خارج کردن جسم خارجی از چشم

چشم
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 84.2K

صرف نظر از اندازه و یا منشاء حجم خارجی، وجود آن در چشم هرگز خوشایند نیست. اگر خرده ریز های کوچک و یا ذرات شن و ماسه در چشمتان باشد می توانید به صورت طبیعی و با پلک زدن به سرعت آن را خارج کنید. اگر موثر نبود چشم خود را شستشو دهید و یا با یک گوش پاک کن سعی کنید آن را خارج نمایید. هرگز برای خارج کردن اشیاء سعی نکنید چشمان خود را بمالید و اگر چیزی در چشمتان بود که می تواند باعث زخم های شدیدی شود، سعی نکنید خودتان آن را در بیاورید.

خارج کردن شس خارجی از چشم توسط خودتان

۱- تند تند پلک بزنید

عکس چشم

وقتی گرد و خاک یا اجسام خارجی کوچک داخل چشمتان می رود بدنتان به سرعت پاسخ داده و تند تند پلک می زنید. این کار باعث می شود ذراتی که داخل چشم هستند با اشک ریختن از چشم خارج شوند. پلک زدن بیشتر و اشک ریختن شانس بیرون کردن ذرات را افزایش می دهد.

 • برای پلک زدن، به سرعت چشم هایتان را باز و بسته کنید.
 • هر چند ممکن است احساس خل شدن داشته باشید، اشک ریختن به صورت طبیعی گرد و خاشاک را از چشم ها می شوید.
 • اگر نمی توانید به قدر کافی تمرکز کرده و خود را مجبور به گریه کردن کنید می توانید از خمیازه کشیدن برای تولید اشک استفاده کنید.

۲- پلک بالای را روی پلک پایینی فشار دهید

چشم درد

اگر سعی دارید چیزی را که به زیر پلک چسبیده از چشم خود خارج کنید، چشمانتان را کاملا بسته و به آرامی پوست پلک بالایی را با دو انگشت گرفته و به نرمی روی پلک پایین بکشید. چشمانتان را کاملا در حفره چشم بگردانید. این حرکت به خوبی جسمی را که در چشمتان است خارج می کند.

۳- از مالش چشم ها خودداری کنید

چشم

اغلب به صورت غریزی وقتی چیزی وارد چشم می شود آن را می مالید، اما این می تواند کاملا خطرناک باشد. وقتی چشم های خود را می مالید، ذرات به دام افتاده زیر پلک هل داده شده و یا قرنیه را خراش می دهد که به سایش قرنیه معروف است. اگر این مسئله اتفاق بیفتد از یک آسیب چشمی دائم که همراه با درد زیادی خواهد بود رنج خواهید برد بنابراین زمانی که چیزی را از چشم خود خارج می کنید، از فشار و یا مالیدن چشم ها خودداری کنید.

خارج سازی جسم خارجی با کمک

۱- شستن چشم ها با محلول چشمی

چشم

محلول های شستشوی تجاری برای خارج کردن جسم های خارجی در چشم در بازار وجود دارد. محلول های شستشوی چشم در روند کاربردشان متفاوت هستند. برخی از آن ها به صورت غیر مستقیم همراه با فنجان (وسیله) چشمی به کار می رود.، که این ابزار روی چشم شما پوشانده و سر را به عقب خم می کنید. محلول هایی دیگر از روش مستقیم استفاده کرده که در این روش سر را به عقب خم نموده و سپس به صورت مستقیم از محلول داخل چشم ریخته می شود.

۲- چشمانتان را با آب، آبکشی نمایید

لنز چشم

اگر eye cup و یا جام چشمی دارید می توانید از آن با آب سرد و تمیز برای شستن چشم ها و خارج کردن اجسام استفاده کنید. ویا می توانید با یک کاسه کوچک و یا فنجان پر از آب، در چشمانتان که به حالت باز نگه داشته اید، آب بپاشید. همچنین می توانید چشمان بازتان را زیر دوش گرفته تا آب به آرامی در آن ریخته و آن را شستشو دهید.

۳- یک گوش پاک کن و یا گوشه پارچه تمیزی را پشت پلک بالایی قرار دهید

چشم

به آرامی پلک بالایی تان را بین دو انگشت گرفته (به حالت نیشگون گرفتن و آن را به سمت بالا بکشید، به آرامی یک گوش پنبه و یا گوشه پارچه تمیزی را زیر پلک بالایی سر دهید و همزمان چشم خود را به طرف پشت سرتان بچرخانید. گوش پاک کن و یا پارچه را خارج کرده و چک کنید، ببینید آیا هنوز چیزی در چشمتان احساس می کنید ؟ اگر نفهمیدید می توانید سطح گوش پاک کن و یا پارچه را نگاه کنید، ببینید چیزی هست یا نه.

۴- استفاده از گوش پاک کن و یا گوشه یک پارچه تمیز برای خارج کردن شی

سیاهی دور چشم

اگر بهد از شستشوی چشم یا محلول چشمی و یا آب ، هنوز حس می کنید چیزی در چشمتان است از یک گوش پاک کن برای خارج ساختن آن استفاده کنید. همیشه به ملایمت از حرکت بالا و پایین کردن برای گوش پاک کن برای خارج ساختن شی استفاده کنید و هرگز گوش پنبه را در سر تا سر چشم به صورت عرضی نکشید.

 • برای محافظت از کره چشم، به طور مستقیم، مخالف محلی که جسم خارجی در چشم گیر کرده است را نگاه کنید. به عنوان مثال اگر چیزی در گوشه راست چشمتان است، به طرف چپ نگاه کنید .
 • بعد از هر سری استفاده از گوش پاک کن و یا پارچه تمیز آن را چک کنید. در صورت سفید بودن پنبه و یا پارچه، پس از خارج شدن شی از چشم می توانید، آن را روی گوش پاک کن ببینید.

۵- می توانید از یک دوست برای کمک استفاده کنید

لنز چشم

در صورتی برای خارج ساختن شی از چشم، مشکل دارید و نمی توانید در آینه نگاه کنید می بایستی از یک دوست کمک بخواهید پلکتان را باز نگه داشته و اجازه دهید دوستتان داخل چشم را از لحاظ وجود شی خارجی چک کند. چشم خود را به اطراف حرکت دهید به این شکل دوستتان می تواند تمام سطح آن را ببیند.

 • اگر با این کار راحت هستید، می توانید به دوستتان اجازه دهید با گوش پاک کن به جسم خارجی ضربه زده تا آن را از چشم خارج سازد. همینطور می توانید از آن ها بخواهید از قطره چشم و یا یک فنجان آب برای خارج سازی شی از چشمتان به شما کمک کنند.

خارج سازی جسم های خارجی بزرگ و خطرناک

۱- ببینید که آیا علائم رسیدگی های پزشکی را دارید

چشم

اگر چشمتان با شی بزرگ تر از اجسام کوچک و ذره مانند خراش یا زخمی شده است، ممکن است به یک پزشک برای خارج ساختن آن نیاز داشته باشید. درد به صورت واضح اغلب نشان دهنده آن است که چیزی بیش از یک خراش معمولی توسط آن چه در چشمتان است ایجاد شده که می تواند سبب صدمات جدی حتی بدون درد شود. سایر نشانه ها که می توانید متوجه شوید، شامل تغییرات قابل مشاهده در رنگ چشم، خونریزی، دید غیر طبیعی و یا ترشحات چشم است.

 • همینطور اگر به راحتی نمی توانید جسم خارجی را از چشم خارج کنید، می بایستی برای این موارد به متخصصان مربوطه مراجعه کنید.

۲- به دنبال رسیدگی های پزشکی باشید

عمل چشم

زمانی که فهمیدید چیزی در چشمتان است که مورد جدی می باشد با یک پزشک تماس بگیرید. این اجسام خارجی بزرگ می بایستی توسط پزشک از چشم خارج شود. اگر آن ها به داخل چشم چسبیده باشند به یک جراحی کوچک نیاز است. در اینصورت احتمالا پزشک چشم را بی حس کرده و شی را در می آورد و روی آن ها یک پد (یا پارچه) چشمی قرار داده تا از چشم در مدت نقاهت محافظت کند، همچنین به عنوان آنتی بیوتیک نیز هست.

۳- اجسام خارجی را که در چشم جاگیر شده اند را سعی نکنید در بیاورید

چشم

اگر تکه ای از شیشه و یا سفال چشمتان را سوراخ کرده و در آن جاگیر شده، سعی نکنید آن را خودتان در بیاورید. ممکن است باعث آسیب بیشتری بشوید. به جای آن از پزشک کمک بخواهید.

 • به خوبی چشم را، تا زمانی که به مطب می رسید با یک پد بپوشانید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۳۲ دیدگاه

 • وایی واقعا ممنونم
  اومدم ناخنم رو بگیرم که یه دفعه پرید توی چشمم کسی هم نبود کمکم کنه دیگه نمی دونستم چیکار کنم
  کار شماره ۲ را انجام دادم و ناخن رو از چشمم درآوردم

 • سلام
  بنده مدنهاست وثتی از خواب بیدار میشم، بلافاصله بعد از باز کردن چشم انگار یک مشت شن ریختن داخل چشمم، شروع به سوزش شدید میکنه… با هیچ روش خانگی موفق به پیدا کردن جسم خارجی نشدم. گاهی تا چندین روز اذیت نمیکنه و گاهی هم چند روز پشت سرهم پیش میاد و یکسره اشک میریزم و عملا از کار کردن عاجز میشم.
  متاسفانه هزینه لازم برای دکتر رفتن ندارم… تشخیص خاصی هست که بتونه کمکم کنه؟

 • وای من ۵ ساعت از چشم درد داشتم کور میشدم حس میکردم یه چیزی زیر پلکمه و شماره دو رو انجام دادم سریع خوب شدم خدا خیرتون بده عالی بود😘😍😍

 • سلام تشکر منم بعداز پنج ساعت کلنجار رفتن بالاخره با انجام دادن روش دوم گردوغبار رو از داخل چشمم بیرون اوردم
  آخییییییییش راحت شدم

  • سلام من هفته پیش براده اهن افتاد تو چشمم رفتم دکتر در اورد الان یه هفته هر روز چشمم آب میاد انگار یه چیز تلخ داخل چششم نمیشه چشمم ببندم بعد فک.میکنم یه چیزی زیر پلکم ممنون میشم راهنمای کنین

  • سلام تو شهر ما دوتا خانم هستن گه تا دست میارن به چشم ادم اشیای داخل چشم خارج میشن

   میخوام بدونم این چقدر میتونه راست باشه

 • همسر من وقتی با مینی فرز کار میکرده یه ذره ی کوچک از آهن زنگ زده وارد سیاهی چشمش شده ، قرمزی، خارش ، تار دیدن داره ، الانم پنج شنبه س و تا شنبه که مطب های چشم پزشکی باز بشن مجبوریم صبر کنیم، آیا درمان خونگی براش هست تا اونموقع؟
  فقط از نفازولین برای شستشوی چشم استفاده کرده و تاثیر کمی داشته

 • دختر من ۷ سالشه یه چیزی شبیه رنگ روغنی روی دیوار نمیدونم چطوری رفته به قرنیه چشمش چسبیده خیلی کوچیکه اذیت هم نمیکنه اما وقتی میخوام با گوش پاکن خارجش کنم اصلا نمیزاره به چشمش دست بزنم چند بار هم با قطره شستشو دادم چشمشو اما تغییری نکرده امکانش هست راهنمایی بفرمایید .

 • یه سنگ کوچک رفت تو چشمم حالا گوشه چشمم خیلی میسوزه و همینجور اشک از چشمم میاد. از قطره هم استفاده کردم تاثیری نداشت لطفا راهنمایی کنید.

 • سلام من ۹ماه هست ک حالت یک مشت شن داخل چشمام هست ب نور آفتاب نمیتونم نگاه کنم پلک بالا میوفته پاینم حالت وله و همش چرک میده کارمم پیک موتوری کلی دکتر رفتم میگن چیزی داخل نیست ۲تا دفترچه بیمه پر شده یکی میگه گل موژه هست یکی دیگه میگه پشت کاسه چشمت دانه چرکی زده یکی میگه سینوزیت هست رگ چشمتو فشار میده ب خدا دیوانه شدم زندگیم شده دکتر رفتن

 • دمتون گرم واقعاً، هرکاری می کردم نمیتونستم چیزی که رفته بود تو چشم رو در بیارم که اخرش با روش دوم درست شد! ممنون

دیدگاهتان را بنویسید