حالت تهوع در دوران بارداری

حالت تهوع
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 965

زمان شروع تهوع و استفراغ در بارداری در هفته های پنجم تا ششم خواهد بود. قطع شدن حالت تهوع در بارداری در هفته های شانزدهم تا هیجدهم بارداری معمولا روی می دهد. عدم قرار گرفتن در معرض عوامل محرک و یا استفاده از زنجبیل می تواند اقدام موثری برای کاهش تهوع بارداری باشد.

مقابله با تهوع و استفراغ در دوران بارداری

حالت تهوع

بر اساس آمارهای موجود در 50 تا 90 درصد همه بارداری ها درجاتی از حالت تهوع، همراه یا بدون استفراغ وجود دارد. زمان شروع حالت تهوع در بارداری هفته پنجم تا ششم بارداری است و در هفته نهم بارداری به اوج می رسد. قطع شدن حالت تهوع در بارداری در هفته های شانزدهم تا هیجدهم بارداری معمولا روی می دهد. اما این سوال در ذهن خیلی از خانم های باردار وجود دارد که چرا در بارداری چنین حالتی روی می دهد؟ و حالت تهوع بارداری چگونه است؟

  • باید توجه داشت که پاسخ پرسش اول چندان روشن نیست. تحقیقات تا بدین جا نتوانسته اند نشان دهند که علت حالت تهوع و استفراغ در بارداری چه می باشد. فرضیاتی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است بین تغییرات هورمونی دوره بارداری، فاکتورهای فیزیولوژیک و حرکات غیر طبیعی معده در این دوران، با بروز حالت تهوع و استفراغ در بارداری ارتباطی وجود داشته باشد.

برای حالت تهوع در بارداری چه بخوریم؟

استفراغ

اینکه برای حالت تهوع در بارداری چه بخوریم و یا برای حالت تهوع در بارداری چه باید کرد، پرسش های دیگری است که ممکن است دغدغه بسیاری از خانم های باردار یا آن هایی باشد که قصد بارداری دارند. ابتدا باید توجه داشته باشید که چه عواملی سبب بروز حالت تهوع در شما می گردد (برای مثال بوی غذاهای سرخ کرده). در این صورت باید از مواجه با این علائم خودداری کنید. گرفتگی هوای داخل اتاق، عطرها و گرما نیز می تواند از جمله عوامل محرکی در نظر گرفته شود، که در بعضی خانم های باردار سبب بروز حالت تهوع و استفراغ بارداری می گردد.

  1. مسواک زدن نیز می تواند شما را تحریک به تهوع یا استفراغ کند.
  2. برخی اوقات آهن موجود در مکمل ها می تواند سبب تحریک معده شود. در این شرایط می توانید استفاده از ویتامین های پریناتال را کنار بگذارید و تا موقع کاهش تهوع بارداری از قرص های فولیک اسید و یا سایر مولتی ویتامین های استاندارد استفاده کنید.
  3. سعی کنید قبل از احساس گرسنه شدن، غذا بخورید. معده خالی می تواند حالت تهوع و استفراغ بارداری را در شما تشدید کند.
  4. سعی کنید بیشتر از وعده های غذایی با کربوهیدرات بالا و چربی اندک استفاده کنید. زنجبیل پودر شده نیز می تواند تاثیرات مثبتی به دنبال داشته باشد. در برخی موارد مکیدن آب نبات هایی با عصاره لیمو نیز می توانند در کاهش تهوع بارداری کمک کننده باشند.

نکته مهم:

  • اگر حالت تهوع و استفراغ بارداری در شما متوقف نشود، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر حالت تهوع و استفراغ مکرر سبب کاهش وزن مشخص در شما گردد، احتمالا در گروه افراد باردار مبتلا به hyperemesis gravidarum قرار خواهید داشت. در این شرایط فورا باید مراقبت های پزشکی ضروری را دریافت کنید.

رسانه دکتر سلامت

حالت تهوع در دوران بارداری
5 (100%) 1 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید