روش های پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری در دوران عقد
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 5.09K

آمیزش جنسی با هدف جلوگیری از یک بارداری نیاز به برنامه ریزی دارد. با دانستن مهارت های تنظیم خانواده و راهکارهای جلوگیری از حاملگی که امروزه در اختیار عموم مردم هست، اگر شما مواظب و مراقب باشید، این اتفاق به یک حاملگی منجر نخواهد شد. شما می توانید با جلوگیری از مقاربت، یا صحبت کردن با پزشکتان در ارتباط با راه های هورمونی یا مرتبط با جراحی از حاملگی جلوگیری کنید.

از رابطه جنسی واژینال جلوگیری کنید

۱- خودداری را یاد بگیرید

پیشگیری از بارداری

خودداری روشی است که به وسیله خیلی از مردم برای جلوگیری از بارداری و بیماری های مقاربتی استفاده می شود، طریقه انجام دادن آن در بین مردم واقعا متفاوت است.

 • رابطه جنسی بدون دخول یک راه خودداری است که در آن مردم از مقاربت واژینال جلوگیری می کنند. این به معنای انجام دادن تمام اعمال جنسی به غیر از مقاربت واژینال است که می توانید انجام دهید.

۲- شریکتان را فقط از راه بیرونی برانگیخته کنید

مانع شدن از نفوذ اسپرم به درون واژن یک راه موثر برای جلوگیری از بارداری است، به جای برانگیخته کردن جنسی که شامل مقاربت واژینال هم هست می توانید از این کارها نیز استفاده کنید:

 • بوسیدن
 • نوازش کردن
 • مالش دادن
 • امتحان کردن فانتزی های جنسی
 • سکس دهانی
 • سکس مقعدی

۳- با شریکتان درباره فواید و معایب خودداری صحبت کنید

پیشگیری از بارداری

بسیاری از مردم فکر می کنند که خودداری سخت است اما زمانی که به بحث بچه دار شدن می رسیم، آسان ترین و ارزان ترین راه پیشگیری از بارداری است. و در مقایسه با روش های دیگر هیچگونه اثرات جانبی و ضررهای جانبی ندارد.

 • فواید تمرین کردن خودداری می تواند فراتر از پیشگیری بارداری پیش برود. خودداری کردن می تواند تا زمانی که شما آماده رابطه جنسی باشید، یا شریک ایده آلتان را پیدا کنید ادامه داشته باشد. این می تواند راهکار خوبی برای شما باشد تا هم در یک رابطه عاشقانه باشید و هم از نظر جنسی فعال نباشید. یا این می تواند یک انتخاب بر اساس عقیده و مذهب شما باشد.
 • افرادی از خودداری لذت نمی برند که دوست دارند بدون اینکه از خودشان در برابر بیماری های مقاربتی محافظت کنند و یا بدون داشتن اطلاعات کافی فقط دوست دارند که رابطه جنسی برقرار کنند.

۴- شریکی را پیدا کنید که به تصمیم شما برای خوددار بودن احترام بگذارد

پیشگیری از بارداری اورژانسی

در رابطه بودن یا ادامه دادن به رابطه ای که در آن شریکتان نمی خواهد که خوددار باشد، می تواند سخت باشد. پس بهتر است که با شریکتان درباره خوددار بودن و اینکه چرا می خواهید خوددار باشید صحبت کنید.

 • با شریکتان قبل از اینکه هیچ اتفاقی بین هر دوی شما بیفتد صحبت کنید، به او بگویید که از یک رابطه چه انتظاری دارید و و چه مرزهایی در رابطه دارید، صحبت کردن در این موارد همیشه می تواند کمک کننده باشد. صحبت کردن درباره اینکه چه چیزهایی در رابطه شما دو نفر قرار است اتفاق بیفتد می تواند از پیش آمدن سوتفاهم ها وقتی که هر دوی شما می خواهید وارد یک رابطه جنسی شوید جلوگیری کند.
 • خوددار بودن قرار نیست تا ابد ادامه داشته باشد، مگر اینکه شما بخواهید این اتفاق بیفتد. باورها و رابطه شما ممکن است با گذر زمان و تجربه تغییر کند.

راهکارهای پیشگیری از بارداری

۱- از کاندوم در زمان مقاربت جنسی استفاده کنید

پیشگیری از بارداری طبیعی

وقتی که شما از لحاظ جنسی دائما فعال باشید، کاندوم می تواند از لحاظ پیشگیری از بارداری و همزمان لذت بردن از رابطه جنسی کمک کننده باشد. انواع زیادی از رنگ ها، طعم ها و بافت ها وجود دارند، شما می توانید کاندوم را از سوپر مارکت ها و یا داروخانه ها بخرید.

 • کاندوم های زنانه هم وجود دارند. همانطور که کاندوم های زیادی برای آلت های مردانه وجود دارند، کاندوم های زنانه می توانند آب پیش از منی و منی را جمع آوری کنند.
 • وقتی که کاندوم ها درست استفاده بشوند، می توانند تا ۹۸% در پیشگیری از بارداری موثر باشند، این مهم است که شما بدانید چگونه باید به درستی از یک کاندوم استفاده کنید و تاریخ انقضای کاندوم را چک بکنید و اینکه بدانید کاندوم چگونه کار می کند.

۲- از اسپرم کش برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید

پیشگیری از بارداری با قرص

اسپرم کش یک ژل یا فوم است که بر روی کاندوم زده می شود و وظیفه کشتن اسپرم ها را به عهده دارد. اسپرم کش را در داروخانه ها می توان یافت، بعضی وقت ها بر روی بعضی از کاندوم ها هم اعمال می شود.

 • وقتی که ژل های اسپرم کش واژینال ۷۸% شانس جلوگیری از بارداری دارند اما اگر همراه با یک کاندوم استفاده شوند تا ۹۵% شانس جلوگیری از بارداری را بالا می برند.
 • زن هایی که از اسپرم کش استفاده می کنند باید بعد از مقاربت کمی به پشت دراز بکشند تا مطمئن شوند که اسپرم کش در دهانه ی رحم باقی می ماند.
 • اسپرم کش می تواند موجب عفونت یا التهاب در واژن یا حتی پنیس شود.
 • با پزشکتان صحبت کنید اگر التهاب یا ناراحتی را در صورت استفاده از اسپرم کش تجربه کردید.

۳- از اسفنج ضد بارداری استفاده کنید

پیشگیری از بارداری ناخواسته

اسفنج ضد بارداری یک اسفنج کوچک، دونات شکل است که حاوی اسپرم کش است و در داخل واژن و در دهانه گردن رحم قرار می گیرد. شما و شریک خود نباید اسفنج را احساس کنید اگر آن را درست وارد کنید. اسفنج ها به اندازه کاندوم ها و اسپرم کش ها به طور گسترده ای در دسترس نیستند و اغلب گران تر هستند. اگر نمی توانید اسفنج پیدا کنید، با داروسازتان درباره ی استفاده از اسفنج ضد بارداری صحبت کنید.

 • ابتدا اسفنج را با ۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) آب برای فعال کردن اسپرم کش خیس کنید. آب اضافی را فشار دهید.
 • اسفنج را به داخل واژن بکشید، با کشیدن اسفنج در طول دیواره پشتی، تا رسیدن به گردن رحم ادامه دهید. سمت کمرنگ یا مقعر باید با گردن رحم شما روبرو باشد و پس از آن، حلقه باید به راحتی از بین برود.
 • اسفنج را در مجموع باید ۲۴ ساعت داخل واژن نگه دارید. شما باید آن را حداقل ۶ ساعت پس از مقاربت واژن خارج کنید.
 • با شستن دست ها و گرفتن حلقه اسفنج را از واژن خارج کنید. پس از حذف آن، ِ اطمینان حاصل کنید که اسفنج یک تکه است.

۴- از یک دیافراگم واژنی استفاده کنید

روش های پیشگیری از بارداری

دیافراگم های واژنی سایز های مختلفی دارند، پزشک شما لگن شما را اندازه خواهد گرفت و برای شما قبل از انجام دادن هر گونه فعالیت جنسی یک دیافراگم تجویز خواهد کرد تا از بارداری پیشگیری کند. شما می توانید پس از گذشت ۶ ساعت الی ۲۴ ساعت از مقاربت، دیافراگم را خارج کنید.

 • دیافراگم شما را از عفونت های مقاربتی محافظت نمی کند، اما می تواند از شما در برابر کلامیدیا و گونوریا شما را محافظت کند. اما در برابر HIV و هرپس نمی تواند شما را محافظت کند.

داروهای هورمونی برای جلوگیری از بارداری

۱- با پزشکتان درباره استفاده کردن از داروهای ضد بارداری صحبت کنید

آمپول پیشگیری از بارداری

قرص های ضد بارداری به دو صورت عمل می کنند: یک: نگه داشتن تخمک از خارج شدن از تخمدان – دو: غلیظ کردن موکوس که مانع از حرکت کردن اسپرم به سمت تخم می شود. چندین نوع و برند مختلف از قرص های ضد بارداری وجود دارد که پزشکتان می تواند توصیه کند که کدامش برای شما و فعالیت جنسیتان بهترین است.

 • درباره تاثیرات و عوارض جانبی قرص های ضد بارداری که برای شما تجویز شده است با پزشکتان گفت و گو کنید، برای مثال زن هایی که بالای ۳۵ سال سن دارند و سیگار می کشند در معرض خطرات بیشتری از جمله لخته شدن خون هستند زمانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند.
 • قرص های ضد بارداری نیاز مبرم به توجه شما در درست مصرف کردنشان دارند، هر روز آنها را سر زمان مشخص مصرف کنید، نخوردن یک قرص می تواند احتمال باردار شدن را بالا ببرد.

۲- از آمپول های ضد بارداری استفاده کنید

پیشگیری از بارداری

آمپول ضد بارداری یا دپو پروورا یک تزریق هورمون های سینستیک است که شما را از باردار شدن محافظت می کند. شما باید هر سه ماه یک بار یک تزریق داشته باشید.

 • دپو پروورا یک هورمون به نام پروژسترون را آزاد می کند که مانع از آزاد شدن تخمک ها در درون رحم شده و موجب غلیظ شدن مخاط و ترشحات رحم شده و نمی گذارد که اسپرم خود را به تخمک برساند.
 • همیشه خطرات و عوارض جانبی را وقتی می خواهید از روش های ضد بارداری استفاده کنید در نظر بگیرید.

۳- از روش های پیشگیری اورژانسی استفاده کنید اگر روش های پیشگیری از بارداری تان جوابگو نبوده است

قرص های پیشگیری از بارداری

همانطوری که این قرص ها به قرص های اورژانسی معروف هستند، به این شیوه عمل نمی کنند که برای مدت طولانی تری مانع از آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می شوند. پس می توان مطمئن بود که همه ی اسپرم ها کشته شده و از بدنتان خارج خواهد شد. برای یک انسان ۶ روز طول می کشد که حامله شود، اما از این روش به عنوان یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری نمی توان حساب کرد.

 • شما می توانید این دارو را بدون نسخه از داروخانه بخرید.
 • قرص ها را طبق دستورالعمل مصرف کنید، بعضی از این قرص ها فقط شامل یک قرص در یک بسته هستند و دیگری دو قرص دارد.

در نظر گرفتن عقیم سازی

۱- مطمئن شوید که عقیم سازی گزینه مناسبی برای شماست

وسایل پیشگیری از بارداری

مطمئن شوید در زمان گرفتن این تصمیم در آینده نمی خواهید بچه ای داشته باشید.

 • بیشتر مردم به این دلیل عقیم سازی می کنند چون نمی خواهند سلامتیشان را در خطر بندازند و یا بیماری ژنتیکی یا خاصی را به فرزندشان انتقال بدهند.
 • عقیم سازی نه تنها تصمیمی ست که روی شما و بدنتان تاثیر می گذارد، بلکه بر روی اطرافیان شما هم تاثیر خواهد گذاشت، اگر شما شریک یا خانواده ای دارید، بهتر است این تصمیم را با آنها در میان بگذارید، اما در نهایت این بدن شماست و شما تصمیم گیرنده نهایی هستید.

۲- سعی کنید روش های عقیم سازی بدون استفاده از جراحی را امتحان کنید

پیشگیری از بارداری

Essure یک روش پیشگیری طولانی مدت است که یک سد طبیعی در مقابل بارداری می سازد. این روش می تواند در کمتر از ۱۰ دقیقه در مطب یک پزشک انجام شود. یک دستگاه به هر کدام از لوله های فالوپ وارد می شود تا بافت اسکار ایجاد شود، تا باعث مسدود کردن لوله های فالوپی و جلوگیری از رسیدن اسپرم و تخمک به یکدیگر بشود.

 • شما باید از یک روش اضافی پیشگیری از حاملگی برای ۳ ماه پس از عمل استفاده کنید.
 • حدود ۹۰ روز طول می کشد تا بافت اسکار در لوله فالوپ تان ایجاد شود واین روش اثر گذار باشد.
 • این روش دائمی است و قابل برگشت نیست

۳- برای عقیم شدن جراحی را انتخاب کنید

روش اورژانسی پیشگیری از بارداری

در میان مردم این عمل به بستن لوله ها معروف است، لوله های فالوپ یک زن می توانند با جراحی بسته یا بریده شوند.

 • مردها می توانند عمل وازکتومی را انجام دهند تا مطمئن شوند از بارداری جلوگیری می کنند. وازکتومی به این صورت عمل می کند که لوله هایی که حامل اسپرم از بیضه به سمت نوک آلت هستند را می بندد و اسپرم به وسیله بدن جذب خواهد شد به جای اینکه به قسمت دیگری نفوذ کنند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید