تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

پاپ اسمیر
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.15K

تست پاپ اسمیر و تست HPV از جمله غربالگری های رایج برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم می باشد. واژه غربالگری به این معنا است که قبل از وقوع بیماری از بروز آن پیشگیری کنیم. همه زنان حتی بدون وجود علائم بالینی به انجام پاپ اسمیر و تست HPV نیاز دارند. انجام پاپ اسمیر به مشخص شدن تغییرات سلولی در دهانه رحم کمک می کند. به این ترتیب بر اساس نتیجه تست پاپ اسمیر می توانید مراقبت های لازم را دریافت کنید. در برخی موارد با انجام پاپ اسمیر برخی عفونت ها یا التهابات غیر سرطانی نیز مشخص می گردد. تست HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی نیز به یافتن نوع عفونت ویروسی که می تواند به سرطان منجر شود کمک می کند. انجام تست HPV و تست پاپ اسمیر به صورت همزمان شما را در دریافت نتایج مطمئن تر خواهد ساخت.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله های کولپوسکوپی رحم چیست؟، درمان سرطان دهانه رحم، تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی در زنان و انواع بیماری های مقاربتی که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

تست پاپ اسمیر

برای انجام پاپ اسمیر ابتدا معاینه لگن انجام می شود. به منظور انجام معاینه لگن شما روی تخت دراز کشیده و پاهای خود را روی رکاب هایی قرار می دهید. پزشک به آرامی واژن شما را با استفاده از اسپکولوم باز کرده و دهانه واژن را معاینه می کند. سپس با استفاده از برسی نازک یا اسپاتول نمونه ای از سلول های دهانه واژن برداشته می شود. این نمونه برای بررسی ناهنجاری های سلول های دهانه رحم به آزمایشگاه فرستاده می شود. علاوه بر این وجود ویروس HPV نیز در نمونه بررسی می گردد.

زمان و شرایط انجام تست پاپ اسمیر:

  • زمان انجام تست پاپ اسمیر 21 سالگی می باشد. پیش از این سن انجام پاپ اسمیر توصیه نمی شود.
  • زمان انجام تست پاپ اسمیر در خانم هایی که بین 21 تا 29 سال قرار دارند هر 3 سال 1 بار می باشد. انجام تست HPV در این دوران توصیه نمی شود.
  • زمان انجام تست پاپ اسمیر در خانم های 30 تا 65 سال هر 5 سال 1 بار توام با انجام تست HPV می باشد. اگر تنها تست پاپ اسمیر انجام شود، باید هر 3 سال یک بار آن را تکرار نمود.
  • تشخیص زمان انجام تست پاپ اسمیر و شرایط انجام تست پاپ اسمیر در سنین بالای 65 سال به نظر متخصص وابسته خواهد بود.

نتایج تست پاپ اسمیر

جواب پاپ اسمیر

نتایج تست پاپ اسمیر در 3 دسته زیر قرار می گیرد:

  1. نتایج نرمال: در صورت نرمال بودن نتایج تست پاپ اسمیر تکرار پاپ اسمیر بعدی به 3 تا 5 سال آینده موکول می شود.
  2. عدم نتایج راضی کننده در تست پاپ اسمیر: در این شرایط انجام پاپ اسمیر دیگری توصیه خواهد شد.
  3. پاپ اسمیر غیر طبیعی: در صورت مشخص شدن نتایج پاپ اسمیر غیر طبیعی، انجام آزمایشات بیشتر توصیه می شود، تا احتمال دیسپلازی، نئوپلازی و یا پیش سرطانی بودن بررسی گردد. این اصطلاحات اشاره به سلول های غیر نرمالی دارند که هنوز سرطانی نشده اند. اگر تست پاپ اسمیر مثبت باشد، بدان معنی است که تغییرات سلولی غیر نرمالی در نمونه مشاهده شده است.

اگر تست پاپ اسمیر مثبت باشد، حالت های زیر تعریف می گردد:

1- سلول های سنگفرشی آتاپیکال با اهمیت نامشخص: (ASC-US: Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance) این نتیجه در بین نتایج پاپ اسمیر غیر طبیعی بسیار شایع می باشد و بدان معنا است که این سلول ها کاملا نرمال نیستند، اما مشخص نیست این تغییرات غیرنرمال ناشی از عفونت HPV بوده است یا خیر؟

  • عفونت هایی مانند عفونت های قارچی، پولیپ، کیست ها و تغییرات هورمونی دوران بارداری و یائسگی نیز منجر به ایجاد چنین تغییراتی خواهد شد. در این شرایط معمولا تست HPV انجام شده و یا پاپ اسمیر در طول 12 ماه آینده تکرار می شود.

2- سلول های آتاپیکال گرانولار: (AGC: Atypical Glandular Cells) این تغییرات سلولی به دست آمده در پاپ اسمیر به این معنا می باشد که سلول های گرانولاری در نمونه مشخص شده است، که نرمال به نظر نمی رسند. در این شرایط انجام تست های بیشتری توصیه می شود. انجام کولپوسکوپی و بیوپسی معمولا مورد توجه قرار داده خواهد شد.

3- ضایعات اینترااپیتلیال سنگفرشی با درجه پایین: (LSIL: Low-Grade Squamous Intraepithelial Lesions) این ضایعات معمولا با نام دیسپلازی خفیف یا میلد مشخص می شود، بنابراین اصطلاح میلد در پاپ اسمیر به این ضایعات اشاره دارد. این یافته به این معنا می باشد که تغییراتی با درجات اندک در نمونه مشاهده شده است.

  • این تغییرات معمولا در اثر عفونت HPV ایجاد می شود. این تغییرات به طور خود به خود از بین می رود، اما برای یافتن اینکه آیا تغییرات شدیدتری وجود دارد، به انجام تست بیشتر نیاز داریم.
  • در این شرایط نیز انجام کولپوسکوپی و بیوپسی توصیه می شود.

4- سلول های سنگفرشی آتاپیکال: (ASC-H: Atypical Squamous Cells, Cannot Exclude HSIL) این تغییرات بدان معنا است که سلول های غیرنرمال سنگفرشی مشخص گردیده است که ممکن است نشان دهنده ضایعات اینترااپیتلیال سنگفرشی با درجه بالا یا HSIL باشد. در این شرایط نیز انجام کولپوسکوپی و بیوپسی توصیه می شود.

5- ضایعات اینترااپیتلیال سنگفرشی با درجه بالا: (HSIL: High-Grade Squamous Intraepithelial Lesions) اصطلاح moderate در پاپ اسمیر نشان دهنده وجود چنین تغییراتی می باشد که اغلب حاکی از دیسپلازی متوسط تا شدید است. این تغییرات ناشی از HPV می باشد، و ممکن است در صورت عدم درمان به سرطان دهانه رحم تبدیل شود. در این شرایط نیز انجام کولپوسکوپی و بیوپسی توصیه می شود.

6- آدنوکارسینومای در جا: (AIS: Adenocarcinoma In Situ) این تغییرات حاکی از ضایعات پیشرفته است که در بافت گرانولار دهانه رحم مشخص گردیده است. این ضایعات در صورت عدم درمان ممکن است سرطانی شوند.

7- کارسینومای سلول سنگفرشی یا آدنوکارسینوما: (Cervical Cancer Cells) در برخی موارد نتایج تست پاپ اسمیر حاکی از وجود سرطان دهانه رحم می باشد. اگر خانم ها تست پاپ اسمیر را در بازه های زمانی منظم انجام دهند، احتمال به دست آمدن چنین نتیجه ای بسیار نادر می باشد. در این شرایط نیز انجام کولپوسکوپی و بیوپسی از اقدامات بعدی محسوب می شود.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید