چگونه به خواسته های خود برسیم ؟

رسیدن به خواسته های خود
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.57K

چه چیزی در زندگی می خواهید؟ آیا هدف یا آرزوی بزرگی دارید؟ یک کار خوب، یک ماشین مدل بالا، یک خانه زیبا؟ اگر چه معمولا به هر چیزی که در زندگی بخواهید، نمی رسید اما کاملا ممکن است که بتوانید به اهداف، خواسته های خود و آرزوهای خود برسید. باید یک برنامه واضح، منظم و بسته به هدفی که دارید بسازید. آرزوی شما فقط با آرزو کردن به حقیقت نمی پیوندد.

هنر برنامه ریزی برای رسیدن به خواسته های خود

۱- آرزوها و خواسته های خود را ارزیابی کنید

چگونه به خواسته های خود برسید

قدم اول این است که بدانید دقیقا در زندگی چه چیزی می خواهید. منظور ما فقط درمورد وسایل نیست، بلکه آرزوها، موفقیت ها و چیزی که با خود به عنوان آرزو در نظر گرفته اید، است.

 • از خود بپرسید که دقیقا در زندگی چه چیزی می خواهید و مهم ترین آن کدام است. سعی کنید جواب هایی که می یابید را بنویسید، بدون ارزیابی کردن آن ها.
 • سعی کنید تا جایی که می توانید برای شروع خاص باشید. “من یک عالمه پول می خواهم” برای شروع خوب است اما “من می خواهم در سن ۵۰ سالگی تامین مالی باشم” بهتر و موثرتر است.
 • آیا آرزوهای شما دست یافتنی اند؟ آیا واقعی هستند؟ آیا در مورد شما هستند؟ باید مورد نیاز هم باشند. ممکن است یک شغل خوب بخواهید، اما آیا می توانید بازنشستگی را مدیریت کنید؟ چه کاری خواهید کرد؟

۲- بر روی مقدار اهمیت و دست یافتنی بودن خواسته های خود، تمرکز کنید

خواسته های خود

بیایید واقع گرا باشیم. احتمالا نمی توانید به هر چیزی که در زندگی می خواهید برسید. ماشین، لباس، ثروت افسانه ای، تجملات ممکن است خیلی آسان باشند فقط نیازمند زحمت و انرژی خرج کردن اند. روی اینکه کدام یک مهم تر اند و نیازمند به تلاش هستند،تمرکز کنید.

 • به لیست آرزوها و خواسته های خود دوباره نگاه کنید. اولین کدام است؟ آیا خواسته شما امنیت مالی و بازنشستگی است؟
 • از خودتان بپرسید که کدامشان دست یافتنی است. آیا از مدیریت کردن این هدف ها و مواجه شدن با شسکت ها از خود مطمئن هستید؟

 ۳- اهداف بلند مدت بگذارید

رسیدن به خواسته های خود

داشتن اهداف بلند مدت به شما کمک می کند تا به کمال گرایی برسید و احساس دست یابی به هدف را حس کنید و باعث می شود از سد های ممکنی که در راه وجود دارد آگاه شوید. برای مثال: در رویای خود زندگی خود را کجا و چگونه می بینید؟ انتظار چه سبک زندگی ای دارید؟ چه کارهایی می خواهید انجام دهید؟

 • اهداف بلند مدت را شناسایی کنید. دوباره سعی کنید موارد خاص را یادداشت کنید. “من در ۵۰ سالگی بازنشستگی می خواهم” خیلی نسبت به “من می خواهم پول خود، خانه خود و در ۵۰ سالگی بازنشسته باشم و ماهانه ۵۰.۰۰۰$ داشته باشم “هدف دست یافتنی و خاصی نیست. مورد آخر باید نشانه ای از بهم پیوستگی از موفقیت داشته باشد.
 • راه های موقتی ذهنی رسیدن به هدف را شروع کنید. چگونه به آن خواهید رسید؟ چه شغلی؟ سالانه چه مقدار می توانید پس انداز کنید؟

۴- برنامه خواسته های خود را تنظیم کنید

خواسته های خود

اهداف بلند مدت،نیازمند دیدگاه بلند مدت است. باید یک ایده واضح از چیزی که می خواهید داشته باشید از نقطه A به نقطه B. نسبت به مسیرهای انحرافی C و D آگاه باشید. همچنین نیازمند یک جدول زمان بندی و نشانه گذاری هستید.

 • سعی کنید اهداف خود را به اهداف کوچک تر تبدیل کنید. اینکار باعث می شود کمتر انحراف داشته باشید و کمک به انگیزه داشتن و تلاش برای رسیدن به اهداف کوچکتر و ترقی می کند.
 • دوباره سعی کنید نسبت به زمان بندی ها و چیزی که می خواهید به آن برسید خاص باشید. مثلا بجای گفتن”بازنشستگی در ۵۰ سالگی”، این فکر را داشته باشید که “در ۳۰ سالگی می خواهم ۲۰۰.۰۰۰$ به طور ثابت داشته باشم و سرمایه گذاری کنم “.در۴۰ سالگی می خواهم ۷۵% از اهداف مالی خود را طی کرده باشم”. جاه طلبانه است؟ بله ولی شدنی است.
 • همچنین می توانید چند قدم فرعی در کنار قدم اصلی داشته باشید که هر کدام برنامه خود را دارا است. مثلا قبل از ۳۰ سالگی چه مقدار از ۲۰۰.۰۰۰ را قصد سرمایه گذاری کردن دارید؟ باید کمی پول کنار بگذارید،با یک اقتصاد دان صحبت کنید و طرح سرمایه گذاری خود را گسترش دهید.

انجام دادن برنامه

۱- برنامه خود را به عمل برسانید

خواسته های خود

اکنون زمان برداشتن اولین قدم است. در عمل کردن به برنامه با افرادی که می توانند به شما کمک کنند و مشورت کنید موثرتر است، تحقیق کنید و برای اهداف بلند مدت کار کنید. همه این ها بستگی به شما دارند.

 • از متخصصان کمک بطلبید. مثلا اگر می خواهید هیکل خوبی داشته باشید،با مربی ورزشی صحبت کنید. اگر هدف شما مادی است، با یک اقتصاددان مشورت کنید.
 • خود را آگاه کنید و از تحقیقات استفاده کنید. می توانید به خود سرمایه گذاری را آموزش دهید، برای مثال با تحقیقات فردی خود راه ها و برنامه های سرمایه گذاری را بیاموزید.
 • چیزی که اهمیت دارد این است که پویشگر باشید. اهداف شما فقط با آرزو کردن به حقیقت نمی پیوندند.

۲- عزم خود را راسخ کنید

خواسته های خود

بلندنگری داشته باشید. ممکن است نیاز به چند قربانی کردن در راه داشته باشید، و برای این نیز باید منظم و راسخ باشید. عزم راسخ، توانایی استقامت در برابر آزمایش کوتاه مدت و رسیدن به اهداف بزرگ است. با رفتن به باشگاه هنگامی که خسته شده اید و بعد از مدتی کار کردن خواب تان گرفت، خودش را نشان می دهد.

 • نظم را گسترش دهید. بررسی ها نشان داده اند که برای مثال کسی که عزم خود را بیشتر می کند، نمایش بهتری از خود بروز می دهد. از هدر دادن زمان خودداری کنید، به همان خوبی می توانید به تقدم اهداف کوتاه مدت و رضایت برسید.
 • مرتب و روزانه انجام دهید تا در مسیر هدف خود بمانید. مثلا خیلی آسان تر است که سلامتی فیزیکی در نظر بگیرید اگر با ورزش کردن مشکل دارید یا اگر هدف تان مادی است، پس انداز کردن خیلی آسان تر خواهد بود.
 • عادت هایی را گسترش دهید که شما را به هدف تان نزدیک می کند و از قطع شدن برنامه جلوگیری می کند. مثلا اگر خرید های واجب دارید از رفتن به تفریح گاه ها خودداری کنید. عادت ها را طوری بچینید که سرعت شما را برای رسیدن به اهدف تان بیشتر می کند.

۳- حواستان به برنامه باشد

چگونه به خواسته های خود برسیم

همانطور که برای رسیدن به آمال و آرزوهای خود تلاش می کنید، حواستان به اتفاق هایی که میافتد نیز باشد. آیا محک زده اید؟ آیا هنوز با زمان بندی جلو می روید؟ چه هدف های کوتاه مدتی داشتید؟ تشخیص راهی که طی کرده اید تا به برنامه برسید و با انگیزه مونده باشید، اهمیت دارد.

 • در ابتدا، داشتن مشکلاتی در راه برنامه ضرورت دارد. اگر شکست بخورید باز هم برنامه را ادامه می دهید؟ تلاش زیادی کردید ولی فقط ۱۰۰.۰۰۰$ تا ۳۰ سالگی پس انداز کرده اید. ممکن است در صدد دور زدن اهداف بلند مدت باشید و همچنین با عزمی که برای پس انداز کردن تا سن بازنشستگی به خود داده اید.
 • ممکن است به این نتیجه برسید که باید نقشه خود را تغییر دهید. شاید هدف اصلی شما خیلی منطقی نباشد. یک خانه، بیمه و ارزش خانواده ممکن است از بازنشستگی برایتان اهمیت بیشتری داشته باشد.
 • روند، خیلی انگیزشی و قدرتمند است. با نزدیک شدن به اهداف کوتاه مدت و کم کم بلند مدت، به طور طبیعی آسایش روحی خواهید یافت.

۴- بردهای کوچک را جشن بگیرید

خواسته های خود

راهی که برای زندگی خود در نظر گرفته اید، خیلی دراز است. به محض شروع کردن برنامه، برای گذراندن سختی ها غرور داشته باشید. هنگامی که به اهداف کوتاه یا بلند مدت رسیدید، جشن بگیرید تا احساس تازگی و پر انرژی بودن بکنید.

 • چیزی که به سرانجام رساندید را با اثرات و تغییرات و رفتار هایی که داشته اید، شناسایی کنید. آیا در آخر به پایان دو ماراتن رسیدید؟ مانند یک نان تست است! آیا به ترفی در رسیدن به اهداف خود رسیده اید؟ شام بیرون بروید و برای خود جشن بگیرید.
 • این پیروزی های کوچک انجام روند را نشان می دهد. نشان می دهند که با آرام آرام جلو رفتن می توانید به آرزوهایتان برسید و کمک به ثابت ماندن در عزم خود برای رسیدن به اهداف بلند مدت می کند.

کنار آمدن با موانع خواسته های خود

۱- هنگامی که به موانع رسیدید، آن ها را شناسایی کنید

رسیدن به خواسته های خود

مرور کردن دوباره برنامه به شما اطلاعاتی از موانع بزرگ و کوچک در راه رسیدن به هدف بلند مدت می دهد. چیزی که اهمیت دارد این است که چه چیزی در لایه های زیرین وجود دارد تا علت و معلول را به شما گزارش دهد. سستی، شما را دوباره به رنج ها باز می گرداند.

 • سعی کنید کف هر چیزی را درنظر بگیرید. علت آن چیست؟ با خود صادق باشید. به خود بگویید که هنوز به قدر کافی پس انداز نکرده اید. آیا این مقداری بود که برای خود در نظر گرفته بودید؟ یا آیا زیاد از حد خرج می کنید؟گاهی مشکل ممکن است زمان باشد. پس نیازمند به اختصاص دادن زمان بیشتری هستید.
 • چیزی که شما را از رسیدن به اهداف تان باز می دارد را حل کنید. اگر با یک مشکل بزرگ مواجه اید، برنامه را دوباره ارزیابی کنید و سعی کنید تعادل برقرار کنید.
 • بعضی چیزها از کنترل ما خارج است. ممکن است بیمار شوید، مشکلات شغلی یا خانوادگی داشته باشید که مانع رسیدن شما به هدف تان می شود. بجای آنها روی چیزهایی که می توانید کنترل کنید، تمرکز کنید.

۲- متعادل باشید

خواسته های خود

شانس خوبی است که در مسیر با شکست ها مواجه شوید. بدون جرات نمی توانید به هدف برسید. خیلی اهمیت دارد که بتوانید متعادل و انعطاف پذیر باشید. افرادی را بیابید که متعادل باشند و توانسته باشند از مشکلات بیرون آمده باشند.

 • اول از همه، ترسو نباشید. شکست ممکن است خیلی سخت باشد اما آخر دنیا که نیست! به یاد داشته باشید که باید انتظارات منطقی داشته باشید و سعی کنید به فرصت هایی که از شکست به دست می آیند، توجه کنید.
 • بنابراین معتدل باشید. بدانید که هدف اصلی از دست نرفته است. در سن ۵۰ سالگی پول کافی ندارید، آیا می توانید آرام باشید؟ می توانید تا ۱۰-۱۵ سال کار نیمه وقت داشته باشید تا پول بیشتری جمع کنید؟ پس اینگونه می توانید در سن بازنشستگی خود ثروتمند باشید.
 • داشتن یک برنامه کمکی مفید است. خوشبختانه باید چندین راه و برنامه را برای رسیدن به اهداف و از بین بردن موانع در نظر بگیرید. داشتن نقشه شماره B، راهی هوشمندانه است. می توانید ادامه دهید؟ آیا تغییر شغل به رسیدن به هدف تان کمک می کند؟

۳- از شکست ها درس بگیرید

رسیدن به خواسته های خود

تصمیم بگیرید از شکست ها درس بگیرید. افراد پرانگیزه و قدرتمند توانایی استفاده از شکست ها برای آموختن، تعادل، رشد کردن و پیشرفت را دارند. سعی کنید خردمند باشید و از شکست ها بیشترین تاثیر را بگیرید.

 • اینکه چه اشتباهی رخ داده است را ارزیابی کنید. اول به برنامه نگاه کنید. آیا موانع را پیش بینی کرده بودید؟ آیا به اندازه کافی به خود وقت داده بودید؟ آیا شکست در برنامه بوده یا از چیزی که کنترل نکرده بودید؟
 • به تدارکات خود نگاه کنید. بگویید که مقدار پولی که از دست داده اید به علت یک موقعیت اورژانسی بوده است. آیا این مانع غیر قابل کنترل بوده است؟ یا آیا برای موارد اورژانسی تعبیری نیاندیشیده بودید؟
 • معافیت خود را ارزیابی کنید. سعی کنید با خود صادق باشید و بدون قضاوت بررسی کنید. آیا ثابت بود؟ آیا قدمی را از دست داده بودید یا آیا مانع از عامل های دیگری بوده است؟
 • بعد از ارزیابی مانع، سعی کنید از چیزی که آموخته اید، استفاده کنید. جلو بروید، مطمئن شوید که دوباره به همان مانع نمی رسید یا مشکلات مشابه را پیش بینی کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید