درمان قرمزی پوست بینی

قرمزی پوست بینی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 21.7K

بینی یک قسمت از صورت است که به التهاب و قرمزی به دلیل سوختگی، سرماخوردگی، حساسیت و منافذ بسته شده معروف است. مهم است که از التهاب های معمولی بینی جلوگیری کنید، همچنین درمان قرمزی پوست بینی وقتی اتفاق می افتد که یاد بگیرید چگونه این قسمت حساس پوست را تسکین دهید.

جوش ها و التهاب های بینی را تمیز کنید

۱- از یک پاک کننده ضعیف برای صورت تان استفاده کنید

درمان قرمزی پوست بینی

از یک پاک کننده معتدل صورت برای وقتی که صورت تان را می شوئید استفاده کنید تا منافذ روی صورت را باز و تمیز نگه دارید. به جای اینکه حوله را روی صورت تان بمالید که موجب قرمزی پوست می شود، حوله را آهسته به صورت تان ضربه بزنید.

 • اگر در روی بینی تان جوش و یا آکنه دارید، از پاک کننده ای استفاده کنید که در آن اسید سالسیلیک دارد، اما اول آن را تست کنید، بعضی از مردم ممکن است که روی مواد تشکیل دهنده حساسیت داشته باشند، که ممکن است قرمزی را خیلی بدتر کند. به دنبال پاک کننده ای برای پوست حساس بگردید اگربه مواد تشکیل دهنده ای همانند این حساسیت دارید.
 • از پاک کننده های لایه بردار با احتیاط استفاده کنید، یا اصلا از آن ها استفاده نکنید اگر موجب سوختن، خارش، یا التهاب پوست پس از استفاده کردن می شود. بهتر است که شما از تونرهای قوی، سفت کننده ها، و یا حتی الکل استفاده نکنید تا از التهاب بکاهید.

۲- پوست تان را به خوبی با یک لوسیون یا روغن مرطوب کنید

قرمزی پوست

از یک روغن یا یک مرطوب کننده به هدف نرم و مرطوب نگه داشتن پوست بینی تان استفاده کنید. از کرمی استفاده کنید که مخصوصا برای قرمزی طراحی شده است.

 • اگر می خواهید از یک مرطوب کننده دارویی استفاده کنید، به محصولات بدون نسخه یک نگاهی بیاندازید که در داخلشان شیرین بیان یا گل مینا دارند، این گیاهان ضد التهاب هستند.
 • سعی کنید به بینی تان روغن خالص بادام یا نارگیل بزنید که یک نرم کننده و مرطوب کننده طبیعی پوست هستند. شما می توانید پس از شستن صورت تان کمی از آن را به صورت تان بمالید و اجازه بدهید که صورت تان آن را خوب جذب کند و یا بیشتر بمالید و سپس پس از گذشتن چند دقیقه اضافی اش را به آرامی بشویید.
 • همیشه پس از شستن و قبل اینکه به خواب بروید صورت تان را مرطوب کنید تا مطمئن شوید در طول شب و روز پوست تان مرطوب می ماند، شما می توانید این کار را چند بار در طول روز انجام دهید اگر پوست خیلی خشکی دارید و یا در هوای سرد و خشک زندگی می کنید.

۳- از ضد التهاب های طبیعی همچون خیار یا چای استفاده کنید

بینی

از محصولاتی استفاده کنید که تاثیر ضد التهابی بر روی پوست بینی دارند و به کاهش قرمزی آن کمک می کنند. از خیار پوست کنده شده به عنوان یک ماسک بر روی پوست تان استفاده کنید. از جوشانده چای سبز، بابونه، و یا چای نعناع استفاده کنید و آن را به وسیله ی یک حوله بر روی بینی قرار دهید.

 • شما می توانید از جو یک ماسک بسازید. دنبال جوی دو سر ۱۰۰% خالص بگردید و آن را با کمی آب مخلوط کنید تا یک خمیر بسازید و خمیر را بر روی پوست تان برای ده دقیقه بگذارید و سپس صورتتان را بشویید. شما می توانید به آن شیر یا آلوئه ورا یا حتی عسل برای اثر نرم کنندگی بیشتر آن اضافه کنید.
 • هر ماسک دست ساز یا از فروشگاه خریداری شده را قبل از استفاده در یخچال قرار دهید تا از اثر خنک کنندگی آن کاملا بهره مند شوید. حتی گذاشتن یک حوله سرد بر روی بینی می تواند قرمزی را به سرعت کاهش دهد.

۴- قرمزی را با رژیم غذایی از بین ببرید

پوست

به غذاها و نوشیدنی هایی که به نظر می رسند ممکن است که التهاب و قرمزی پوست را تحریک کنند توجه کنید. از آلرژی هایی که از آن ها آگاهی دارید، ادویه ها، غذاهای آلرژی دار، و الکل خودداری کنید.

 • عموما این به نفعتان است که از خوردن غذاهای داغ و تند خودداری کنید. همچنین از الکل، نوشیدنی های داغ، یا هر چیزی که شما فکر می کنید ممکن است شما را اذیت کند بخصوص افرادی که پس از خوردن این غذاها با پوستی به قرمزی گل سرخ می شوند خودداری کنید.
 • سعی کنید غذاهایی با اثر ضد التهابی و خنک کنندگی بیشتر در رژیم غذایی خود جا بدهید. همانند ملون، خیار، نارگیل، اسفناج، کرفس و …

۵- از یک فونداسیون با تناژ رنگی سبز برای کاور کردن قرمزی استفاده کنید

پوست و مو

اگر شما نمی توانید قرمزی و التهاب را با روش های دیگر کاهش دهید، از آرایش استفاده کنید تا قرمزی پوست تان را بپوشانید. از مواد آرایشی که تناژ رنگی سبز دارند استفاده کنید تا قرمزی را بپوشانید.

مراقبت از قرمزی پوست بینی

۱- مطمئن شوید که صورت شما کاملا تمیز و مرطوب است قبل از اینکه آرایش کنید

قرمزی پوست بینی

با کانسیلر یا فونداسیون روی صورت نقطه گذاری کنید، سپس با انگشتتان یا اسفنج آرایشی تان آن را کاملا به خورد صورت بدهید.

 • اگر شما مطمئن نیستید که باید از چه طیف رنگی برای آرایش کردن استفاده کنید و یا اینکه چطور آرایش کنید از یک آرایشگر در این رابطه مشورت بخواهید. مطمئن شوید که از وازلینی برای نرم کنندگی استفاده می کنید که عطری نیست، استفاده از یک نرم کننده عطری تنها باعث می شود که حساسیت اطراف بینی تان بیشتر شود.

۲- در داخل یک دستمال نرم فین کنید

قرمزی پوست

سعی کنید این کار را در داخل یک دستمال نرم که از جنس کتان ساخته شده است انجام دهید به جای اینکه از یک دستمال کاغذی انجام دهید. این کار احتمال ملتهب شدن پوست را در مقایسه با استفاده از یک دستمال کاغذی کاهش می دهد.

 • شما می توانید با استفاده از یک پارچه که پوست شما را اذیت نمی کند، دستمال خودتان را درست کنید به این صورت که یک قسمت مربعی شکل از هر پارچه ای که دوست دارید ببرید.
 • اگر شما می خواهید از دستمال کاغذی برای این کار استفاده کنید، از آن نوع استفاده کنید که نرم است و در آن از نرم کننده هایی از جنس آلوئه ورا هستند. سعی کنید فقط داخل بینی را پاک کنید به جای اینکه دستمال کاغذی را به گوشه های بینی بمالید و به این صورت باعث حساس شدن پوست بینی شوید.

۳- وقتی که بیرون هستید از بینی و صورت خود در برابر باد محافظت کنید

علت قرمزی پوست بینی

سعی کنید با پوشاندن بینی به وسیله یک چیز در هوای سرد و خشک از التهاب بینی جلوگیری کنید، شما می توانید از یک شال برای این کار استفاده کنید.

 • مطمئن شوید که با پوشیدن شال می توانید راحت نفس بکشید، برای این کار یک درز در شال ایجاد کنید که به وسیله ی آن بتوانید نفس بکشید. به هر حال پوشاندن دهان و بینی با شال می تواند کمک کند تا بینی گرم بماند و به وسیله ی نفس کشیدن بینی شما مرطوب شود.
 • پوشیدن یک شال می تواند به این صورت کمک کننده باشد که از قرمزی صورت شما وقتی در سرما پا به بیرون می گذارید بکاهد.

۴- از یک دستگاه بخور در طول شب استفاده کنید

پوست و مو

از یک دستگاه بخور در اتاقی که طی دوران سرما خوردگی یا در طی ماه های خشک و سرد زمستان در آنجا می مانید استفاده کنید به خصوص در شب ها، مرطوب بودن اضافی هوا که به وسیله ی این دستگاه ها ایجاد شده اجازه می دهد که پوست مرطوب شده و کمتر ملتهب شود.

 • اگر می توانید بخاری را در طول زمستان خاموش کنید، این کار باعث می شود خشکی هوا کمتر شود
 • اگر دستگاه بخور ندارید، به صورت دستی صورت را بخور بدهید. به این صورت که یک کاسه آب جوش را بردارید و صورت را نزدیکش بیاورید، یک حوله را روی سرتان بکشید و بخار را تنفس کنید تا هم راه های بینی و هم پوست روی بینی را تمیز کنید.

محافظت کردن از سوختن پوست روی بینی

۱- از ضد آفتابی با اس پی اف بالا استفاده کنید

قرمزی روی پوست

یک ربع قبل از اینکه بیرون بروید به خصوص به بینی خود توجه کنید که در مقابل آفتاب حساس تر است.

 • از یک ضد آفتاب با اس پی اف ۳۰ یا بیشتر استفاده کنید و اگر شنا می کنید یا عرق می کنید هر دو ساعت آن را تمدید کنید.
 • اگر شما یادتان نمی ماند که قبل از بیرون رفتن ضد آفتاب بزنید، از یک مرطوب کننده استفاده کنید که در آن اس پی اف هم دارد و این کار را در برنامه ی روزانه تان جا بدهید. بیشتر فونداسیون ها، بی بی کرم ها در داخلشان برای محافظت بیشتر اس پی اف دارند
 • اگر شما پوست چربی روی بینی تان دارید، از یک ضد آفتاب استفاده کنید که مخصوصا برای پوست صورت طراحی شده چون این ضد آفتاب ها در داخلشان چربی ندارند.

۲- یک کلاه پوشیده و در سایه بایستید

قرمزی پوست بینی

یک کلاه بپوشید و زیر چتر قرار بگیرید تا از بینی تان محافظت کنید، از کلاهی با لبه های بلند استفاده کنید تا کاملا صورت را پوشش دهد.
در زمان هایی از روز که سایه تان از شما کوچک تر است دنبال سایه بگردید برای مثال ساعت دوازده تا دو ظهر.

 • حواستان باشد که حتی در یک روز بارانی استفاده از کلاه و یا چتر یا در زیر سایه بودن نمی تواند شما را از اشعه فرابنفش محافظت کند، برای گرفتن بهترین نتیجه حتی در روزهای ابری ضد آفتاب بزنید و یک لباس درست بپوشید.

۳- پس از سوختگی با آلوئه ورا پوست را مرطوب کنید

پوست صورت

آلوئه ورا را به صورت تازه از گیاهش جدا کنید یا از ژل ۱۰۰% آلوئه ورا استفاده کنید و بر روی بینی سوخته بگذارید. به گذاشتن آلوئه ورا و مرطوب کننده به صورت مداوم تا زمانی که سوختگی بهبود پیدا کند ادامه دهید.

 • آلوئه ورا را برای اثر خنک کنندگی بیشتر در یخچال یا فریزر بگذارید.
 • شما می توانید از مزایای آلوئه ورا با استفاده از نوشیدن نوشیدنی ۱۰۰% آلوئه ورا بهره مند شوید. انجام دادن این کار ممکن است به بدن شما برای اثر ضد التهابی اش کمک کند.

۴- زیاد آب بنوشید

درمان قرمزی پوست بینی

مطمئن باشید که قبل و در حین و پس از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب زیاد آب می نوشید. این کار پوست و بدن شما را آبرسانی کرده و از خشکی و التهاب پوست شما می کاهد.

 • اگر فراموش می کنید که آب بخورید همیشه یک بطری بزرگ آب به همراهتان داشته باشید و به خودتان قول بدهید که تا پایان روز آن را تمام کنید.
 • شما می توانید با اضافه کردن تکه هایی از لیمو یا چیزهای دیگر بطری آب را طعم دار کنید، فقط از میکس نوشیدنی هایی با شکر زیاد پرهیز کنید، و هنگامی که تشنه هستید به جای نوشیدن آب الکل یا نوشابه نخورید چون این ها بدتر به عطش شما می افزایند و برای پوست شما اصلا خوب نیستند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید