طرز تهیه روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.13K

برای افرادی که عاشق بو و عطر خوش و زیبایی هستند، روغن اسطوخودوس همچنین برای تسکین زخم، خارش پوستی، کمبود خواب یا یک ماساژ ملایم، مفید است. دم کرده یا مرهم این گیاه، گزینه خوبی برای درمان های خانگی است که خیلی ساده درست می شود و یک محصول خوب به ما می دهد. اگر می خواهید روغن خاص این گیاه را خودتان درست کنید، باید بدانید که کار سختی می تواند باشد و ممکن است کیفیت محصولی که به دست می آید خیلی خوب نباشد و مجبور باشید روغن دیگری را جایگزین کنید.

ساختن دم کرده روغن اسطوخودوس

۱- اسطوخودوس های تازه را از زمین بکنید یا خشک آن ها را بخرید

خواص روغن اسطوخودوس

چند ساقه اسطوخودوس را با گل هایش ببرید، قطعه های ۶ اینچی (۱۵سانتی متر) یا بلندتر. گیاه و قطعه های جدید می توانند برای دم کردن با گل نیز باشند، قسمت چوب آن باید بریده شود.ممکن است بخواهید از جوانه گل یا گل های با عطر قوی استفاده کنید.

  • ممکن است فکر کنید که نیاز به گیاه بیشتری دارید. اگر روغنی که درست کرده اید به مقدار کافی برای هدف شما قوی نبود، پس باید برای درست کردن روغن اسطوخودوس دیگری آماده شوید.

۲- اجازه دهید اسطوخودوس خشک شود

روغن اسطوخودوس

اگر از اسطوخودوس های تازه استفاده می کنید، آن ها را در یک پارچه در سایه خشک کنید تا بوی آن بیشتر شود و فاسد شدن روغن را به حداقل برسانید. گیاه را با یک باند پلاستیکی یا نخ گره بزنید و در جای خشک و گرم از بالا به پایین آویزان کنید. قرار دادن آن ها در معرض آفتاب عمل خشک شدن را سریع تر می نماید اما می توانید عطر آن را از بین ببرد. اسطوخودوس های تازه یک تا دو هفته برای خشک شدن زمان لازم دارند. بعضی از دم کننده ها تا سه روز خشک می کنند تا هنگامی که پژمرده و خرد شوند، اینکار ضایعات را از بین می برد اما به طور کامل ضایعات را حذف نمی کند.

۳- خیلی آرام اسطوخودوس را ببرید و در شیشه بریزید

فواید روغن اسطوخودوس

گیاه را با دست خرد کنید یا با یک وسیله تمیز و محکم، خیلی نرم آنها را بکوبید تا عطرشان بیرون بزند. اگر از جوانه استفاده می کنید، آن ها را با چاقو یا دست باز کنید. در یک شیشه تمیز بریزید.

  • ابتدا دستان و شیشه را بشویید، قبل از تماس با گیاه نیز خشک کنید. اضافه کردن آب به روغن، می تواند در مرهم دخالت ایجاد کند.

۴- روغن را روی گل ها بریزید

روغن اسطوخودوس

هر روغن بدون بو یا کم بو را به ظرف اضافه کنید، کاملا گیاه را بپوشاند اما ۱-۲ اینچ (۱.۲۵-۲.۵سانتی متر) از ظرف را خالی بگذارید تا جای بسط داشته باشند. روغن بادام، روغن زیتون یا روغن گاجره بهترین گزینه ها برای اینکار هستند، توجه داشته باشید که قبل از استفاده از آن ها بو کنید و از روغن های با بوی زیاد استفاده نکنید چرا که بوی اسطوخودوس را می گیرد.

۵- اگر زمان و نور خورشید دارید، اسطوخودس را در آن بگذارید

تهیه روغن اسطوخودوس

در شیشه را محکم ببندید و آن را در جایی که نور خورشید هست قرار دهید. معمولا حدود ۴۸ ساعت برای به دست آوردن عطر مطلوب نیاز است و برای به دست آوردن روغن حدود ۳-۶ هفته وقت نیاز دارد. اگر زمان و نور خورشید به مقدار کافی ندارید، روش بعدی را انجام دهید.

۶- اگر زمان و نور خورشید ندارید،با دقت آن را گرم کنید

روغن اسطوخودوس چیست

یک راه سریع و متناوب برای این کار، گرم کردن آن بدون نیاز به خورشید است. مخلوط را در دیگ یا خمره بریزید و روی یک حرارت ثابت بگذارید ۱۰۰-۱۲۰F(38-49c). این کار فقط در صورتی توصیه می شود که دماسنج غذا و کنترل خوبی داشته باشید، چرا که گرمای بیشتر عطر را از بین می برد و روغن را کنار می زند.

۷- روغن را بفشارید

روغن اسطوخودوس

یک تکه پارچه چیت را روی یک کاسه بگذارید و روغن و گیاه را روی آن بریزید و فشار دهید. گل ها را در بیاورید و در کود یا باغ بیندازید.

۸- اگر روغن قوی تری نیاز دارید، مراحل را تکرار کنید

روغن اسطوخودوس و ریزش مو

روغن به دست آمده را می توان دوباره در شیشه ریخت و یک دسته از اسطوخودوس های خشک را در آن گذاشت. همانند بالا، در محیط آفتابی بگذارید یا آن را گرم کنید تا یک محلول قوی تری به دست بیاورید. اگر یک روغن خیلی قوی می خواهید می توانید تا ۸ دفعه این کار را انجام دهید.

۹- چند قطره ویتامین اضافه کنید (دل خواه)

روغن اسطوخودوس

ویتامین E را می توان در آخرین مرحله اضافه کرد تا تازگی روغن را افزایش دهد. این کار برای وقتی توصیه می شود که شما یک محل خنک و تاریک برای نگهداری روغن نداشته باشید یا اگر روغن شما کهنه و فاسد شده است. چند قطره ویتامین E را به روغن اضافه کنید یا یک کپسول از این ویتامین را بشکنید و در روغن بریزید.

۱۰- روغن را در یک شیشه یا ظرف تاریک نگهداری کنید

خواص روغن اسطوخودوس بر پوست

یک تکه پارچه چیت یا هر چیزی که می توانید را دور شیشه ببندید. سعی کنید از ظرف و شیشه ای استفاده کنید که تاریک باشند تا از ورود نور به آن که باعث از بین رفتن عطر روغن می شود، جلوگیری کنید. مدت زمان نگهداری این روغن بسته به تازگی و نوع روغن دارد، اما می توانید با نگه داشتن آن در یک مکان خشک و تاریک تا مدت ها از آن استفاده کنید.

ساخت مرهم یا ضماد اسطوخودوس

۱- دستورالعمل را دنبال کنید تا در ابتدا روغن به دست بیاورید

روغن اسطوخودوس

با این روش می توانید روغنی که به دست آورده اید را روی پوست خود بمالید تا درد و التهاب را کاهش دهید. در ابتدا، باید روغن اسطوخودس را که در بالا گفته شده است درست کنید یا از عطاری ها آن را خریداری کنید.

۲- یک موم را با چاقو یا رنده بتراشید

فواید روغن اسطوخودوس

ممکن است بخواهید از یک رنده معمولی دیگری برای این کار استفاده کنید نه از رنده خودتان، زیرا شستن موم خیلی سخت است. قبل از تراشیدن موم، قطعاتی که نیاز دارید را اندازه گیری کنید. حدودا به ۱ تا ۸ قسمت نیاز دارید. موم بیشتر برای مرهم قوی تر و موم کمتر برای ضماد ملایم تر.

  • اگر موم شما کیلویی است، می توانید از این مقادیر استفاده کنید: ۱ انس موم مساوی با ۱ انس مایع مساوی با یک هشتم فنجان مساوی با ۲۸ گرم

۳- موم و روغن را خیلی کم، گرم کنید

تهیه روغن اسطوخودوس

قطعات موم را در یک ماهیتابه بریزید. روغن را روی آن بریزید. آن را گرم کنید تا با هم مخلوط شوند. حدود ۱۵ دقیقه برای آب شدن موم و مخلوط شدن با روغن زمان لازم است. با یک قاشق چوبی یا دیگر موادی که به موم ضرر نمی رساند آن را هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند.

۴- مخلوط را در ظرف بریزید

طرز تهیه روغن اسطوخودوس

مخلوط خود را در یک ظرف کوچک یا شیشه بریزید. مطمئن شوید که تمیز و خشک هستند. در ظرف را محکم ببندید تا هوا به داخل نرود.

۵- مخلوط را در مکان خنک بگذارید تا یخ بزند

روغن اسطوخودوس

بعد از ۱۰-۱۵ دقیقه گذاشتن ظرف در فریزر و یا ۳۰ دقیقه در یک جای خنک، چک کنید که محلول چه مقدار سفت است. اگر هنوز مایع است یا روی انگشت نمی ماند، باید آن را دوباره آب کنید. موم بیشتری اضافه کنید تا آن را سخت کند یا روغنی بیشتری بریزید تا آن را نرم کند.

۶- ظرف ها را بشویید

خواص روغن اسطوخودوس

ظرفی که در آن مخلوط را ریخته اید را با آب گرم و کفی داغ کنید. سپس اجاق را خاموش کنید. اجازه دهید چند دقیقه خنک شود سپس با دستکش های شستشو ظرف را که هنوز آب داغ در آن است، بشویید. کمی آب در ظرف بریزید تا از صدمه زدن به آن خودداری کنید. سپس با یک اسفنج سخت آنرا بخراشید یا از شانه های مخصوص شستشو استفاده کنید.

رسانه دکتر سلامت

طرز تهیه روغن اسطوخودوس
5 (100%) 1 vote
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید