درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.92K

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است که می تواند بر روی زنان و سال های باروری آنها تاثیر بگذارد. چرخه قاعدگی شما کمتر می شود و ممکن است کمتر بارور باشید. بدن بیش از حد هورمون مردانه آندروژن را ترشح می کند که باعث رشد غیر طبیعی موی صورت، آکنه و افزایش وزن می شود. در واقع زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند بیشتر در معرض مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی هستند. هیچ درمان قطعی برای تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد اما درمان های زیادی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها علائمتان را بهبود ببخشید.

تغییرات در سبک زندگی

۱- وزن کم کنید

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

مدیریت وزن برای زنان مبتلا به PCOS بسیار مهم است. اگر شاخص توده بدنی شما در حال حاضر “طبیعی” یا “سالم” است، لازم نیست که وزن خود را کم کنید اما اگر اضافه وزن دارید حتی یک کاهش کوچک در وزن شما ممکن است باعث بالانس شدن هورمون هایتان شود.

 • از دست دادن ۵ تا ۷ درصد وزنتان در طول شش ماه می تواند به طور قابل توجهی سطح آندروژن غیر طبیعی ناشی از PCOS را به حالت طبیعی اش بازگرداند. برای بیش از ۷۵ درصد از زنان، این اثر به اندازه کافی مهم است که باروریشان را به آنها بازگرداند..
 • مقاومت به انسولین یکی دیگر از مولفه های مهم PCOS است و چاقی می تواند مقاومت به انسولین را بیشتر کند.
 • اگر بخواهید وزن خود را کاهش دهید، نیازی نیست سعی کنید هر گونه رژیم غذایی یا تمرین شدید را رعایت کنید. بیشتر اوقات، اگر حواستان به مقدار کالری که دریافت می کنید باشد کافی است. مصرف نکردن کالری بیش از حد متوسط روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ کالری به اندازه کافی برای کاهش وزن کافی است.

۲- عادات غذایی تان را بهبود ببخشید

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

یک رژیم غذایی متعادل با مقادیر زیادی از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و محصولات لبنی با چربی کم هستند. همچنین شما نیاز دارید که تغییراتی در رژیم غذایی تان اعمال کنید تا قند خون تان را در سطح مناسبی قرار دهد.

 • از آنجایی که سندرم تخمدان پلی کیستیک به مقاومت در برابر انسولین مربوط است تامین کردن سطح قند خون و سطح انسولین ثابت می تواند مهم باشد. از یک رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین را رعایت کنید و تنها کربوهیدرات های پیچیده ای را مصرف کنید که از نظر فیبر های رژیمی در سطح بالایی قرار دارند.
 • مقادیر متعادلی از کربوهیدرات های با کیفیت مصرف کنید. سبزیجات، میوه ها، حبوبات و غلات کامل بخورید و از مصرف کردن کربوهیدرات هایی با کیفیت پایین، غذاهای حاوی شکر، غلات سفید و فرآوری شده، آبمیوه و کیک بپرهیزید.
 • از غذاهایی با کربوهیدرات بالا و پروتئین اندک لذت ببرید. همانند ماکیان، غذاهای دریایی و گوشت گوساله با چربی کم، تخم مرغ، لبنیات کم چرب، آجیل و غذاهایی با پروتئین سویا کامل مصرف کنید تا بالا رفتن قند خون پس از مصرف کربوهیدرات اتفاق می افتد را کنترل کنید.

۳- فعال باشید

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک

ورزش کردن به صورت منظم می تواند به شما در حفظ کردن وزنتان کمک کند اما علاوه بر آن فعالیت فیزیکی می تواند به پایین آوردن قند خون و بهبود بخشیدن علائمتان کمک کند.

 • حتی مقدار کمی ورزش می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. اگر در گنجاندن ورزش در داخل برنامه هایتان مشکل دارید با پیاده روی کردن برای ۳۰ دقیقه چهار تا هفت بار در هفته شروع کنید.
 • به جای تمرینات قدرتی بر روی تمرینات قلبی عروقی تمرکز کنید. تمرینات قلبی عروقی سلامت قلب، ریه ها و در کل گردش خونتان را بهبود می بخشد. تمرینات قلبی عروقی به بدنتان کمک می کند تا وزن سالمی را حفظ کند. هر تمرینی که موجب شود قلب شما پمپاژ کند به عنوان تمرینات قلبی عروقی شناخته می شود. این هم شامل تمرینات سبکی همچون راه رفتن و تمرینات سنگین تری مانند شنا کردن و دوچرخه سواری می شود.

۴- سیگار کشیدن را ترک کنید

رژیم غذایی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگر در حال حاضر سیگار می کشید یا از سایر محصولات تنباکو استفاده می کنید، در اسرع وقت مصرف کردن آن ها را ترک کنید. ترک کردن به یک باره بی نظیر است اگر بتوانید آن را مدیریت کنید اما اگر انجام این کار بسیار دشوار است، انتخاب یک آدامس نیکوتین یا چسب نیکوتین که به شما اجازه می دهد تا به تدریج اعتیاد خود را کاهش دهید.

 • مطالعات نشان می دهد که زن های سیگاری سطح بالاتری از آندروژن را نسبت به زنان غیر سیگاری تولید می کنند. از آنجایی که سطح غیر طبیعی آندروژن بالا بخشی از PCOS است، سیگار کشیدن تنها مشکل را بیشتر تحریک می کند.

جراحی و درمان دارویی سندرم تخمدان پلی کیستیک

۱- چرخه قاعدگی تان را منظم کنید

سندرم تخمدان پلی کیستیک

پریود های شدید و نامنظم نشانه ای رایج از PCOS است، بنابراین بسیاری از درمان ها در جهت تنظیم چرخه قاعدگی شما هدف قرار داده شده اند. این درمان معمولا شامل داروهایی می شود که می توانند سطح پروژسترون را بالا ببرند در حالی که سطح تولید آندروژن را کاهش می دهند.

 • تا زمانی که سعی نکنید باردار شوید، ممکن است پزشک شما استفاده از قرص های ضد بارداری با دوز پایین را توصیه کند، به ویژه اگر این قرص ها ترکیبی از استروژن مصنوعی و پروژسترون را داشته باشند. با اضافه کردن دوز این هورمون های “زنانه”، هورمون مردانه ” آندروژن” کاهش می یابد. بدن شما نیز فرصتی می یابد تا استروژن ترشح نکند. در نتیجه خونریزی غیرطبیعی و خطر ابتلا به سرطان آندومتر کاهش می یابد. قرص های ضدبارداری نیز می توانند آکنه ناشی از PCOS را از بین ببرد.
 • اگر نمی توانید قرص ضد بارداری مصرف کنید، پزشک ممکن است داروهای حاوی پروژسترون تجویز کند که به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز در ماه مصرف می شود. این درمان می تواند چرخه قاعدگی را تنظیم کند و شما را در مقابل سرطان آندومتر محافظت کند، اما بر سطح آندروژن در بدنتان تاثیر نمی گذارد.

۲- توانایی باروری بدن تان را افزایش دهید

تخمدان پلی کیستیک

PCOS اغلب باروری در زنان کاهش می دهد و باردار شدن را دشوار می سازد. اگر شما در حال تلاش برای باردار شدن به عنوان یک بیمار مبتلا به PCOS هستید، پزشک شما احتمالا نوعی از درمان را تجویز می کند که می تواند تخمک گذاری را بهبود بخشد.

 • کلومیفن سیتراتیک دارو خوراکی ضد استروژن است. شما می توانید آن را در ابتدای چرخه قاعدگی خود برای کاهش میزان استروژن تولید شده توسط بدن مصرف کنید. سطح پایین استروژن در بدن شما اغلب برای تحریک تخمک گذاری کافی است.
 • گنادوتروپین ها هورمون های تحریک کننده فولیکول و هورمون های لوتنی هستند که به بدن شما تزریق می شوند. آنها نیز موثر هستند، اما از آنجا که گرانتر از کلومیفن سیترات هستند، کمترین استفاده را دارند. علاوه بر این، این تزریق ها خطر ابتلا به بارداری چندگانه (دوقلو،سه قلو و غیره) را افزایش می دهد.
 • اگر درمان های استاندارد تاثیر گذار نیستند پزشک ممکن است از شما بخواهد که از لقاح آزمایشگاهی استفاده کنید.

۳- داروهای دیابت را بررسی کنید

تخمدان پلی کیستیک

 متفورمین یک دارویی است که معمولا برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می شود، اما شواهد قوی وجود دارد که نشان می دهد که تجویز آن اغلب به بهبود علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک منجر می شود.

 • توجه داشته باشید که سازمان غذا و دارو به طور رسمی متفورمین را به عنوان درمانی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک تایید نمی کند.
 • این دارو می تواند آن شیوه ای که بدن شما از انسولین استفاده می کند بهبود بخشد، بنابراین میزان قند خون در بدن شما را تنظیم می کند.
 • همچنین هر چقدر وجود هورمون های مردانه را در بدن کاهش دهید موهای غیرطبیعی و آکنه کاهش می یابد، چرخه قاعدگی شما می تواند منظم شود و توانایی شما برای تخمک گذاری ممکن است بازگردد.
 • علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می دهد که متفورمین می تواند به همراه رژیم غذایی و ورزش منجر به کاهش وزن شود که برای گرفتن نتایج بهتر کمک کننده باشد.

۴- به هورمون های مردانه زائد حمله کنید

بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگر می خواهید علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک مربوط به هورمون آندروژن اضافی را در بدن خود کنترل کنید، پزشک ممکن است داروهای ضد آندروژن را تجویز کند. این داروها معمولا برای پاک کردن آکنه ناشی از PCOS و کاهش موی زائد استفاده می شود.

 • اسپیرونولاکتون، یک داروی دیورتیک است که در اصل برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود، می تواند سطح آندروژن را کاهش دهد. اگر شما این دارو را مصرف می کنید، پزشک شما احتمالا آزمایش های گاه به گاه خون را برای نظارت بر سطح پتاسیم خون و عملکرد کلیه شما انجام خواهد داد.
 • فیناستراید دارویی است که مردان برای ریزش مو مصرف می کنند.اما برای زنان، آن را می توان برای کاهش سطح آندروژن و کاهش رشد موی زائد استفاده می شود.
 • این داروها اغلب در کنار راه های پیشگیری از بارداری استفاده می شود، زیرا آنها می توانند نقایص مادرزادی را ایجاد کنند.
 • آلفورنیتین یک کرم موضعی است که می تواند اثرات آندروژن بر روی پوست را مسدود کند، که می تواند باعث کند شدن رشد موی صورت در زنان شود

۵- موی زائد را مستقیما از بین ببرید

سندرم تخمدان پلی کیستیک

کاهش سطح آندروژن شما باید باعث کند شدن یا جلوگیری از رشد موی زائد شود، اما اگر قبل از اینکه درمان آندروژن شما موثر باشد، باید موهای زائد خود را از بین ببرید، مواردی وجود دارد که می توانید به طور مستقیم آن را هدف قرار دهید.

 • درباره حذف موها به وسیله لیزر بپرسید: فولیکول های مو هدف قرار می گیرند و توسط پرتوهای لیزری کوچک تخریب می شوند.
 • الکترولیز را چک کنید: یک جریان الکتریکی به طور مستقیم به ریشه مو اعمال می شود و در نتیجه موی هدف قرار گرفته شده به طور دائمی از بین می رود
 • درباره کرم موبر یاد بگیرید: اینها مواد شیمیایی تجویزی و غیر تجویزی هستند که بر روی پوست زیر موهای ناخواسته مورد استفاده قرار می گیرند. مواد شیمیایی مو را می سوزاند.
 • در خانه، شما همچنین می توانید از موم، اصلاح، تیغ زدن، و دکلره کردن برای کنترل موهای ناخواسته استفاده کنید.

۶- در مورد حفاری لاپاروسکوپی تخمدان از پزشکتان بپرسید

درمان دارویی سندرم تخمدان پلی کیستیک

برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که در حال تلاش برای باردار شدن هستند اما به درمان های سنتی بارداری پاسخ نمی دهند، پزشک شما می تواند این عمل جراحی سرپایی را توصیه کند.

 • جراح در شکم شما یک برش کوچک بر روی شکم شما انجام خواهد داد که از طریق آن لاپاروسکوپ را وارد می کند (یک لوله کوچک با یک دوربین کوچکتر که در انتهای آن قرار دارد). دوربین عکس های با جزئیات از تخمدان ها و اندام های لگن شما عکس می گیرد.
 • از طریق برش های کوچکتر دیگر، جراح یک وسیله جراحی را وارد می کند که می تواند از جریان الکتریکی یا انرژی لیزر برای سوزاندن حفره ها در فولیکول های سطح تخمدان استفاده کند. از آنجایی که بخش کوچکی از تخمدان تخریب می شود، ممکن است کمی زخم اسکار ایجاد شود. این روش می تواند سطح هورمون های مردانه را کاهش داده و تخمک گذاری را برای چند ماه ایجاد کند

۷- در مورد جراحی چاقی اطلاعات کسب کنید

تخمدان پلی کیستیک

اگر شما زیاد چاق هستید و نمی توانید از طریق روش های معمول از دست دادن وزن، وزن کم کنید، پزشک ممکن است عمل جراحی چاقی را که معمولا به عنوان “جراحی از دست دادن وزن” شناخته می شود، توصیه کند.

 • برای اینکه بدانید زیاد چاق هستید یا خیر BMI شما باید بیش از ۴۰ یا بیشتر از ۳۵ باشد اگر بیماری مرتبط به چاقی دارید.
 • پس از عمل جراحی، شما باید از طریق تغییرات شیوه زندگی سالم به حفظ یا تغییر وزن خود ادامه دهید. این شامل رژیم غذایی و تغییرات ورزشی است که شما معمولا در هنگام تلاش برای از دست دادن وزن در جای خود قرار داده اید.

رسانه دکتر سلامت

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک
4.2 (84.44%) 9 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۲ دیدگاه

 • ممنون از مطالب خوبتون. با داروی گیاهی هم میشه کیست درمان کرد. من دو دوره ساپوژکس مصرف کردم کیست و عفونت درمان شد. این پست گذاشتم بقیه خانمها جراحی نکنن. یکی از دوستام کیستش جراحی کرده زندگی نمیتونه بکنه

دیدگاهتان را بنویسید