کاهش علائم یائسگی با گیاهان دارویی

علائم یائسگی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.3K

یائسگی بخشی طبیعی از روند پیری زنان است. در حالی که بسیاری از علائم و نشانه ها به طور مشابه توسط زنان تجربه می شوند، اما هر زن آن را متفاوت تجربه می کند. بسیاری از زنان تصمیم به تغییر شیوه زندگی خود و یا مصرف دارو برای کاهش شدت یا توقف علائم یائسگی می گیرند.استفاده از داروهای گیاهی در حال افزایش است. مقاله رژیم غذایی در طول دوران یائسگی را مطالعه فرمایید.

شناسایی یائسگی یا علائم یائسگی

۱- با پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید

علائم یائسگی زودرس

اگر بیش از ۴۰ سال سن دارید و احساس می کنید که ممکن است یائسگی تان شروع  شود، با پزشک خود صحبت کنید.

 • سابقه پزشکی و خانوادگی خود را مرور کنید تشخیص یائسگی می تواند دشوار باشد، و تاریخچه سلامتی شما و همچنین نحوه برخورد زنان دیگر خانواده با یائسگی ممکن است سرنخ خوبی باشد.

۲- دنبال علائمی که جدید هستند و به سایر مسائل مربوط به سلامتی مربوط نیستند باشید

علائم یائسگی

 • گرگرفتگی ها را یادداشت کنید. یکی از شایع ترین علائم یائسگی، گرگرفتگی می تواند باعث ایجاد بی نظمی در تعریق شود یا در داخل و خارج از بدن احساس گرمای اذیت کننده ای کنید.
 • پریودهای نامنظم را پیگیری کنید. اکثر زنان تا زمانی که پریود آنها متوقف نشده باشد متوجه یائسگی نمی شوند، اما ممکن است خونریزی ناگهانی یا نامنظم وجود داشته باشد.
 • به دنبال خشکی واژن، و همچنین تغییر در میل جنسی و الگوهای خواب باشید. اغلب تعرق شبانه و بی خوابی از موارد رایج است.
 • توجه به تغییرات خلق و خو و تحریک پذیری داشته باشید. افسردگی و اضطرابی که به طور معمول احساس نمی کنید، ممکن است ناشی از یائسگی باشد.

۳- گزینه های درمانی را بررسی کنید

یائسگی

پزشک شما ممکن است درمان جایگزینی هورمونی و همچنین داروهای جایگزینی مانند یوگا را توصیه کند.

 • در مورد اینکه گیاهان و مکمل های گیاهی چگونه به شما کمک میکنند بحث کنید. مطمئن شوید که همه ی داروهای مصرفی تان را ذکر کنید تا پزشک بتواند به شما در مورد واکنش های بالقوه و عوارض جانبی آنها اطلاع دهد.

گیاهانی که علائم یائسگی را درمان می کنند

۱- از جینسینگ برای مبارزه با خستگی و تعادل هورمون ها استفاده کنید

علائم یائسگی

خواص تغذیه ای در این گیاه، ریشه گیاه اسپیندلی می تواند به شما کمک کند تا زمانی که یائسگی را تجربه می کنید بیشتر شبیه خود واقعیتان باشید.

 • به دنبال محصولاتی که حاوی جینسینگ هستند باشید. شما می توانید آن را در یک کپسول و یا یک پودر که به نوشیدنی خود اضافه می کنید استفاده کنید. همچنین می توانید محصولاتی مانند چای و نوشیدنی های انرژی زا که حاوی جینسینگ هستند را خریداری کنید.
 • ریشه جینسنگ خام را جویده و بخورید. شما همچنین می توانید ریشه جینسنگ را به سوپ و خورش اضافه کنید.

۲- از کوهوش سیاه که دارای خواص مشابه استروژن است استفاده کنید

علائم یائسگی

توانایی این گیاه برای متعادل کردن سطح هورمون شما می تواند بسیاری از علائم یائسگی را کاهش دهد. این عضو خانواده گل آلاله وحشی در آمریکای شمالی رشد میکند و شبیه بوته های گل دهنده است.

 • به دنبال کوهن سیاه در کپسول یا چای باشید.شما می توانید آن را برای کاهش علائمی مانند تحریک پذیری، خستگی و خشکی واژن بطور روزانه مصرف کنید.
 • برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان از کوهوش های سیاه استفاده کنید.
 • هنگام مصرف کوهوش های سیاه، بر داروهای دیگر خود نظارت کنید. زیرا که می تواند با داروهای دیگر تداخل کند.

۳- سعی کنید از دونگ کوای برای درمان نشانه های خود استفاده کنید

علائم یائسگی

مانند جینسنگ و کوهوش سیاه، دارای خواصی مشابه استروژن است و برای درمان مشکلات زنانه و همچنین یائسگی مورد استفاده قرار میگیرد.

 • دونگ کووا را با رنگ قهوهای مایل به زرد، ریشه اسپیندولی و گل های سفیدی که از آن می رویند شناسایی کنید. این گیاه بومی مناطق چینی و آسیایی ست، اما در غرب محبوب تر شده است.
 • دونگ کووا را به صورت پودر یا یک کپسول پیدا کنید. این گیاه را نمیشود به صورت خام مصرف کنید یا در غذا بریزید.
 • قبل از مصرف دونگ کووا با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر شما به طور مرتب آسپیرین یا سایر داروهای ضد انعقادی مصرف می کنید. این گیاه می تواند خون شما را رقیق کند، که ممکن است برای زنان مبتلا به بیماری های خاص مشکل ایجاد کند.

۴- از مکافم برای تحریک تولید استروژن در بدن خود استفاده کنید

یائسگی زنان

این گیاه به صورت مکمل می تواند به مبارزه با علائم یائسگی کمک کند.

۵- شبدر قرمز را برای درمان گرگرفتگی، خشکی واژن و تغییرات خلق و خو مصرف کنید

علائم یائسگی

این گیاه ممکن است با بارداری اختلال ایجاد کند، بنابراین قبل از مصرف آن با پزشک خود صحبت کنید.

نکات مهم:

 • استفاده از داروهای جایگزین پزشکی دیگر به علاوه داروهای گیاهی راامتحان کنید. بسیاری از زنان طب سوزنی، یوگا و هومیوپاتی را برای کنترل علائم یائسگی مفید می دانند.
 • از این گیاهان به صورت ضروری برای احساس راحتی بیشتر استفاده کنید، اما از دوز توصیه شده توسط پزشک متخصص خود تجاوز نکنید و یا هر بسته بندی حاوی مکمل ها، پودرها یا چای هایی که استفاده می کنید را ذکر کنید.به عنوان مثال، شما می توانید هر روز چای جینسینگ بخورید، اما محصولات حاوی دونگ کوای باید کمتر استفاده شوند.

اخطارها:

 • اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستید، درمان های دیگر را در نظر بگیرید. خواص هورمونی بسیاری از گیاهان می تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه و سایر سرطان های مرتبط با سطح هورمونی شود. در مورد ریسک ابتلای خود با دکتر صحبت کنید.
 • به یاد داشته باشید که گیاهان و مکمل های گیاهی توسط اداره غذا و دارو (FDA) تنظیم نمی شود. بنابراین، آنها برای آزمایش ایمنی و اثربخشی مورد آزمایش قرار نگرفته اند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید