تشخیص سرطان سینه در مردان

علائم سرطان سینه در مردان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.44K

با این که سرطان سینه معمولا در خانم ها اتفاق می افتد، اما آقایان نیز می توانند به این بیماری دچار شوند. سرطان سینه در مردان به ندرت اتفاق می افتد، اما همانند زن ها می تواند ویران کننده باشد. با این حال، اگر زود تشخیص داده شود، پزشکان می توانند سرطان سینه در مردان را معالجه و درمان کنند. با شناسایی علائم و انجام خودآزمایی سینه، می توانید سرطان سینه در مردان را شناسایی کرده و به موقع آن را تشخیص داده و درمان کنید.

علائم سرطان سینه مردان

۱- خطر ابتلا به سرطان سینه مردان را در خود تشخیص دهید

علایم سرطان سینه در مردان

پزشکان  نمی دانند که چه چیزی باعث سرطان سینه در مردان می شود، اما می دانند که عوامل مشخصی خطر مبتلا شدن به این بیماری را افزایش می دهد. آگاهی از خطر بالقوه ای که در معرض شماست، شما را مجبور می کند که خود را بررسی کنید و به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید. عوامل زیر می توانند خطرات ابتلا به سرطان سینه را در مردان افزایش دهند:

 • سن: بیشتر مردانی که سرطان سینه گرفته اند، سنی بیشتر از ۶۰ سال دارند.
 • قرار گرفتن در معرض استروژن: یا از طریق دارو به عنوان بخشی از یک عمل تغییر جنسیت و یا هورمون درمانی برای سرطان پروستات
 • سابقه خانوادگی: اگر یک یا چند عضو نزدیک از خانواده تان سرطان سینه گرفته است، احتمال بیشتری دارد که به این بیماری مبتلا شوید.
 • سندرم کینفلتر: که باعث می شود که بدنتان هورمون های مردانه کمتر و هورمون های زنانه بیشتری تولید کند.
 • بیماری های کبدی: مانند سیروز، که هورمون های زنانه را در سیستم شما افزایش می دهد.
 • چاقی
 • الکل
 • قرار گرفتن در معرض تابش در ناحیه قفسه سینه
 • بیماری های بیضوی خاص یا جراحی هایی بر روی بیضه تان
 • بزرگ شدن سینه مردان: یا افزایش غیر طبیعی هر دو سینه آقایان
 • جهش ژنتیکی

۲- تعیین علائم بالقوه سرطان سینه در مردان

نشانه های سرطان سینه در مردان

مردان مقدار بافت کمی از سینه دارند و هرگونه تغییری باید آزمایش شود. بسیاری از مردان به سلامت سینه هایشان فکر نمی کنند، ولی علائم و نشانه هایی از سرطان سینه مردان وجود دارد که باید مراقب آنها بود. شما ممکن است این علائم را هنگام فعالیت های روزمره مانند دوش گرفتن یا عوض کردن لباس هایتان ببینید.عوامل زیر ممکن است نشانه هایی از سرطان سینه در مردان باشد:

 • سفت شدن بافت سینه تان
 • ایجاد توده ای بی درد در سینه تان
 • تغییر بافت پوست روی سینه هایتان مانند کمرنگ شدن، چروک شدن، قرمزی یا قیاس پذیری
 • معکوس شدن نوک سینه هایتان
 • داشتن ترشح هایی بی رنگ یا خونی از نوک سینه هایتان
 • احساس درد در سینه هایتان
 • زخم شدن نوک سینه یا هاله اطراف آن
 • تشکیل گره های لنفی بزرگ زیر بازوهایتان

۳- سینه خود را برای بی نظمی ها آزمایش کنید

سرطان سینه در مردان

شما ممکن است بی نظمی هایی را که روی سینه یا قفسه سینه تان بوجود آمده، به عنوان نتایج سرطان سینه مردان در نظر بگیرید. مراقب تغییر بافت سینه و رنگش باشید که می تواند برای شما یک اخطار باشد تا خودآزمایی سینه انجام داده و به دکتر خود مراجعه کنید.

 • سینه و رنگ قفسه سینه تان را به طور منظم بررسی کنید تا به راحتی بتوانید تغییر در آن ها را تشخیص دهید. روبه روی آینه قرار بگیرید و هفته ای یا ماهی یکبار به سینه تان نگاهی بیاندازید، مخصوصا اگر می دانید که در معرض خطر این بیماری قرار دارید. هر دو سینه را با هم مقایسه کنید و به هر تغییر در بافت یا شکل آن توجه کنید. اگر هر تغییری دیدید، خودآزمایی سینه انجام داده تا ببینید که آیا از طریق لمس کردن علائم بیشتری می بینید یا نه.
 • اگر متوجه علائم احتمالی سرطان سینه مردان شدید، به دکتر خود مراجعه کنید. هر چه زودتر آن را تشخیص دهید و برای سرطان سینه احتمالی مورد درمان قرار بگیرید، شانس بیشتری برای درمان این بیماری دارید.

۴- به درد یا ترشحات توجه داشته باشید

سرطان سینه در مردان

علاوه بر بررسی پوست سینه تان، به هر دردی که در سینه هایتان احساس می کنید، توجه کنید. همچنان باید مراقب ترشحات بی رنگ یا خونی که از سینه هایتان بیرون می آید نیز باشید. هر دوی این علائم می توانند علائم سرطان سینه در مردان باشند، مخصوصا اگر مدت زمان زیادی است که اینها را دارید.

 • هر لکه مرطوبی روی پیراهن خود را چک کنید، که این می تواند نشانه ای از ترشحات باشد. علاوه بر این، بررسی ساده سینه هایتان به صورت منظم ممکن است به تشخیص ترشحات کمک کند.
 • به هرگونه درد هنگام پوشیدن لباس، لمس کردن پوستتان یا در طول تمرین هایی مانند ورزش کردن، توجه کنید.

۵- نگرانی هایتان را با یکی از عزیزان تان در میان بگذارید

علائم سرطان سینه در مردان

اگر شما نسبت به هر تغییری در سینه تان مشکوک بودید، حتما با یک نفر درباره نگرانی هایتان صحبت کنید. فرد مهمی که دارید ممکن است متوجه علائم و یا تغییرات سینه هایتان را که شما آن ها را ندیده اید بشود. آنها می توانند شما را در انجام خودآزمایی سینه کمک کنند تا تغییرات بیشتری را بیابید و درهنگام مراقبت های پزشکی، حمایت های لازم را اعمال می کنند.

 • با شریکتان درباره ی نگرانی هایتان و علائمی که شناسایی کرده اید، صادق و روراست باشید. از همسرتان درباره هرگونه تغییری که متوجه آن شدند، بپرسید. برای مثال می توانید بپرسید که “من تیکه پوست زبری روی نوک سینه ام کشف کردم و بعضی موقع ها مایع بی رنگی از آن بیرون می آید. تو هم متوجه آن شدی؟ می تونی کمکم کنی نگاه دقیق تری بهش بندازم؟”

۶- نسبت به بزرگ شدن پستان مردانه آگاه باشید

علایم سرطان سینه در مردان

اگر هردو سینه شما بزرگ تر شوند، این شرایط با نام بزرگ شدن پستان مردانه شناخته می شود. به طورکلی، این مشکل سرطان سینه نیست، حتی اگر سینه هایتان بسیار بزرگ شده باشند. بزرگ شدن پستان مردانه گاهی ناشی از داروها، مصرف زیاد الکل، مصرف ماریجوانا و افزایش وزن است، گرچه علتش در اغلب موارد ناشناخته است. اگرچه داشتن بزرگ شدن پستان مردانه به این معنا نیست که شما سرطان سینه دارید، اما شواهدی وجود دارد که این شرایط ممکن است وضعیت خطر ابتلا به سرطان سینه در مردان را افزایش دهد. اگر نگران بزرگ شدن پستان مردانه هستید، قرار ملاقاتی با دکترتان تنظیم کنید.

انجام خودآزمایی سینه

۱- مطمئن باشید

سرطان سینه در مردان

اگر چه این عارضه در مردان کمیاب است، اما اگر در معرض خطر هستید یا نشانه هایی دارید، مهم است که برای سرطان سینه آزمایش انجام دهید. اجازه ندهید که با مراقبت از سلامت خود، مانند انجام خودآزمایی سینه بر روی خود، خجالت زده شوید یا احساس مرد نبودن بکنید. سرطان سینه هر دو جنس را تحت تاثیر قرار می دهد و نه رشد بیماری و نه آزمایش کردن خود، هیچ انعکاسی بر مردانگی تان ندارد.

۲- دوش آب گرم بگیرید یا حمام کنید

تشخیص سرطان سینه در مردان

بهترین زمان برای انجام خودآزمایی سینه پس از دوش آبگرم یا حمام است. گرما پوست شما را مسطح می کند و انجام آزمایش را راحت تر می کند.

 • در حالیکه در حمام هستید، بررسی مقدماتی ای بر روی بافت سینه تان داشته باشید. شما می توانید زمانی که دارید دوش می گیرید یا حمام می کنید، سینه های خود را بررسی کرده و آن ها را لمس کنید.

۳- بافت سینه تان را فشار بدهید

سرطان سینه در مردان

خودآزمایی سینه نیازمند لمس کردن بافت های سینه تان به شیوه ای کامل و روشمند است. هر سینه را با دست مخالف آن سینه ای که می خواهید امتحانش کنید، به صورت جداگانه بررسی کنید. از بیرون سینه و کنار زیربغلتان شروع کنید و اطراف کل سینه را برای اطمینان از اینکه تمام سطوح بافت ها را بررسی کرده اید، لمس کنید.

 • روی رختخواب، کف زمین، یا میزی که بافت سینه تان به طور برابر در قفسه سینه تان هموار شده باشد دراز بکشید.
 • انگشت خود را بر روی سینه ای که در حال بررسی آن هستید قرار دهید. سپس بافت را در دایره هایی کوچک و در جهت عقربه های ساعت محکم فشار دهید. از لبه بالایی سینه تان شروع کنید و دایره هایی را به سمت نوک سینه تان بچرخانید. ازاین تکنیک برای کل سینه تان استفاده کنید و سپس همین روال را در طرف دیگر تکرار کنید. اطمینان حاصل کنید که زیربغل های خود را نیز بررسی می کنید.
 • دنبال توده ها و برآمدگی ها بگردید و هرجا که آنها را پیدا کردید، یادداشت کنید. این کار به دکتر شما کمک می کند تا در آزمون های بعدی، سریع تر آنها را مکان یابی کند. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که در طول آزمایش، به پوست سینه تان نیز نگاه کنید، که این کار می تواند به شما در تشخیص سایر تغییرات مانند چروک، و زبر شدن پوست تان کمک کند.

۴- نوک سینه هایتان را چک کنید

علائم سرطان سینه در مردان

هنگامی که شما بطور کامل در هر کدام از سینه هایتان تغییری احساس کردید، باید نوک سینه هایتان را نیز بررسی کنید. به پوست آن نگاه کنید، با انگشتتان آن را لمس کنید، و به آرامی آنها را فشار دهید تا ببینید که آیا چیزی ترشح می کند.

درمان سرطان سینه در مردان

۱- به دیدن دکترتان بروید

سرطان سینه در مردان

اگر شما هرگونه علائم یا نشانه هایی از سرطان سینه مردانه را در خود یافتید و یا در معرض خطر آن هستید، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید. تشخیص و درمان زودرس می تواند شانس شما را برای درمانی موفق و بقاء به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

 • اطمینان حاصل کنید که دکترتان می داند که چرا این آزمایش را انجام می دهید تا دکترتان بتواند توجه فوری به علائم و نگرانی های شما داشته باشد.
 • به دکترتان درباره هرگونه نشانه هایی از سرطان سینه مردانه که دارید، مانند تغییر شکل در ظاهر سینه تان و جوری که آن احساس می شود بگویید. دکترتان را نسبت به هرگونه توده یا بی نظمی که هنگام خودآزمایی حس کردید، هشدار دهید.
 • از آنجایی که دلایل دیگری نیز برای تغییر فرم سینه در مردان وجود دارد، دادن گزارشی کامل و صادقانه بسیار مهم است و باید شامل هرگونه دارو، گیاه و یا مکمل که شما از متخصصین دیگر دریافت یا مصرف می کنید، باشد. عدم ارائه اطلاعات مناسب، می تواند مانع از توانایی دکترتان برای تشخیص سرطان و یا سایر شرایط دیگر شود.

۲- تست بدهید

نشانه های سرطان سینه در مردان

اگر دکترتان به سرطان سینه مشکوک شده باشد، احتمالا معاینه سینه بالینی و آزمایش های بیشتری انجام دهد. آزمایشات شامل بافت برداری و تست های تصویربرداری به دکترتان بیشتر کمک می کند که سرطان سینه و تعیین میزان بیماری را تشخیص دهد و بهترین روش درمانی را برای شما ارائه دهد.

 • به دکترتان اجازه دهید که سینه تان را بررسی کرده و آزمایش سینه بالینی بر روی آنها انجام دهد. مانند خودآزمایی، آزمایش سینه بالینی شامل دکترتان است که از سرانگشت هایش برای حس کردن توده ها و برآمدگی ها و یا دیگر تغییرات در سینه هایتان و بافت های اطراف استفاده می کند. این آزمایش همچنین به دکتر شما اطلاعاتی مانند اندازه هر توده، طوری که احساس می شوند، و نزدیکی آن ها به پوست و ماهیچه هایتان می دهد. اطمینان حاصل کنید که اگر شما در طول آزمایش دردی احساس کردید، آن را به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر پزشک شما آزمایشات تصویر برداری از جمله ماموگرافی، سونوگرافی، سی تی اسکن، MRI تجویز کرد، آنها را انجام دهید. این آزمایش ها به دکترتان کمک می کند تا به بی نظمی های بافت نگاه دقیق تری بیاندازد و میزان پیشروی سرطان شما را تعیین کند.
 • برای برداشتن توده ها یا بافت های مشکوک سینه، بافت برداری کنید. بافت برداری، که در آن سوزن مناسبی برای برداشتن بافت به منظور تجزیه و تحلیل وارد بافت می شود، همچنین می تواند تعیین کند که آیا شما مبتلا به سرطان سینه هستید و اگرچنین است، چه نوع سرطانی است.

۳- درمان شوید

سرطان سینه

اگر آزمایشات مشخص کرد که شما سرطان دارید، دکتر شما بر اساس شدت بیماری تان درمانی انتخاب می کند. روش های درمانی مختلفی برای سرطان سینه در مردان وجود دارد که همه آنها می توانند با موفق یت درمان کنندو بیماری را از بین ببرند. به یاد داشته باشید که کشف و تشخیص زودرس کلیدی برای درمان هستند.

 • در مورد گزینه های درمان و نگرانی هایی که ممکن است داشته باشید با پزشکتان صحبت کنید. در مورد تشخیص و ماهیت سرطان سینه خود و نیز بهترین راه برای درمان بیماری خاصتان سوال بپرسید.
 • جراحی را به عنوان یک ماستکتومی برای حذف هرگونه تومور و بافت های اطراف آن در نظر بگیرید. علاوه بر این، ممکن است نیاز به جراحی یک گره لنفاوی برای تعیین اینکه آیا سرطان سینه شما گسترش یافته است یا خیر، داشته باشید.
 • پرتو درمانی، از پرتوهای پر انرژی از منابعی مانند اشعه ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. در بسیاری از موارد، تابش با ماستکتومی همراه است تا به طور موثر سلول های سرطانی را کشته و تخریب کند. داروهای شیمی درمانی را به صورت قرص یا به وسیله سرم، برای کشتن سلول های سرطانی مصرف کنید. شیمی درمانی می تواند در رابطه با جراحی استفاده شود و ممکن است گزینه مناسبی برای مردانی که سرطان سینه پیشرفته دارند باشد.
 • اگر سرطان سینه شما به هورمون حساس است، هورمون درمانی را مد نظر بگیرید. این روش معمولا شامل مصرف داروی تاموکسیفن است که بسیاری از زنان مبتلا به سرطان سینه نیز آن را مصرف می کنند. با این حال، توجه داشته باشید که دیگر هورمون درمانی هایی که در زنان استفاده می شود، برای مردان عمل نمی کند.
 • دارو درمانی هدفمند را انتخاب کنید، که به نقص های سلول های سرطانی حمله می کند. داروهایی مانند Herceptin و Avastin ممکن است روند رشد سلول های سرطانی را متوقف کنند. با این حال، آن ها می توانند با عوارض جانبی آسیب های قلبی همراه باشند.
 • از دکترتان درباره مشارکت در یک آزمایش بالینی برای سرطان سینه در مردان سوال بپرسید. این گزینه ممکن است درمان های جدید و متفاوتی که بتواند سرطان سینه تان را از بین ببرد، فراهم کند.

۴- با سرطان سینه مقابله کنید

علائم سرطان سینه در مردان

اگر تشخیص دادند که سرطان سینه دارید، ممکن است که شما را شوک زده و ناراحت کند. با استفاده از روش های مختلف برای مقابله با این بیماری، می توانید بهتر با تنش یا مشکلاتی که ممکن است به علت وقوع بیماری بوجود آمده باشد، کنار بیایید. می توانید روش های زیر را امتحان کنید:

 • درباره ی تشخیصتان با فردی معتمد و یا متخصص پزشکی صحبت کنید.
 • برای حفظ آرامشتان دعا یا مراقبه کنید.
 • ورزش کنید، که از نظر روحی و بدنی می تواند به شما کمک کند.
 • فعالیت های خلاقانه مانند موسیقی، هنر و رقص را که می تواند به شما کمک کند تا تنش زدایی کنید و احساس بهتری را تجربه کنید، پیش بگیرید.
 • به گروه حمایت از سرطان سینه در مردان وزنان بپیوندید.

رسانه دکتر سلامت

تشخیص سرطان سینه در مردان
4.5 (90%) 4 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید