جلوگیری از گرفتگی عضلات پا در طول شب

گرفتگی عضلات
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.02K

گرفتگی پا در واقع درد مربوط به عضله ای در پا می باشد که دچار انقباض و سفت شدن ماهیچه می شود و معمولا در یکی از عضلات ساق پا که در پشت و زیر زانو قرار دارد بروز می کند اما ممکن است در هر یک از عضلات دیگر پا مثل قوزک پا ، ساق پا و ماهیچه ی چهارسر نیز رخ دهد ، و یا ماهیچه های کف پا که موجب خم شدن انگشتان پا به سمت عقب می شود.

  • گرفتگی و وضعیت سلامتی

۱-به شرایط کلی خود فکر کنید:

گرفتگی عضلات

آیا به مورد پزشکی مثل فیبرومیالژیا و نوروپاتی دچار هستید که شما را بیشتر در معرض این مشکل قرار می دهد؟ آیا دارو مصرف می کنید؟ چرا که برخی داروها موجب گرفتگی عضله می شوند.

۲-از انجام درمان مناسب و مصرف داروی درست اطمینان حاصل کنید:

گرفتگی عضلات

گرفتگی های شبانه ممکن است تا مدت ها و به دفعات رخ دهد ، اما می تواند در نتیجه ی ابتلا به موارد پزشکی مثل دیابت یا فشارخون یا فیبرومیالژیا باشد و مصرف دارو و درمان مناسب قادر است احتمال بروز این مسئله را کاهش دهد.

۳-با پزشک خود در این مورد صحبت کنید:

گرفتگی عضلات

به داروهای تجویزی خود توجه کنید ، برخی از این داروها موجب بروز این حالت و یا افزایش تعداد دفعات آن شودند ، که در این صورت شاید داروهای جایگزین قابل استفاده باشند اما اگر دیگر حالات گرفتگی را هم تجربه کردید جهت بررسی دیگر عوامل بروز آن با پزشک ملاقات کنید.

۴-با پزشک خود درباره ی شل کننده های عضلات صحبت کنید:

گرفتگی عضلات

داروهای زیادی جهت درمان گرفتگی عضلات و یا جهت جلوگیری از این حالت وجود دارند اما بسیاری از این داروها موجب وابستگی فرد به مصرف دارو می شود ، پس برای جلوگیری از این اتفاق با پزشک مشورت کنید.

  • کشش و نحوه ی قرار گرفتن

۱-تمرینات کششی انجام بدید:

گرفتگی عضلات

تمرینات کششی در کل توصیه می شوند اما در این زمینه پزشکان معتقدند که این کار تاثیری دارد که دیگر راه های درمانی ندارند ، چرا که عوارضی ندارد.

  • عضلات پشتی و داخلی ران و عضلات چهار سر را به آرامی کشش دهید اما هرگز زیاده روی نکنید.
  • دستورالعمل های زیادی همراه با عکس در این رابطه در اینترنت موجود است.

۲-پاها را در حالت درستی قرار بدید:

گرفتگی عضلات

رعایت این مورد بسیار توصیه می شود.
هرچند این مسئله تاثیری در درمان ندارد اما پزشکان معتقدند خوابیدن در حالتی که از کوتاه شدن و انقباض عضله ی ساق پا جلوگیری کند در پیشگیری از گرفتگی پا موثر خواهد بود.

  • ثابت کردن پاها ، اگر بتوانید انگشتان پا را به سطحی بچسبانید ، این کار مانع از خم شدن آن ها به سمت پایین و گرفتگی ساق پا می شود.

۳- راه برید:

گرفتگی عضلات

اگر دچار گرفتگی شدید راه برید ، چرا که این کار موجب منبسط شدن عضلات پا شده و گرفتگی را برطرف می کند.

  • گرما

۱-خود را گرم نگهدارید:

گرفتگی عضلات

عضلات در صورت سرد شدن بیشتر در معرض منقبض شدن قرار می گیرند و حتی اگر هوا گرم باشد ، بدن در زمان خواب نسبت به سرما حساس تر خواهد بود و استفاده از یک رو انداز ساده گرما بدن را حفظ کرده و احتمال گرفتگی عضله را کاهش می دهد.

  • در زمستان ، یک بطری را با آب داغ پر کرده و درون پارچه بپیچید و نزدیک محلی که معمولا دچار این حالت می شود قرار بدید.

گرفتگی عضلات

  • دوش آب گرم بگیرید ، در کاهش درد موثر است.

گرفتگی عضلات

  • اگر عضله ی مورد نظر را در آب داغ قرار بدید احتمال بروز دوباره ی گرفتگی کاهش پیدا خواهد کرد ، اما از آب خیلی داغ که باعث سوختگی و التهاب پوست شود استفاده نکنید.

گرفتگی عضلات

  • رژیم و مکمل های غذایی

۱-از سلامت و مغذی بودن غذای مصرفی اطمینان حاصل کنید:

گرفتگی عضلات

بیشتر از مواد سرشار از منیزیم ، پتاسیم و سدیم استفاده کنید.

۲-پس از مشورت با پزشک از مکمل های پتاسیم و منیزیم استفاده کنید:

گرفتگی عضلات

کمبود هر یک از این مواد موجب بروز حالت گرفتگی عضله می شود .
این مکمل ها در اکثر داروخانه ها موجود هستند ، اما مراقب باشید که بیش از حد نیاز مصرف نکنید و در مورد میزان مناسب مصرف با پزشک صحبت کنید.

۳-گنه گنه مصرف نکنید:

گرفتگی عضلات

گنه گنه ممکن است موجب بروز مشکلاتی از جمله وزوز گوش ، سرگیجه ، از دست دادن دقت ذهن و سردرگمی ، حالت تهوع ، اختلال در بینایی و کاهش شنوایی و یا حتی بیماری هایی مثل آریتمی قلبی ، حساسیت های شدید پوستی و ترومبوسیتوپنی(کاهش پلاکت های خون که باعث مشکل در لختگی خون و یا خونریزی های شدید می شود) و یا مشکلاتی دائمی مثل مشکل در بینایی و شنوایی ، هیوگلیسی ، مشکلات کلیوی ، آنافیلاکسی و یا حتی مرگ شود.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید