چگونه مثبت اندیش باشیم ؟

مثبت اندیش
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.46K

وقتی ما به کلمه “مثبت” فکر می‌ کنیم، احتمالا اکثر ما کلمه “شادی” به ذهنمان می رسد. با این حال، شادی تنها نوع مثبت نگری نیست. راه‌ های زیادی برای مثبت بودن در زندگی وجود دارد، حتی زمانی که ناراحتی، خشم و یا چالش‌ ها را تجربه می‌ کنید. تحقیقات نشان می‌ دهد که ما قابلیت‌ های قدرتمندی برای انتخاب احساسات مثبت و روش‌ های تفکر داریم. در واقع، احساسات ما در واقع بدن ما را در سطح سلولی تغییر می‌ دهند . بسیاری از تجربیات ما در زندگی نتیجه چگونگی درک و پاسخ به محیط اطرافمان هستند. خوشبختانه، به جای سرکوب کردن یا تلاش برای” خلاص شدن از احساسات منفی “، می‌ توانیم برای درک و پاسخ به آن‌ها متفاوت عمل کنیم. خواهید دید که با کمی تمرین، صبر و پشتکار، می‌ توانید مثبت‌ اندیش تر باشید .

مثبت اندیش بودن با شروع کردن از خود

۱- بپذیرید که کجا قرار دارید

چگونه مثبت اندیش باشیم

شما نمی‌ توانید طرز تفکرتان را تغییر دهید اگر نتوانید مشکل را شناسایی کنید. پذیرفتن این که شما افکار و احساسات منفی دارید و این که شما از اینکه چطور به آن‌ ها پاسخ می‌ دهید لذت نمی‌ برید، می‌ تواند به شما کمک کند فرآیند تغییر را شروع کنید.

 • سعی کنید خودتان را به خاطر افکار و احساسات خود سرزنش نکنید. به یاد داشته باشید: افکاری که ظاهر می‌ شوند یا احساساتی که شما تجربه می‌ کنید ذاتا ” خوب ” یا ” بد ” نیستند صرفا افکار و احساسات هستند. آنچه شما می‌ توانید کنترل کنید این است که چگونه به آن‌ ها را درک کرده و به آن‌ ها پاسخ ‌دهید.
 • چیزهایی را که نمی‌ توانید تغییر دهید را بپذیرید. به عنوان مثال، اگر شما یک فرد درون‌ گرا هستید که برای ” شارژ شدن ” نیاز داری زمانی را در تنهایی و سکوت بگذرانید، تلاش برای اینکه خودتان را همیشه برونگرا نشان دهید باعث می شود احساس سرخوردگی و ناراحتی برای شما به همراه داشته باشد. خودتان را در جایگاهی که الان هستید و کسی که هستید بپذیرید. اینگونه می‌ توانید احساس آزادی کنید و خودتان را به مثبت ترین فرد ممکن تبدیل کنید.

۲- اهدافی برگزینید

چگونه مثبت اندیش شویم

اهداف به ما چشم‌ انداز مثبت تری نسبت به زندگی می‌دهند. تحقیقات نشان داده ‌اند که تعیین یک هدف می‌ تواند باعث شود که شما احساس اعتماد به نفس و مفید بودن بیشتری داشته باشید، حتی اگر مستقیما به هدف نرسید. تعیین اهدافی که شخصا برای شما معنی‌ دار هستند و با ارزش‌ های شما همسو هستند به شما کمک خواهند کرد تا به آن‌ ها برسید و در زندگی خود حرکت کنید.

 • با اهداف کوچک تر شروع کنید. مستقیما به ماه شلیک نکنید. آهسته و ثابت برنده مسابقه می‌ شود. اهداف خود را مشخص کنید. هدف ” مثبت اندیش تر بودن” عالی است، اما بسیار عظیم است به طوری که هیچ ایده‌ ای نخواهید داشت که چطور شروع کنید. در عوض، اهداف مشخص و کوچک‌ تر را انتخاب کنید, مانند ” مراقبه کردن دو بار در هفته ” یا ” لبخند زدن روزی یک بار به یک فرد غریبه “
 • هدف خود را به صورت مثبت بیان کنید. تحقیقات نشان داده اند که اگر شما اهدافتان را به صورت مثبت بیان کنید به آن ها نزدیک تر خواهید شد. به عبارت دیگردر مسیر اهدافی که انتخاب کرده اید حرکت کنید و از آن ها دوری نکنید. برای مثال: ” خوردن غذاهای ناسالم ” هدفی بی‌ فایده است . این می‌ تواند باعث شرمساری یا احساس گناه شود.” خوردن روزی سه وعده میوه و سبزیجات” مفید و مثبت است.
 • اهداف خود را براساس اعمال خودتان نگه دارید. یادتان باشد که نمی‌ توانید کسی را کنترل کنید. اگر اهدافی که نیاز به پاسخ خاصی از دیگران دارند، را تعیین کنید، ممکن است به این نتیجه برسید که اگر چیزی مطابق میل شما پیش نرود احساس سرخوردگی کنید. در عوض اهدافی را تعیین کنید که روی آن ها می توانید کنترل داشته باشید-عملکرد خودتان-

۳- مدیتیشن عشق و دوست داشتن را تمرین کنید

جملات مثبت اندیش

این نوع تفکر، ریشه در سنت‌ های بودایی دارد. به شما می‌ آموزد که احساسات و عشقی که نسبت به نزدیک‌ ترین اعضای خانواده خود احساس می‌ کنید را افزایش دهید و آن را به دیگران در دنیا گسترش دهید. همچنین نشان‌ داده شده‌ است که انعطاف‌ پذیری شما را بهبود می‌ بخشد – توانایی شما برای برگشتن از تجربیات منفی – و روابط شما با دیگران فقط در عرض چند هفته. شما می‌ توانید اثرات مثبت آن را در کم‌ تر از پنج دقیقه در روز ببینید.

 • مکان های زیادی مدیتیشن های همدردی ارائه می دهند. همچنین می توانید فایل های صوتی این نوع مدیتیشن را آنلاین گوش کنید.
 • به نظر می‌ رسد که مدیتیشن محبت و عشق نیز برای سلامت ذهنی شما خوب است. مطالعات نشان داده‌ اند که مدیتیشن، علائم افسردگی را کاهش می‌ دهد و نشان می‌ دهد که یادگیری برای دیگران نیز می‌ تواند به شما کمک کند تا همدردی را به خودتان افزایش دهید.

۴- یک دفتر وقایع روزانه داشته باشید

مطالب مثبت اندیش

تحقیقات اخیر نشان می‌ دهد که یک فرمول ریاضی برای مثبت نگری وجود دارد: سه احساس مثبت برای هر احساس منفی به نظر می‌ رسد شما را در تعادل سالم نگه می‌ دارد. داشتن یک دفتر روزانه می‌ تواند به شما کمک کند تا تمام تجربیات احساسی خود را در روز خود مشاهده کنید و مشخص کنید که به نسبت به چه چیزی نیاز دارد. همچنین می‌ تواند به شما در تمرکز بر تجربیات مثبت خود کمک کند تا بتوانید آن‌ها را بعدا به یاد بیاورید.

 • داشتن یک دفترچه روزانه باید بیش از یک لیست از چیزهایی باشد که دوست ندارید. تحقیقات نشان می‌ دهد که تمرکز تنها بر روی احساسات و تجربیات منفی در دفتر تان آن‌ ها را تقویت خواهد کرد و باعث می‌ شود که شما احساس منفی بیشتری بکنید.
 • در عوض، آنچه را که احساس می‌ کنید بنویسید، بدون قضاوت در مورد اینکه خوب است یا بد. برای مثال، یک تجربه منفی ممکن است شبیه این باشد: ” من امروز وقتی همکارم در مورد وزنم شوخی کرد، احساس درد می‌ کردم”
 • سپس به پاسخ خود فکر کنید. در لحظه چه واکنشی نشان دادید؟ حالا چطور می‌ خواهی جواب بدهی، با کمی فاصله؟ برای مثال: ” در لحظه، من در مورد خودم احساس بدی داشتم، مثل اینکه بی‌ ارزش بودم. حالا به آن فکر می‌ کنم، می‌ فهمم که همکارم چیزهای بی ملاحظه به همه می‌ گوید. کس دیگری نمی‌ تواند من یا ارزش من را تعریف کند. فقط می‌ توانم این کار را بکنم .”
 • سعی کنید درباره نحوه استفاده از این تجربیات به عنوان تجربیات یادگیری فکر کنید. چگونه می‌ توانید از این برای رشد شخصی استفاده کنید؟ دفعه بعد چی کار می‌کنی؟ برای مثال: ” دفعه بعد کسی چیزی را آزار دهنده می‌ گوید، من به خاطر دارم که قضاوت آن‌ ها من را تعریف نمی‌ کند. من همچنین به همکارم می‌ گویم که نظرات او بی ملاحظه هستند و احساسات مرا جریحه‌ دار می‌ کنند و احساسات من مهم هستند .”
 • به یاد داشته باشید که چیزهای مثبت را نیز در دفتر یادداشت خود بگنجانید. حتی چند لحظه برای یادداشت کردن از مهربانی یک غریبه، غروب آفتاب زیبا، یا گپ زدن با دوست به شما کمک می‌ کند این خاطرات را حفظ کنید تا بعدا بتوانید آن‌ ها را به یاد بیاورید .

۵- تمرین سپاسگذاری موثر کنید

چگونه فردی مثبت اندیش شویم

قدردانی بیش از یک احساس است. ده‌ ها مطالعه نشان داده‌ اند که قدردانی برای شما خوب است. چشم‌انداز شما را تقریبا بلافاصله تغییر می‌دهد, و پاداش‌ های بیشتری دریافت می کنید. قدردانی به شما کمک می‌ کند که مثبت‌ تر احساس کنید, روابط خود را با دیگران تقویت کنید, همدردی را تقویت کنید و حس شادی را افزایش دهید.

 • برخی از افراد به طور طبیعی در” صفت قدردانی “، حالت طبیعی احساس سپاسگزاری بالاتر هستند. با این حال، شما می‌ توانید یک” نگرش سپاسگزاری “را پرورش دهید – مهم نیست که چه سطحی از” صفت قدردانی “دارید .
 • در روابط و موقعیت ها سعی کنید از آن چیزی که حس می کنید لایق آن هستید اجتناب کنید. این بدان معنی نیست که حس کنید لایق چیزی نیستید و به این معنی نیست که بد رفتاری یا بی احترامی کنید. این فقط بدین معناست که شما باید تلاش کنید به چیزهایی دست یابید بدون این حس که مستحق یک نتیجه یا عملکرد یا منفعت مشخصی هستید.
 • سپاسگذاری و قدردانی خود را با دیگران سهیم شوید. به اشتراک گذاشتن حس قدردانی خود با دیگران کمک می کند که این حس در ذهنتان حک شود. همچنین حس مثبتی را دیگران به وجود می آورد. ببینید کدام دوستتان است که می تواند شریک قدردانی شما باشد و هر روز ۳ چیز خوبی که در آن عالی هستید را برای هم به اشتراک بگذارید.
 • تلاش کنید تمام چیزهای کوچک مثبتی را که در طول روز اتفاق می افتند را شناسایی کنید. آن ها در دفتر روزانه یادداشت کنید یا در اینستاگرام پست کنید یا در توئیتر درباره آنها بنویسید و یا هر کاری که باعث می شود این چیزهای کوچک را به خاطر بسپارید.
 • چیز های خوب را دوست داشته باشید. انسان ها گرایش بدی نسبت به تمرکز روی چیزهای منفی و گذشتن از موارد مثبت دارند. وقتی به چیزهای مثبت در زندگی بر می خورید زمانی را صرف تعریف و تصدیق آن کنید. برای مثال اگر در پیاده روی روزانه یک گل زیبا دیدید چند لحظه بایستید و به خودتان بگویید: این لحظه زیباییست و می خواهم به خاطر بسپارم که چقدر حس خوبی دارم. عکس فوری ذهنی بگیرید. این کار باعث می شود این ها را زمانی که در لحظه بدی هستید یا تجربیات منفی دارید بیشتر به یاد اورید.

۶- از جملات تاکیدی استفاده کنید

مثبت اندیش

جملات تاکیدی ممکن است کمی خنده دار به نظر برسد. اما تحقیقات نشان داده که در سطحی اساسی عمل می کند. آن ها می توانند تفکرات مثبت جدیدی را پدید آورند. به یاد داشته باشید که مغز شما دوست دارد که از میانبرها استفاده کند و میانبرها برای استفاده از معبرها هستند که به طور مرتب استفاده می شوند. اگر عادت دارید که به خودتان چیزهای با محبت بگویید مغزتان به آن ها عادت می کند. گفتگوی مثبت با خود و استفاده از جملات تاکیدی می توانند افسردگی و استرس شما را کاهش دهند و سیستم ایمنی شما را مقاوم کند و توانایی های شما را بالا ببرند.

 • جملات تاکیدی انتخاب کنید که برایتان معنی دار باشد. ممکن است که جملاتی انتخاب کنید که محبت شما را نسبت به بدنتان نشان می دهد یا در مورد کارتان باشد یا عقاید معنوی شما را به شما یاد آوری کند. هر چیزی را که باعث می شود حس مثبت و خوبی نسبت به خودتان داشته باشید انجام دهید.
 • برای مثال چیزی بگویید مانند: “بدن من سالم است و ذهن زیبایی دارم ” یا ” امروز مهربانتر خواهم بود ” یا ” امروز مطابق عقاید معنویم پیش خواهم رفت “
 • اگر در موقعیت خاصی تقلا می کنید سعی کنید جملات تاکیدی برای آن موقعیت بیابید. برای مثال اگر مشکلی برای بدنتان به وجود آمده است سعی کنید چیزی مثل این بگویید: من زیبا و قوی هستم یا من می توانم یاد بگیرم همانطور که دیگران را دوست دارم خودم را هم دوست داشته باشم .یا من لایق احترام و عشق هستم.

۷- مثبت نگری را ترویج دهید

چطور مثبت اندیش شویم

محققان در دهه ۹۷۰ دریافتند که بین مردمی که لاتاری ( اتفاقی که اکثر ما نسبت به آن حس مثبتی داریم ) برنده می شوند بعد از یک سال از کسانی که برنده نشده اند خوشحال تر نیستند. این به خاطر سازگاری با شرایط لذت بخش است: انسان ها یک خط مبدا از شادی دارند که به اتفاقات بیرونی برمی گردد ( خوب یا بد ) به هر حال اگر خط مبدا طبیعی شما خیلی پایین است به طور فعال می توانید مثبت نگری را ترویج دهید. مثبت نگری عزت نفس و حس خوب بودن و روابط شما با دیگران را بهبود می بخشد.

 • مثبت نگری روشی برای تفسیر جهان است. با تقدیر از انعطاف پذیری ذهن انسان می توانید روش های زیادی از تفسیر را یاد بگیرید چشم اندازهای منفی نگرانه جهان را با اصطلاحاتی غیر قابل تغییر و درونی شده نشان می دهد: ” همه چیز ناعادلانه است “، ” هرگز نمی توانم این را تغییر دهم ” ، ” خراب شدن زندگیم تقصیر من است ” .چشم اندازهای مثبت نگرانه جهان را منعطف نشان می دهد.
 • برای مثال یک چشم انداز منفی نگرانه در برابر تکنوازی ویولونسلی که قرار است هفته آینده داشته باشید می گوید: “من در هر صورت تکنوازی را خراب می کنم بهتر است که ساز دیگری بزنم”. این حالت فرضیه ای می سازد که توانایی ویولونسل نواختن را به جای این که قابل تمرین بودن با کار زیاد نشان دهد آن را ذاتی و دایمی نشان می دهد. همچنین این یک بیان سرزنش آمیز است که ” من در ویولونسل نواختن خوب نیستم ” و بیش از این که به شما بگوید نیاز به تمرین دارید آن را برای شما یک شکست می داند. این نظریه منفی نگرانه به این معنی است که شما ویولونسل تمرین نکردید چون احساس کردید که بیهوده است یا این که شما مقصرید چون در انجام آن چیز بد هستید.
 • یک نظریه مثبت نگرانه باعث می شود به چنین دیدگاهی دست یابید: این تک نوازی بزرگ ویولنسل هفته اینده است و من در وضعیت الانم خوشحال و راضی نیستم. من ساعت های اضافه زیادی را در این هفته تا زمان اجرا تمرین می کنم و بهترین اجرا را ارائه خواهم داد.این تمام چیزی است که می توانم انجام دهم و در نهایت می دانم به سختی تا جایی که ممکن بود تلاش کردم. افراد مثبت نگر نمی گویند. که چالش ها و تجربیات منفی وجود ندارند بلکه انتخاب می کنند که آن ها را به طور متفاوتی حل کنند.
 • این یک تفاوت بزرگ بین مثبت نگری واقع بینانه با مثبت نگری کورکورانه است. در مثبت نگری کورکورانه این توقع است که شما ویولونسل را برای اول بردارید و مثل یک نوازنده حرفه ای بنوازید. این واقع بینانه نیست و این توقعات شما را نا امید خواهند کرد. مثبت نگری واقع بینانه، واقعیت موقعیت فعلی شما را می داند و شما را برای رویارویی با آن آماده می کند و باعث می شود تلاش کنید تا به هدفتان برسید.

۸- تجربیات منفی خود را بازسازی کنید

مثبت اندیش

یکی از اشتباهاتی که مردم مرتکب می شوند این است که تجربیات منفی را نادیده گرفته یا از آن اجتناب می کنند، چون دردناک هستند حس بدی را در شما به وجود می آورند. به هر حال تلاش برای سرکوبی یا نادیده گرفتن این تجربیات به توانایی شما درسازگاری با آنها آسیب می زند. به جای آن در نظر بگیرید که چگونه می توانید این تجربیات را بازسازی کنید. آیا می توانید چیزی از آنها یاد بگیرید؟ آیا می توانید به شکل متفاوتی به آنها نگاه کنید؟

 • برای مثال مخترع myshkin ingawale را در نظر بگیرید. در TED Talk 2012 ،او داستانی گفت که درباره یک تکنولوژی بود که او برای نجات زنان باردار در بخش های روستایی هند اختراع کرده بود. از ۳۲ بار اولی که او برای اختراع این دستگاه تلاش کرده بود جوابی نگرفته بود. بارها و بارها با آن تجربه شکست مواجهه شد ولی آن را فراموش کرد. در هر حال او انتخاب کرد که از این تجربیات برای یادگیری از چالش های گذشته استفاده کند و حالا اختراع او مرگ و میر زنان باردار را در روستاهای هند تا ۵۰ درصد کاهش داده است .
 • به عنوان مثال دیگر دکتر ویکتور فرانکل را در نظر بگیرید. اوکسی بود که در طول هولوکاست در کمپ تجمع نازی ها زندانی شده بود. او علیرغم مواجهه با بدترین نوع انسانیت تصمیم گرفت که موقعیت خود را بر اساس اصطلاحات خودش تفسیر کند، او نوشت: همه چیز را می توان از یک مرد گرفت جز یک چیز: آخرین آزادی های بشر – انتخاب گرایش فردی در هر یک از مجموعه شرایط، انتخاب راه منحصر به فرد هر کس.
 • به جای اینکه به خودتان اجازه دهید سریعا به یک چالش یا تجربه منفی با منفی نگری پاسخ دهید، یک قدم به عقب برگردید و شرایط را بررسی کنید. چه چیزی واقعا اشتباه است؟ وابسته به چه چیزی است؟ از این تجربه چه چیزی می توانید یاد بگیرید که دفعه بعد متفاوت عمل کنید؟ آیا این تجربه به شما آموخت که مهربانتر، بخشنده تر، باهوش تر و قوی تر باشید. زمان گذاشتن برای تفکر روی یک تجربه به جای منفی دیدن آن به طور خودکار، کمک خواهد کرد که آن را طور دیگری تفسیر کنید.

۹- از بدن خود استفاده کنید

مثبت اندیش

بدن و ذهن شما ارتباط نزدیکی با هم دارند. اگر خیلی تلاش می کنید که احساسات مثبت داشته باشید این می تواند به این علت باشد که بدن شما در جهت مخالف شما کار می کند. روانشناس اجتماعی امی کدی نشان داده‌ است که حالت بدنی شما حتی می‌ تواند بر سطح هورمون‌ های استرس در بدن شما تاثیر بگذارد. سعی کنید صاف بایستید. شانه‌ هایتان را عقب بدهید وقفسه سینه را جلو نگه دارید. به جلو نگاه کنید. این ” ژست قدرت ” نامیده می‌ شود و می‌ تواند به شما در احساس اعتماد و خوشبینی بیشتر کمک کند.

 • لبخند بزنید. تحقیق نشان می‌ دهد که وقتی لبخند می‌ زنید، چه احساس شادی می‌ کنید و چه نه – مغز شما روحیه شما را ارتقا می‌ دهد. این به طور خاص درست است اگر از لبخند استفاده کنید، ماهیچه‌ های اطراف چشمان شما فعال می‌ شود. افرادی که در طول مراحل دردناک پزشکی لبخند می‌ زدند, کمتر از افرادی که این کار را نمی‌ کنند، درد می کشند.
 • طوری لباس بپوشید که بیان کننده شخصیت شما باشد. چیزی که می پوشید بر احساسی که دارید تاثیر گذار است. یک مطالعه نشان داد افرادی که در حین انجام یک عملیات علمی ساده روپوش ازمایشگاه می پوشند، عملکرد بهتری نسبت به کسانی که روپوش نمی پوشند دارند. لباس‌ هایی پیدا کنید احساس خوبی نسبت به خودتان به شما می دهند و آن‌ها را بپوشید، مهم نیست که جامعه در مورد آن چه می‌ گوید. به سایز خود دست نزنید. به یاد داشته باشید که هیچ عدد تصادفی ارزش شما را تعیین نمی‌ کند !

۱۰- ورزش کنید

جملات مثبت اندیش

وقتی ورزش می‌کنید, بدن شما اندورفین های قوی آزاد می‌ کند، مواد شیمیایی طبیعی بدن” احساس خوب “تولید می کنند. ورزش می‌ تواند به مبارزه با احساسات اضطراب و افسردگی کمک کند. مطالعات نشان می‌ دهند که ورزش منظم و متعادل احساس خوب بودن و آرامش شما را افزایش می‌ دهد.

 • حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط هر روز را در اهداف خود قرار دهید.
 • شما مجبور نیستید که برای گرفتن اثرات ورزش, بدنساز باشید. حتی تمرینات معتدل مانند دویدن , شنا, یا باغبانی می‌تواند به شما احساس مثبت بیشتری بدهد .
 • تمرینات شامل مدیتیشن، مانند یوگا و تای چی نیز می‌ توانند به شما کمک کنند که احساس مثبت بیشتری داشته باشید و سلامتی شما را افزایش می دهد.

۱۱- زندگی را درون خودتان بسازید

مثبت اندیش

اگر موفقیت بیشتری می‌ خواهید، بر تمام راه‌ هایی که قبلا از طریق آن ها موفق شدید تمرکز کنید. اگر عشق بیشتری می‌ خواهید، بر تمام افرادی تمرکز کنید که به شما توجه می کنند وبه عشقی که باید به دیگران ببخشید تمرکز داشته باشید. اگر می‌ خواهید سلامتی بیشتری ایجاد کنید، بر تمام روش های سلامتی تمرکز کنید و الی اخر.

۱۲- روی مسائل کوچک عمیق نشوید

افراد مثبت اندیش

همه در زندگی با چیزهایی روبرو می‌ شوند که در آن زمان مهم به نظر می‌ رسند اما در صورتی که ما به عقب برگردیم واقعا مساله‌ ای نیست. تحقیقات نشان داده‌ است که چیزهایی که ممکن است شما را پایین بیاورند واقعا باعث خوشحالی شما نمی‌ شوند. در واقع، تمرکز بر روی این چیزها اغلب راهی برای جبران نیازهای دیگر است که برآورده نمی‌ شوند. تحقیقات نشان می‌ دهند که ما به پنج چیز اساسی نیاز داریم تا در زندگی رشد کنیم:

 • احساسات مثبت
 • مشارکت ( درگیر چیزی شدن )
 • رابطه با دیگران
 • مفهوم
 • دستیابی و موفقیت
 • به خاطر داشته باشید که این چیز ها را خودتان می توانید برای خودتان تعریف کنید. به آنچه دیگران راجع به مفهوم و موفقیت تعریف کرده اند اکتفا نکنید. اگر مفهوم شخصی در کاری که انجام می دهید پیدا نکنید حس خوبی درباره آن نخواهید داشت. اشیا مادی، شهرت و پول واقعا باعث خوشحالی شما نمی‌ شوند .

