راه های افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.37K

اعتماد به نفس، یکی از قسمت های لازم انسانیت است. افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند، عموما خودشان را دوست دارند و برای رسیدن به اهداف شخصی و حرفه ایشان خطر می کنند و در مورد آینده مثبت می اندیشند. به هرحال، کسی که کمبود اعتماد به نفس دارد، کمتراحساس توانایی رسیدن به هدفش را دارد و نسبت به خودش و رسیدن به اهدافش در زندگی، میل به منفی نگری دارد. خبر خوب این است که اعتماد را به نفس چیزی است که می توان آن را بهبود بخشید! به دست آوردن اعتماد به نفس، باعث می شود که یک نگرش مثبت نسبت به خودتان و کنش های اجتماعی تان داشته باشید. همچنین به شما آموزش می دهد که با هر احساس منفی ای که در حال افزایش است، کنار بیایید و خودیابی را تمرین کنید. باید یاد بگیرید که برای خود هدف گذاری کنید و خطر پذیر شوید. به همان اندازه، رویارویی با چالش ها نیز می توانند اعتماد به نفس را افزایش دهند.

کاشت یک نگرش خوب برای افزایش اعتماد به نفس

۱- افکار منفی خود را شناسایی کنید

اعتماد به نفس

افکار منفی شما مانند: “من نمی توانم آن را انجام دهم”،”من مطمئنم می بازم”،”هیچکس علاقه ای به شنیدن حرف های من ندارد”، این ندای درونی، بدبین و مضر است و می تواند شما را از دست یابی به احترام به نفس و اعتماد به نفس، بازدارد.

۲- افکار منفی خود را به مثبت تغییر دهید

اعتماد به نفس کودکان

همانطور که به افکار منفی خود توجه می کنید، آنها را به افکار مثبت تبدیل کنید. مانند این فرم های اثبات شده مثبت: “من می خواهم امتحانش کنم”،”اگر روی آن کار کنم، می توانم موفق شوم”یا”دیگران به من گوش خواهند داد”. با تعداد کمی از افکار مثبت در روز شروع کنید.

۳- به افکار منفی، بیشتر از افکار مثبت اجازه اتفاق افتادن دهید

عزت نفس

افکار مثبت شما در عاقبت باید بیشتر از افکار منفی در ذهن فضا بگیرند. هرچه بیشتر مثبت بیاندیشید، بیشتر نتیجه خواهید دید.

۴- از یک شبکه حمایت مثبت استفاده کنید

عزت نفس

با کسانی که به شما نزدیک اند بیشتر ارتباط داشته باشید، چه خانواده چه دوستان که بتوانند دیدگاه شما را بهبود بخشند. بعلاوه از افراد و چیزهایی که باعث می شوند احساس بد داشته باشید، دوری کنید.

 • کسی که شما او را دوست می نامید، اگر دائما در حال تذکر و نقد منفی در مورد شمااند، ممکن است باعث شوند شما احساس بدی به دست بیاورید.
 • حتی افراد خانوادتان که قصد خوبی کردن به شما را دارند، با گفتن نظرهایشان که باید آنها را انجام دهید، باعث تخریب اعتماد به نفس شما می شوند.
 • همانطور که در حال کاشت یک نگرش مثبت و قدم برداشتن برای دستیابی به اهدافتان هستید، وجود این افراد منفی باف بیشتر می شود. هر قدر که می توانید هنگام اعتماد به نفس سازیتان، ارتباطتان با این افراد را محدود کنید.
 • زمانی را برای تفکر به اینکه حقیقتا کدام افراد زندگیتان به شما حس خوب می دهند، اختصاص دهید. برای گذراندن بیشتر وقت با افرادی که حمایت کننده و بهبود دهنده هستند، برنامه ریزی کنید.

۵- یادآورهای منفی خود را پاک کنید

فاز منفی

از بودن کنار چیزهایی که باعث می شوند دوباره احساس بد داشته باشید، دوری کنید. ممکن است یادآورهایی مربوط به گذشته باشند، لباس هایی که دیگر اندازه نیستند یا مکان هایی با اهداف جدید اعتماد به نفس سازی شما مناسب نیستند.هرچند شما نمی توانید که همه منابع منفی زندگیتان را پاک کنید، اما می توانید به طور خاص به این فکر کنید که چگونه می توانید شکست ها را تمام کنید. این یک قدم بزرگ در راه اعتماد به نفس سازی است.

 • زمان بگذارید، بنشینید و درمورد تمام چیزهایی که شمارا به پایین می کشند، دوستان بد، تخصصی که اهمیتی به آن نمی دهید یا موقعیت زندگی ای که غیرقابل تحمل است، بیاندیشید.

۶- توانایی های خود را شناسایی کنید

احساسات منفی

همه افراد، در یک موردی خوب هستند. پس موردی که در آن خوب هستید را بیابید و سپس روی تواناییتان تمرکز کنید. به خود اجازه دهید که درمورد آنها مغرور شود.هرچیزی مانند: هنر، موزیک، نویسندگی یا رقص. چیزی را بیابید که از آن لذت می برید و توانایی را بسازید که با علایقتان هماهنگ باشد.

 • اضافه کردن علایقتان یا سرگرمی ها در زندگی نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس می شود، بلکه باعث شانس برای ملاقات با دوستان نیز می شود.
 • هنگامی که شما در حال دنبال کردن علایقتان هستید، نه تنها باعث یک نوع درمان خود شناختی می شوید، بلکه احساس خاص بودن در به انجام رساندن موارد اعتماد به نفس سازی می کنید.

۷- به خود مغرور شوید

احساس بدی

نه تنها در مورد مهارت ها و توانایی هایتان باید مغرور باشید، بلکه باید به مواردی فکر کنید که باعث شوند که احساس یک شخصیت عالی بکنید. ممکن است حس شوخ طبعیتان باشد، یا حس مهربانی تان، مهارت های شنوایی تان، یا توانایی کنترل استرس تان. ممکن است که فکر کنید که هیچ چیزی در شخصیت شما ارزش تحسین ندارد، اما وقتی عمیقا بیاندیشید، خواهید دریافت که موارد خیلی ارزشمند وتحسین برانگیزی وجود دارند. با نوشتن آنها رویشان تمرکز کنید.

۸- تعاریف مطبوع دیگران را بپذیرید

عزت نفس

بیشتر افرادی که دارای کمبود اعتماد به نفس هستند، با پذیرش تعریف های دیگران مشکل دارند. آنها فکر می کنند کسی که از آنها تعریف می کند به اشتباه یا حتی دروغ است. اگر در جواب این تعاریف خود را اینگونه یافتید که درحال حرکت چشمانتان هستید و میگویید: بله، درست است یا شانه بالا میاندازید، باید این نوع جواب دادن هایتان را تغییر دهید.

 • با تمام قلبتان پذیرا باشید. (بگویید: ممنونم و لبخند بزنید) اجازه دهید کسی که از شما تعریف می کند بفهمد که قدردانی شما واقعی است، و تا جایی ادامه دهید که این تعاریف را واقعا دریابید.
 • می توانید این تعاریف را به نگرش مثبت در مورد خود اضافه کنید و به عنوان تکیه ای برای اعتماد به نفستان استفاده کنید.

۹- به آینه نگاه کنید و لبخند بزنید

اعتماد به نفس

بررسی ها نشان داده اند که طبق “فرضیه ی بازخورد آینه”، بیان صورت مستقیما می تواند مغز را به ثبت و تشدید احساسات خاص، تشویق کند. پس با هرروز در آینه نگاه کردن و لبخند زدن، احساس بهتری درمورد خود خواهید داشت و بیشتر اعتماد به نفس دریافت خواهید کرد. این کار همچنین باعث می شود که با ظاهر خود بیشتر کنار بیایید و آن چیزی که هستید را قبول کنید.

 • دیگران اگر شما را درحال لبخند زدن به خود بیابند، بیشتر شما را دوست خواهند داشت، پس در راستای تلاش برای داشتن حس بهتر نسبت به خود و افزایش اعتماد به نفس، می توانید این حس را از دیگران نیز دریافت کنید.

با احساسات کنار بیایید

۱- با ترس، راحت باشید

منفی گرا

ممکن است که فکر کنید افرادی که اعتماد به نفس دارند، هیچ ترسی ندارند. حقیقتا غلط است. ترس، به این معنی است که شما در حال رشد هستید. شاید ترس شما از صحبت کردن در جمع، معرفی خود به فردی که او را نمی شناسید یا سوال کردن از رئیستان، باشد.

 • هنگامی که بتوانید با ترس تان مواجه شوید، می توانید اعتماد به نفس سازی خود را بهبود ببخشید و پیشرفت را به سرعت خواهید دید.
 • یک نوزاد را تصور کنید که می خواهد راه رفتن را یادبگیرد. هرچه قدر که می توانید منتظر میمانید. او می ترسد و ممکن است با اولین قدم نیز بیافتد. هنگامی که بر ترسش غلبه کرد و راه رفتن را شروع کرد، یه لبخند خیلی بزرگ صورتش را دربرمی گیرد! این همانند شماست برای غلبه بر ترستان.

۲- با خود صبور باشید

عزت نفس

گاهی ممکن است به جلو یا عقب بروید. اعتماد به نفس به دست آوردن یک شبه محقق نمی شود. ممکن است با چیزهایی مواجه شوید که با اهدافتان یکی نباشد. اگر امکانش است، درس هایی که وجود دارند را نگاه کنید. نرسیدن به اهدافتان در اولین قدم، یک شانس برای یادگیری بیشتر اعتماد به نفس سازی است. اعتماد به نفس، نیازمند رشد و پرورش  و کمی زمان است.

 • مثلا: شاید از رئیستان برای ترفیع سوال می کنید و او جواب نه می دهد. چه چیزی از این یاد می گیرید؟ به آن فکر کنید. آیا چیز متفاوتی بوده است که شما باید آن را انجام می دادید؟

۳- برای تعادل، تلاش کنید

امواج منفی

مانند هرچیز دیگری در زندگی، ایجاد اعتماد به نفس نیازمند داشتن یک تعادل است. اعتماد به نفس کم، شما را از رسیدن به اهدافتان و احساس خوب در مورد خود بازمی دارد. ازطرفی، مهم است که واقع بین باشید. نیازی نیست که برای رسیدن به هدف هایتان زمان اثر تخمین بزنید.

۴- از مقایسه خود با دیگران دست بکشید

اگر می خواهید که اعتماد به نفس بسازید، باید روی موارد پیشرفت در زندگی خودتان تمرکز کنید نه با مقایسه زندگی خود با بهترین دوستتان، برادر بزرگتان یا با افراد مشهور در تلویزیون. اگر می خواهید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، باید این را بدانید که همیشه شخصی زیباتر، باهوش تر و پول دارتر وجود دارد همانطور که شخصی زشت تر، کم هوش تر و کم پول تراز شما هم وجود دارد. همه این ها نامربوط اند. چیزی که اهمیت دارد این است که چگونه برای کسب اهدافتان خود را ترقی دهید.

 • ممکن است احساس کمبود اعتماد به نفس کنید، چرا که افرادی که اطراف شما هستند از شما در متقاعد کردن بهتر هستند. به هرحال در آخر روز، تنها چیزی که مهم است این است که شما چقدر از استاندارهای خودتان راضی هستید. اگر نمی دانید که آنها چه چیزی هستند، پس زمان این است که کمی جستجو در روحتان بکنید قبل از اینکه قدمی به جلو بردارید.
 • به طور زیاد، بررسی ها نشان داده اند که گذراندن وقت در شبکه های اجتماعی می توانند باعث تشویق افراد به مقایسه با دیگران شوند. چراکه مردم دراین شبکه از کامیابی خود پست می گذارند نه از زندگی حقیقی روزانه شان. این کار باعث به وجود آمدن نوعی تصور می شود که زندگی آنها از زندگی شما جالب تر است. که کاملا غلط است! همه در زندگیشان پستی و بلندی هایی دارند.

۵- ناامنی های خود را بشناسید

اعتماد به نفس

صدایی که در ذهنتان است چه می گوید؟ چه چیزی باعث می شود احساس ناراحتی و خجالت بکنید؟ ممکن است چیزی از اجدادتان باشد، پشیمانی ها، دوستان مدرسه یا زخم های گذشته یا تجربه های منفی. هرچیزی که باعث شود حس بی ارزشی، خجالت، پستی بکنید را شناسایی کنید، برایش نام بگذارید و آنرا یادداشت کنید. سپس می توانید آنهایی را که یادداشت کرده اید را پاره کنید یا بسوزانید تا احساس مثبتی به دست بیاورید.

 • این تمرین به معنی پایین آوردن شما نیست، به این معنی است که نسبت به مشکلاتتان آگاه باشید و بتوانید با آنها کنار بیایید و قدرت حذف کردنشان را به دست بیاورید.

۶- از اشتباهاتتان بگذرید

افراد منفی گرا

به یاد داشته باشید که هیچکس کامل نیست. حتی افرادی که دارای بیشترین اعتماد به نفس هستند، ناامنی هایی دارند. براساس برخی از نکات زندگی، ممکن است که حس کنیم که چیزی را از دست داده ایم. این واقعیت است. یاد بگیرید که زندگی پر از ضربه ها پایین و بالاها است. این ناامنی ها می آیند و می روند، با توجه به این که در چه جایگاهی هستیم، با چه کسی هستیم، چه احساسی داریم یا چگونه احساس می کنیم. به معنای دیگر، اینها ثابت نیستند. اگر خطایی انجام داده اید،بهترین کار این است که آن را درک کنید، عذرخواهی کنید و یک طرحی بریزید که دیگر در آینده از آن استفاده نکنید.

 • اجازه ندهید که یک تجربه اشتباه، شما را از رسیدن به هدف هایتان و آرزوهایتان بازدارد. شاید شما یک دوست پسر خوبی نبودید و رابطه شما به دلیلی تمام شده است. این به این معنی نیست که دیگر توانایی پیدا کردن عشق و احساس در آینده را نخواهید داشت.

۷- از کمال گرایی دوری کنید

امواج منفی

کمال گرایی، شما را از رسیدن به هدفتان دور می کند. اگر حس می کنید که هرچیزی را باید به نحو احسن انجام دهید، حقیقتا از شرایط و خودتان لذت نخواهید برد. به جای آن، احساس غرور نسبت به یک کار خوب را یاد بگیرید تا اینکه بخواهید همه کار را به درستی انجام دهید. اگرکمال گرا هستید، فقط می توانید در راه رسیدن به اعتماد به نفس قدم بردارید.

۸- قدردانی را تمرین کنید

منفی گرایی

گاهی ریشه ناامنی و کمبود اعتماد به نفس، احساس کمبود داشتن چیزی است حال بخواهد درستی احساسات، موارد اصولی، شانس خوب یا پول باشد. با قدردانی کردن، می توانید با احساس عدم رضایت و عدم تکامل خود پیکار کنید. یافتن آرامش درونی که باعث همراهی نگرش مثبت می شود شما را در اعتماد به نفس سازیتان حیرت زده می کند. زمان بگذارید و به تمام چیزهایی که دنبال آنها اید بیاندیشید.

 • بنشینید و یک لیست قدردانی تهیه کنید، تمام چیزهایی را که بخاطرشان شکرگزار هستید را بنویسید. چندین بار بخوانید و حداقل هفته ای یک مورد به آن اضافه کنید. اینکار باعث می شود احساس مثبت بیشتر و قدرت بیشتری در ذهن داشته باشید

خودیابی را تمرین کنید

۱- از خود مراقبت کنید

اعتماد به نفس

قدم های کوچک زیادی برای اینکار وجود دارد. این کار وابسته به پیرایش شخصی شما با هرروز دوش گرفتن، شانه زدن و مسواک زدن و خوردن غذاهای سالم و مقوی است. همچنین به معنی زمان گذاشتن برای خود است حتی اگر خیلی پر مشغله باشید و وقت خود را به چیزهای دیگر اختصاص دهید.

 • ممکن است اینگونه به نظر نیاید، ولی با مراقبت از نیازهای ابتدایی، به خود این را می فهمانید که لیاقت زمان گذاشتن و مراقبت از خود را دارا هستید.
 • هنگامی که خودباوری را شروع می کنید، در راه افزایش اعتماد به نفس هستید.

۲- به ظاهر خود اهمیت دهید

افکار منفی

نیازی نیست شبیه برد پیت باشید. اگر می خواهید احساس بهتری نسبت به اینکه چه کسی هستید و چه شکلی دارید، داشته باشید، با هر روز دوش گرفتن، مسواک زدن، پوشیدن لباس های مناسب هیکلتان، از خودتان مراقبت کنید و برای ظاهر خودتان وقت بگذارید. این به این معنی نیست که ظاهر بیرونی باعث افزایش اعتماد به نفس شود، اما باعث ایجاد تاثیری در ذهن می شود که شما ارزش مراقبت را دارید.

۳- مرتب ورزش کنید

اعتماد به نفس

قسمتی از خودیابی، ورزش کردن است. ممکن است برای شما کمی درجا زدن در بیرون باشد. برای فرد دیگر ممکن است ۵۰ مایل دوچرخه سواری باشد. از همین جایی که هستید شروع کنید. نیازی به ورزش های پیچیده نیست.

 • خیلی از بررسی ها نشان داده اند که، ورزش، یکی از ضروری ترین مورد ظواهرزندگی است و یک نگرش مثبت به افزایش اعتماد به نفس مربوط می شود.

۴- خواب کافی داشته باشید

عزت نفس

۷-۹ ساعت خواب شبانه می تواند در ظاهر شما تاثیر گذارباشد. به شما کمک می کند که حالت خوب و انرژی داشته باشید. خواب کافی، باعث کنارآمدن با احساسات می شود و خیلی موثرتر استرس را کنترل می کند.

هدف بندی و خطر پذیری

۱- هدف های کوچک و شدنی درنظر بگیرید

عزت نفس

گاهی، افراد هدف های غیرواقعی و غیرقابل دسترس درنظر می گیرند و از چالش برای آن بازمی مانند و یا اصلا آنرا شروع نمی کنند. این ازبین برنده واقعی اعتماد به نفس است.

 • کم کم هدف های کوچکتان رامرتب کنید و یک هدف قابل دسترسی بزرگ در نظر بگیرید.
 • فرض کنید که می خواهید در ماراتن شرکت کنید، اما از رسیدن به آن می ترسید. ۲۶ مایل دویدن را در روز اول امتحان نکنید. از جایی که هستید شروع کنید. اگر دونده نیستید، روزی ۱ مایل را برنامه ریزی کنید. اگر حدود ۵ مایل برایتان آسان است، پس با ۶ مایل شروع کنید.
 • مثلا: اگر یک میز شلوغ دارید، قاعدتا باید خیلی پریشان کننده برای تمیز کردن باشد. با حذف کتاب ها و گذاشتن آنها در قفسه کتاب ها شروع کنید. حتی دسته بندی ساده کاغذها حرکتی درراستای  تمیز کردن میز است.

۲- ناشناخته ها را پذیرا باشید

اعتماد به نفس

افرادی که دارای کمبود اعتماد به نفس هستند، از اینکه هیچوقت در شرایط غیر قابل پیش بینی پیروز نشوند، نگرانند. خب الان زمان پایان دادن به شک ها در مورد خود  و امتحان یک چیز، جدید ناشناخته و متفاوت است. سفر به یک کشور دیگر یا اجازه دادن به دخترعمویتان در قرار شما ،عادت سازی و پذیرفتن ناشناخته ها، می تواند باعث شود شما بیشتر با خود احساس راحتی کنید و احساس کنید که سرنوشتتان را در کنترل دارید یا با غیرقابل دردسترس بودن کناربیایید. اگر توانایی دستیابی به موفقیت، حتی در موقعیتی غیرقابل پیش بینی را دارید، اعتماد به نفس شما به سقف خواهد رسید.

 • زمان بیشتری را با افرادی که خطرپذیر و ماجراجو هستند، بگذرانید. خیلی زود خود را در انجام کارهای غیر منتظره خواهید دید و احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت.

۳- محل های مشاهده پیشرفتتان را نشان گذاری کنید

عزت نفس

چیزهایی درشما وجود دارند که شما بخاطر اینکه نمی توانید آنها را تغییر دهید، خودتان را دوست ندارید، مانند: قدتان یا نوع موهایتان.درهرحال، خیلی چیزهایی وجود دارند که شما آنها را به عنوان ضعف می بینید که می توانید با کمی اهدا کردن وکارسخت آنرا نشانه گذاری کنید.

 • اگر می خواهید کاری اجتماعی انجام دهید یا در مدرسه بهتر باشید، یک برنامه درست کنید تا موفق شوید و با آن شروع کنید. شاید شما دانش آموز محبوب مدرسه یا کلاستان نباشید، با یک برنامه ریزی می توانید در جهت بهتر شدن قدم بردارید.
 • خیلی به خود سخت نگیرید. سعی نکنید که همه چیز را کاملا تغییر دهید. با یک یا دو چیز از جنبه های خود که میل به تغییر آن دارید، شروع کنید و آنرا حذف کنید.
 • داشتن یک نمودار در یک روزنامه دیواری برای رسیدن به اهداف خود، باعث یک تفاوت بزرگ است. اینکار به شما کمک می کند که بفهمید برنامه شما چقدر عمل کرده و می تواند باعث ایجاد حس غرور در قدم هایی که برداشته اید، شود.

۴- به دیگران کمک کنید

راه های افزایش اعتماد به نفس

اگر برای اطرافیان خود فردی مهربان هستید و احساس تفاوت مثبت در زندگیشان می دهید (حتی اگر این مهربانی برای فردی باشد که یک فنجان قهوه با او سرو می کنید)، باید این را بدانید که شما یک چهره مثبت در جهان هستید که باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. راهی بیابید که مرتب و هفتگی به مردم کمک کنید. مثلا با داوطلب شدن برای کار در کتابخانه محلی یا به خواهر کوچکتان کمک کنید خواندن را بیاموزد. کمک کردن به دیگران نه تنها سود به آنها می رساند، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود چراکه که درمیابید توانایی های زیادی را دارید.

 • نیازی نیست در جامعه به کسی کمک کنید. گاهی مادرتان، دوست صمیمیتان بیشتر از هرکسی به کمک شما نیازمند است.

رسانه دکتر سلامت

 

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

 • سلام متشکرم مفید بود
  میخواستم در این رابطه یه متخصص روانشناس معرفی بفرمایید
  از مجوعه دکتر سلامت
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید