چگونه می توان با وجود HIV/ ایدز زندگی کرد؟

تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.66K

اگر به تازه گی در شما بیماری ایدز و یا HIV تشخیص داده شده ، امری کاملا طبیعی است که حس کنید دنیا برای شما به پایان رسیده ، هرچند باید بدانید این روزها فرد مبتلا به ایدز یا HIV محکوم به مرگ نیست چرا که با مصرف درست داروها و توجه کافی نسبت به سلامت جسمی و روحی قادر است زندگی طولانی و شادی را تجربه کنند.

گرچه باید درد جسمی و آسیب روحی وارده در رابطه با توضیح وضعیت خود به دیگران مدارا کنید اما با این وجود قادرید زندگی طولانی و با مفهومی داشته باشید.
در حال حاضر ۱.۱میلیون از جمعیت آمریکا با وجود HIV زندگی می کنند ، پس مهم نیست چقدر ترسیده اید شما تنها نیستید.
پس یاد بگیرید که چگونه با وجود بیماری زندگی کنید.

.پایداری روحی.

1-بدانید که ابتلا به این بیماری محکومیت به مرگ نیست:
lh1

گرچه غیرممکن است که با شنیدن این خبر احساس خوبی پیدا کنید اما به یاد داشته باشید این مسئله به معنای محکومیت به مرگ نیست.
در واقع برخی تحقیقات نشان داده اند که تفاوت طول عمر فرد مبتلا و دیگر افراد بسیا کمتر از همیشه است و این به آن معناست که شما هنوز شانسی دارید و زندگی به پایان نرسیده است.
این ممکن است بدترین خبری باشد که تاکنون دریافت کرده اید اما تنها با تغییر نگرش خود می توانید با شرایط رو به رو شوید.

.طبق مطالعات در آمریکا شمالی فرد مبتلا به HIV به طور متوسط تا سنین ۶۳سالگی به زندگی خود ادامه می دهند.
البته این مسئله به عوامل گوناگونی از جمله شرایط پیشین ، نوع ویروس ، تغییر پیدا کردن ویروسHIV به ایدز ، مصرف مرتب داروها و واکنش نسبت به داروها بستگی دارد.

.زمانی که Magic Johnson در سال ۱۹۹۱ به HIV مبتلا شد بسیاری از افراد گمان می کردند زندگی او رو به پایان است اما حالا پس از گذشت بیست سال او زندگیی سلامت و عادی دارد که الهام بخش بسیاری از افراد می باشد.

2-برای کسب اطلاعات زمان بگذارید:lh2

انتظار نداشته باشید که طی چند هفته ی آینده با تغییرات شگرفی رو به رو بشید ، تنها کافیست به این مسئله پی ببرید که روش اشتباهی برای زندگی داشته اید و حالا برای دست پیدا کردن به خوشبختی باید تغییری اساسی در زندگی خود ایجاد کنید.
نیازی نیست حتما کاملا شاد باشید یا با مثبت بودن دیگران را تحت تاثیر قرار بدید ، تنها لازم است به خود زمان کافی برای درک مسئله و اینکه این بیماری پایان زندگی نیست را بدهید و از این مسئله که در حال کسب اطلاعات هستید حس بهتری پیدا کنید.
متاسفانه زمان معینی برای اینکه دوباره حس عادی بودن پیدا کنید وجود ندارد اما اگر صبور باشید احساس بهتری پیدا خواهید کرد و این به معنای سر باز زدن از درمان نیست بلکه به معنای این است که باید از نظر روحی صبور باشید.

3-دست از سرزنش و پشیمانی بردارید:lh3

اگر به دلیل رفتار غیر محتاطانه ی خود به این بیماری دچار شده اید و خود را بابت این مسئله سرزنش می کنید بهتر است دست از این کار بردارید.
شاید با کسی که نباید رابطه ی جنسی داشته اید و یا از سوزنی که نباید استفاده کرده اید ، اما هرچه که مرتکب شده اید بخشی از گذشته است و حال گذشتن از آن تمام کاریست که قادر به انجام آن هستید چرا که بایدها و شایدها هیچ تاثیری در وضعیت کنونی شما نخواهد داشت.

4-با افراد مهم زندگی خود صحبت کنید:lh4

یکی دیگر از راه هایی که می توان با انجام آن قدرت بیشتری از نظر روحی پیدا کرد گفتن این مسئله به افرهدی که اهمیت زیادی برای شما و موقعیت شما قائلند ، مثل دوستان نزدیک و یا اعضای خانواده است(همچنین درمیان گذاشتن این موضوع با شریک جنسی سابق و کنونی خود ، به خصوص آخرین شریک جنسی از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است).
آماده گی عصبانیت ، ترسیدن و گیج شدن افراد رو مثل زمانی که خود با این مسئله رو به رو شدید را داشته باشید.
در ابتدا در رابطه با ساده نبودن این مسئله توضیح دهید و اگر به قدر کافی برای شما اهمیت قائل باشند حتما در کنار شما خواهند ماند و وجود افرادی که بتوانید در مورد وضعیت خود با آن ها صحبت کنید در گذر زمان تاثیر به سزایی خواهد داشت.

.اگر قصد مطرح کرون این مسئله را با دوستی یا عضوی از خانواده دارید به جای شوکه کردن ناگهانی آن ها ، برای این موضوع برنامه ریزی و همینطور آماده گی لازم برای پاسخگویی به سوالاتی که ممکن است با آن ها رو به رو شوید را داشته باشید.

.ممکن است قادر به صحبت کردن در این مورد با کسی نباشید اما این امری بسیار مهم است که حتما در اولین فرصت با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود صحبت کنید چرا که وجود حداقل یکنفر در روند درمانی تاثیر زیادی دارد.

بدانید که از نظر قانونی موظف به اطلاع رسانی در این باره به رئیس و یا همکار خود نیستید مگر اینکه با توانایی های کاری شما تداخل داشته باشد.
متاسفانه در صورت ابتلا به HIV قادر به عضویت در خدمات ارتشی و نظامی نیستید پس در صورت ابتلا موظف به اطلاع رسانی هستید.

5-از جامعه ی حمایت کننده ی ایدز/HIV حمایت بگیرید:lh5

شما می توانید با حمایت گرفتن از دوستان و همچنین دیگر افرادی که شرایط مشابه دارند و یا حتی صحبت با فردی که آگاهی لازم در مورد بیماری شما را دارد توانایی کافی از نظر روحی را بدست بیارید.
راه های پیشنهادی دیگری نیز وجود دارند:

.با خط تماس بین المللی ایدز تماس بگیرید(800-CDC-info)، این خط تلفنی به صورت ۲۴ساعته پاسخگو بوده و قادر است شما را به افرادی که آگاهی کافی دادند معرفی کنند.

.گروهی حمایتی در منطقه ی خود بیابید :گروه هایی که به منظور کسب تجربه چه برای افرادی که به تازه گی مبتلا شده اند چه افرادی که سال هاست مبتلا هستند طراحی شده اند.

.همچنین می توانی با مراجعه به سایت از سمت مدیریت خدمات و منابع سلامت درمانگاه و یا بیمارستان یا هر بخش خدماتی دیگری در رابطه با ایدز و HIV بیابید.

.اگر هنوز آماده گی لازم برای صحبت با دیگران را ندارید می توانید به صورت آنلاین و اینترنتی با افرادی که موقعیتی مشابه دارند صحبت کنید.

6-به ایمان خود نزدیک شوید:lh6

اگر پیش از این ارتباط نزدیکی با ایمان خود داشته اید بسیار خوب است که در این شرایط سخت به ایمان خود روی بیارید .
اگر فردی با زمینه ی مذهبی هستید می توانید بیش از پیش در این زمینه فعالیت کنید چرا که موجب آرامش شما می شود.

7-افرادی که انزجار خود را نشان می دهند را نادیده بگیرید:
lh7

متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات و دانش کافی در رابطه با این بیماری درباره ی شما قضاوت کرده و شما را مقصر بدانند و یا حتی از نزدیک شدن به شما اجتناب کنند چرا که گمان می کنند حتی با تنفس بازدم شما بیمار خواهند شد پس برای محافظت از خود این افرا را نادیده بگیرید.

.حتما شما بیشتر از اینکه به فکر تفکرات دیگران باشید نگران سلامتی خود هستید.درسته؟

8-ملاقات با مددکار سلامت و روان را در نظر بگیرید:
lh8

احساس افسردگی شدید پس از تشخیص امری کاملا عادی می باشد چرا که قطعا این اتفاق متحول کننده می تواند سرسخت ترین افراد رو هم برای وقف با شرایط دچار مشکل کند پس شاید به چیزی بیش از صحبت با دوستان نیاز پیدا کنید و صحبت با شخصی نه چندان نزدیک می تواند راه خوبی برای پیدا کردن دیدگاه های نزدیک به وضعیت شما باشد.

.درمان.

1-با پزشک خود صحبت کنید:
lh9

بسیار مهم است که در اولین فرست این مسئله را برای پزشک خود مطرح کنید و در نتیجه درمان را سریع تر شروع خواهید کرد و هرچه زودتر درمان خود را شروع کنید احساس بیماری کمتری خواهید داشت.
اما بسیار مهم است که حتما با پزشک متخصص HIV یا ایدز ملاقات کنید پس از پزشک خود درخواست کنید شما را به پزشک متخصص معرفی کند.

2-برای دریافت بهترین برنامه ی درمانی آزمایش بدهید:
lh10

قرار نیست پزشک تنها مخلوطی از چند دارو را به شما تزریق کرده و شما را راهی کند.
اول دستور چند آزمایش صادر شده و وظعیت کلی بدن شما مشخص خواهد شد و سپس درمان مناسب انجام خواهد شد.
برخی آزمایشات به شرح زیرند:

.شمارش سلول های CD4: این سلول ها نوعی از گلبول های سفید خون می باشند که توسط ویروس نابود خواهند شد.
بدن فرد سالم دارای بیش از ۵۰۰سلول می باشد و اگر این میزان کمتر از ۲۰۰ باشد ویروس در حال تبدیل شدن به ایدز است.

.روند انتشار ویروس: در کل هرچه درصد ویروس در بدن بیشتر باشد وضعیت وخیم تر است.

.مقاومت نسبت به دارو: گونه های متفاوتی از ویروس HIV وجود دارد و بررسی مقاومت ویروس در بدن نسبت به داروهای ضد ویروس بسیار مهم است چرا که با این آزمایش می توان بهترین درمان را انتخاب کرد.

.بررسی میزان عفونت: ممکن است نیازی به انجام آزمایش هایی برای دیگر بیماری هایی مانند بیماری های جنسی ، هپاتیت ، بیماری کبد و کلیه و یا دیگر بیماری هایی از این قبیل که می تواند وضعیت شما را وخیم تر کند نیز باشد.

3-داروهای خود را مرتب مصرف کنید:
lh11

نمی توان با مصرف مخلوطی از چند دارو برای از بین بردن ویروس و بدون رعایت جوانب احتیاط ایدز یا HIV را درمان کرد و باید بهترین ترکیب مناسب خود را پیدا کرده و باقی عمر خود به صورت روزانه مصرف کنید.

.هرگز بنا به نظر خود مصرف دارو را قطع نکنید اما اگر شاهد واکنش های شدیدی بودید سریعا با پزشک خود در این مورد صحبت کنید اما هرگز تنها بسته به نظر شخصی مصرف دارو را قطع نکنید چرا که ممکن است با شرایط وخیم تری رو به رو بشید.

.داروهای شما ممکن است دربرگیرنده ی گونه هایی از مهار کننده های کریپتاز(NNRTLs)که پروتئین مهار شده ای است که ویروس برای تکثیر خود استفاده می کند و معکوس مهار کننده(NRTLs)که نسخه ای معیوب شده ی ساختاری ویژه ی تکثیر ویروس می باشد و همچنین مهار کننده ی پروتئاز(Pls)پروتئین مورد نیاز ویروس دیگری و ادغام مهار کننده ها که برای جلوگیری از ورود ویروس به سلول هایCD4 است باشد.

4-برای ظهور عوارض جانبی آماده باشید:
lh12

متاسفانه عوارض جانبی داروها ممکن است ناخوشایند باشند پس اگر احساس می کنید ترکیب مصرفی مناسب شما نیست با پزشک معالج خود صحبت کنید اما بهتر است آماده گی لازم برای رویارویی با این عوارض را داشته باشید.
هرچند این عوارض بین افراد متفاوتند ، بعضی افراد با درد شدیدی رو به رو خواهند شد ولی برخی دیگر حتی پس از گذشت سال ها دردی نخواهند داشت اما برخی از این عوارض به شرح زیرند:

.حالت تهوع
.استفراغ
.اسهال
.تپش قلب غیر عادی
.تنفس بریده بریده
.التهاب پوستی
.ضعف در استخوان ها
.کابوس های شبانه
.از دست دادن حافظه

5-برای انجام آزمایشات معمول با پزشک ملاقات کنید:
lh13

شما باید میزان گسترس ویروس در هنگام شروع درمان و هر ۳،۴ ماه یکبار و تعداد سلول هایCD4 را هر ۳،۶ ماه یکبار اندازه گیری کنید که برای اطمینان از مفید بودن درمان ضروری هستند.

.در صورت تاثیر مفید داروها درصد گسترش ویروس کاهش پیدا خواهد کرد اما این به معنای درمان ویروس نیست و تنها باعث غیر قابل شناسایی شدن ویروس و عدم انتقال آن و وضعیت مناسب بدن می باشد.

.حفظ سلامت.

1-حفظ ایمنی:
lh14

اگر به ایدز مبتلا هستید این به آن معناست که شما باید در مواجهه با دیگر افراد بیش از حد معمول مراقب باشید.
شما هنوز قادر به در آغوش گرفتن افراد و لمس معمول و حضور معمول ارتباطی هستید اما در مواردی نیاز به حفاظت بیشتر است مثل زمان رابطه ی جنسی که باید از کاندوم استفاده کنید و استفاده از لوازم تزریق که هرگز نباید به صورت شریکی مصرف کنید.

.اگر از بیماری خود آگاهید و بدون اطلاع با فردی همبستر شوید ، مرتکب قانون شکنی شده اید.

2-پس از تشخیص با شریک جنسی سابق و فعلی خود در این رابطه صحبت کنید:
lh15

گفتن این مسئله به شریک جنسی سابق و شخصی که در حال حاظر در رابطه هستید و یا در آینده خواهید بود از همیت ویژه ای برخوردار است.
این مسئله ممکن است ناخوشایند باشد اما برای رعایت جوانب احتیاط و محافظت از شریک رابطه لازم است.
مطلع شدن از این مسئله اهمیت زیادی دارد چرا که بسیاری از افراد از وجود بیماری خود بی خبرند.

3-حفظ یک رژیم سالم:
lh16

داشتن رژیمی سالم در بسیاری از موارد از جمله HIV با ایدز بسیار مفید است چرا که غذای سالم موجب قوی شدن شیستم ایمنی بدن شده و انرژی لازم برای فعالیت های روزانه را تامین می کند پس خوردن حداقل ۳ وعده ی غذایی سالم در روز که دربرگیرنده ی کربوهیدرات و پروتئین و میوه و سبزیجات باشند بسیار مهم می باشد و هر زمان هم که احساس گرسنگی کردید میان وعده مصرف کنید و هرگز وعده ای را حذف نکنید به خصوص صبحانه.
با رژیم درست و رساندن مواد معدنی مورد نیاز به روند درمان خود کمک کنید.

.برخی مواد غذایی بسیار مفیدند مانند : پروتئین های بدون چربی ، غلات کامل و حبوبات.

.باید از برخی مواد غذایی که ممکن است بیماری را وخیم تر کنند اجتناب کرد مانند: سوشی ، صدف ، مواد غیر پاستوریزه و موادی به صورت خام مثل گوشت خام یا تخم مرغ خام.

4-واکسینه بشید:
lh17

واکسن های معمول برای جلوگیری از بیماری هایی مثل هپاتیت و انفلانزا به سالم ماندن بدن کمک می کند چرا که بدن شما از این بیماری ها رنج خواهد برد پس با واکسیناسیون بدن نسبت به آن ها هشیار خوهد شد.
اما از زنده نبودن ویروس واکسن اطمینان حاصل کنید چرا که ممکن است وضعیت شما را وخیم تر کند.

5-به طور معمول ورزش کنید:
lh18

حفظ یک سبک زندگی سالم قادر است کمک زیادی در قدرت بخشیدن به بدن و کمتر قرار گرفتن در برابر بیماری و جلوگیری از وخامت وضعیت فرد مبتلا انجام دهد و تنها ۳۰دقیقه ورزش در روز مثل دویدن ، یوگا ، دوچرخه سواری و یا پیاده روی حتی با وجود بیماری تاثیر به سزایی در سلامت روحی و جسمی دارد.

.اگر قصد دارید که در بهترین وضعیت جسمی قرار داشته باشید بهتر است در صورت مصرف ، استعمال دوخانیات و مصرف الکل خود را به حداقل برسانید (اگر با داروها تداخل دارند قطح کنید)چرا که مصرف سیگار می تواند ریسک ابتلا به بیماری های ممکن را در افراد مبتلا افزایش دهد.

.با ورزش کردن می توان درصد حالت افسردگی پس از ابتلا را بسیار کاهش داد.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید