راه های جلوگیری از کرونا ویروس

کرونا ویروس
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.16K

با شیوع گونه جدید ویروس کرونا که اخیرا در سطح جهانی گزارش شده است؛ ممکن است شما با مواجهه با این بیماری نگران شده باشید. ویروس کرونا یک تهدید کننده زندگی از خانواده های ویروس هاست که وضعیت و شرایطی مانند سرماخوردگی، بیماری ویروسی تنفسی، سارس و دیگر حالت ها و بیماری های تنفسی دارد. در حالی که کرونا ویروس می تواند جدی باشد؛ اقدامات پیشگیری کننده می تواند به محافظت و مراقبت از سلامتی شما در مکان های عمومی، در خانه و در حالی که از بیمار پرستاری می کنید کمک کننده باشد. اگر شک دارید که دچار ویروس شدید فورا با دکترتان تماس حاصل فرمایید.

خودتان را در برابر ویروس کرونا محافظت کنید

1- دست های خود را با آب صابون بشویید تا خطر سرایت بیماری را به حداقل برسانید.

کرونا ویروس

بهترین راه برای مقابله با ویروس کرونا شست و شوی دست ها به هر دفعاتی که ممکن است و می توانید. دستانتان را با آب گرم مرطوب کنید؛ سپس صابون را به همه جای دست هایتان بزنید. کف صابون را برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه به دست هایتان بزنید سپس با آب ولرم شتشو دهید.

 • همیشه قبل از خوردن یا آشامیدن هر چیزی دست هایتان را بشویید. اگرچه بهتر است که دست هایتان را در هر زمانی که در محیط بیرون هستید یا بعد از ملاقات با کسی که به بیمار بودن او شک داشتید، دست هایتان را بشویید.
 • اگر امکان شست و شوی دست هایتان را نداشتید از ضدعفونی کننده دست بالای ۶۰ درصد الکل استفاده کنید.

2- دست هایتان را به چشم ها و بینی و دهان نزنید.

کرونا ویروس

ممکن است که با ویروس کرونا در سطوحی مانند دستگیره در یا پیشخوان ها تماس داشته باشید. وقتی این اتفاق افتاد؛ میکروب ها می توانند روی دست هایتان بمانند و بنابراین اگر با دست های کثیف صورت خود را لمس کنید می توانید به راحتی خودتان را آلوده کنید. درحالی که ویروس روی پوست شما قرار دارد از لمس کردن چشم ها؛ بینی و دهانتان خودداری کنید.

 • اگر نیاز است که صورت خود را لمس کنید ابتدا دست هایتان را بشویید، بنابراین احتمال این که خودتان را آلوده کنید کمتر است.

3- از کسانی که عطسه یا سرفه می کنند، دور بمانید.

کرونا

در حالی که کرونا ویروس یک بیماری تنفسی است عطسه و سرفه علائم معمول و متداول هستند. علاوه براین عطسه و سرفه هردو ویروس را به هوا منتشر می کند پس ممکن است خطر ابتلا شدنتان افزایش پیدا کند. فاصله خود را با کسانی که علائم تنفسی بالا در آن ها وجود داشت را حفظ کنید.

 • اگر موقعیت مناسب بود از آن شخص بخواهید که از شما دور بایستد. می توانید اینگونه بگویید (من متوجه شدم که شما سرفه می کنید امیدوارم که به زودی بهتر بشید اما لطفا فاصلتون رو حفظ کنید من نمی خوام مریض شم).
 • خبرهای اخیر نشان می دهد که ممکن است کرونا ویروس از کسانی انتقال پیدا کنند که هیچ علائمی ندارند. بنابراین دور ماندن از کسانی که سرفه و عطسه می کنند لزوما ضمانت نیست. سعی کنید تمرین احتیاط را نزدیک هرکسی که اخیرا نزدیک فرد بیمار دیگری بوده است را انجام دهید.

4- برای ضدعفونی کردن روزانه سطوحی که بیشترین تماس را با آن دارید، از محصولاتی که ویروس ها را از بین می برند استفاده کنید.

کرونا

متاسفانه کرونا ویروس می تواند روی سطوحی مثل دستگیره درب، پیشخوان ها و شیرهای آب بماند. از اسپری ضدعفونی کننده یا دستمال های مرطوب برای تمیز کردن روزانه سطوح استفاده کنید. از اینکه سطوح برای حدودا ۱۰ دقیقه مرطوب می ماند اطمینان حاصل فرمایید، اینگونه به طور موثر و دقیق ویروس ها را از بین می برد.

 • در منزل دستگیره درب، آشپزخانه، کاسه دستشویی و شیرآلات را ضدعفونی کنید.
 • در محل کار سطوحی که بیشتر در معرض لمس کردن قرار می گیرد مانند دستگیره های درب، نرده های راه پله، میزها و سطوح پیشخوان ها را تمیز کنید.
 • همچنین شما می توانید با مخلوط کردن یک فنجان از مایع سفید کننده با حدودا ۳ لیتر آب ولرم محلول ضد عفونی کننده درست کنید.

5- سعی کنید زیاد نگران نباشید در حالیکه در معرض خطر جدی نیستید.

کرونا ویروس

مواردی که درباره کرونا ویروس در فضای مجازی پخش می شود؛ بعضی اوقات ترس بی مورد را در میان مردم ایجاد می کند. بهتر است قبل از هر نوع اقدام و تصمیم گیری منابع خبری واقعی را چک کنید.

 • برای مثال، نیازی به فرضیه سازی نیست. چینی ها و دیگر مردمان آسیای شرقی با تبعیض غیرمنطقی مواجه شده اند. اما بیشتر آن ها سالم هستند و لزوما احتمال شیوع بیماری ها در آن ها بیشتر از افراد دیگر نیست.
 • لیست غذاهایی که باید از خوردن آن ها خودداری کنید لزوما واقعیت ندارد. اگر سایت آن ها منبع قابل اعتمادی است آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید.

مراقبت از فرد مبتلا به کرونا ویروس

1- وقتی برای مراقبت آماده می شوید، لباس های محافظ یک بار مصرف بپوشید.

کرونا

دستکش یک بار مصرف و ماسک صورت و روپوش را قبل از مراقبت از فرد بیمار به تن کنید. بعد از ترک کردن اتاق فرد بیمار، لباس محافظ خود را در بیاورید و در کیسه زباله بیاندازید. هرگز از لباس محافظ دوبار استفاده نکنید، زیرا ممکن است به طور ناخواسته با ویروس تماس داشته باشید.

 • ویروس کرونا در هوا پخش می شود و می تواند روی لباس های شما بماند. پس به بهترین شکل ممکن که می توانید از خودتان مراقبت کنید.

2- وسایل خانه را به فرد آلوده ندهید.

ویروس

کرونا ویروس می تواند روی وسایلی مانند فنجان ها، بشقاب ها، ظروف و حوله ها بماند. در حالیکه یکی از افراد بیمار است، از وسایل جداگانه برای هر یک از اعضای خانواده استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است به طور تصادفی بیماری و عفونت را پخش کنید.

 • برای احتیاط اگر شک داشتید، وسیله را قبل از این که استفاده کنید بشویید یا یکی دیگر بردارید.

3- همه لباس های شستنی را با آب داغ بشویید تا ضدعفونی شوند.

کرونا

لباس و ملافه و حوله ها همه می توانند نگهدارننده کرونا ویروس باشند؛ پس شست و شوی آن ها بسیار مهم است. ماشین لباس شویی خود را روی تنظیمات آب داغ قرار دهید و به اندازه توصیه شده ماده شوینده اضافه کنید. سپس به دلخواه خودتان لباسشویی را روی تنظیمات معمولی یا سنگین قرار دهید تا لباس ها را شست و شو دهد.

 • اگر برای لباس هایتان ریختن مایع سفیدکننده مشکلی ایجاد نمی کند، یک فنجان از آن را بریزید تا لباس ها را ضدعفونی کند.

4- اگر هوای بیرون خوب بود، پنجره هارا برای تهویه اتاق باز کنید.

کرونا ویروس

تا زمانی که ویروس کرونا به وسیله هوا انتقال پیدا می‌ کند؛ با قرار گرفتن در مکانی که فرد بیمار هم در آنجا وجود دارد، احتمال ابتلا به این بیماری برای شما بسیار زیاد می‌ شود. تهویه کردن اتاق ممکن است به تمیز کردن هوا کمک کند؛ این در حالی است که می‌ تواند خطر مواجه شدن شما با ویروس را هم کاهش دهد. پنجره را باز کنید یا اگر می‌توانید دستگاه تهویه هوا را روشن کنید.

 • اگر هوا بارانی است یا به طور اذیت کننده ای سرد یا گرم است پنجره را باز نکنید.

جلوگیری از انتقال کرونا ویروس توسط حیوانات

1- برای کاهش خطر ابتلا به بیماری تخم مرغ و گوشت را به طور کامل بپزید.

ویروس

ممکن است ویروس کرونا از حیوانات به انسان ها انتقال یابد، پس مهم است که محصولات حیوانی را کامل بپزید تا همه باکتری ها کشته شوند. دستور العمل پخت نوع گوشتی که می پزید را پیدا کنید و قبل از اینکه غذایی را میل کنید دمای داخلی آن را به وسیله دماسنج بررسی بفرمایید. غذاهایتان را با دماهایی که در ذیل قرار گرفته طبخ نمایید:

 • مرغ ۱۶۵ درجه فارنهایت یا ۱۴ درجه سانتی گراد
 • گوشت گاو ۱۴۵درجه فارنهایت یا ۶۳ درجه سانتی گراد
 • تخم مرغ ها باید به دمای ۱۶۰ درجه فارنهایت یا ۱۱درجه سانتی گراد برسند

2- ارتباط خود را با حیوانات زنده محدود کنید تا خطر انتقال به حداقل برسد.

کرونا

هرگز حیوانی را که ممکن است مریض باشد را لمس نکنید. از لمس کردن حیوانات زنده بپرهیزید مگر اینکه کارتان با حیوانات است یا حیوان خانگی را نگه می دارید.

 • حیوانات مزرعه و خفاش ها به احتمال زیاد بیشترین عفونت و بیماری را دارند.

3- بعد از اینکه مجبور شدید به حیوانات دست بزنید سریعا دست هایتان را بشویید.

کرونا

اگر می خواهید به چند حیوان دست بزنید بعد از لمس هر حیوان دست هایتان را بشویید، شاید یکی از آن‌ها بیمار باشد. البته اینکار شما به طور تصادفی و ناخواسته حیوانات دیگر را آلوده نمی کند.

برخورد با عفونت احتمالی کرونا ویروس

1- اگر فکر می کنید که دچار ویروس کرونا شده اید با دکتر خود تماس حاصل فرمایید.

کرونا

اگر علائمی از عفونت تنفسی دارید یا به چین سفر داشته اید یا از پیش کسی که این عفونت را داشته است آمده اید؛ ممکن است دچار ویروس کرونا شده باشید. با دکترتان تماس بگیرید و درباره علائم خود به او بگویید و از او بپرسید اگر لازم است برای دادن آزمایش نزد او بروید. ممکن است دکتر از شما بخواهد برای دادن آزمایش بروید اما می تواند توصیه کند که در منزل بمانید تا از بخش عفونت جلوگیری شود.

مراقب علائم زیر باشید:

 • تب
 • سرفه
 • تنگی نفس
 • گلودرد
 • درد بدن

اگر به مطب دکتر می روید استفاده از ماسک را برای پخش عفونت و بیماری برای کسانی که سیستم ایمنی بدن شان ضعیف است فراموش نکنید. پزشک خود را از هرگونه علائمی که دارید تب یا سختی در تنفس مطلع کنید.

2- اگر هرگونه علائمی از عفونت تنفسی دارید در خانه بمانید. گذشته از رفتن به دکتر اگر بیمار هستید خانه را ترک نکنید.

کرونا ویروس

اگر به دکتر می روید؛ از ماسک های یکبار مصرف استفاده کنید. اینکار از بخش ویروس ها جلوگیری خواهد کرد.

3- زمانی که عطسه یا سرفه می کنید، دهان و بینی خود را بپوشانید.

کرونا ویروس

اگر دچار ویروس کرونا یا دیگر عفونت تنفسی شده باشید احتمالا عطسه و سرفه زیاد خواهید داشت. برای اینکه دیگران از میکروب های شما در امان باشند، دهان خود را با دستمال یا آستین خود (دستتان نه) بپوشانید. اینکار از پخش شدن میکروب ها در هوا جلوگیری خواهد کرد.

 • سعی کنید یک جعبه دستمال کاغذی نزدیک خود داشته باشید، اگر چه می توانید در صورت نداشتن دستمال کاغذی در خمیدگی آرنج خود عطسه کنید.
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید