طریقه محاسبه طول چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 26K

محاسبه چرخه قاعدگی، کار ساده ای است که اطلاعات زیادی درباره بدن تان به شما خواهد داد. توجه داشتن به طول و زمان چرخه قاعدگی، به شما کمک می کند بدانید در چه زمان هایی احتمال حامله شدن بالاتر است و در کل به شما شناخت بهتری نسبت به سلامت جنسی تان خواهد داد. علاوه بر این، توجه به شدت جریان خون، علائم متفاوت و بی نظمی های چرخه تان می تواند به شما کمک کند نسبت به بدن خود آگاه تر باشید و اختلالات پزشکی متفاوتی که ممکن است رخ بدهند را پیش بینی کنید.

زمان بین پریود هایتان را محاسبه کنید

۱- در روز اول دوره تان شروع به روز شماری کنید

چرخه قاعدگی

جهت داشتن تجسمی هر چه دقیق تر از چرخه قاعدگی تان در روز اول شروع به روزشماری کنید. هنگامی که دوره قاعدگی شما شروع شد، در تقویم تان یک علامت بزنید یا در اپلیکیشن چرخه قاعدگی گوشی هوشمندتان یادداشتی ایجاد کنید.

 • اپلیکیشن هایی از جمله Clue، Glow، Eve و Period Tracker برای نظارت بر چرخه قاعدگی، تخمک گذاری و سایر نکات کلیدی مربوط به چرخه های قاعدگی طراحی شده اند. این برنامه ها وسیله ای مناسب برای کنترل و نظارت بر چرخه قاعدگی تان می باشند.

۲- تا روز قبل از شروع دوره بعدی تان روز شماری را ادامه دهید

طول چرخه قاعدگی

در روز اول چرخه قاعدگی تان روز شماری را از نو آغاز کنید. این به این معنی است که روز شماری دوره قاعدگی تان باید دقیقا یک روز قبل از آغاز دوره بعدی شما به پایان رسد. روز شماری را تا روز قبل از شروع دوره خود ادامه دهید، اما روز شروع دوره تان را نشمارید حتی اگر دیرتر در روز آغاز شود.

 • اگر برای مثال، چرخه شما در تاریخ ۳۰ آبان شروع شد و دوره بعدی شما در تاریخ ۲۹ آذر رخ داد، چرخه شما از ۳۰ آبان تا ۲۸ آذر به طول انجامیده و طول آن ۲۹ روز خواهد بود.

۳- حداقل تا ۳ ماه بر چرخه خود نظارت داشته باشید

طول چرخه قاعدگی

طول چرخه قاعدگی شما ممکن است از ماه به ماه متفاوت باشد. اگر می خواهید تخمین هر چه دقیق تری از طول چرخه خود داشته باشید، بر چرخه خود حداقل ۳ ماه نظارت کنید. هر چه بر چرخه خود به مدت طولانی تری نظارت کنید، این تخمین دقیق تر خواهد بود.

۴- طول چرخه خود را تخمین بزنید

چرخه قاعدگی

میانگین طول چرخه تان را با استفاده از اعداد جمع آوری شده در هنگام روز شماری دوره قاعدگی تان پیدا کنید. شما می توانید هر ماه طول چرخه خود را مجددا محاسبه کنید تا تخمین طول کلی چرخه تان دقیق تر باشد. به یاد داشته باشید، هرچند که این میانگین به صورت تقریبی صدق می کند، طول چرخه بعدی شما را به طور قطعی نشان نخواهد داد.

 • میانگین طول هر چرخه ماهیانه خود را محاسبه کنید. با استفاده از اعدادی که در حین دوره تان جمع آوری نموده اید، تعداد میانگین روزهای چرخه تان را محاسبه کنید. در صورتی که هر ماه با طول چرخه آن ماه تان، این میانگین را دوباره محاسبه کنید، این عدد، عدد دقیق تری خواهد بود.
 • به عنوان مثال، فرض کنید در ماه آبان یک چرخه ۲۸ روزه داشتید، در ماه آذر یک چرخه ۳۰ روزه داشتید، در ماه دی یک چرخه ۲۶ روزه داشتید و در ماه بهمن یک چرخه ۲۷ روزه داشتید، طول چرخه میانگین شما (۲۷ + ۲۸ + ۳۰ + ۲۶ + ۲۷) / ۴ خواهد بود، که این مقدار برابر با ۲۷.۷۵ روز می باشد.

۵- از نظارت بر طول چرخه هایتان دست نکشید

طول چرخه قاعدگی

هر ماه بر اعداد مرتبط به چرخه تان نظارت داشته باشید. حتی اگر یک هدف مشخص، مانند باردار شدن را در نظر داشته باشید، پیگیری مرتب چرخه تان می تواند به شما کمک کند زمانی که چیزی غیر عادی است، به سرعت هر چه تمام تر متوجه این پدیده شوید. متخصصان پزشکی نیز اغلب اطلاعاتی در مورد چرخه تان را از شما می پرسند. نظارت بر طول چرخه تان به شما کمک می کند تا دقیق ترین اطلاعات را در این باره به دست آورید.

 • اگر پزشک شما درباره تاریخ آخرین پریود شما از شما سوال می پرسد، پاسخ او، اولین روز پریود شماست، نه روزی که پریود شما پایان یافته.

بر پریود خود نظارت داشته باشید

۱- بر شدت جریان تان نظارت داشته باشید

طول چرخه قاعدگی

جریان های قاعدگی سنگین ممکن است علامتی از انواع مختلف اختلالات پزشکی متفاوت باشند. این پدیده ممکن است حتی منجر به عوارضی از جمله کم خونی و بی حالی شود. در حالی که شما چرخه خود را پیگیری می کنید، نگاهی به روزهایی که جریان آن سنگین، نرمال یا رقیق است بیندازید. در اغلب موارد شما نیازی به اندازه گیری دقیق مقدار خون نخواهید داشت. در عوض، به این که چه محصولات قاعدگی استفاده می کنید، (سوپر تامپون، پد معمولی یا…) و اینکه هر چند وقت یکبار باید این محصولات را تغییر دهید، دقت کنید.

 • اگر، برای مثال، شما باید هر یک ساعت یکبار سوپر تامپون خود را تعویض کنید، به احتمال خیلی بالا، شما یک جریان غیرمتعارف سنگین دارید.
 • به یاد داشته باشید که برای اغلب زنان سنگینی و سبکی جریان در روز های مختلف شان متفاوت است و این پدیده، پدیده ای طبیعی است.
 • شدت جریان از فرد به فرد بسیار متفاوت است. یک چرخه سنگین یا سبک ذاتا مشکل ساز نیست. در عوض، مراقب پریود های بسیار سنگین یا پریود هایی که اصلا اتفاق نیفتاده اند باشید زیرا این پدیده ممکن است نشانگر یک اختلال پزشکی جدی تر باشد.

۲- بر تغییرات بدن تان از جمله، تغییرات خلقی و تغییرات در سطح انرژی کلی نظارت داشته باشید

طول چرخه قاعدگی

PMS و PMDD ممکن است شما را تنها کمی آزار بدهند و یا ممکن است اخلاق شما را تا حدی عنق کنند که عملا زندگی روزمره برای شما در دوران پریودتان، امکان ناپذیر باشد. دانستن این که این احتمال بروز این علائم در چه زمان هایی بالاتر است، می تواند به شما در برنامه ریزی مناسب و مقابله با آن ها کمک کند. تغییرات خلقی شدید، تغییر در میزان انرژی و اشتها و علائم جسمی مانند سردرد، گرفتگی عضلات و حساسیت سینه ها را در روزهای قبل از چرخه و در طول چرخه یادداشت کنید.

 • اگر علائم شما به حدی شدیدند که زندگی روزمره شما را مختل می کنند، با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن است بتواند به شما در یافتن یک راه حل یا برنامه مدیریتی مناسب کمک کند.
 • اگر علائم جدیدی بروز کردند که قبلا تجربه نکرده اید، مانند بی حسی شدید، با پزشک خود مشورت کنید. در بعضی موارد، این علائم ممکن است نشانه یک اختلال پزشکی جدی تر باشد.

۳- در صورت بروز تغییرات شدید و ناگهانی، به پزشک مراجعه کنید

چرخه قاعدگی

این امری طبیعی است که افراد مختلف چرخه های مختلف داشته باشند. چرخه شما فقط به این خاطر که الگوی مشابهی با شخص دیگری ندارد، مشکل ساز نخواهد بود. با این وجود بروز تغییرات ناگهانی یا بزرگ در چرخه شما اغلب علامتی از اختلالات جدی تر پزشکی می باشند. اگر شدت جریان پریود شما به طور ناگهانی بسیار سنگین شد و یا به طور کامل ناپدید شد، با پزشک و یا متخصص زنان خود مشورت کنید.

 • اگر گرفتگی شدید عضلات، میگرن، بی حالی و یا افسردگی در روزهای پیش از دوره شما یا در طول دوره شما، رخ می دهند نیز باید با یک متخصص زنان در این باره مشورت کنید.
 • پزشک شما قادر خواهد بود با شما درباره علائم تان صحبت کند و در صورت لزوم آزمایشاتی بر روی شما انجام دهد تا اطمینان حاصل کند تغییرات چرخه شما علامتی از اختلالات پزشکی جدی تر مانند اندومتریوز، سندروم تخمدان پلی کیستیک، اختلالات تیروئید یا نارسایی تخمدانی نمی باشند.

با استفاده از طول چرخه قاعدگی محاسبه شده از تخمک گذاری خود آگاه باشید

۱- نقطه میانی چرخه قاعدگی تان را پیدا کنید

طول چرخه قاعدگی

تخمک گذاری معمولا در اواسط چرخه قاعدگی رخ می دهد. محاسبه نقطه میانی در دوره متوسط تان می تواند به شما نشان دهد نقطه میانی چرخه بعدی تان تقریبا در چه روزی خواهد بود.

 • به عنوان مثال اگر یک دوره متوسط ۲۸ روزه داشته باشید، نقطه میانی دوره شما در روز ۱۴ م خواهد بود. اگر یک دوره متوسط ۳۲ روزه داشته باشید، نقطه میانی دوره شما در روز ۱۶ م خواهد بود.

۲- حواستان به ۵ روز قبل از تخمک گذاری نیز باشد

طول چرخه قاعدگی

اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید، روز های تا ۵ روز قبل از تخمک گذاری، دقیقا به اندازه روز تخمک گذاری مهم اند. احتمال باردار شدن شما در صورت انجام فعالیت جنسی تا ۵ روز قبل از تاریخ احتمالی تخمک گذاری (نقطه میانی چرخه) بالا می باشد.

 • تخمک شما تا ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن می تواند بارور شود و اسپرم می تواند تا ۵ روز پس از رابطه جنسی در لوله فالوپی زندگی کند. داشتن رابطه جنسی در ۵ روز قبل از تخمک گذاری و همچنین در روز تخمک گذاری، کمک می کند تا تخمک شما بالاترین احتمال برای باروری را داشته باشد.

۳- اگر چرخه های نامنظم دارید، از کیت پیش بینی تخمک گذاری استفاده کنید

چرخه قاعدگی

اگر چرخه های شما نامنظم است، نظارت بر تخمک گذاری با تعیین طول چرخه ممکن است برای شما به اندازه کافی دقیق نباشد. در صورتی که پریود های نامنظم دارید، برای شما استفاده از کیت پیش بینی تخمک گذاری دقیق ترین روش برای نظارت بر تخمک گذاری تان است.

 • کیت پیش بینی تخمک گذاری را می توانید در اکثر داروخانه ها و داروخانه های آنلاین تهیه کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید