رفلکسولوژی چیست؟ و طریقه انجام دادن آن

رفلکسولوژی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 9.17K

رفلکسولوژی یا (بازتاب شناسی) یک هنر درمانی و باستانی است که مورد حمایت تحقیقات مدرن قرار گرفته و آنها توانسته اند چگونگی  انجام این حرکات را به راحتی در خانه یاد بگیرند. رفلکسولوژی شامل اعمال فشار به مکان های خاص مثلا روی پا، دست و گوش، که اعصاب محیطی دارند و به سیستم عصبی مرکزی شما متصل هستند. با ماساژ این مناطق که به سیستم عصبی مرکزی ضربه وارد می شود و به از بین بردن درد و کاهش استرس از طریق قدرت ساده ی لمس کمک کند.

فهم رفلکسولوژی

۱- یادگیری اصول بازتاب

رفلکسولوژی

رفلکسولوژی بر این فرض استوار است که اعصاب موجود در پای شما، دست و گوش هر کدام با دیگر قسمت های بدن شما مطابقت دارد و اعمال فشار به این مناطق رفلکس خاص می تواند نشانه ها را در دیگر نقاط بدن کاهش دهد. درگیر شدن عصب در انگشت شست پا، برای مثال، می تواند تنش در سر را کاهش دهد و باعث از بین بردن سردرد شود.اعمال فشار به پاشنه می تواند در هضم غذا کمک کند. روش بازتاب حتی برای کمک به درمان بیماری هایی با شرایط جدی مثل سرطان، دیابت و بیماری قلبی استفاده شده است. تحقیقات نشان داده است که بازتاب دارای چهار اثر اصلی است:

 • می تواند به اندام خاص، مثلا با افزایش جریان خون به کلیه ها تاثیر بگذارد.
 • می تواند در بهبود علائم خاص کمک کند و برای اندام عملکرد درستی را به ارمغان  بیاورد.
 • می تواند سبب ایجاد اثر آرامش شود و اضطراب را کاهش دهد
 • می تواند درد در سراسر بدن را کاهش دهد.

۲- تشخیص مناطق بازتاب

رفلکسولوژی چیست؟

رفلکسولوژی بر اساس این ایده استوار است که بدن را می توان به مناطق مختلفی تقسیم کرد. تصویر بدن شما به یک سیستم از مناطق طولی و عرضی تقسیم شده است. تصور کنید پنج منطقه در هر طرف از بدن شما وجود دارد، در نوک هر پا شروع میشود، و در طول بدن تا بالای سر ادامه می یابد. مناطق عرضی (شبیه به خطوط عرض جغرافیایی) را به مناطق مربوط به سر و گردن، قفسه سینه ، شکم و لگن پاهای شما تقسیم میشود. درگیر شدن نوک یک منطقه خاص با اعمال فشار مثل پای شما سبب شفای بدن در کل منطقه میگردد و این مفهوم نیز به عنوان منطقه درمان شناخته می شود.

 • هنگامی که شما رفلکسولوژی انجام میدهید، لازم است که رفلکس در پا را یادبگیرید و این که ، اندام ها و غدد بدن شما با پای شما مطابقت دارد. هنگامی که شما فشار را به این نقاط خاص اعمال میکنید، اندام مربوطه ، اندام یا غده دیگر شما تحریک میشوند.
 • در این روش شما می توانید از  بازتاب برای تحریک قدرت شفا در بدن خود استفاده کنید. هنگامی که بدن شما در حال تجربه استرس است، ذخایر انرژی تهی میشود و شما کمتر قادر به مبارزه با عفونت یا درد و مبارزه با آنها هستید. اما هنگامی که بدن شما در یک حالت آرامش عمیق  ناشی از بازتاب است، قدرت شفای طبیعی بدن شما فعال می شود.

۳- یک قرار ملاقات با یک انعکاس درمان تدارک ببینید

رفلکسولوژی

ملاقات با یک فرد که در هنر بازتاب تایید شده است یک راه خوب برای شروع عملیات و تشویق خود به عمل است. او قادر است به شما تکنیک “راه رفتن” با انگشت را که برای اعمال فشاربر نقاط خاص بر روی دست، پا و گوش و در جهت از بین بردن استرس و درد در قسمت های دیگر بدن را نشان دهد.

 • قبل از تعیین یک قرار ملاقات، اعتبار فرد را بررسی کنید و مطمئن شویدکه او یک انعکاس درمان با گواهی نامه ی معتبر است. برخی از پزشکان بهداشت و درمان به صورت طبیعی بدون اینکه از این هنر چیزی بدانند عمل رفلسولوژی درعمق را انجام می دهند.
 • اگر شما علاقه مند به کار انعکاس درمانی هستید، به وب سایت انجمن بازتاب تایید شده ی آمریکا رفته و لیست برنامه های مورد نیاز  برای گواهینامه بازتاب را بررسی کنید.

۴- تحت فشار قرار دادن نقطه رفلکس را تمرین کنید

رفلکسولوژی

هنگامی که شما منطقه مورد نظرتان را یافتید ، نقاط صحیح رفلکس را در پای خود با نگاه کردن به نمودار یا مشاوره با یک انعکاس درمان پیدا کنید. فشار ملایمی را به این منطقه وارد کنید. فشاری که  شما به این نقاط اعمال میکنید سپس تحریک بدن  به تولید اندورفین میشود که چرخه درد را قطع کرده وسبب از بین بردن استرس میشود.

 • بازتاب شبیه حس یک ماساژ پا است. فشار دادن باید سبب ایجاد احساس درگیر شدن شود ، اما دردناک نیست. از انگشتان دست و شست خود به آرامی و برای چند دقیقه استفاده کنید.
 • خود را برای انجام یک جلسه رفلکسولوژی آماده کنید، به سادگی سعی کنید استراحت کنید. رفلکسولوژی اغلب به عنوان یک عمل درمانی جامع درنظر گرفته میشود اما هیچ آمادگی روانی خاصی برای ورود به آن وجود ندارد.

حذف استرس

۱- در یک موقعیت راحت قرار بگیرید

رفلکسولوژی

کفش و جوراب خود را درآورید و چهار زانو روی یک تخت و یا حصیر یوگا بنشینید. سعی کنید به بدن خود استراحت دهید  و برای آماده سازی خود برای آغاز فرایند شفا تلاش کنید. شما ممکن است درمان رفلکسولوژی را خودتان انجام دهید و یا با یک دوست که می تواند نقاط خارج از دسترس را فشار دهد کمک بگیرید.

۲- از بین بردن تنش در گردن و سر

رفلکسولوژی

از بین بردن تنش گردن با استفاده از فشار به مفاصل و یا “گردن” با استفاده از ۸ انگشتان کوچک . اگر شما تنش را در یک منطقه از گردن خود احساس کردید ، شما ممکن است ناراحتی خفیفی را در یکی از انگشتان پا که به هم مربوطه هستند احساس کنید. تمام سر خود را در دو انگشت بزرگ خود بگیرید، به طوری که به آنها فشار اعمال شود تا به از بین بردن سردرد تنشی کمک کند.

 • از انگشتان دست خود برای اعمال فشار ثابت، به پشت انگشتان تان، به صورت یکی یکی استفاده کنید.
 • تا زمانی که احساس تنش در گردنتان ازبین رفت و مشکل فشار سرتان حل شد به این کار ادامه دهید

۳- قفسه سینه خود را شل کنید

رفلکسولوژی

استرس اغلب در قالب تنگی قفسه سینه احساس میشود. شما ممکن است احساس سختی در هنگام نفس عمیق را احساس کنید. میتوانید با اعمال فشار با توپ به پای خود برای کاهش ناراحتی در قفسه سینه اقدام کنید.این منطقه شامل رفلکس به ریه ها، راه های هوایی، قلب، غده تیموس، قفسه سینه و شانه است.

۴- از بین بردن تنش در معده

رفلکسولوژی

اگر شما احساس استرس در معده خود دارید، بسیاری از آنها ممکن است به صورت احساس “وحشت” نیز بیان شوند. نقاط رفلکس را در پای خود فشار دهید( منطقه ی بی وزن در پایین پا) که به تخفیف درد و ناراحتی ارگان های شکمی کمک میکند. این منطقه ای که شما قرار است روی آن کارکنید مخصوصا اگر شما احساس “درد روده” ، و یا با احساس سنگینی در معده از خواب بیدارشدید .

۵- اندام خود را شل کنید

رفلکسولوژی

اگر پاها، بازوها و شانه ها احساس استرس دارند، استفاده از بازتاب به کاهش این حس کمک میکند. احساس تنش را در بازوها و پاها خود با فشار در نقاط رفلکس در لبه های بیرونی پاهای خود کاهش دهید.

۶- به خودتان برای خوابیدن کمک کنید

رفلکسولوژی

سعی کنید فشار ترکیبی از همه نقاط رفلکس اعمال کنید تا باعث از بین بردن بی خوابی شود. استرس اغلب علت اصلی بی خوابی است، و اگر نگرانی، ترس و تنش به شما روی آورد ، شما می توانید بی خوابی خود را با استفاده از نقاط رفلکس که برای از بین بردن تنش و استرس هم استفاده میشد به کاربگیرید:

 • اعمال فشار به پشت انگشتان پای خودکه سبب کاهش فشار در سر و گردن میشود
 • اعمال فشار با توپ به پای خود که سبب تنفس آسان تر میشود.
 • اعمال فشار به پشت پای خود برای کمک به آرامش معده
 • اعمال فشار به لبه های بیرونی پا برای نرم کردن عضلات سفت شده.

آزاد سازی درد

۱- از دوستتان کمک بخواهید

ماساژ رفلکسولوژی

هنگامی که شما با درد مواجه هستید، می توانید از یک دوست برای انجام تکنیک های بازتابی کمک بگیرید. به این ترتیب شما می توانید سعی کنید به طور کامل بدن خود را شل کنید و اجازه دهید تا روند شفا آغاز شود. لباس های محدود کننده را درآورید وقبل از شروع جلسه بر روی تخت و یا دیگر سطوح راحت دراز بکشید.

 • نور چراغ را برای ایجاد یک محیط صلح آمیز و آرام با چند عنصر تحریک کننده که ممکن است
 • موسیقی آرامش بخش، نور شمع، و یا استفاده روغن ماساژباشد میتواند اثر بخش باشد احساس آرامش روند شفا را امکان پذیر تر میکند.

۲- از سردرد خلاص شوید

رفلکسولوژی

رفلکسولوژی برای از بین بردن سردرد ساده است. از بین بردن تنش و سردرد سینوسی  با اعمال فشار بر روی نقاط رفلکس سر و گردن، که بر روی انگشتان شما واقع شده است. همه انگشتان شما دارای نقاط خاصی که به سر مربوط میشوند هستند، و با صورت و مغز هم ارتباط دارند.

 • اگر شما از یک سردرد میگرن رنج می برید به تمام سطح هر یک از انگشتان پای خود اعمال فشار کنید. فشار دادن انگشت شست هر پا و تکرار این روند حداقل ده بار برای هر پا. این روش اگر میگرن شما سینوزیتی است میتواند موثر باشد.
 • اگر شما سر درد مزمن غیر قابل توضیحی دارید، دنبال توصیه های پزشکی باشید تا بدانید که آیا سردرد شما توسط شرایط پزشکی دیگر ایجاد شده است یا خیر.

۳- مقابله با درد در کل بدن

ماساژ رفلکسولوژی

یک جلسه کلی بازتاب می تواند درد را در کل بدن کاهش دهد. بیشترنقاط رفلکس باید حدود ۱۰ ثانیه در یک زمان فشرده شوند. وقت خود را برای فشار تمام نقاط رفلکس در هرکدام از پاها صرف کنید. از فشار سبک استفاده کنید  و توجه زیادی به هر نقطه ای که احساس درد می کند داشته باشید. هنگامی که شما دچار تجربه درد و ناراحتی در یک نقطه رفلکس میشوید، ارگان مربوطه و یا اندام از تعادل خارج میشود.

 • تمام نقاط رفلکس در هر پا، برای ارزیابی و درمان تمام مناطق دارای عدم تعادل در بدن مناسب است.
 • هنگامی که شما هر یک از پاهای خود را مورد درمان قرار دادید، به نقطه ی دردناک برگردید و نقاط درد خود را به آرامی فشار دهید تا زمانی که شما دیگر احساس درد یا ناراحتی نداشته باشید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید