داروهای پزشکی برای افزایش کلسترول خون

کلسترول
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.99K

کلسترول یک ماده چربی مانند و مومی است که در کبد و سایر سلول‌ها ساخته شده و در بعضی از انواع غذاهای خاص از جمله لبنیات، تخم مرغ و گوشت یافت می‌شود. بدن برای عملکرد عادی و مناسب به میزان مناسبی کلسترول نیاز دارد. دیواره ها و غشاء سلولی بدن برای تولید هورمون، ویتامین D و اسیدهای صفراوی که به هضم چربی کمک می‌ کند نیاز دارد، البته این نیاز مقدار محدودی بوده و اگر خیلی بیشتر از میزان مورد نیازتان دریافت کنید، بدنتان در خطر انواع بیماری از جمله بیماری های قلبی قرار می‌ گیرد. مقاله چگونه کلسترول خوب را افزایش دهیم؟ را مطالعه فرمایید.

راجب کلسترول بدانید

۱- درباره کلسترول یاد بگیرید

کلسترول بالا

در رابطه با این مقاله دو گروه مهم وجود دارد آن هایی که کلسترول بد دارند و یا همان افراد با غلظت لیپو پروتئین پایین (LDL) و آن هایی که کلسترول خوب و یا همان (HDL) (غلظت بالای لیبو پروتئین) دارند. وقتی که شخصی مقدار زیادی چربی استفاده می کند. HDL مانند یک شکارچی کلسترول، کلسترول اضافی را در بدن پیدا و آن را برای تخریب کردن به کبد می فرستد.

۲- درک نیاز به کلسترول خون

تری گلیسیرید

مقدار زیادی چربی در خون، که سبب مقدار زیادی کلسترول می شود به طور مستقیم با تشدید خطر حمله ها و لطمه های قلبی همراه است و به تصلب شرائین که سبب تنگ و سخت شدن عروق قلب منتهی می شود، منجر می گردد و این باعث بالا رفتن فشار خون می گردد. افزایش فشار خون سبب شکسته شدن پلاک ها یا صفحه های چربی شده که می توانند رگ های کوچکتر و تنگ تر مسدود کنند. مسدود شدن جریان خون می تواند به مرگ بافت منجر شود که عامل سکته و حمله های قلبی است.

 • همچنین می تواند منجر به از کار افتادن قلب شود. تنگ و سفت شدن عروق در بدن قلب را مجبور می کند برای به جریان انداختن خون بیشتر وسخت، خون را پمپ کند که سبب می شود عضلات قلب به این منظور بزرگ تر شوند.سرانجام کار مورد نیاز قلب ممکن است فراتر از ظرفیت آن باشد که منجر به جریان ناکافی خون می شود که از کار افتادن قلب نامیده می شود، گردد.

۳- از عوامل خطر زا پرهیز کنید

متاسفانه علائم و نشانه های وضعیت بالای کلسترول اغلب تا زمان لطمه به قلب گسترش نماید مشخص نیست و حمله قلبی به منزله آن است که آسیب به سیستم انجام شده است. چیزهایی مختلف وجود دارد که در افزایش خطر توسعه چربی بالا در خون نقش دارد شامل عادت های ضعیف و بد در سبک زندگی مانند نداشتن تمرین های منظم و رژیم های غذایی ضعیف که منجر به اضافه وزن و چاقی می شود.

 • ممکن است کلسترول بالا سابقه خانوادگی در شخص داشته باشد.
 • کلسترول بالا می تواند به دلیل دیابت، اعتیاد به الکل، حاملگی، سیگار کشیدن، اختلال در عمل کردن غده ها، فشار خون بالا و بالا رفتن سن باشد.
 • همچنین به دلیل داروهایی که مصرف می کنید از جمله بتا بلوکر، داروهای استروژنی، و یا استروئید ها، سطح کلسترول می تواند بالاتر رود.

۴- به طور مرتب آزمایش دهید

تری گلیسیرید

شما برای تعیین سطح کلسترول و تری گلیسیرید خونتان می بایستی به نزد پزشک بروید. غربالگری و آزمایش در هر سنی بویژه اگر فکر می کنید ممکن است در خطر باشید می تواند شروع شود اما نه دیر از چهل و پنج سالگی. آزمایشات خون به طور عمومی هر پنج سال یکبار انجام می شود اما اگر شما سطوح کلسترول خون غیر طبیعی دارید این فاصله می بایست کمتر باشد. در طول این آزمایشات خون بعد از ۱۲ الی ۱۴ ساعت که شخص چیزی نخورده باشد از بیمار گرفته می شود.

 • از این آزمایشات سطوح متفاوتی از کلسترول گزارش می شود که شامل خود کلسترول معمولی که میزان نرمال آن زیر ۲۰۰ Mg/dl می باشد. همچنین پزشک می تواند میزان کلسترول (HDL) که میزان آن می بایستی بالای ۶۰ Mg/dl باشد. همچنین NON – HDL کلسترول نیز که مقدار مناسب آن بایستی زیر Mg/dl 160 باشد و همینطور تری گلیسرید که نرمال آن زیر Mg/dl150 می باشد می تواند چک شود.
 • هر گونه ناهنجاری در این آزمایشات ممکن است همراه با خطر افزایش بیماری های قلبی عروقی باشد. به طور معمول، ناهنجاری های سطوح پایین HDL همراه با سطوج بالا LDL و تری گلیسیرید می باشد. گاهی اوقات شخصی که کلسترول و تری گلیسیرید نرمال دارد ممکن است تنها انتظار پایین بود HDLرا در آن شخص داشت. این نیز می تواند با افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی باشد. مطالعات نشان داده اند که داشتن سطوح بالا از این نوع کلسترول (HDL) با داشتن عمر طولانی و کاهش خطر بیماری های قلبی همراه است.

۵- مراقب علائم هشدار باشید

تری گلیسیرید

حتی زمانی که شما به طور فعال سعی دارید کلسترول بد خود را پایین آورده و کلسترول خوب را بالا ببرید ممکن است هنوز در خطر آسیب از حمله قلبی باشید. مراقب علائم حمله های قلبی باشید تا به محض وقوع به سرعت پیگیری های پزشکی لازم را به کار بگیرید. علائم حمله قلبی شامل درد یا احساس سنگینی در سینه، حالت تهوع، ترس و هراس، درد در فک و آرواره، بازوها، معده و یا پشت، تنگی نفس، عرق کردن، سرگیجه و کوفتگی.

 • علائم حمله قلبی شامل کرخت شدن، حس خارش، فلج شدن در صورت ضعف و سستی وهمچنین شامل تغییرات بینایی ناگهانی، سردرگمی، سختی در فهم، سردرد های شدید و به سختی صحبت کردن.

داروهای پزشکی برای افزایش کلسترول خون

۱- درباره داروها بیاموزید

کلسترول چیست

اخیرا درمان دارویی بویژه در بالا بردن HDL توصیه نمی شود. زیرا مدارک قانع کننده که نشان دهد داروهت وضعیت قلبی عروقی را بهبود می بخشد وجود ندارد هر چند که دو نوع از دارو ها وجود دارد که افزایش HDL استفاده می شدند به نام های فیبر و نیکوتنیک اسید و همینطور به آن ها نیاسین و ویتامین B3 نیز می گویند.

 • این داروها اغلب به صورت تجویز با سایر داروها می باشند زیرا در تعدادی مطالعات پیشنهاد شده که تاثیر بالقوه این داروها در پایین آوردن LDL زمانی است که در ارتباط با سایر درمان های پزشکی باشد، اما داده های بدست آمده به اندازه کافی قانع کننده نیست که بتوان به طور صریح از آن ها در سایر موارد استفاده شود.(CETP) پروتئینی است در بدن شما که انتقال چربی را از HDL به سایر ترکیبات در خون تسهیل می کند همچنین در برخی مطالعات دیده شده که می تواند همراه با پایین آوردن سطوح HDL در خون باشد. بنابراین سعی در استفاده از داروهایی است که CETP را محدود کند مانند داروهای Trocetrapib ، anacefrapib ، dalcetrapib و evacetrapib . برخی از این دارو ها نوید بخش خوبی در درمان کلسترول بالا بوده اند، اما هنوزبه طور عام مورد پذیرش نمی باشد.

۲- فیبرات استفاده کنید

تری گلیسیرید

فیبرات ها از آن دسته از داروهایی هستند که به افزایش سطوح کلسترول خوب خون کمک می کند آن ها به صورت حبه ای تجویز می شوند و باید بین یک تا سه روز در روز مصرف شوند. انواعی از این دارو هستند که می بایستی همراه با غذا صرف شود بنابراین دستورالعمل هایی که در تجویز وجود دارد چک کنید تا مطمئن شوید طبق دستور عمل کرده اید.

 • این دارو ها می توانند همراه با سمیت عضلانی باشند بویژه اگر با نوع دیگر از داروهای کنترل کلسترول به نام استاتین ها مصرف شوند. همچنین این دارو ها ممکن است در متابولیسم داروهای دیگر مانند وارفارین اختلال و تداخل ایجاد کنند. درباره اثر متقابل هر دارویی با پزشک مشورت کنید.

۳- نیکوتنیک اسید

کلسترول خون

عموما نیاسین نامیده می شود یک ویتامین (ویتامین B3) است که بدون نسخه قابل دریافت است و سطح کلسترول خوب خون را افزایش می دهد شما می توانید دستور مقدار مصرف بیشتر نیاسین که نشان داده شده سطح کلسترول خوب را تا ۳۵ درصد بالاتر می برد دریافت کنید. آن را به صورت دانه ای با دوز یک الی سه گرم در روز مصرف کنید. بیشترین عارضه جانی آن التهاب پوستی است. با وجود ناخوشایند بودن آن اما از این عارضه جانی خطر جدی گزارش شده است. همچنین می توانید نیاسین را به همراه غذا میل کنید.

 • برای جلوگیری از التهاب می توانید نیم ساعت قبل از مصرف نیاسین، آسپرین و یا ۶۰ دقیقه قبل از مصرف آن، ایبوبروفن مصرف کنید. کم کردن مقدار ویتامین B3نیز می تواند از شیوع و انتشار التهاب جلوگیری کند.
 • مسمومیت کبد در مقدارهای مصرف بالا نیاسین گزارش شده است در دوزهای بین ۶-۲ گرم در روز بویژه زمانی که در ارتباط با سایر داروها مصرف شود. برای جلوگیری از این مسئله با پزشک خود راجب دوز یا مقدار مصرف مناسب خود صحبت کنید.

رسانه دکتر سلامت

داروهای پزشکی برای افزایش کلسترول خون
3.7 (73.33%) 3 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید