پیشگیری و درمان بیماری سل

بیماری سل
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.84K

سل و یا TB بیماری است که (معمولا مربوط به ریه است) که به راحتی از طریق هوا هنگام خندیدن و یا عطسه زدن فرد آلوده منتقل می شود. اگر چه بیماری سل نادر بوده و در جهان کاملا درمان پذیر است، هنوز هم می بایستی اقدام به جلوگیری از بیماری سل در مواقع خاص نموده بویژه اگر به تازگی جواب آزمایش سل پنهان تان مثبت بوده است (فرم غیر فعال سل که تقریبا یک سوم جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد) مرحله اول در قسمت زیر را شروع کنید تا بیشتر بدانید.

چگونه از بیماری سل پرهیز کنیم؟

۱- خود را از قرار گرفتن در برابر افرادی که بیماری سل فعال دارند دور نگه دارید

سل

کاملا واضح است که مهمترین اقدامی که برای جلوگیری از TB می توانید داشته باشید این است که از اطراف آن هایی که بیماری سل فعال دارند دور باشید چرا که این بیماری بسیار مسری بوده بویژه اگر اینکه اخیرا تست بیماری سل پنهان شما مثبت بوده باشد و مخصوصا :

 • با کسی که TB فعال دارد به مدت زیاد وقت نگذارید بویژه اگر اینکه کمتر از دو هفته است که تحت درمان هستن و به خصوص اینکه از گذراندن وقت با بیماران مسلول در فصل های گرم و خفه خودداری کنید.
 • اگر مجبورید که در اطراف و نزدیکی فرد بیمار باشید، به عنوان مثال اگر در بخش مراقبت های روانی که از بیماران تحت درمان درمان سل نگه داری می شوند، هستید می بایستی اقدامات حفاظتی را انجام دهید، مانند زدن ماسک، پرهیز از تنفس در فضای باکتری TB.
 • اگر دوست و یا یکی از اعضای خانواده TB فعال دارد، می توانید کمک کنید که از شر این بیماری خلاص شده و احتمال خطر مبتلا شدن خود را از طریق پیگیری های دقیق و رعایت دستورالعمل های درمان، کاهش دهید.

۲- بدانید که آیا در معرض خطر هستید یا نه

سل چیست

گروه ویژه ای از افراد نسبت به سایرین بیشتر در معرض ابتلا به بیماری سل هستند، اگر شما یکی از این افراد هستید می بایستی نسبت به حفاظت خود در برابر بیماری سل بیشتر هوشیار باشید. در زیر برخی از گروه هایی که بیشتر در معرض خطر هستند آمده است:

 • افراد با سیستم ایمنی ضعیف مانند آن هایی که ایدز دارند
 • افرادی که با فرد مسلول زندگی و یا از آن ها مراقبت می کنند مانند بستکان نزدیک و یا پرستاران و پزشکان.
 • افرادی که در جاهای شلوغ، مکان های سربسته و محدود مانند زندان ها، بیمارستان هاو یا پناهگاه های افراد بی خانمان زندگی می کنند.
 • افرادی که در دارو و الکل زیاده روی می کنند و یا دسترسی آن چنان که باید و شاید به مراقبت های بهداشتی دارند.
 • افرادی که ساکن و یا مسافر به کشورهایی که بیماری سل در آن ها رایج است، هستند. مانند کشورهای امریکای لاتین، آفریقا و قسمت هایی از آسیا.

۳- پیش رفتن به سوی سبک زندگی سالم

عکس سل

افرادی که از لحاظ سلامتی فقیر هستند بیشتر مستعد ابتلا به ویروس TB  هستند چرا که مقاومت به بیماری شان پایین تر از اشخاص سالم هستند. بنابراین خیلی مهم است که کارهایی انجام دهید که به طرف سبک زندگی سالم پیش بروید.

رژیمی سالم متعادل با مقدار فراوان میوه، سبزیجات، تمامی غلات و تکه های گوشت داشته باشید. از غذاهای پرچرب، شیرینو فراوری شده پرهیز کنید.

 • حداقل ۴ – ۳ بار در هفته ورزش کنید. سعی کنید برخی از تمرینات خوب قلبی عروقی مانند دویدن، شنا کردن و یا قایقرانی را وارد تمرینات خود کنید
 • مصرف الکل را قطع کرده و از سیگار کشیدن و مصرف داروها پرهیز کنید
 • به مقدار خوبی خواب با کیفیت داشته باشید، بهتر است ۸ – ۷ ساعت خواب شبانه داشته باشید.
 • بهداشت شخصی را رعایت کنید و در صورت امکان زمان بیشتری را در هوای آزاد و تازه بگذارانید.

۴- برای جلوگیری از TB واکسن ب ث ژ دریافت کنید

علائم سل

واکسن ب ث ژ (Bacike calmette-guerin) در بسیاری از کشورها به منظور پیشگیری از انتشار بیماری سل استفاده می شود بویژه در مورد کودکان. هر چند استفاده از واکسن در ایالات متحده رایج نیست، چرا که سرعت آلودگی پایین بوده و بیماری کاملا تحت کنترل و درمان پذیر است.

بنابراین CDC و یا مرکز مبارزه با بیماری در امریکا به دلیل مصونیت استفاده از واکسن را توصیه نمی کند. در حقیقت CDC تنها در امریکا زدن واکسن ب ث ژ را توصیه می کند. شهروندانی با موقعیت های زیر برای واکسینه توصیه می شوند:

زمانی که نتیجه آزمایش تست کودکی برای TB منفی است اما همچنان در معرض بیماری است، بویژه نژادهایی که به درمان مقاوم هستند.

 • زمانی که به کارکنان مراکز درمانی به صورت مدام در معرض بیماری سل قرار دارند بویژه آن ها که به درمان مقاوم هستند.
 • قبل از مسافرت به کشورهایی که بیماری سل در آن جا رایج است.

چگونه بیماری سل را تشخیص و درمان کنیم؟

۱- ترتیب دادن آزمایش TB اگر در معرض شخص مسلول بوده اید

سل

اگر اخیرا در معرض کسی بوده اید کهTB فعال دارد و معتقدید که احتمال ابتلا به بیماری سل وجود دارد، مهم است که سریعا با پزشک مشورت کنید. دو روش برای آزمایش TB وجود دارد:

 • آزمایش پوست. برای آزمایش پوستی سل (TST) نیاز به تزریق پروتئین محلول بین ۸ – ۲ هفته بعد از تماس با شخص آلوده است. بیمار می بایستی ۲ الی ۳ روز بعد جهت تفسیر آزمایش به مرکز درمانی مراجعه کند.
 • آزمایش خون. اگر چه این آزمایش به اندازه آزمایش قبلی پیش پا افتاده نیست، با این حال می بایستی تنها شخص پزشک معاینه را انجام داده و احتمال اشتباه نتیجه توسط یک متخصص پزشکی کمتر است. کسانی که واکسن ب ث ژ دریافت کرده اند باید بدانند که واکسیناسیون می تواند در صحت و دقت آزمایش پوستی سل اختلال ایجاد کند.
 • اگر نتیجه تست TB شما مثبت باشد می بایستی آزمایشات اضافی و تکمیلی را انجام دهید. متخصص می بایستی قبل از اقدام به درمان را مشخص کند که TB پنهان دارید (که مسری نمی باشد) و یا نوع فعال آن. آزمایش شامل اشعه X از سینه و آزمایش بزاق یا خلط سینه است.

۲- خیلی زود درمان را برای TB پنهان آغاز کنید

بیماری سل

اگر جواب آزمایشتان برای بیماری سل پنهان مثبت است می بایستی با پزشکتان برای بهترین دوره های درمان مشورت کنید.

 • اگرچه با داشتن TB پنهان احساس بیماری نمی کنید و واگیر دار نیز نمی باشد احتمالا یک دوره آنتی بیوتیک تجویز می شود تا میکروب های غیر فعال TB را کشته و از تبدیل شدن بیماری به TB فعال جلوگیری کند
 • دو درمانی که بیشتر رایج است عبارت است از : مصرف روزانه و یا دو بار در هفته ایزونیازید است که طول درمان ۹ – ۶ ماه است و همچنین مصرف ریفامپین به صورت روزانه تا ۴ ماه.

۳- خیلی زود درمان را برای TB فعال آغاز کنید

سل

اگر نتیجه آزمایش TB فعال برای شما مثبت بود ضروری است که درمان را در صورت امکان هر چه زودتر انجام دهید.

 • علائم TB فعال شامل سرفه، تب، کاهش وزن، خستگی، عرق ریزی شبانه، احساس سرما و کاهش اشتها می باشد.
 • امروزه TB فعال با ترکیبی از داروهای آنتی بیوتیک بسیار قابل درمان است، با این حال طول درمان ممکن است خیلی طولانی باشد، معمولا بین ۱۲ – ۶ ماه.
 • رایج ترین داروها برای درمان TB شامل ایزونیازید، ریفامپین ( ریفادین، ریماکستان)، ethambutol (myambutol) و پیرازینامید می باشد.به خاطر داشتن TB فعال معمولا نیاز دارید که ترکیبی از این داروها را مصرف کنید، بویژه اگر مقاوت دارویی دارید.
 • اگر برنامه درمانی تان را به دقت پیگیری کنید می بایستی پس از حدود یک هفته احساس بهتری داشته و بیش از این سرایت دهنده نخواهید بود. هر چند ضروری است که دوره درمانی تان را تمام کنید، از طرف دیگر باید بدانید که TB در بدن شما خواهد ماند و به طور بالقوه به داروها مقاوم تر خواهد شد.

چگونه از انتشار TB خودداری کنیم؟

۱- در خانه بمانید

علائم بیماری سل

اگر TB فعال دارید می بایستی اقدام هایی پیشگیرانه برای جلوگیری از انتقال بیماری به سایر افراد انجام دهید. شما نیاز دارید که به مدرسه و سرکار نرفته و به مدت چندین هفته در خانه مانده و از خوابیدن و گذراندن زمان های طولانی در اتاق با سایر افراد خودداری کنید.

۲- اتاق را تهویه کنید

بیماری سل

ویروس بیماری سل (TB) به راحتی در مکان های بسته با هوای راکد منتشر می شود. بنابراین می بایستی در و یا پنجره را باز بگذارید تا هوای تازه وارد و هوای آلوده خارج شود.

۳- دهانتان را بپوشانید

سل

درست مانند زمانی که سرما خورده اید می بایستی در هنگام سرفه، عطسه و یا حتی خندیدن دهانتان را بپوشانید، اگر ضروری بود از دستانتان استفاده کنید، اما استفاده از دستمال کاغذی بهتر است.

۴- ماسک بزنید

درمان سل

اگر مجبورید در کنار مردم باشید، بهتر است در طی سه هفته اول آلودگی برای پوشاندن دهان و بینی از ماسک های جراحی استفاده کنید. این کار خطر انتقال ویروس به سایرین را کمتر می کند.

۵- دوره درمان هایتان را تمام کنید

تست سل

کاملا ضروری است که تمامی داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید. کوتاهی و تصور در این کار سبب احتمال تغییر باکتری TB، مقاوم تر شدن ویروس ها نسبت به داروها و در نتیجه مرگبار تر بودن بیماری می شود. تمام کردن کامل داروهای تجویز شده گزینه ای امن هم برای شما و هم برای اطرافیان شماست.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید