چگونگی بازسازی یک رابطه

بازسازی یک رابطه
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.21K

ازدواج نیازمند یک رابطه معتمدانه است. زمانی که اعتماد از بین برود، به واسطه خیانت، سوء مصرف مواد مخدر، فریبکاری یا مسئله‌ ای دیگر، هر دو طرف رابطه بایست تلاش آگاهانه زیادی برای بازسازی رابطه صورت دهند. یک ازدواج می‌ تواند به واسطه بازیابی اعتماد بازسازی شود. گام‌ های مشخصی وجود دارند که هر کدام از طرفین می‌ توانند برای بازسازی رابطه بردارند.

تصمیم‌ گیری برای بازسازی رابطه

۱- تصمیم بگیرید که ازدواج را از نو بسازید

بازسازی یک ازدواج

این گام اول در بازیابی اعتماد است. اگر شما خودتان را متعهد به بازسازی رابطه ندانید، نمی‌ توانید به طور کامل در روند بازسازی اعتماد مشارکت کنید. تصمیم صادقانه به بازسازی ارتباط به جای برهم‌ زدن آن اولین گام در ایجاد صداقت تمام و کمال مورد نیاز در این روند است.

 • گاهی افراد تصمیم می‌ گیرند که به جای بازسازی رابطه به آن خاتمه بدهند. این لزوما یک شکست یا اتفاق بدی نیست؛ این مسئله تنها یک خروجی از موقعیت است. اگر این مسئله در مورد شما صدق می‌کند، تلاش برای بازسازی رابطه بجای عبور از آن تلف کردن وقت خواهد بود. حتی ممکن است که، به محض آن‌ که تصمیم گرفتید رابطه‌ تان را بازسازی کنید، رابطه با همسرتان به یک دوستی تغییر کند.
 • تنها شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا رابطه‌تان را از نو بسازید یا خیر. ممکن است دوستان و خانواده‌ ها نظراتی پیرامون کاری باید انجام دهید ابراز کنند و معمولا چنین می‌ کنند. با این وجود، شما باید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مناسب است و تصمیم خودتان را بگیرید.
 • داشتن فرزند در رابطه مسائل را پیچیده می‌ کند. اما با هم ماندن به خاطر فرزندان عموما ایده خوبی نیست. بچه‌ ها خودشان را با طلاق تطبیق می‌دهند.

۲- از خودتان بپرسید که چه ازدواجی می‌ خواهید

بازسازی ازدواج

توجه کنید که آیا شما دیدگاه‌ هایتان نسبت به خواسته‌ تان از ازدواج را تغییر داده‌ اید یا خیر، و اینکه آیا دیدگاه‌ های شما منطبق با واقعیت هستند یا خیر.

 • برخی اوقات افراد رفته رفته نسبت به هم بیگانه می‌ شوند. اینکه ده سال پیش چگونه بودید شاید بازتاب‌ دهنده کسی که امروز هستید نباشد. اما طرف دیگر ممکن است به همین شکل تغییر نکند. و این می‌تواند منجر به مسائلی شود. این بدین معنا نیست که هیچ کدام از شما بد هستید.
 • مهم است که با شریکتان در رابطه با آن‌ چه می‌خواهد ارتباط دوباره برقرار کنید. شاید او هم رضایتمند نباشد.
 • خیلی اوقات، زوج‌ های تازه مزدوج با توقعات ایده‌ آل‌ گرایانه نسبت به آنچه که ازدواج باید باشد شروع می‌کنند. این بخصوص درباره زوج‌ های جوان صدق می‌کند. وقتی این دیدگاه‌ ها به تحقق نمی‌ پیوندند، آن‌ ها ممکن است احساس کنند که به ایشان خیانت شده است. حتی اگر طرف مقابل هم لزوما کار بدی نکرده باشد. بررسی استانداردهای غیر واقع‌ گرایانه در رابطه با تعیین آنچه که یک ازدواج کاملا خوب و نه لزوما ایده‌آل می‌ شود می‌ تواند کمک کند که رابطه نجات پیدا کند.
 • افرادی که در رابطه‌ شان بحران تجربه می‌ کنند معمولا نشان داده‌ اند که در طولانی ازدواج‌ های قوی‌ تری دارند.
 • بخشی از تصمیم‌ گیری برای بازسازی رابطه در نظر گرفتن توقعات در رابطه با ازدواج است. اگر شما و همسرتان دیدگاه‌ های خیلی متفاوتی در رابطه با انتطارتان از یک ازدواج دارید، باید بتوانید بر یک راه میانه توافق کنید.
 • هر دوی شرکای رابطه باید متعهد به بازسازی رابطه باشند. دوباره‌ سازی ازدواج کار احساسی زیادی را می‌ طلبد، و اگر یک طرف قادر، یا مایل به طی این راه نیست، نمی‌ تواند اتفاق بیفتد. اگرچه این ممکن است واضح باشد، گاهی یک طرف رابطه از سر استیصال تلاش می‌کند که رابطه ازدواج را از نو بسازد و این حقیقت را که طرف دیگر قرار نیست این کار را بکند نادیده می‌گیرد. به نظر واضح است، اما برخی اوقات یک از طرفین (یا گاهی هر دو) نسبت به تعهدشان در بازسازی رابطه در انکار بسر می‌برند.
 • در رابطه با اینکه چه ازدواجی می‌ خواهید شفاف باشید. افراد مختلف چیزهای مختلفی می‌ خواهند و در یک ازدواج موفق انتظارات، بینش مشترک، و اهدافی هست که از یک ازدواج به ازدواج دیگر کاملاً یکسان نیستند. اما ابتدا شما باید نسبت به آنچه که مربوط به خودتان است شفاف باشید. بازسازی یک رابطه ازدواج فرصتی است برای بررسی آنکه چه چیزی برای شما ره به خطا رفته است، و چه چیزی را می‌ خواهید تغییر دهید.

۳- درخواست کمک کنید

ازدواج بازسازی شده

روند بازسازی یک رابطه ازدواج بسیار سخت است. صحبت با متخصص تعلیم‌ دیده می‌ تواند در این زمینه کمک‌ کننده باشد. این فرد می‌ تواند، یک مشاور، یک کشیش، روحانی، یا دیگر رهبران مذهبی آموزش‌ دیده در زمینه مشاوره، یا یک روان‌ درمانگر باشد. کسی که از نظر احساسی درگیر ازدواج شما نیست می‌ تواند کمک کند که الگوهای رفتاری یا ارتباطی که به در جهت منفی روی رابطه‌تان تاثیر می‌ گذارند را تشخیص دهید.

 • تغییر الگوهای ارتباطی منفی به صورت تنها می‌ تواند سخت باشد. اگر تلاش دارید که در رابطه با بازسازی رابطه ازدواج تصمیم بگیرید، شاید کمک فرد دیگری نیاز باشد تا ارتباطاتی را که شما را افسرده، نامطمئن به خود، و مایل به ترک گفتگو می‌کنند، پیدا کنید.
 • وقتی شما و همسرتان به جای شرکای صمیمی تبدیل به همخانه شدید، یک مشاور یا درمان‌گر می‌ تواند کمک کند که صمیمیت اولیه میان خودتان را به یاد بیاورید.
 • اگر احساس می‌ کنید که تنها دلیل برای بازسازی رابطه فرزندان هستند، صحبت با یک متخصص می‌ تواند مفید باشد. ماندن در کنار یکدیگر به خاطر فرزندان عموماً دلیلی ناکافی برای تصمیم‌ گیری درباره بازسازی ازدواج تان است. اگر چه، این مسئله هم درست است که دلیلی است که می‌ طلبد هر آنچه می‌توان را انجام داد تا یک رابطه دوباره کار کند.

۴- گام‌ هایی برای بازیابی اعتماد بردارید

بازسازی یک ازدواج

اگر شما مسئول از بین‌ رفتن اعتماد در ازدواج تان هستید، بایستی قدم‌ های بیشتری برای بازیابی اعتماد همسرتان نسبت به خود بردارید. خود را به بیان حقیقت، و شفافیت کامل نسبت به برنامه‌ ها و ارتباطاتتان (شامل ایمیل‌ها، پیامک‌ ها، و تماس‌ ها) متعهد کنید. چیزی را پنهان نکنید.

 • از ارائه اطلاعات با جزئیات درباره خطای گذشته، اگر که وجود دارد، خودداری کنید. بین اطلاعات شفاف، حقیقی، و دقیق به شریک رابطه مهم است اما شمارش وسواس‌ گونه خیانت‌ ها کمکی به همسرتان برای عبور از مسئله نمی‌کند.
 • ممکن است چیزی که کسب اطلاع درباره‌ اش برای یک نفر حیاتی است، برای دیگری نباشد. اجازه بدهید که همسرتان تعیین کند که چه جزئیاتی را می‌ خواهد بداند.
 • متوجه باشید که حتی اگر هیچ چیز را پنهان نکنید، بازیابی اعتماد زمان می‌ برد. همسر شما ممکن است به شما اعتماد نکند که حساب بانکی جداگانه داشته باشید یا با فردی از جنس مخالف نوشیدنی صرف کنید. شاید لازم باشد که شما قدم‌ هایی مانند قطع ارتباط با افرادی خاص، تغییر شغل، یا کنار گذاشتن صرف نوشیدنی بدون حضور همسرتان را برای بازیابی اعتماد بردارید.
 • فراگیری بیشتر درباره دلایل خودتان در از دست دادن اعتماد به همسرتان می‌ تواند کمک‌ کننده باشد.
 • هیچگاه فرد دیگری را برای خیانت خودتان مقصر ندانید. اگر شما تصمیم به بازسازی رابطه‌ تان دارید، لازم است که مسئولیت کامل رفتارهای خود را بپذیرید.

برداشتن گام‌ هایی برای بازسازی یک ازدواج

۱- متوجه نکات مثبت همسرتان باشید

بازسازی ازدواج

بیان هر چیز منفی درباره همسرتان به هر شخص خارج از ازدواج تان را متوقف کنید. زمانی که با خانواده و دوستانتان صحبت می‌ کنید، فقط به کارهای مثبتی که همسرتان انجام داده است بپردازید. به همسرتان بگویید که چیزی را درباره او دوست دارید.

 • بسیاری اوقات یک ازدواج نیازمند بازسازی متوجه خصوصیات منفی می‌ شود. شما با تغییر تمرکز از خصوصیات منفی به مثبت می‌ توانید تغییر بزرگی در رابطه‌ تان ایجاد کنید.
 • مشاهدات منفی‌ نگرانه را به کلی کنار بگذارید. حتی اگر تنها دو خصوصیت مثبت در هفته درباره همسرتان ابراز کنید، به احتمال زیاد متوجه تغییر خواهید شد.

۲- انتظارات خود را مطابقت دهید

بازسازی یک رابطه

درست کردن یک فهرست درونی از آنچه که یک همسر کامل باید باشد کاری آسان است، اما غیر واقع‌ بینانه است که از شریکتان انتظار داشته باشید که خود را در این قالب بریزد. قرار نیست همه چیز درباره همسرتان را دوست داشته باشید. فراگیری پذیرش محدودیت‌ های یکدیگر گامی حیاتی در بازسازی یک ازدواج است.

 • فراگیریِ پرورشِ شکلی واقع‌ گرایانه از اعتماد به شما کمک خواهد کرد تا از ایجاد رنجش جلوگیری کنید. زندگی همراه با رنجش کیفیت ازدواج شما را پایین می‌ آورد.
 • بسیاری از اختلافات زناشویی هیچگاه به طور کامل برطرف نمی‌ شوند. با تطبیق انتظاراتتان، زن و شوهر می‌ توانند بدون به خطر انداختن اعتماد «بر نداشتن توافق، توافق کنند». لزومی ندارد که یک عدم توافق مانع رضایت عمیق و اعتماد در یک رابطه ازدواج شود.

۳- بر تغییر خود تمرکز کنید

ازدواج

یکی از دلایلی که یک ازدواج رو به اضمحلال می‌ رود، نارضایتی شخص از زندگی خودش است. به جای آنکه نگاه تان به همسرتان باشد تا زندگی‌ ای که می‌ خواهید را برایتان فراهم کند، تلاش کنید که برخی از این تغییرات را خودتان ایجاد کنید.

 • اگر انجام فعالیت‌ های خاصی را که از آن‌ ها لذت می‌برید، به این دلیل که همسرتان به آن اهمیتی نمی‌ دهد، متوقف کرده‌ اید، انجام دوباره آن‌ ها را امتحان کنید. قرار نیست که همه فعالیت‌ ها را با هم انجام دهید. اگر به عنوان مثال، از کوهنوردی لذت می‌ برید، به یک گروه کوهنوردی بپیوندید.
 • صادق بودن در رابطه با چالش‌ هایتان به بازسازی ازدواج تان کمک می‌ کند. به حیطه‌ هایی توجه کنید که می‌ توانید بهبود ایجاد کنید، چه کوچک باشند و چه بزرگ.
 • فراگیری تشخیص چالش‌ ها کمک می‌ کند که نسبت به همسرتان هم آسان‌گیرتر باشید.

۴- یک اولتیماتوم در نظر بگیرید

ازدواج بازسازی شده

گاهی بیان آن‌ چه که نیازمند تغییر است تنها راه بازسازی یک رابطه است. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد که یک فرد الکلی نوشیدن را کنار بگذارد قبل از این‌ که بتواند هیچ تغییر واقعی در راستای بازسازی یک رابطه صورت دهد. اگر شما همسر فردی هستید که در حال حاضر با اعتیاد دست به گریبان است، اشکالی ندارد که گفته شود که قبل از آنکه رابطه ازدواج بتواند بازسازی شود، فرد وابسته بایستی به دنبال درمان خود برود.

 • اگر یک اولتیماتوم تعیین کردید، با آن پایبند بمانید. تعیین اولتیماتوم‌ هایی که واقعاً اولتیماتوم نیستند فقط منجر به ادامه پیدا کردن رفتار می‌ شوند.
 • همیشه همه اولتیماتوم‌ ها درباره اعتیاد به مواد مخدر نیستند. از آن‌ ها می‌ تواند درباره «عهدشکنان» که ازدواج شما را در خطر قرار می‌ دهند هم استفاده شود. این می‌ تواند شامل روابط خارج از ازدواج، ساعات بیش از حد کار، مدیریت خرج‌ کردن‌ ها و غیره باشد.

۵- رها کردن گذشته

بازسازی رابطه

اگر به پیش کشیدن مسائل از گذشته ادامه دهید، ممکن است در پرداختن به مسائل واقعی در زمان حال به مشکل برخورد کنید. مدتی از بحث درباره خیانت‌ ها و نارضایتی‌ های مربوط به گذشته دست بردارید. به جای آن، تمرکزتان را بر ازدواج آن‌ گونه که الان است اختصاص دهید.

 • هر آن‌ چه که والدین شما انجام داده‌ اند یا نداده‌ اند، این اکنون ازدواج شماست. هیچ‌ وقت از گذشته برای توجیه رفتارتان و یا متهم کردن همسرتان استفاده نکنید.
 • عبارت‌های مانند “تو همیشه“، یا “تو هیچ‌ وقت” را از دایره عباراتتان کنار بگذارید. این نوع از اندیشیدن رفتار اکنون را از دریچه گذشته می‌ نگرد و مانع می‌ شود که شما در فرآیند بازسازی به جلو حرکت کنید.
 • احساس رنجش نسبت به چیزهایی که در گذشته اتفاق افتاده است طبیعی‌ ست. بیاموزید که بدون آن‌ که رویدادهای گذشته را دوباره زندگی کنید، به احساساتتان توجه نشان دهید. به خودتان یادآوری کنید که هر آن‌ چه که رخ داده است مربوط به گذشته است.

حرکت به سوی آینده

۱- در بیان احساسات تان به یکدیگر اعتماد کنید

ازدواج

چون بسیاری از افراد یاد می‌ گیرند که درباره احساسات شان صحبت نکنند، این می‌ تواند مشکل باشد. با این وجود، این بخشی حیاتی از بازسازی یک ازدواج است. یک رابطه صمیمی نیازمند شجاعت است. صحبت درباره احساسات تان به معنای پذیرش مسئولیت آن‌ ها به جای مقصر دانستن طرف مقابل است.

 • همان‌ طور که از مرحله ابتدایی بازسازی فاصله می‌ گیرید، به عمق بخشیدن به رابطه‌ تان با یکدیگر ادامه دهید. بهترین راه انجام این کار از طریق ایجاد عادات اعتماد و در معرض دیگری قرار دادن است.
 • شاید شما بخواهید روش خودتان را برای صحبت درباره احساسات پیدا کنید. به عنوان مثال، به برخی ازدواج‌ ها با چیدن برنامه قرار دو نفره که در آن ارتباط صادقانه اتفاق می‌ افتد می‌ توان کمک کرد. برخی دیگر از افراد احساس می‌ کنند بیان احساسات پیچیده از طریق نوشتن می‌ تواند آسان‌ تر باشد.

۲- از مقصریابی حذر کنید

بازسازی یک ازدواج

در یک ازدواج سالم، هر طرف رابطه مسئولیت افکار، احساسات، و گفتار خود را بر عهده می‌ گیرد. شما در نحوه واکنش تان به یکدیگر دارای اختیار هستید.

 • یک تمرین خوب برای اجرا استفاده از عبارات «من …» در زمانی‌ ست که با همسرتان صحبت می‌ کنید. به جای گفتن «تو … کردی» و «تو احساس … کردی»، تلاش کنید که به نقطه‌ نظر خود تکیه کنید. «من … کردم» یا «من احساس … کردم». از تکنیک ساده گفتگو را به سطح عمیق‌ تری از صداقت می‌ رساند.
 • اگر شریک تان شما را برای چیزی سرزنش می‌ کند، حالت دفاعی به خود نگیرید. این تنها موجب بدتر شدن موقعیت می‌ شود. به جای آن، صادقانه درباره احساسات تان صحبت کنید.
 • به یاد داشته باشید، احساسات شما و واکنش‌ های احساسی شما، مال شما هستند. آن‌ ها در دایره مسئولیت همسرتان قرار ندارند.

۳- بیاموزید که بعد از یک جدل بازسازی کنید

بازسازی ازدواج

برخی اوقات عدم توافق‌ ها حتی در سالم‌ترین ازدواج‌ ها هم رخ می‌ دهند. شما می‌ توانید آسیبی که ایجاد می‌ کنند را به واسطه ترک مجادله با یک احساس بهتر به حداقل برسانید. راه‌ هایی که زوجین برای بازسازی رابطه‌ شان بعد از جدل از آن استفاده می‌ کنند شامل استفاده از قریحه طنز، پیدا کردن راه‌ هایی برای توافق با یکدیگر، و نمایش درک صادقانه نگرش طرف مقابل می‌ شود.

 • حفظ تعهدتان نسبت به یکدیگر کمک می‌ کند که به اختلاف تان به طور جامع بنگرید. این عبارت را به یاد داشته باشید: «این چقدر اهمیت دارد؟». در زمان بیست ساله احتمالاً هیچ یک از شما این جدل را به یاد نخواهد داشت. رابطه شما بسیار مهم‌ تر از محقق بودن در این عدم توافق است.
 • شما می‌ توانید انتخاب کنید که بر نکات مثبت یکدیگر، حتی در زمان مجادله، تمرکز کنید. انجام این کار تمرینی فوق‌ العاده است که بینشی عمیق‌ تر نسبت به ازدواج تان را به شما هدیه می‌دهد.

۴- شکل درست کمک را بیابید

ازدواج

یک درمانگر، متخصص، یا مشاور مذهبی می‌ تواند در درک الگوهایی که در ازدواج شما شکل گرفته‌ اند، کمک‌ کننده باشند. با هر کدام درباره اینکه به چه چیزی برای بازسازی ازدواج تان نیاز دارید صحبت کنید.

 • اگر چه شما شاید شخصاً ترجیح دهید که از یک منبع قابل اعتماد کمک بگیرید، شخصی که به بازسازی رابطه‌ تان به عنوان زوج کمک می‌ کند باید مقبول هردویتان باشد. به عنوان مثال، اگر شما فردی به شدت مذهبی هستید در حالی که همسرتان این‌ گونه نیست، یک مشاور مذهبی شاید بهترین انتخاب به عنوان کمک‌ کننده به ازدواج تان نباشد. به جای آن از یک درمانگر یا مشاور حرفه‌ ای ازدواج کمک بگیرید.
 • زوجی که در مورد طریقه ایجاد مشکلات شان بیشتر می‌ دانند، بهتر می‌ توانند آن‌ ها را حل کنند، یا ممکن است که نیازمند کمک بیشتر باشند. یک مشاور می‌ تواند به شما یاد دهد که در جریان بازسازی ازدواج تان نسبت به یکدیگر صبور باشید.

۵- صبور بودن را تمرین کنید

بازسازی یک رابطه

یک ازدواج یک شبه بازسازی نمی‌ شود. شناخت و تغییر الگوهای ارتباطی و اعتماد که طی زمان طولانی ایجاد شده‌ اند، به زمان نیاز دارد. یاد بگیرید که نسبت به همسرتان حسن نیت داشته باشید، و فرض کنید که او با صداقت رفتار می‌ کند.

 • فرآیند را به جلو هل ندهید. بخشش و اعتماد مسائلی بسیار صمیمانه هستند که برای هرکس متفاوت‌ اند. به همسرتان زمانی که نیاز دارد تا این ویژگی‌ ها را در خودش بپروراند، بدهید. به خودتان نیز فرصت این کار را بدهید. اگر به سرعت ایجاد نمی‌ شوند دچار تشویش نشوید.
 • اگر احساس خشم یا استیصال می‌ کنید، زمانی را از یکدیگر دور بمانید تا آرامش خود را بازیابید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید