علت و درمان خون دماغ شدن کودکان

خون دماغ شدن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 739

خون دماغ کودکان یا (epistaxis) می تواند یک چشم انداز ترسناک داشته باشد، اما بسیار رایج است. معمولا خون دماغ شدن به دلایلی مانند خشکی هوا یا انگشت کردن داخل بینی، ایجاد می شود. اگر خون دماغ در کودکان روی دهد، مهم است که بدانید چطور باید خونریزی را کنترل کنید. با اقدام مناسب اغلب موارد خونریزی بینی خود به خود متوقف می شود.

شما همچنین می توانید مقاله های بیماری سندرم ری چیست؟، خطرات مسمومیت با سرب در کودکان و علائم سوء هاضمه در کودکان که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

خون دماغ شدن کودکان

خون دماغ شدن

خون دماغ در کودکان و بزرگسالان، به دو دسته کلی تقسیم می شود:

 1. خون دماغ در بخش قدامی: خون دماغ در بخش قدامی از جلوی بینی منشا می گیرد و اغلب سبب می شود، خون از طریق سوراخ بینی به بیرون جریان یابد. این مورد خون دماغ در کودکان شایع می باشد و اغلب مشکل چندان جدی نخواهد بود.
 2. خونریزی بخش خلفی: خونریزی بخش خلفی از مسیر پشت بینی و نزدیک به حلق منشا می گیرد. این مورد خون دماغ شیوع کمتری دارد، اما بسیار جدی است و اغلب منجر به از دست رفتن مقدار زیادی خون می شود. معمولا این مورد از خون دماغ در کودکان روی نمی دهد.

در موارد زیر در صورت خون دماغ شدن کودکان، فورا باید به پزشک مراجعه کنید:

 • خونریزی شدیدی روی دهد و تنفس کردن دشوار شود.
 • کودک رنگ پریده و خسته به نظر برسد.
 • حتی بعد از انجام اقدامات مراقبتی خونریزی قطع نشود.
 • اگر خون دماغ با علائم دیگری مانند درد قفسه سینه همراه شود.
 • خون دماغ بعد از ضربه به صورت روی دهد.

علت خون دماغ کودکان

خون دماغ شدن

داخل بینی انباشته از عروق خونی می باشد که این عروق نزدیک به سطح واقع شده اند، بنابراین به راحتی تحریک شده یا آسیب می بینند. ابتلا به آلرژی، سرماخوردگی و التهاب بینی احتمال بروز خون دماغ شدن کودکان را به دنبال دارد.

 • در موارد نادر خون دماغ شدن به دلایلی مانند ابتلا به اختلالات خونی، ناهنجاری های موجود در عروق خونی یا سرطان روی می دهد.
 • همچنین در برخی موارد خون دماغ شدن کودکان ممکن است، به دلیل استفاده از اسپری بینی که برای کنترل علائم آلرژی استفاده می شود، ایجاد گردد.

درمان خون دماغ در کودکان

خون دماغ شدن

اگر نیاز به درمان خون دماغ در کودکان وجود داشته باشد، در آن صورت پزشک متخصص اطفال، ابتدا اطمینان حاصل خواهد کرد، تنفس به درستی صورت می گیرد یا خیر؟ در ادامه تلاش برای توقف خونریزی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

 • اگر خونریزی شدید باشد، در آن صورت منبع خونریزی مشخص می گردد. با استفاده از دستگاه الکتریکی یا ترکیبی شیمیایی می توان خون دماغ کودکان را برطرف کرد.
 • در موارد شدید برای کنترل خون دماغ کودکان، داخل بینی با استفاده از اسفنج، گاز، فوم و سایر ترکیبات بسته می شود، تا خونریزی متوقف گردد.
 • در مواردی که خون دماغ شدن کودکان شدید باشد، از بالون باد شده در داخل بینی استفاده می شود، تا خونریزی تحت کنترل قرار گیرد.
 • اگر خون دماغ شدن کودکان در طولانی مدت ادامه داشته باشد، در آن صورت نیاز به استفاده از مایعات وریدی خواهد بود. همچنین برای بررسی علت خون دماغ کودکان، داخل بینی به لحاظ وجود توده ها یا ناهنجاری های موجود در عروق خونی بررسی می شود.
 • اگر خونریزی تنها از یک سوراخ دماغ اتفاق افتاده و یا همراه با ترشحات ناخوشایند باشد، در آن صورت احتمال وجود توده یا تومور تقویت می شود. در برخی موارد خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی و یا وجود ترشحات ناخوشایند در اثر وجود جسم خارجی می باشد که این مورد در علت خون دماغ شدن کودکان شایع است. در برخی موارد پزشک به هنگام معاینه و بررسی علت خون دماغ شدن کودکان، اجسامی مانند مهره ها یا پاک کن را می یابد.

رسانه دکتر سلامت

علت و درمان خون دماغ شدن کودکان
5 (100%) 1 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید