سلامت روانی سلامت فردی

رازهای شاد زیستن

شاد بودن

آیا شما شاد هستید؟ آیا می دانید معنای شادی چیست و چه چیزی برای رسیدن به آن لازم دارید؟ این مهم ترین پرسش هایی است که هر کس که به دنبال زندگی شادی می گردد باید از خود بپرسد. ما زنده ایم و زندگی می کنیم تا شادیمان را حفظ کنیم در عین حال تلاش می کنیم تا به گرفتاری های دیگران دچار نشویم. اگر می خواهید که خوشحال و شاد باشید نخست بدانید که باید شاد بود و می توان به آن دست یافت. بسیاری از افراد به اشتباه اعتقاد دارند که سزاوار شادی نیستند و جایگاه ناخوشایند خود را به عنوان سرنوشت خود می پذیرند. حقیقت این است که شادی مثل هر چیز دیگری در زندگی نیاز به پرورش و مراقبت دارد. در ادامه چند راز مهم برای ایجاد و حفظ شادی در زندگی را بیان می کنیم.

۱.آنچه که شما را خوشحال و شاد می کند را بشناسید. هر کس برای رسیدن به شادی و خوشی نیازهای مخصوص به خود را دارد. آنچه سبب شادی یک فرد می شود بسیار متفاوت است با آنچه که باعث شادی شخص دیگری می شود. خوشحالی و شادی در شخص خود ما وجود دارد و رها شدن از نگرانی درباره اینکه آیا خواسته هایتان با دیگر همسالان شما قابل مقایسه هست یا نه؟

شاد بودن

۲.برای رسیدن به اهدافی که فکر می کنید دستیابی به آنها شما را شاد خواهد کرد برنامه ریزی کنید. وقتی به دنبال اهداف خود می روید به احتمال زیاد خلق و خوی شما خیلی بهتر خواهد شد چون وقتی به آنچه که برای شما ارزشمند است اهمیت می دهید حس بهتری نسبت به خودتان پیدا می کنید.

۳.خودتان را در محاصره افراد شاد قرار دهید. وقتی اطراف شما افرادی هستند که همیشه درگیرند آسان است که افکارتان منفی شود. از سوی دیگر، اگر شما در محاصره افراد شاد قرار بگیرید حالت روحی آنها به شما سرایت خواهد کرد.

شاد بودن

۴.زمانی که اشتباهی رخ می دهد، به جای آنکه در سرزنش خود یا ترحم به خود فرو بروید، راه حل درست را پیدا کنید. به راستی، افراد شاد اجازه نمیدهند گذشته بر خلق و خوی آنها اثر بگذارد. چون می دانند که با کمی فکر کردن می توانند شرایط را به سود خود تغییر دهند.

۵.چند دقیقه در روز در مورد چیزهایی که شما را خوشحال می کند فکر کنید. این چند دقیقه به شما این فرصت را میدهد تا روی چیزهای مثبت تمرکز کنید و همین منجر به شاد بودن شما می شود.

۶.اینکه بعضی روزها برای خودتان وقت بگذارید و کارهایی که دوست دارید انجام دهید خیلی اهمیت دارد. این موضوعات خوشایند می تواند پختن غذای مورد علاقه، یک حمام آرامش بخش طولانی یا چند دقیقه برای ظاهر خود وقت صرف کنید. انجام این جور کارها روحیه شما را ناخودآگاه به سمت بهتری خواهد برد.

شاد بودن

۷.در شرایطی که می توانید به شادی برسید شوخ طبعی ها را پیدا کنید. این در حالی است که شما به زمان های مناسب برای جدی بودن هم نیاز دارید. پس همواره به دنبال راهی به سمت رهایی از وضعیتی باشید که شما را ناراحت و ناخوشنود می کند.

۸.راه دیگر برای رسیدن به شادی حفاظت از سلامت خود است. خوردن غذاهای پرکالری و اضافه وزن میتواند بر روحیه شما اثر منفی بگذارد. علاوه بر این، بر اساس داده های علمی مشخص شده که با ورزش کردن هورمون اندورفین در بدن ترشح می شود که باعث احساس شادی می شود.

۹.و در نهایت و از همه مهم تر درک این که شما شایسته شاد بودن هستید. کسانی که باور دارند شایسته خوشبختی نیستند ناخودآگاه همه تلاش های خود برای رسیدن به شادی را با همین فکر نابود می کنند. اگر لازم است، هر روز به خود بگویید که شایسته شادی هستید وبه خود یادآوری کنید که چه مراحلی را باید برای رسیدن به آن باید بگذرانید.

تعریف شادی کار ساده ای نیست اما بیشتر افراد نسبت به اینکه خوشحال هستند یا نه آگاه هستند. بیشتر افراد معتقدند که شادی نوعی شانس است و اینکه مقدر است بعضی شاد باشند و برای بقیه مقدر است که در ناراحتی باشند.

شاد بودن

سعی کردم در این مقاله راهکارهایی را که سبب موفقیت های بزرگ و دستیابی به شادی می شود را بیان کنم. درست است که راهکارهای گفته شده در این مقاله گام های کوچکی است اما معنی دار و عمیق اند و با آنها می توانید هر روز احساس خوشبختی واقعی را در خود ایجاد کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید:
: این مطلب را به اشتراک بگذارید
در صورت مفید بودن مطلب امتیاز دهید :
Rate this post

نظر خود را بیان کنید