پر کردن اطراف خود از تاثیرات مثبت برای مثبت اندیش بودن

۱- از قانون جذب استفاده کنید

مثبت اندیش

فعالیت و افکار ما مانند آهن ربا مثبت یا منفی هستند. تا زمانی که از پرداختن به مشکل اجتناب می‌کنیم، آن همچنان ادامه می‌ یابد – یا بدتر می‌ شود . منفی بافی های ما روزانه وجود دارند. اما هرچه بیشتر مثبت فکر کنیم، بهتر عمل می‌ کنیم و به اهداف و روش‌ هایی برای غلبه و پذیرش گزینه‌ های مثبت دست خواهیم یافت. در واقع، افکار مثبت می‌ توانند سیستم ایمنی شما را افزایش دهند.

۲- کارهایی را که دوست دارید انجام دهید

مثبت اندیش

به نظر ساده می‌ آید، اما اجرای آن بعضی اوقات دشوار است. زندگی شما ممکن است بسیار شلوغ باشد، بنابراین خود را برای انجام برخی وظایف در طول روز مجبور کنید که به طور مداوم باعث خوشحالی شما می‌شود. وقتی کاری را انجام می‌ دهید که دوست دارید، از غم و اندوه رها می‌ شوید. برخی از فعالیت های مثبتی که می توانید انجام دهید:

 • گوش دادن به موسیقی: سبک مورد علاقه تان را گوش کنید.
 • مطالعه: مطالعه برای سلامتی شما خوب است. حتی می‌ تواند به شما همدلی یاد بدهد و اگر مطالعه می کنید، این می‌ تواند به شما کمک کند اطلاعات و چشم اندازهای جدید را در مورد جهان یاد بگیرید .
 • بیان خلاقانه: مثل نقاشی کردن، نوشتن و اوریگامی و …
 • ورزش و سرگرمی و …
 • بودن با خانواده و دوستان
 • ترس و اعجاب: مطالعات نشان می‌ دهد که احساس ترس و حیرت شما زمان قدم زدن در طبیعت، دیدن نقاشی خیره‌ کننده، یا گوش دادن به سمفونی مورد علاقه تان برای سلامتی شما عالی است. راه‌ هایی را پیدا کنید که در هر زمان می‌ توانید کمی شگفت زده کنید .

۳- اطراف خود را با دوستانتان احاطه کنید

مطالب مثبت اندیش

از کسانی که در همه شرایط خوب و بد کنار شما ایستاده اند تشکر کنید و در این فرآیند احتمالا به آن‌ها نیز کمک خواهید کرد. دوستان در هر دو دوران خوب و بد به یکدیگر کمک می‌ کنند.

 • مطالعات نشان داده‌ اند که افرادی که اطراف خود را با دوستانی احاطه کرده‌ اند که ارزش‌ ها و دیدگاه‌ های مشابهی دارند، به احتمال زیاد احساس شادی و مثبت بیشتری در مورد زندگی خود دارند.
 • معاشرت با افرادی که عاشق شما هستند باعث می‌ شود که مغز شما انتقال‌ دهنده‌ های عصبی که شما را خوشحال می کنند ( دوپامین ) و آرام می کنند( سروتونین ) آزاد کند. وقت گذرانی با دوستان و عزیزان شما در واقع باعث می‌ شود که شما در سطح شیمیایی احساس مثبت تری بکنید !
 • می توانید دوستان و عزیزان خود را تشویق کنید که در امر سپاسگذاری با شما شریک شوند. اگر در شبکه ای قدردانی را به اشتراک می گذارید با این کار می توانید کمک کنید که مثبت اندیشی بین دیگران زیاد شود.

۴- همدردی خود را به دیگران نشان دهید

مثبت اندیش

همدردی یعنی کاری را با مهربانی برای کسی انجام بدهید به خصوص اگر آن شخص از نظر برتری از شما پایین تر باشد. این کار واقعا می تواند مثبت اندیشی شما را تقویت کند. برای مثال تحقیقات نشان داده است مردمی که به خیریه کمک می کنند به همان میزانی خوشحال می شوند که به خودشان پولی داده شود. به روش‌ هایی فکر کنید که می‌ توانید به دیگران خدمت کنید، چه در سطح فردی باشد و چه در جامعه، و نشان دادن همدردی را تمرین کنید. نه تنها برای دیگران خوب است بلکه برای سلامتی شما هم خوب است.

 • اگر کار خوبی برای شخصی انجام دهیم، خصوصا اگر غیر منتظره باشد، شانس زیادی وجود دارد که آن به ما برگردد و به شخص دیگری برسد. ولی سر انجام مستقیما به ما بر می گردد. برخی از مردم آن را کارما می نامند. هر چیزی که نامیده می شود مطالعات نشان داده اند که اتفاق افتادن آن حتمی است.
 • مربی گری را امتحان کنید و داوطلب شوید.
 • سعی کنید هدیه‌ های کوچکی به اطرافیان خود بدهید حتی غریبه‌ ها. یک نفر را به یک فنجان قهوه دعوت کنید. به یکی از دوستان هدیه ای به یاد ماندنی بدهید. دادن هدیه، تولید دوپامین در مغز شما را تحریک می‌کند – در واقع، ممکن است حتی یک ” شادی ” بزرگ‌ تر از آن فرد که هدیه دریافت می‌ کند را تجربه کنید.

۵- یک نقل‌ قول خوش بینانه پیدا کنید یا بگویید و آن را در جیب خود نگه دارید

مثبت اندیش

وقتی که شما کمی مطمئن نیستید سریعا سعی کنید به حالت قبل برگردید. در اینجا چند نقل‌ قول معروف به شما ارائه می‌شود:

 1. چقدر جالب است که هیچ‌ کس قبل از شروع به بهبود دنیا یک لحظه صبر نمی‌ کند. ان فرانک
 2. افراد خوش بین می‌ گویند که ما در بهترین دنیاهای ممکن زندگی می‌ کنیم؛ و افراد بدبین می ترسند این مساله درست باشد. جیمز برنچ کابل
 3. بزرگ‌ ترین کشف زمان این است که فرد می‌ تواند با تغییر نگرش خود، آینده خود را تغییر دهد. اپرا وینفری
 4. اگر صدایی را از درونتان می‌ شنوید، ” نمی‌ توانید نقاشی کنید ” به هر طریقی نقاشی کنید و آن صدا خاموش خواهد شد. وینسنت ون گوگ

۶- به یک درمانگر مراجعه کنید

مثبت اندیش

یک تصور غلط رایج این است که مردم فقط هنگامی ” نیاز” به دیدن یک مشاور یا درمانگر دارند که چیزی ” اشتباه ” است. اما در نظر بگیرید: به دندان‌ پزشک مراجعه می کنید, حتی زمانی که کرم‌ خوردگی ندارید. شما برای چکاپ سالانه به پزشک مراجعه می‌ کنید, حتی اگر مریض نباشید . دیدن درمانگر می‌ تواند یک تکنیک ” پیشگیرانه ” مفید باشد. و اگر می‌ خواهید نحوه تفکر و رفتار مثبت را یاد بگیرید، درمانگر یا مشاور می‌ تواند به شما کمک کند تا الگوهای مفید در تفکر خود را شناسایی کنید و استراتژی‌ های جدید و مثبتی را توسعه دهید .

 • شما می‌ توانید از پزشک خود بخواهید که به او مراجعه کنید، یا دایرکتوری‌ های آنلاین را بررسی کنید. اگر بیمه سلامت دارید، تامین‌ کننده شما می‌ تواند درباره مشاوران در شبکه خود به شما بگوید .
 • گزینه های کم هزینه اغلب وجود دارند. کلینیک های سلامت روانی, مراکز بهداشت اجتماعی, حتی مراکز مشاوره خدمات عمومی که توسط دانشگاه‌ ها اداره می‌ شود را بررسی کنید.

اجتناب از تاثیرات منفی

۱- از تاثیرات منفی اجتناب کنید

جملات مثبت اندیش

انسان‌ ها شدیدا مستعد بیماری‌ های احساسی هستند به این معنی که احساسات اطرافیان ما بر ما تاثیر می‌ گذارند. از رفتارهای بد و منفی دوری کنید به طوری که از شما زدوده شوند.

 • دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنید. دوستانی که ما در اطراف خود قرار می‌ دهیم می‌ توانند تاثیر شدیدی بر چشم‌ انداز ما داشته باشند – هم خوب و هم بد. اگر دوستانتان همیشه منفی باشند، مثبت اندیشی خود را با آن ها به اشتراک بگذارید. آن‌ ها را تشویق کنید تا راه‌ های مثبت بودن را بیاموزند. اگر هنوز منفی هستند، بهتر است به خاطر خودتان از آن‌ ها جدا شوید .
 • فقط کاری را که با آن احساس راحتی می‌ کنید انجام دهید. اگر شما احساس راحتی نمی‌ کنید، احتمالا احساس بد، گناه و یا نگرانی در رابطه با انجام آن کار می‌ کنید. این یک تجربه مثبت نیست. یادگیری گفتن “ نه ” به چیزهایی که نمی‌ خواهید انجام دهید، می‌ تواند به شما کمک کند احساس قوی‌ تر بدن و راحتی بیشتری بکنید. این موضوع در مورد دوستان و عزیزان و در موقعیت‌ های کاری نیز صدق می کند.

۲- افکار منفی را به چالش بکشید

مطالب مثبت اندیش

آسان است که به الگویی از تفکر ” خودکار ” یا ” افکار منفی ناشی از عادت” به ویژه در مورد خودمان، وارد شویم. ما می‌ توانیم سخت‌ ترین منتقد خود باشیم. هر بار که با یک فکر منفی مواجه می‌ شوید، زمان بگذارید تا آن را به چالش بکشید. سعی کنید آن را به یک فکر مثبت تبدیل کنید ، یا نقص‌ هایی منطقی در افکار منفی پیدا کنید. اگر این کار را طولانی مدت انجام دهید، به عادت تبدیل می‌ شود وتفاوت چشمگیری در بهبود مثبت اندیشی ایجاد می کند. از جمله “من می توانم” بیشتر از “من نمی توانم” استفاده کنید. به یاد داشته باشید که همه چیز را می توان به طور مثبت شکل داد. این با تلاش بی وقفه امکان پذیر است.

 • برای مثال, اگر عصبانی شوید و به یک دوست ضربه بزنید, غریزه شما ممکن است باعث شود که فکر کنید “من چقدر ترسناک هستم”. این یک تحریف شناختی است: یک بیانیه کلی در مورد یک حادثه خاص می سازد. این چیزی است که باعث می شود احساس گناه کنید اما چیزی از آن یاد نخواهید گرفت.
 • در عوض مسئولیت اقدام خود را بپذیرید و آنچه را که باید در پاسخ انجام دهید را مدنظر قرار دهید. به عنوان مثال: ” من با دوستم بد رفتاری کردم که احتمالا احساسات او را جریحه‌ دار کرد. من اشتباه کردم. من از او عذرخواهی می‌ کنم و دفعه بعد از او می‌ خواهم که زمانی که درباره چیزی صحبت می‌ کنیم، کمی مکث کنم. این طرز تفکر باعث می شود که خود را ترسناک ندانم، بلکه به عنوان فردی که اشتباه کرده وحالا از آن درس گرفته و رشد می کند خود را می شناسم.
 • اگر متوجه شوید که اغلب در مورد خودتان افکار منفی دارید ( یا دیگران )، عادت کنید که در هر موقعیت منفی سه ویژگی مثبت خود را بگویید.
 • به عنوان مثال، اگر افکارتان می گوید که شما احمق هستید، این فکر را با سه ویژگی مثبت به چالش بکشید: ” من فکر می‌ کنم که من احمق هستم . اما هفته گذشته این پروژه بزرگ را به طور کامل بررسی کردم. من مشکلات سختی را در گذشته حل کرده‌ ام. یک فرد توانا هستم و الان زمان سختی دارم .”
 • حتی وقتی ما چیزی را که می‌ خواهیم بدست نمی‌ آوریم، تجربه ارزشمندی بدست می‌ آوریم. تجربیات اغلب ارزشمندتر از چیزهای مادی هستند. چیزهای مادی به آرامی هدر می‌ روند و تمام می شوند؛ تجربیات با ما می‌ مانند، و کل زندگی ما را رشد می دهند.
 • در هر موقعیت جنبه های مثبت و منفی وجود دارند. این ما هستیم که انتخاب می کنیم روی کدام جنبه تمرکز کنیم. می توانیم زمانی که مشغول منفی بافی هستیم جلوی خود را بگیریم و مثبت فکر کنیم.
 • هیچ حسی در نگرانی نسبت به چیزهای منفی وجود ندارد که ما نتوانیم تغییر دهیم. برخی از بخش‌ های زندگی ناعادلانه هستند و این به این دلیل است که این فقط زندگی است. اگر ما انرژی و شادی را در مورد چیزهایی که نمی‌ توانیم تغییر دهیم هدر ‌دهیم ، تنها خودمان را ناامید خواهیم کرد.

۳- با مشکلات گذشته کنار بیایید

افراد مثبت اندیش

اگر احساس می‌ کنید که به طور مداوم ناراحت و غمگین و منفی هستید، ممکن است مشکلاتی اساسی داشته باشید که باید به آن‌ ها رسیدگی کنید. به دنبال کمک های حرفه‌ای در برخورد با سوانحی مانند خشونت های گذشته، مواجهه با تنش‌ها، بلایای طبیعی، غم و از دست دادن باشید.
به دنبال یک متخصص حرفه‌ ای سلامت روانی باشید، به ویژه اگر می توانید فردی که متخصص درمان آسیب‌ های روانی است را بیابید. کار کردن با یک مشاور یا درمانگر در طول حین وجود این آسیب ها می‌ تواند مشکل و حتی دردناک باشد، اما در پایان قوی‌ تر و مثبت‌ تر خواهید بود.

۴- از شکست نترسید

چگونه مثبت اندیش باشیم

طبق تفسیر فرانکلین دی روزولت, تنها چیزی که ما باید از آن بترسیم ترس است. ما سقوط می‌ کنیم و اشتباه می‌ کنیم. مهم این است که چگونه به حالت قبل بازگردیم. اگر ما انتظار موفقیت داشته باشیم, اما از شکست هراسی نداریم, ما بهترین شانس برای مثبت ماندن در سراسر زندگی را داریم.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید