جلوگیری و درمان عفونت ادراری

عفونت ادراری
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.74K

عفونت ادراری UTI به دلیل آلوده شدن مثانه و مجاری ادراری به باکتری ها که در آن ادرار جمع آوری و ذخیره می شود ایجاد می شود.  UTI بسیارناراحت کننده است،و وضعیت دردناکی را ایجاد میکند که نیاز به درمان پزشکی دارد . اگر شما احساس میکنید که دچارعفونت دستگاه ادراری شده اید بهتر است به دکتر مراجعه کنید. علاوه بر گرفتن درمان پزشکی فوری برای عفونت ادراری، چند چیز است که شما می توانید به راحتی در حالی که آنتی بیوتیک مصرف می کنید تا عفونت شما از بین برود این کارها را نیز انجام دهید.

درمان درد و ناراحتی عفونت ادراری

۱- در صورت نیاز به حمام بروید.

درمان عفونت ادراری

هنگامی که شما دچار عفونت ادراری میشوید ، اغلب احساس نیاز به رفتن به حمام را در خود احساس می کنید. این احساسات را نادیده نگیرد. به حمام بروید و ادرار خود تا آنجا که می توانید دفع کنید.انجام این کار به شما کمک میکند تا به راحتی با UTI برخورد کنید.

۲– برای کاهش احساس سوزش موقع ادرار کردن پیریدیوم (فنازوپیریدین) استفاده کنید.

عفونت ادرار

این داروی بدون نسخه ی رایج میتواند زمانی که شما دچار عفونت ادراری شده اید به تسکین سوزش دردناک که با ادرار کردن احساس میشود را درمان کند. پیریدیوم   سبب افزایش PH ادرار میشود به طوری که ادرار سوختگی کاهش می یابد و ناحیه ی عفونی بهبود می یابد.

 • دستورالعمل ها را برای اینکه چه مقدار دارورا چگونه باید مصرف کنید دنبال کنید. دوز معمول ۲۰۰ میلی گرم سه بار در روز است. شما فقط باید  پیریدیوم را به مدت دو روز از زمان شروع به اثر آن باید مصرف کنید.
 • پیریدیوم را بیش از دو روز و بدون مشورت با دکتر استفاده نکنید.
 • این دارو تنها باید برای نوجوانان ۱۶ سال و بزرگتر و بزرگسالان تجویز شود.
 • به خاطر داشته باشید که این دارو باعث خواهد شد که ادرار شما به رنگ نارنجی روشن در آید. برخی نیز ممکن است رنگ نارنجی آن بیشتر به چشم بیاید ، توجه کنید که ممکن است سبب لکه شدن لنزتماسی شما شود.
 • پیریدیوم ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاصی تداخل داشته باشد، بنابراین اجازه دهید تکنسین و یا دکتر از اینکه شما قبل از دادن نمونه ادرار آن را مصرف کرده اید مطلع شوند.

۳- از لباس های گشاد و لباس زیرهای پنبه ای استفاده کنید.

لباس زیرهای پنبه و گشاد استفاده کنید بعضی از لباس ها رطوبت را جذب کرده و عفونت ادراری را بدتر خواهد کرد.اگر برای استحمام عجله دارید شما میتوانید به سرعت شلوار و لباس زیر خود را درآورید. علاوه بر این، لباسهای گشاد به شما کمک خواهند کرد تا احساس راحتی بیشتری را نسبت به زمانی که لباس های تنگ پوشیده اید ، داشته باشید.

 • اغلب اوقات ناراحتی لگن می تواند همراه با عفونت ادراری رخ دهد.از پوشیدن لباس های تنگ که به لگن فشاربیش از حد وارد میکنند خودداری کنید و از لباس های گشاد که حس راحتی را در شما افزایش می دهند استفاده کنید.

۴- از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

علایم عفونت ادراری

با دکتر خود راجع به داروی پیشنهادی و میزان کارآمدی این داروها که سبب کاهش درد عفونت ادراری میشوند صحبت کنید. تیلنول (استامینوفن) و موترین (ایبوپروفن) گزینه های خوبی هستند.

 • شرایط خاص استفاده از مسکن ها را ناامن میکند (به عنوان مثال، اگر شما از داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنید پس از مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن باید اجتناب کنید). با دکتر خود در مورد داروهای دیگری که مصرف می کنید و شرایطی که دارید صحبت کنید.
 • دستورالعمل های داخل بسته را برای هر دارویی که بدون نسخه تهیه میکنید وتصمیم به استفاده از آن دارید مطالعه بفرمایید.
 • توصیه های عمومی برای بزرگسالان سالم بین ۳۰۰۰ و ۴۰۰۰ میلی گرم در ۲۴ ساعت است.

۵- استفاده از یک پد گرم کننده.

عفونت ادراری در زنان

یک پد گرمایی ممکن است سبب کاهش درد و ناراحتی شما در پشت و پایین شکم شود ،که در اثر عفونت ادراری ایجاد شده است. پد های الکتریکی را به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه در یک زمان بر روی کمر و پایین شکم خود بگذارید.

 • پس از استفاده ی ۱۰-۱۵ دقیقه ای از پد گرمایشی استراحت کنید. به مدت یک ساعت آن را خاموش کنید.
 • اگر شما از پد گرمایش الکتریکی استفاده میکنید، برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد حرارت را بر روی کم تنظیم کنید.

استفاده از درمان های خانگی عفونت ادراری

۱- به میزان کافی آب بنوشید.

عفونت ادراری در کودکان

نوشیدن مقدار زیادی آب هنگامی که شما به عفونت ادراری دچار شده اید به بدن برای حذف و دفع باکتریها کمک کند؛ با این حال، شما ممکن است قصد مشورت با دکترتان را داشته باشید تا از میزان آبی که باید به طور روزانه مصرف کنید مطلع شوید. نوشیدن آب به مقدار بیش از حد می تواند هر نوع آنتی بیوتیکی را  که دکتر شما تجویز کرده است را رقیق کند.

۲- محلول جوش شیرین بسازید.

داروی عفونت ادراری

نوشیدن محلول جوش شیرین یک بار در روز به کاهش احساس سوزش که همراه با عفونت ادراری است کمک میکند. ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین را به ۸ اونس آب اضافه کنید و تا زمانی که جوش شیرین حل شود مخلوط کنید. سپس کل لیوان را بنوشید. این محلول ادرار را قلیایی میکند و درد هنگام عبور ادرار را کاهش میدهد.

 • شما ممکن است بخواهید این درمان را کنار بگذارید مخصوصا  اگر شما در یک رژیم غذایی کم سدیم باشید، زیرا جوش شیرین دارای مقدار سدیم بالایی است.

۳- از محرک های مثانه دوری کنید.

قرص عفونت ادراری

هنگامی که شما با عفونت ادراری مواجه هستید، از غذاهای خاص و نوشیدنی هایی که ممکن است سبب اسپاسم مثانه شوند خودداری کنید. از مصرف قهوه، الکل، شکلات، و نوشابه های کافئین دار/ یا مرکبات طعم دار در هنگام  UTI خودداری کنید. این غذاها و نوشیدنی ها ممکن است عفونت ادراری شما را بدتر کنند.

۴- چند جرعه چای زنجبیل بنوشید.

عفونت ادراری

چای زنجبیل دارای خواص ضد التهابی است و ممکن است درد و ناراحتی ناشی از عفونت ادراری را کاهش دهد. زنجبیل آزاد شدن پروستاگلاندین به همان شیوه یNSAID را مهار میکند .

 • شما می توانید چای زنجبیل را از فروشگاه ها تهیه کنید و یا بعد از ریختن یک فنجان آب جوش چند قطعه زنجبیل خرد شده را در لیوان بریزید.

۵- استفاده از ترب کوهی به عنوان چاشنی غذا.

عفونت ادراری چیست

ترب کوهی ممکن است باعث کشتن باکتری هایی شود که سبب عفونت ادراری شده اند. نیم قاشق چای خوری ترب تازه و رنده شده به مواد غذایی به عنوان چاشنی اضافه کنید یا نیم قاشق چای خوری ترب کوهی به نوشیدنی خود اضافه کنید. برای ایجاد یک محلول، ½ قاشق چای خوری از ترب کوهی رنده شده را با آب مخلوط کنید.

 • ترب کوهی را بخورید یا بنوشید، اما بعد از آن یک لیوان شیر بنوشید . ترب کوهی بسیار گرم است ،مصرف شیر پس از آن برای مقابله با احساس گرما لازم است.

۶- کرم تارتار را با آب گرم و آب لیمومخلوط کنید.

عفونت واژن

مخلوطی از کرم تارتار، آب گرم، و آب لیمو دارای خواص ضد باکتریایی است . ۱ ½ قاشق چای خوری از کرم تارتار را با حدود یک فنجان آب گرم مخلوط کنید. سپس، یک لیمو را فشار داده و آب لیمو را به مخلوط اضافه کنید.این نوشیدنی را یک یا دو بار در روز میل کنید.

تحت نظر دکتر قرار بگیرید

۱- اگر شما علائم عفونت ادراری دارید با دکتر خود تماس بگیرید.

عفونت مثانه

اگر شما شک دارید که دچار عفونت ادراری شده اید، بهتر است با دکتر خود تماس بگیرید. اگر درمان نشد آن را نادیده نگیرد، عفونت ادراری می تواند در جریان خون گسترش یابد  و می تواند به یک وضعیت جدی و مرگبار تبدیل شود. دکتر شما ممکن است نیاز به نمونه گیری از  ادرارشما داشته باشد تا از عفونت ادراری مطمئن شود که چیز دیگری نیست.

برخی از علائم شایع UTI شامل :

 • احساس سوزش هنگام رفتن به توالت
 • تمایل به ادرار کردن، حتی اگر کم باشد یا هیچ چیزی بیرون نیاید
 • احساس درد یا فشار در کمر یا پایین شکم
 • بوی ادرارعجیب و تولید ادرار تیره و حتی خونین
 • احساس خستگی یا لرزش
 • تب ولرز
 • سردرگمی (در بزرگسالان مسن تر)

۲- دستورالعمل های دکتر خود را برای مراقبت های بیشتر دنبال کنید.

عفونت رحم

اگر دکتر شما عفونت ادراری را تشخیص داد، پس شما باید دستورالعمل ها و درمان های پیشنهادی توسط دکتر خود را دنبال کنید تا هرچه سریع تر بهبود یابید. دکتر شما ممکن است آنتی بیوتیک ها را برایتان تجویز کند، و یا مصرف میزان مشخصی از مایعات خاص را توصیه کند، و یا شما را از فعالیت های خاصی منع کند.

۳- اگر علائم مجددا برگشت یا بدتر شد به دکتر خود مراجعه نمایید.

عفونت ادراری

در برخی موارد، عفونت ادراری ممکن است به درمان پاسخ ندهند و ممکن است  یک درمان جدی تر و یا حتی بستری شدن در بیمارستان نیز نیاز باشد. برخی از افراد که بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند ممکن است یکی پس از دیگری دچار این بیماری شوند. اگر نشانه های شما بهبود پیدا نکرد یا بدترشد به دکتر خود مراجعه کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید