساسیت دارید حتما قبل از استفاده از آن را امتحان کنید، صورت تان را با آن برای یک دقیقه بخور دهید بعد به عقب برگردید و ده دقیقه صبر کنید اگر متوجه واکنشی نشدید دوباره آب را گرم کنید و بخور را تکرار کنید. روغن های اسانس زیر دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد عفونی هستند (به این معنی که آنها می توانند باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها را که می توانند سینوس ها را آلوده کنند بکشند):

 • اکالیپتوس و یا نعنا: اکالیپتوس یا نعنا ممکن است برای برخی افراد حساسیت آور باشند. نعنا و اکالیپتوس هر دو حاوی منتول هستند که دارای خواص ضد عفونی کننده و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن هستند
 • آویشن یا پونه کوهی: این گیاهان سیستم ایمنی را تقویت می کنند و خواص ضد باکتری دارند. هر دو گردش خون را با باز کردن رگهای خونی افزایش می دهند.
 • اسطوخدوس: گیاه خشک شده و روغن آن آرامش بخش است و می تواند به اضطراب و افسردگی کمک کند. همچنین دارای خواص ضد باکتری است.
 • روغن گردو سیاه، روغن چای، روغن پونه کوهی و روغن مریم گلی: این ها می توانند عفونت قارچی سینوسی را درمان کنند و دارای خواص ضد عفونی کننده هستند.

۴- گیاهان معطر به بخورتان اضافه کنید

درمان سینوزیت با طب سنتی

اگر نمی خواهید از روغن های اسانس دار استفاده کنید می توانید از سبزی هایی که در پخت و پز استفاده می شوند استفاده کنید. یک لیتر آب را در یک قابلمه بریزید و بگذارید که به جوش بیاید، سپس حرارت را خاموش کنید و دو قاشق چای خوری آویشن و دو قاشق چای خوری ریحان اضافه کنید برای اضافه کردن گرمی بیشتر می توانید یک بند انگشت فلفل قرمز تند به آن اضافه کنید. سرتان را با یک حوله بپوشانید و از طریق بینی تان نفس بکشید (اما اگر گلودرد یا گلوی چرک کرده دارید حتما از طریق دهانتان نفس بکشید) تا زمانی که بخار بالا می آید این کار را انجام دهید.

 • همانند تمام درمان هایی که از طریق بخور انجام می شوند، امکان استفاده دوباره از آب وجود دارد. فقط کافیست که آب را آنقدر گرم کنید که شروع به تولید بخار بکند.

۵- حمام کنید

آنتی بیوتیک برای سینوزیت

یک حمام آب داغ با میزان دمایی که می توانید به راحتی تحمل کنید بگیرید. دوازده تا پانزده قطره از هر روغن اسانس دار یا ترکیب آنها را بکار ببرید. تا هر زمانی که دلتان می خواهد در حمام بمانید و بخار را نفس بکشید.

 • اگر سینوزیت مزمن دارید باید تا حد ممکن استراحت کنید. غوطه ور شدن در یک حمام آب داغ یک راه عالی برای ریلکس کردن است.

۶- از یک دستگاه بخور استفاده کنید

سینوزیت

راه دیگری برای اطمینان از اینکه سینوس های شما خشک نیست، این است که از یک دستگاه بخور یا مرطوب کننده هوا استفاده کنید انجام دادن این کار به خصوص می تواند در زمستان که وسایل گرمایشی باعث می شوند که سینوس های شما شروع به خشک شدن بکنند کمک کننده باشد.
هر روز دستگاه بخور را تمیز کنید. تمام سطوح آن را خشک کنید و مخزن آن را از آب تمیز پر کنید. اگر شما دستگاه بخورتان را تمیز نکنید محیط مرطوب آن می تواند برای رشد انواع باکتری ها کمک کننده باشد.

 • نگذارید رطوبت خانه تان به بالای ۵۰% برسد. فقط هنگامی که نیاز دارید از دستگاه بخور استفاده کنید.
 • برای به دست آوردن همان اثر شما همچنین می توانید یک حمام بخار آب داغ راه بیندازید و در حمام را ببندید و بخار آن را نفس بکشید.

استفاده کردن از قوری های نتی

۱- یک روغن اسانس دار را انتخاب کنید

درمان قطعی سینوزیت

اگر شما از یک منتشر کننده یا قوری نتی استفاده می کنید، می توانید از اسانس ها و رایحه های آروماتیک گیاهان مختلف برای کمک به درمان عفونت سینوسی خود استفاده کنید. روغن های اسانس داری که از آن ها برای عفونت های سینوسی استفاده می شود معمولا این ها هستند:

 • اکالیپتوس
 • منتول
 • اسطوخدوس
 • ریحان شیرین
 • آویشن
 • رزماری
 • نعنا
 • درخت چای
 • گیاه شمعدانی
 • کاج
 • میخک
 • لیمو شیرین
 • بابونه

۲- یک محلول قوری نتی آماده کنید

درمان خانگی سینوزیت

در یک کاسه کوچک، ۱ و ۱/۲ فنجان آب بسیار گرم (اما نه آنقدر گرم که بافت بینی تان را بسوزانید)، آب مقطر، ۶ قاشق غذا خوری نمک دریایی خوب و فرآوری نشده و ۹ تا ۱۰ قطره روغن اسانس اضافه کنید، اگر از آنها استفاده می کنید. محلول را به خوبی مخلوط کنید تا نمک در آن حل شود. مایع را به قوری نتی خود اضافه کنید و قبل از استفاده آن را خنک کنید. اگر می خواهید بیش از یک نوع اسانس را استفاده کنید، فقط مطمئن شوید که از تعداد قطرات برابر استفاده کنید تا تعداد قطره ها برابر ۹ یا ۱۰ باشد.

 • نمک دریایی از بافت بینی شما محافظت می کند.
 • هرگز از آب لوله کشی یا آب تصفیه نشده یا آب تقطیر نشده و استریلیزه نشده استفاده نکنید. از آبی استفاده کنید که حداقل برای مدت یک دقیقه جوشیده شده باشد.

۳- با استفاده از قوری نتی داخل بینی تان را از آب پر کنید

عمل سینوزیت

بر روی یک سینک خم بشوید و سر خود را به سمت یک طرف بچرخانید. از طریق دهان خود نفس بکشید تا بینی و گلویتان را از محلول خالی کنید. دهانه قوری نتی خود را وارد سوراخ بالایی بینی تان کنید و به آرامی محلول را بریزید تا از سوراخ بینی پایین شما خارج شود. از نیمی از محلول استفاده کنید.

 • این روند را با سوراخ دیگر بینی تان تکرار کنید و از بقیه محلول استفاده کنید.
 • وقتی که محلول به پایان رسید فین کنید تا بقیه محلول را از بینی تان خارج کنید.

۴- از یک اسپری سالین بینی استفاده کنید

سینوزیت درمان

اگر یک قوری نتی ندارید و یا با استفاده از آن احساس راحتی نمی کنید، یک اسپری سالین بینی ساده را که در هر داروخانه ای وجود دارد را امتحان کنید. شما همچنین می توانید اسپری خود را در منزل درست کنید، اگرچه باید مراقب باشید که نسبت مناسبی از آب به نمک را درست کنید وگرنه منجر به خشک شدن پوستتان خواهد شد.از اسپری سالین استفاده کنید تا سینوس های خود را در حالی که در حال ادامه دادن این کار هستید هیدراته کنید.

 • آبیاری سینوس هایتان با استفاده از قوری نتی در درمان سینوزیت بیشتر از اسپری بینی است، اما در ابتدای درمان می تواند تهدید کننده باشد. ممکن است بخواهید از یک اسپری شروع کنید و به تدریج به قوری نتی درمان را منتقل کنید.
 • اسپری های سالین بینی از مزایای فوق العاده ای همچون قابل حمل بودن بهره مند می باشند. یکی از آن ها را در کیف خود بگذارید و در سرکار همراه خود داشته باشید.

۵- از یک منتشر کننده استفاده کنید

سینوزیت چیست

اگر بیش از یک نفر از اعضای خانواده شما عفونت سینوسی دارد، از یک منتشر کننده استفاده کنید. این دستگاه روغن های اسانس دار را در یک اتاق منتشر می کند. هر کسی که مبتلا به عفونت سینوسی می شود، باید به حد ممکن نزدیک به منتشر کننده بنشیند. یک روغن اسانس دار را انتخاب کنید و دستورالعمل های تهیه کننده دستگاه خود را دنبال کنید.

 • اکثر منتشر کننده ها استفاده از ۱/۲ فنجان آب با سه تا پنج قطره از روغن های اسانس دار را پیشنهاد می دهند.

درمان سینوزیت با ماساژ دادن

۱- پیشانی خود را ماساژ دهید

سینوزیت مزمن

مقدارخیلی کمی از روغن کرچک، بادام یا روغن بچه را بر روی انگشتان خود بمالید تا روغن را گرم کنید. هر دو انگشت سبابه خود را در مرکز پیشانی خود، بین ابروها قرار دهید. پیشانی خود را در یک حرکت دایره ای ماساژ دهید و از مرکز به سمت شقیقه هایتان حرکت دهید. ۱۰ بار با استفاده از فشار ثابت و محکم ماساژ دهید. روغن کمک می کند تا از اصطحکاک ناشی از مالیده شدن نوک انگشتان شما بر روی صورتتان کاهیده شود. روغن های معطر می توانند آرامش بخش باشند.

 • ماساژ سینوس ها و بافت هایی که در اطراف سینوس ها قرار دارند می تواند به کاهش فشار و به تخلیه سینوس های حاوی موکوس کمک کند.

۲- اطراف بینی تان را ماساژ دهید

درمان گیاهی سینوزیت

انگشتان شست خود را بر روی پل بینی خود دقیقا نزدیک به گوشه داخلی چشم خود قرار دهید. برای یک دقیقه فشار ثابت و مداوم را به منطقه اعمال کنید، سپس انگشتان دست خود را در یک حرکت دایره ای برای دو دقیقه بیشتر حرکت دهید. چشمان خود را بسته نگه دارید اگر از روغن استفاده می کنید مطمئن شوید که شما روغن را به داخل چشمانتان وارد نمی کنید. روغن برای چشمانتان مضر نیست اما می تواند دید شما را به طور موقت تار کند.

 • برای برخی از افراد، استفاده از انگشت اشاره ممکن است راحت تر باشد. استفاده کردن از انگشتان شست توصیه می شود زیرا آنها تا حدودی قوی تر از دیگر انگشتان دست هستند.

۳- استخوان های گونه تان را ماساژ دهید تا از درد و احتقان بکاهید

داروی سینوزیت

در حدود یک چهارم مقدار روغن کرچک، بادام، یا روغن بچه را بین انگشتان خود بمالید. شست دست خود را (یا انگشت اشاره و انگشت میانی) را در هر دو طرف از گونه هایتان، در کنار بینی تان قرار دهید. برای یک دقیقه فشار ثابت و محکمی ر بر روی منطقه اعمال کنید و سپس انگشتان خود را در یک حرکت دایره ای شکل حرکت دهید و تا دو دقیقه دیگر ادامه دهید. و چشمان خود را بسته نگه دارید.

 • شما همچنین می توانید با ماساژ بخش بیرونی استخوان گونه خود، نزدیک گوشتان شروع کنید. ماساژ را در یک حرکت دایره ای انجام دهید و انگشتان دست خود را در امتداد بینی تان حرکت دهید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.
 • اگر از روغن استفاده می کنید، مراقب باشید که روغن در چشمانتان فرو نرود. روغن به طور موقت دید شما را تار می کند اگر وارد چشمانتان شود.

۴- یک ماساژ سینوسی بینی انجام دهید

سردرد سینوزیت

کمی روغن را میان انگشتان دستتان بمالید تا گرم شود. از انگشت اشاره تان استفاده کنید تا گوشه های بینی تان را ماساژ دهید و انگشتانتان را به سمت پایین فشار دهید و این کار را ۱۰ بار تکرار کنید. انگشتانتان را بر روی پل بینی تان قرار دهید و یک فشار محکم و ثابت اعمال کنید. در یک حرکت دایره ای ماساژ را انجام دهید و این کار را برای ۱۰ بار انجام دهید.

 • ماساژ دادن بینی تان در حرکات رو به پایین می تواند به تخلیه سینوس هایتان کمک کند.
 • شما می توانید روغن های اسانس دار را بر اساس نیازتان اضافه کنید. برای مثال استفاده ازیک روغن اسانس دار آنتی باکتریال می تواند وقتی مفید باشد که شما یک عفونت سینوسی باکتریایی دارید. و روغن های اسانس دار می توانند به شکستن موکوس در سینوس ها و خارج کردن فشار با بالا بردن تخلیه کمک کننده باشند.

تشخیص دادن سینوزیت مزمن و دارو درمانی

۱- دلیل سینوزیت تان را تشخیص دهید

سینوزیت

سینوزیت مزمن می تواند ناشی از عفونت ها (ویروسی، باکتریایی یا قارچی)، اختلالات ساختاری (مثل پولیپ یا انحراف حفره های بینی) آسیب، آلرژی، سیگار کشیدن یا اختلال سیستم ایمنی بدن باشد. برای تعیین علت سینوزیت به ترشحاتتان نگاه کنید. عفونت ویروسی و آلرژی معمولا باعث ترشح شفاف می شوند. اما، باکتری، قارچی می تواند باعث ترشحات ابری و زرد و سبز رنگ شود. سینوزیت مزمن از علل دیگر می تواند شفاف یا زرد و سبز باشد.

 • پزشک شما ممکن است یک اسکن سی تی را برای ارزیابی علت سینوزیت مزمن توصیه کند.
 • تشخیص علت سینوزیت شما می تواند به شما در انتخاب درمان مناسب کمک کند. به عنوان مثال، سینوزیت ناشی از عفونت باکتریایی ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک های تجویزی داشته باشد.
 • اگر پزشک شما فکر کند که سینوزیت شما ممکن است از آلرژی باشد توصیه می کند آزمایش شوید تا بهتر بتوانید از آلرژن هایی که علائم شما را تحریک می کنند جلوگیری کنید. علاوه بر این، بعدا می توانید با پزشک خود در مورد استفاده از نسخه یا داروهای بدون نسخه برای کنترل علائم صحبت کنید.

۲- علائم تان را بشناسید

درمان سنتی سینوزیت

علائم سینوزیت مزمن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به علائم خود توجه کنید زیرا ممکن است بتوانید بعضی از آنها را با داروهای بدون نسخه درمان کنید. علائم سینوزیت مزمن عبارتند از:

 • سینوس های متورم (از التهاب یا عفونت)
 • درد
 • فشار در صورت
 • سردرد
 • از دست دادن بویایی
 • سرفه کردن
 • احتقان
 • گلو درد (اگر مخاط به داخل گلو ریخته شود)
 • تب
 • بوی بد دهان
 • درد دندان
 • خستگی

۳- دکونژستانت مصرف کنید

عفونت سینوزیت

داروهای بدون نسخه برای درمان سینوزیت در دسترس هستند. شما می توانید از ضد احتقان ها با توجه به دستورالعمل کارخانه سازنده برای کاهش احتقان استفاده کنید. برخی ضد احتقان ها در اشکال اسپری های بینی در دسترس هستند. این ها ممکن است تورم را کاهش دهند. بیش از سه روز از داروهای ضد احتقان بینی استفاده نکنید چون که می تواند باعث دوباره ایجاد شدن احتقان شود، به طوری که احتقان بدتر از قبل است. عوارض جانبی ضد احتقان هاعبارتند از:

 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش فشار خون
 • بیخوابی
 • اضطراب
 • عصبی شدن و تحریک پذیری
 • دهان خشک
 • دید تار
 • مشکل در ادرار کردن

۴- از کورتیکواستروئید های بینی استفاده کنید

عمل سینوزیت

کورتیکواستروئید های بینی – مانند فلوتیکاسون، بودسونید و ممتازون – می توانند به درمان و جلوگیری از التهاب کمک کنند و باعث می شود نفس کشیدن راحت تر باشد. بسیاری از آنها فقط به صورت تجویزی در دسترس هستند، اما فلونازو ناساکورت را می توان بدون هیچ نسخه ای خریداری کرد. اگر از آلرژی رنج می برید، این درمان می تواند واقعا مفید باشد.

 • ممکن است چند روز تا دیدن نتایج استفاده از کورتیکواستروئیدهای بینی طول بکشد.
 • عوارض جانبی ممکن است شامل سردرد، گلودرد، خونریزی بینی یا سرفه باشد.

۵- بدانید چه زمانی باید پزشکتان را ملاقات کنید

درمان سینوزیت

اگر چندین درمان را در خانه امتحان کرده اید و بعد از چهار یا پنج روز هیچ تسکینی نداشته اید، شروع به تب کردن، پوسته شدن صورت، افزایش درد یا ضعف بدنی برای هیچ دلیلی شده اید، باید با پزشک خود ملاقات داشته باشید. شما ممکن است با یک مشکل پیچیده سلامتی پیچیده برخورد کرده باشید.

 • درمان های بخار، ماساژ، قوری های نتی و منتشر کننده ها می توانند همراه با داروهای ضد درد، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد ویروسی یا ضد قارچی برای عفونت های سینوس استفاده شوند.

۶- از داروهای ضد ویروسی، آنتی بیوتیکی و ضد قارچی استفاده کنید

علایم سینوزیت

اگر سینوزیت شما به وسیله یک عفونت باکتریایی، قارچی یا ویروسی ایجاد شده باشد، ممکن است پزشکتان داروهای ضد ویروسی، ضد قارچی یا آنتی بیوتیک تجویزکند. این داروها عفونت و التهاب را کاهش داده و سینوس های شما را تخلیه می کند.

 • یک مشکلی که با آنتی بیوتیک ها، ضد ویروس ها و ضد قارچ ها وجود دارد این است که آنها خیلی خوب به سینوس ها داخل نمی شوند بنابراین ممکن است بسیار موثر نباشند. دوره درمان طولانی تر ممکن است مفید باشد.

۷- جراحی را در نظر بگیرید

عمل سینوزیت

اگر سینوزیت شما ناشی از پولیپ، انحراف حفره های بینی یا جراحت باشد، پزشکتان ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. دهانه سینوس ها می تواند بزرگ شود یا پولیپ بینی و رشد آن ها می تواند برداشته شود. این عمل جراحی می تواند تخلیه سینوس ها را بهبود بخشد. جراحی می تواند هر گونه مشکلات آناتومیک یا ساختاری در داخل بینی و سینوس ها را اصلاح کند.

رسانه دکتر سلامت 

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید