شناخت و درمان بیماری پریودنتال

پریودنتال
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.68K

بیماری پریودنتال یک عفونت جدی باکتریایی لثه است که اگر درمان نشود، لثه ها، رباط ها و استخوان ها را که از دندان های شما پشتیبانی می کند، منجر به از دست رفتن دندان شود. بیماری پریودنتال همچنین می تواند به مشکلات در سراسر بدن شما منجر شود، و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی و سایر مشکلات عمده را به همراه داشته باشد. خوشبختانه، بیماری پریودنتال معمولا تحت درمان قرار می گیرد وکنترل می شود. مراقبت از دهان برای جلوگیری از بیماری لثه بسیار مهم است، هنگامی که یک نفر دچار پریودنتال می شود باید درمان از دهان اغاز شود و به طور عمیق دهان ضد عفونی شود. در بسیاری از موارد، بیماری را می توان با مراقبت در منزل و مراقبت های روزانه مدیریت کرد، اما در سایر موارد، مداخلات پزشکی نیز لازم است.

شروع کردن درمان بیماری پریودنتال

۱- برای مشاهده دندانتان به دندانپزشک مراجعه کنید

بیماری پریودنتال

دندانپزشکان دندان ها و لثه ها را بررسی خواهند کرد.با استفاده از اشعه X دندان پزشکان میزان عمق لثه های شما را بررسی می کنند. پس از آن به شما برنامه تمیز کردن عمیق و دستورالعمل های خود را در مورد بهداشت دهان و مراقبت در خانه را به شما می دهند. بسیار مهم است که این دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید.

  • دندانپزشک شما همچنین ممکن است شما را به یک پریودنتین(دندان پزشک متخصص) مراجعه دهد. متخصص دندانپزشکی که سه سال در زمینه درمان و مدیریت اثرات بیماری لثه درس خوانده است، پریودنتیست می گویند.

۲- تمیز کردن عمیق دندان ها و لثه ها را انجام دهید

پریودنتال لثه

در طول تمیز کردن عمیق، رسوبات و جرم از پوسته و ریشه دندان را حذف می کنند. باکتری های فعال و مهاجم خراش و خوردگی دندان را از قسمت هایی که دارای رسوب و جرم است انجام می دهند.کار این باکتری ها بر روی ریشه دندان ها است و انها را از بین می برد، که درمان آن توسط لیزر انجام شود.

  • این کار بسیار با دقت انجام می شود، اما کنترل این نوع لیزر در این روش ها بسیار سخت است. شایع است که برای تمیز کردن عمیق عصبی شویم، اما به یاد داشته باشید که اولین گام مهم برای درمان این بیماری جدی است و اکثر مردم آن را تحمل می کنند.
  • بسیاری از دندانپزشکان برای تمیز کردن عمیق ، بیمار را بیهوش می کنند، یا از چیز هایی مثل: ژل موضعی، تزریق بی حس کننده، اکسید نیتروژن و بعضی اوقات آرام بخش استفاده می کنند. اگر عصبی هستید با دکتر قبل و هنگام انجام تمیزکردن صحبت کنید و اگر درد یا ناراحتی داشتید به دکتر خود اطلاع دهید.

۳- نسخه هایی که دکتر داده را انجام دهید

پریودنتال چیست

دندانپزشک یا پریودنتیست(متخصص) شما ممکن است تعیین کند که آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری پریودنتال ضروری هستند. پس از پاک سازی ریشه، ممکن است قرص آنتی بیوتیک را تجویز کند که به آرامی حل می شود و دارو را برای کشتن باکتری ها در یک نقطه مد نظر در تمام بدن شما آزاد می کنند و باکتری را از بین میبرند. او همچنین ممکن است یک یا چند مورد زیر را تجویز کند: آنتی بیوتیک های خوراکی، دهانشویه آنتی بیوتیکی و یا ژل آنتی بیوتیک موضعی برای شستشوی روزانه لثه ها. دارو ها را که دریافت کردید از درست بودن ان توسط دندان پزشک اطمینان حاصل کنید.

۴- برنامه ریزی برای قرار ملاقات بعدی

انواع بیماری های پریودنتال

پس از تمیز کردن عمیق، شما باید دندانپزشک خود را دوباره ملاقات کنید تا بتواند بیماری پریودنتال را اندازه گیری کند و مطمئن شود که آنها بهبود یافته اند. اگر بیماری به اندازه کافی بهبود نیافته باشد،او سپس توصیه هایی برای درمان بیشتر ارائه می دهد.

  • اولین پیگیری شما باید یک ماه پس از تمیز کردن عمیق دندان شما برنامه ریزی شده باشد، با این بررسی اضافی، دیگر هر سه ماه یک بار، تا زمانی که بیماری کاملا از بین برود ویزیت انجام می شود.

 درمان بیماری پریودنتال در خانه

۱- دندان هایتان را حداقل یکبار در روز بشویید

عفونت های پریودنتال

با یک تکه ۱۸ اینچی از نخ ریسی شروع کنید. آن را در اطراف دو انگشت محکم قرار دهید و فاصله بین ۱ تا ۲ اینچ را ازاد بگذارید.سپس نخ را بین دو دندان قرار دهید و چندین بار آن را به بالا و پایین و به عقب و جلو بچرخانید. به یاد داشته باشید که مواد غذایی بین دندان ها گیر کرده و با نخ دندان این مواد غذایی جدا می شوند. اطمینان حاصل کنید که نخ را در بین هر دندان قرار دهید و تمام آن را به لثه ها بکشید، تا آنجا که می توانید بدون ایجاد ناراحتی این کار را انجام دهید. سپس روند را روی دندان بعدی تکرار کنید، از قسمت جدید نخ دندان استفاده کنید، زیرا آن خیس یا خراشیده می شود. اطمینان حاصل کنید که وقتی نخ ما بین دندان قرار میگیرد کل دوسطح دندان را بپوشاند. کل این فرایند باید دو تا سه دقیقه در روز طول بکشد.

  • اگر تکنیک و روش کشیدن نخ دندان را به خوبی بلد نیستید از متخصص دندان پزشک بخواهید که شما را راهنمایی کند.

۲- با یک مسواک نرم دو تا سه بار در روز مسواک بزنید

درمان بیماری پریودنتال

حداقل دو دقیقه در هر جلسه مسواک بزنید و توجه ویژه ای به تمیز کردن خط دندان داشته باشید. مسواک برقی موثر تر از مسواک عادی است. همچنین مطمئن شوید که از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

  • از آنجایی که بیماری پریودنتال یک عفونت باکتریایی است، برخی از دندانپزشکان نیز توصیه می کنند که خمیر دندان حاوی مواد ترکیبی ضد باکتری تریکلوسان مانند کلگیت کل باشد.

۳- روزانه لثه های خود را آب دهید

بیماری های لثه یا پریودنتال

در صورت امکان، موادی مانند آب پیک(Pik)، هیدروفن یا مواد مشابه بگیرید وبه لثه و دندانتان بزنید، و از آن دو بار در روز استفاده کنید. اگر چه این دستگاه ها ممکن است به نظر گران باشند، اما آنها در مبارزه با بیماری های پریودنتال بسیار خوب هستند و از هزینه ی یک بار تمیز کردن دندانپزشکی نیز کمتر است.

  • ماساژ لثه ای، خلاص شدن از پلاک یا تمیز کردن اطراف ایمپلنت های دندانی و اب دادن به دندان چندین سال طول می کشد.

۴- دو یا سه بار در روز دهانشویه ضد میکروبی را برای شستشوی دهن استفاده کنید

پریودنتال

این کار کمک می کند تا باکتری ها را در دهان خود کاهش دهیم و از عفونت بیشتر جلوگیری کنیم. اگر دندانپزشک شما یک دهانشویه تجویز کرد، از آن استفاده کنید، در غیر این صورت از اعتبار دهان شویه مطمئن شوید. فقط مطمئن شوید و برچسب را بخوانید و با استفاده از یک فرمول مبارزه با ژرمن مانند Listerine یا Crest Advanced انتخاب کنید.

  • شما همچنین می توانید داخل دهان و دندان را آب دهید و سپس با فشار بالا، دهان خود را تمیز کنید.
  • برخی از موارد مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده برای مدت زمان طولانی (بیش از دو هفته) ممکن است باعث رنگ آمیزی دندان شوند، به این امر توجه کنید.

۵- اگر ژل آنتی بیوتیکی تجویز شد آن را استفاده کنید

دندانپزشک یا پریودنتیست شما ممکن است ژل آنتی بیوتیک را تجویز کند تا دوبار در روز پس از مسواک زدن، در درون دهانتان بریزید و لثه ها را شستشو دهید. این ژل باکتری را می کشد و به کنترل عفونت پریودنتال کمک می کند.

۶- تمام آنتی بیوتیک های خوراکی که توسط دندانپزشک یا پریودنتیت تجویز شده اند را مصرف کنید

پریودنتال

این آنتی بیوتیک ها می توانند باعث کشتن عفونت پریودنتال و همچنین جلوگیری از تشکیل کلونی های باکتری جدید، به ویژه پس از جراحی داخلی دهان شوند. اطمینان حاصل کنید که این آنتی بیوتیک ها درست تجویز شده اند.

 در حال پیشرفت برای درمان بیماری پریودنتال هستند

۱- در صورت نیاز، درمان جراحی را ادامه دهید

جراحی پریودنتال

در موارد شدید، بیماری پریودنتال باید با جراحی درمان شود. اساسی ترین گزینه جراحی عبارت است از جراحی فلپ،که در آن دندانپزشک یا پریودنتیست شما برش خود را در لثه ها انجام می دهد، که در ان با بلند کردن لثه و پاک کردن جرم و رسوبات انجام می دهند و سپس توسط عمل فلث لثه را به جای خود بر میگردانند.

  • با ایجاد یک فلپ، اکسیژن می تواند تعداد زیادی از باکتری های بی هوازی تهاجمی را از بین ببرد، که حتی تمیز کردن آن تقریبا غیرممکن است.

۲- پیوند لثه و پیوند استخوان

جراحی پریودنتال

در موارد شدید، شما ممکن است نیاز به پیوند داشته باشید، یا پیوند غشایی مصنوعی به نام   AlloDerm ، برای جایگزینی بافت قسمت آسیب دیده و یا پیوند استخوان یا جراحی بازسازی برای جایگزینی بافت استخوانی که از بین رفته داشته باشید. این درمان ها با هدف جلوگیری از دست دادن مقدار زیادی از دندان و جلوگیری از پیشرفت پریودنتیت می باشد که می تواند نتیجه بخش باشد.

۳- در مورد درمان لیزری بپرسید

پریودنتال

مطالعات اخیر نشان داده است که جراحی لیزری در برخی موارد ممکن است به عنوان جراحی در رفع بیماری پریودنتال موثر باشد. از دندانپزشک یا پریودنتیست خود بپرسید زیرا ممکن است برای شما گزینه خوبی باشد، اما آگاه باشید که این یک زمینه جدید است که به سرعت در حال توسعه است و این که بسیاری از بیمه ها هنوز این نوع درمان را پوشش نمی دهند.

۴- به ایمپلنت های دندانی نگاه کنید

پریودنتال

در برخی موارد ممکن است یک یا چند دندان شما به دلیل بیماری پریودنتال از دست رفته باشد. در این موارد، می توانید دندان ها را با ایمپلنت های دندانی با کیفیت بالا جایگزین کنید. با دندانپزشک یا پریودنتیست خود صحبت کنید تا تعیین کنید که ایمپلنت های دندانی و تاریخ پزشکی و یا سایر مسائل مربوط به سلامت شما را تنظیم کند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید