ایام محرم و نکات بهداشتی مهم برای پخت غذاهای نذری

ایام محرم
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.25K

محمد حسین عزیزی درخصوص نحوه پخت غذا‌های هیئتی درایام محرم گفت: این روز‌ها به وفور شاهد پخت غذای نذری در حاشیه پیاده رو‌ها هستیم این درحالی است که این روند برخلاف اصول بهداشتی بوده و به علت مجاورت مواد غذایی با دود و آلودگی می‌تواند بیماری زا باشد.

 • وی افزود: رعایت بهداشت فردی، استفاده از کلاه، دستکش، ماسک و فرم مناسب برای آشپزهای هیئت از جمله نکات مهم در تهیه و طبخ غذای نذری محسوب می‌ شود که متاسفانه شواهد نشان می‌ دهد این اصول در تهیه و پخت غذا رعایت نشده و درمحیطی آلوده بدون رعایت موازین بهداشتی صورت می‌ گیرد.
 • رئیس انجمن علوم و صنایع غذایی ایران خاطر نشان کرد: به علت عدم استفاده از دستکش، کلاه و روپوش مناسب بسیاری از بیماری‌ ها ازجلمه بیماری‌ های عفونی، پوستی، انواع حساسیت‌ ها و میکروب‌ ها به راحتی به افراد مصرف کننده منتقل می‌ شود.
 • عزیزی عنوان کرد: با توجه به گرمای هوا وافزایش فعالیت آشپز‌ها در این ایام، میزان تعرق افزایش یافته و بعضاً درمواقعی شاهد عدم رعایت بهداشت فردی و تماس عرق بدن با مواد غذایی هستیم که این امر نیز به دور از اصول بهداشتی است و می‌ تواند منجر به انتقال انواع میکروب‌ ها به مواد غذایی سالم شود.

ایام محرم

 • وی افزود: حساسیت‌ های پوستی، شوره سر و زخم‌ های موجود در دستان عوامل تهیه غذای هیئات نیز خود به عنوان عاملی برای انتقال بیماری محسوب می‌ شود که درصورت ابتلا به هر گونه بیماری عفونی، انگلی وپوستی غذای تهیه شده نیز آلوده و ناقل بیماری تلقی می‌ شود.
 • رئیس انجمن علوم و صنایع غذایی ایران یادآور شد: آبکشی برنج، شستن مواد غذایی و سرخ کردن آن در پیاده رو‌های شهر علاوه بر غلبه آلودگی‌های محیطی از جمله دود و غبار بر مواد غذایی، منجر به اجتماع انواع جانوران موذی و میکروب‌ ها در محیط می‌ شود وسلامت و بهداشت مواد مصرفی را از بین می‌ برد، تاکید می‌ شود درایام پرجنب و جوش ایام محرم ازفضای مناسب و بهداشتی برای تهیه و طبخ غذا استفاده شود.
 • وی در خصوص اهمیت مکان مناسب در تهیه غذای هیئت‌ها گفت: آلودگی هوا حامل نفت، سرب وانواع  میکروب‌ها است که درمجاورت مواد غذایی قابلیت نفوذ و آلودگی مواد را داشته و به مرور منجر به بروز انواع سرطان در بدن می‌ شود و این امر خود نیز عاملی برای افزایش آمار سرطان در ایران محسوب می‌ شود.
 • عزیزی افزود: به هیچ عنوان سلامت کباب‌ های کوبیده تأیید نمی‌شود چرا در اغلب گوشت‌ های مصرفی از ضایعات گوشتی، غده‌ها و فضولات پروتئینی استفاده می‌ شود.

ایام محرم

 • وی خاطر نشان کرد: مصرف ضایعات گوشتی علاوه بر ایجاد بیماری‌ های قلبی، عروقی، چربی، منجر به بروز بیماری‌ های هورمونی درافراد می‌ شود بنابراین به علت عدم نظارت واطمینان به محتوای گوشت‌ های مصرفی در کبا‌ب‌ های کوبیده و اختصاص گوشت‌ های بی کیفیت، خوردن آن در هیچ یک از رستوران‌ های شهر توصیه نمی‌ شود.
 • رئیس انجمن علوم و صنایع غذایی ایران اذعان داشت: مسئولیت رسیدگی و نظارت بر روند تهیه غذا و رعایت نکات بهداشتی و بررسی کارت سلامت آشپز‌های فعال در آشپزخانه‌ های مساجد و هیئت‌ ها برعهده وزارت بهداشت است که متاسفانه در ایام محرم نسبت به این موضوع نظارت مداومی صورت نمی‌ گیرد.

از این ظروف در پذیرایی های ایام محرم استفاده کنید

مهندس نسترن محمدی، رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو گفت: در دهه اول ایام محرم آنچه قابل توجه از نظر بهداشتی می باشد توجه به سلامتی و رعایت اصول بهداشتی  می باشد.

ایام محرم

 •  وی افزود: در تهیه غذاهای نذری به سلامت مواد غذایی توجه کافی به عمل آید و تمامی موارد مصرفی از جمله رب، ادویه ها، حبوبات و … باید دارای پروانه بهداشتی ساخت ازسازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت باشند.
 • مهندس محمدی در ادامه اظهار داشت: در استفاده از ظروف یکبار مصرف نیز مواردی توصیه می شود از جمله،  استفاده از ظروف کاغذی جهت مصرف محصولات داغ پیشنهاد می گردد مانند لیوان کاغذی به جای لیوان های پلاستیکی جهت صرف چای، شیر داغ و غیره، همچنین ظروف گیاهی بهترین ظرف جهت مصرف غذاهای چرب و داغ بوده و بهتر است از ظروف فوم و آلومینیومی استفاده نگردد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید