درمان فشار خون پایین

فشار خون پایین
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.07K

فشار خون پایین، اغلب به عنوان کمتر از ۹۰ میلی متر Hg سیستولیک یا ۶۰ میلی متر Hg دیاستولیک تعریف می شود، یک بیماری شایع پزشکی با عللی مختلف است ، از جمله حاملگی، مشکلات قلبی، برخی از عفونت های شدید و یا آلرژی ها، کم خونی و حتی کم آبی بدن. اگر فشارخون پایین و بدون علائم طولانی مدت دارید، باید کمی نگران باشید. با این حال، اگر در معرض کاهش ناگهانی فشار خون هستید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

۱- مقدار آب زیادی آب بنوشید

فشار خون

کم بودن فشار خون می تواند با کمبود آب همراه باشد، بنابراین شما می توانید فشار خون خود را با افزایش مصرف آب افزایش دهید. حداقل هشت تا ده لیوان آب ،۸ اونس در روز بنوشید. اگر این کار بر نشانه های شما اثر نداشته باشد یا اگر وقت خود را در خارج از منزل یا با تمرین می گذرانید، باید آب بیشتری بخورید.

 • نوشیدنی های بهداشتی با الکترولیت ها نیز می توانند فشار خون را بالا ببرند، اما نباید از نوشیدنی هایی با قند بالا استفاده کنید.

۲- وعده های غذایی کوچکتر و مکرر بخورید

فشار خون پایین

خوردن چند وعده غذایی به جای یک یا دو وعده غذایی بزرگ، می تواند به تنظیم قند خون و فشار خون کمک کند. درست کردن این غذاهای سالم و کم کربوهیدرات را به عنوان هدف خود قرار دهید.

 • وقتی کربوهیدرات می خورید، از کربوهیدرات های فرعی مانند ماکارونی و نان سفید خودداری کنید. در عوض کربوهیدرات های پیچیده مانند بلغور جو دوسر، ماکارونی کامل، نان کل دانه و جو استفاده کنید.

۳- رژیم غذایی خود را متعادل کنید

فشار خون پایین

یک راه مهم برای تنظیم فشار خون و بهبود سلامت شما این است که یک رژیم سالم و متعادل داشته باشید. یک رژیم متعادل شامل گوشت بدون چربی و ماهی، غلات و بسیاری از میوه ها و سبزیجات است.

 • از مواد غذایی فراوری شده که قند و چربی بالایی دارند اجتناب کنید. در حالی که اغلب دارای مقادیر زیاد سدیم هستند، آنها منبع سالم مواد مغذی نیستند.

۴- مصرف ویتامین B12 و آهن خود را افزایش دهید

فشار خون

این ویتامین ها به عملکرد درست فشار خون و گردش خون کمک می کنند. غلات حاوی هر دوی این مواد معدنی اند. برخی منابع دیگر B12 شامل ماهی و محصولات لبنی مانند پنیر، شیر و ماست هستند. آهن را می توان در سبزیجات سبز تیره مانند بروکلی و اسفناج نیز یافت.

۵- مصرف الکل را کاهش دهید

فشار خون پایین

الکل باعث کم آبی بدن می شود، حتی اگر با اعتدال مصرف شود. اگر فشار خون پایین دارید، باید از مصرف الکل خودداری کنید.

۶- کافئین بنوشید

فشار خون پایین

کافئین عروق خونی را فشرده کرده که می تواند فشار خون را افزایش دهد. افزایش متعادل مصرف کافئین ​​می تواند به افزایش فشار خون کمک کند.

۷- سعی کنید از داروهای گیاهی استفاده کنید

دستگاه فشار خون

داروهای گیاهی برای کمک به فشار خون اثبات نشده اند، اما شواهد حاکی از آن است که برخی از گیاهان ممکن است اثرات فشار خون پایین را کاهش دهند. برخی از این موارد عبارتند از انیسون و رزماری. اضافه کردن این ها به رژیم غذایی شما مزیت هایی دارد، اما شما باید قبل از مصرف هر مکمل گیاهی، از پزشک خود مشورت بگیرید. با این وجود آشپزی با این گیاهان اثرات قابل رویتی دارد.

 • در حقیقت زنجبیل ممکن است فشار خون را کاهش دهد، بنابراین اگر فشار خون پایین دارید، از مکمل های غذایی استفاده نکنید.
 • دارچین نیز ممکن است فشار خون شما را کاهش دهد. اگر فشار خون پایین دارید، از مکمل های حاوی دارچین استفاده نکنید.
 • فلفل نیز ممکن است فشار خون پایین را پایین بیاورد.

شیوه زندگی خود را تغییر دهید

۱- وضعیت بدن خود را به آرامی تغییر دهید

علایم فشار خون

برای کاهش اثرات سرگیجه مرتبط با فشار خون، ارام باشید و حساب شده حرکت کنید. هنگام تغییر حالت از حالت خوابیده به نشسته یا از نشسته به ایستاده مراقب باشید.

۲- از صاف کردن پاهای خود هنگام نشستن خودداری کنید

فشار خون پایین

صاف کردن پاها می تواند گردش خون شما را محدود کند. به منظور حفظ گردش خون سالم بدن، سعی کنید پاهای خود را در حالت راحت بگذارید و با زانوهای خم بنشینید.

۳- به طور منظم ورزش کنید

فشار خون پایین

ورزش منظم به سلامت شماو تقویت و تنظیم جریان خون سالم نیز کمک می کند. هرچیز ساده ای مانند پیاده روی سریع ۲۰ دقیقه ای روزانه می تواند به سلامت روحی و جسمی شما کمک کند.

 • اگر فشار خون شما هنوز تنظیم نشده از تمریناتی که شامل بلند کردن اجسام سنگین هستند خودداری کنید. این می تواند منجر به درد یا آسیب دیدگی شود.

۴- جوراب تنگ بپوشید

درمان فشار خون پایین

جوراب های تنگ اغلب برای کمک به کاهش تورم و جمع آوری خون در پایین تنه و بهبود گردش خون استفاده می شوند. همواره در فعالیت های روزمره خود جوراب تنگ بپوشید ، این کار با منظم نگه داشتن جریان خون درون رگ ها به تنظیم فشار خون شما کمک می کند.

۵- از دوش های داغ و طولانی اجتناب کنید

فشار خون پایین

دوش آب داغ می تواند باعث انبساط رگ های خونی شما شود که می تواند منجر به کاهش بیشتر فشار خون شود. این کار می تواند از دلایل سرگیجه و خستگی باشند. شما می توانید دوش آب گرم (به جای داغ) داشته باشید و از حمام و یا حوضچه های داغ اجتناب کنید. شما همچنین میتوانید برای زمان هایی که سرگیجه دارید یک دستگیره یا صندلی زیر دوش در حمام خود داشته باشید.

درمان پزشکی برای درمان فشار خون پایین

۱- در صورت تغییرات ناگهانی فشار خون، به پزشک مراجعه کنید

فشار خون

اگر فشار خون طبیعی یا فشار خون بالا دارید و ناگهان فشار خونتان پایین می رود، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. شروع فشار خون پایین می تواند نشانه مهم هشدار دهنده بیماری های خطرناک مخصوصا برای افراد مبتلا به دیابت باشند،.

 • حتی اگر کاهش ناگهانی فشار خون تنها علائم شما باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

۲- تغییر داروها یا دوزهایتان را درخواست کنید

فشار خون پایین

عوارض جانبی بعضی از داروها باعث کاهش فشار خون شما میشود. با پزشک خود مشورت کنید که آیا داروهای فعلی شما می توانند فشار خون شما را کاهش دهند و تغییر داروهای تجویزی میتواند فشار خون شما را افزایش دهد یا خیر؟

۳- برای بررسی وضعیت پزشکی خود ازمایش دهید

فشار خون پایین

فشار خون پایین می تواند نشانه های بیماری های دیگر مانند دیابت، بیماری های قلبی، کمبود کورتیزون یا مشکل تیروئید باشد. اگر بعد از رژیم غذایی و تغییر شیوه زندگی با مشکل فشار خون پایین مواجه شدید ، از پزشک خود برای ارزیابی وضعیت پزشکی تان درخواست کنید.

۴- در مورد داروهایی که فشار خون را افزایش می دهند، تحقیق کنید

علائم فشار خون

Fludrocortisone .و Midodrine هر دو داروهایی هستند که می توانند به افزایش فشار خون کمک کنند. از پزشک خود درباره یکی از این داروها که برای وضعیت شما مناسب است بپرسید.

 • معمولا افرادی که فشار خون پایین دارند دارو مصرف نمی کنند،البته دلیلی برای نگرانی نیست، مگر اینکه علائمی داشته باشند.

۵- علائم هشدار دهنده را تشخیص دهید

فشار خون پایین

اگر فشار خون پایین شما با علائم دیگر همراه است یا اگر فشار خون طبیعی یا حتی فشار خون بالا دارید و در حال حاضر به طور ناگهانی فشار خونتان پایین میرود ، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر علایم زیر را همراه با فشار خون پایین تجربه کرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • سرگیجه
 • غش
 • تمرکز دشوار
 • تاری دید
 • حالت تهوع
 • پوست سرد و رنگ پریده
 • تنفس سریع و کم عمق
 • خستگی
 • افسردگی
 • تشنگی

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید