علل و درمان آلرژی به لاتکس

آلرژی به لاتکس
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.61K

آلرژی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی به ذرات خارجی و یا برخی غذاها که بیشتر مردم واکنشی نشان نمی دهند، واکنش نشان دهد. سیستم ایمنی شما موادی تحت عنوان آنتی بادی تولید می کند. وقتی شما به آلرژی مبتلا هستید، سیستم ایمنی شما آنتی بادی هایی بر علیه ماده ای که آن را به اشتباه مضر تلقی کرده است، تولید می کند. آلرژی به لاتکس یک واکنش به پروتئین های موجود در لاتکس کائوچوی طبیعی است که از درخت کائوچو به دست می آید. اگر شما به لاتکس حساسیت دارید، بدن شما لاتکس را به عنوان یک ماده مضر شناسایی می کند. آلرژی لاتکس موجب بروز خارش در پوست، کهیر و حتی در مواقعی آنافیلاکسی یک وضعیت مهلک که می تواند موجب تورم گلو و به سختی نفس کشیدن شود، گردد. پزشک متخصص پوست شما می تواند وجود آلرژی را در شما و یا احتمال شکل گیری آلرژی را تشخیص دهد. درک آلرژی و تشخیص منابع رایج لاتکس می تواند در پیشگیری از بروز واکنش های آلرژیک کمک کننده باشد.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله های حساسیت و آلرژی غذایی در کودکان، انواع و طریقه انجام تست آلرژی و علائم آلرژی در فصل بهار که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

علائم آلرژی به لاتکس

آلرژی به لاتکس

علائم حساسیت به لاتکس:

در صورتی که شما به لاتکس آلرژی داشته باشید، با تماس با محصولاتی با جنس لاتکس مانند دستکش و بادکنک و کاندوم علائمی را ظاهر خواهید کرد. شما همچنین ممکن است علائمی را در اثر استنشاق ذرات لاتکس که با در آوردن دستکش ها در هوا پراکنده می شوند، نشان دهید. علائم آلرژی به لاتکس می تواند خفیف تا شدید باشد. این به میزان حساسیت به لاتکس و این که تا چه حد در تماس پوستی یا استنشاقی با لاتکس قرار گرفته اید، بستگی دارد.

علائم خفیف آلرژی به لاتکس شامل:

  • خارش پوست
  • قرمزی پوست
  • کهیر یا راش پوستی

در موارد شدید، آلرژی ممکن است، خود را با علائم تنفسی نیز ظاهر کند.

علل آلرژی به لاتکس

آلرژی

در این نوع آلرژی، سیستم ایمنی شما لاتکس را به عنوان یک ماده زیان آور شناسایی می کند و آنتی بادی هایی را برای مقابله با آن تولید می کند. وقتی شما مجددا در تماس با این ماده قرار می گیرید، آنتی بادی ها به سیستم ایمنی پیغام می دهند تا هیستامین و سایر مواد شیمیایی را به جریان خون آزاد کرده و موجب بروز مجموعه ای از علائم آلرژیک شوند.

آلرژی به لاتکس می تواند بدین ترتیب رخ دهد:

  1. تماس مستقیم: شایع ترین علت بروز آلرژی، تماس با محصولات دارای لاتکس مانند دستکش ها، کاندوم ها و بادکنک ها است.
  2. استنشاق: بیشتر محصولات خصوصا دستکش ها ذرات لاتکس را در هوا منتشر می سازند که با تنفس وارد سیستم تنفسی می شوند. میزان این ذرات منتشر شده در دستکش های مختلف متفاوت خواهد بود.

تماس با لاتکس ممکن است واکنش های پوستی دیگری را نیز به دنبال داشته باشد:

  1. درماتیت تماسی آلرژیک: این واکنش در اثر افزودنی های شیمیایی که در فرآیند تولید به کار رفته اند، ایجاد می شود. مهم ترین نشانه ای واکنش راش پوستی و شکل گیری تاول هایی در 24 تا 48 ساعت بعد از قرار گیری در معرض آلرژن است.
  2. درماتیت پوستی سوزش دار: این سوزش پوست ناشی از پوشیدن دستکش لاستیکی یا قرار گرفتن در معرض پودر درون آن است. علائم و نشانه های این واکنش، خشکی، خارش و تحریک پوستی در نواحی درگیر خصوصا دست ها است.

درمان آلرژی به لاتکس

آلرژی به لاتکس

درمان حساسیت به لاتکس:

  1. در حالی که داروهایی برای کاهش علائم این آلرژی وجود دارد، درمانی برای آلرژی به لاتکس وجود ندارد. تنها راه برای پیشگیری از بروز واکنش آلرژیک لاتکس، خودداری از قرار گرفتن در معرض محصولات دارای لاتکس است.
  2. علی رغم تلاش های شما برای عدم تماس با لاتکس، شما ممکن است در تماس با آن قرار بگیرید. اگر شما واکنش آلرژیک شدیدی به لاتکس نشان دهید، شما به داشتن اپی نفرین تزریقی همراه خود نیاز خواهید داشت.
  3. برای واکنش های شدید کمتر، پزشک ممکن است آنتی هیستامین ها یا کورتیکواستروئید ها را تجویز کند که به منظور کنترل واکنش آلرژیک بعد از تماس با لاتکس به کار می رود.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید