چگونه مهربان باشیم ؟

چگونه مهربان باشیم
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.93K

محبت کردن یک بروز فیزیکی احساسات درونی است. و چون تراوش دائمی محبت باعث نزدیک شدن انسان ها به هم می شود، معمولاً با عشق و روابط عاطفی طولانی مدت درارتباط است. تحقیقات نشان داده است کودکانی که سطح بیشتری از محبت نوازشی را درسنین پایین تجربه کرده اند استرس کمتری خواهند داشت. تحقیقات دیگری نیز نقش محبت فیزیکی را در رضایت مندی بیشتر در روابط عاطفی نشان می دهند.

افزایش مهر و محبت با لمس کردن

۱- تشخیص احساس ناراحتی و نگرانی

چگونه مهربان باشم

بعضی افراد به دلایل شخصی، سابقه ی خانوادگی، تعرض ویا مشکلات روانی با لمس شدن احساس راحتی نمی کنند. این موارد منجر به سخت شدن شروع و لذت بردن این افراد از انواع محبت های فیزیکی از قبیل نوازش، بغل کردن، نگه داشتن دست های یکدیگرو نشستن در کنار هم می شود.

  • فارغ از تعرض های پیشین با ترس های خود دست و پنجه نرم کنید و با یک شخص دیگر ارتباط فیزیکی برقرارکنید. قبول کنید که شما از چیزی می ترسید و منبع آن را بیابید. این کار کمک می کند بفهمید که ترس های شما مربوط به شریک فعلی و وقایع اخیر نیست، و کمک می کند از آن ها عبور کنید.
  • با صحبت کردن با شریک خود به او بفهمانید که راحت نیستید و دلایل خود را بیان کنید. از او بخواهید صبور باشد. نشان دادن عواطف فیزیکی و همچنین یافتن ریشه های این نگرانی ها با شناختن بهتر طرف مقابلتان آسان تر می شود. به علاوه، ارتقاء ارتباطات اجتماعی ممکن است منجر به روابط نزدیک تر و عاطفی تر شود.
  • در این باره با یک متخصص صحبت کنید. آنها می توانند به شما برای روبرو شدن با احساسات منفی مرتبط با ترس هایتان و همچنین تلاش برای اطمینان خاطر برای بروز عواطف فیزیکی کمک کنند. اگر نمی خواهید با کسی دراین باره صحبت کنید، می توانید درباره ی آن بنویسید و احساسات خود را به طریق دیگری توصیف کنید.

۲- برای دورهم بودن با همسر و فرزندان برنامه ریزی کنید

چگونه مهربان شویم

لمس کردن یکدیگر منجر به رفع استرس و درد می شود و به افراد برای تقویت ارتباط با افرادی که به آنها تعلق خاطر دارد، کمک می کند. زمانی را برای دورهم بودن در برنامه ی روزانه خود با خانواده داشته باشید تا سلامت جسمی وروانی خود را افزایش دهید. قرارهای شبانه، قصه گویی و حتی تماشای تلویزیون همگی از انواع کنارهم بودن است.

۳- دست های یکدیگر را بگیرید

چگونه مهربان شوم

چه همسر شما باشد و چه فرزند شما، گرفتن دست های او روشی سریع و بدون آسیب بوده و حقیقتاً می تواند صمیمیت بین شما را قوی تر کند. درواقع، شاید یکی از راحت ترین راهها برای افزایش سریع میزان عواطف فیزیکی است که به طرف مقابلتان نشان می دهید. چه در حال پیاده روی به سمت ایستگاه اتوبوس باشید، چه درحال خرید و چه روی مبل در خانه نشسته باشید، جلو رفته و دست کسی را که دوست دارید را بگیرید.

۴- در لیست اهداف سلامتی خود تماس فیزیکی را نیز بگنجانید

چگونه مهربان به نظر برسیم

داشتن تماس با کودکان و شریک زندگیتان باعث ترشح هورمون اکسی توکسین می شود. که منجربه کاهش فشارخون خواهد شد. همچنین کمک می کند هورمون استرس ( کورتیسل) را کنترل کنید. تماس های فیزیکی بخش جلویی مغز انسان (orbitofrontal cortex) را فعال کرده، که این عمل باعث ایجاد حس تشویقی برای مغز و حتی تقویت سیستم ایمنی می شود.

۵- لیست راه های سالم بروز محبت فیزیکی را تهیه کنید

چگونه همیشه مهربان باشیم

محبت فیزیکی، هرگونه تماسی است که حتما در فرد گیرنده و فرستنده، احساس مهر و علاقه را برمی انگیزد. پس لیست خود را تهیه کنید تا بعدا به آن مراجعه کنید. سپس، از آن ها هدف بسازید و هرکدام از روش ها را در موقعیت های گوناگون در طول هفته بکار بگیرید.

  • برخی کارها که می توانید با آنها مهربان بودن خود را نشان دهید شامل: بوسه، گذاشتن دست روی کمر طرف مقابل، ماساژ دادن، نوازش کردن، کنارهم بودن، نگه داشتن یکدیگر، بغل کردن و نگه داشتن دست ها می شود. شاید روش های دیگری مخصوص به شما یا شریک شما وجود داشته باشد که حامل پیغام عشق باشد.
  • یادتان باشد حدوداً ۲۱ روز طول می کشد که شما به چیزی عادت کنید، که طول مدت آن بستگی به شخص دارد. برای چندین ماه متوالی به لیست خود مراجعه کنید و برای همیشه میزان نشان دادن محبت فیزیکی خود را تغییر دهید.

۶- یک شوخی بدنی لذت بخش پیدا کنید

چگونه فردی مهربان باشم

حس شوخ طبعی با شریک زندگیتان را با تماس های فیزیکی متعارف و خوب افزایش دهید. این تماس می تواند یک نیشگون آرام، ضربه آرام به شانه یا زانو، سیلی خیلی آرام و لذت بخش، فشار دادن مفصل انگشتان و یا هل دادن خیلی ملایم باشد. همیشه از اینکه طرف مقابلتان از اینگونه ضربه ها ناراحت نمی شود مطمئن شوید و هیچگاه محکم ضربه نزنید، چون باعث درد و کبودی خواهد شد.

۷- پاهایتان را کنار هم بگذارید

مهربان باشیم

پاهایتان را به هم قفل کنید، زیر میز غذاخوری پاهای همدیگر را لمس کنید، و پای خود را بین پاهای شریکتان قرار دهید. این کارها شما را از نظرفیزیکی به هم متصل می کند و اگر دقیقا روبروی هم نشسته اید از حضور هم مطلع می شوید. یادتان باشد، هرگونه تماس فیزیکی که هدفش تبادل احساسات عاطفی باشد، گونه ای از محبت فیزیکی بحساب می آید.

۸- یک ماساژ را امتحان کنید

درکنار راه های دیگر محبت فیزیکی، ماساژ دادن، در نزدیکتر شدن شما در رابطه کمک رسانی می کند. بعلاوه، ماساژ مزایای سلامتی شامل: کاهش استرس، افزایش گردش خون و مواد مغذی در بدن و کمک در درمان دردها می باشد. با توجه به همه این دلایل، یک ماساژ پشت، کف پا و  یا کل بدن یک راه عالی برای نشان دادن عواطف فیزیکی است. شریک شما حتما ازآن لذت خواهد برد و احتمالا این لطف را جبران کند.

مهربان بودن با محبت کلامی

۱- تصدیق کلامی بدهید

مهربان باش

دادن محبت کلامی، مثل گفتن،” دوستت دارم ” یا “من به تو اهمیت می دهم“، یک راه مهم برای تقویت تعلق خاطربوده و همچنین برای سلامت روح و جسم شما مفید است. اجازه ندهید پیامک یا ایمیل که زمانی کافی بودند، جایگزین محبت کلامی شوند. اگر از یکدیگر دور هستید، پس تلفن را بردارید و تماس بگیرید چون ملموس تر است، گرچه وقت بیشتری از شما بگیرد.

  • اصلاحات کلامی عاطفی، لغاتی هستند که شما برای صحه گذاری بر احساسات مثبت خود از عشق و محبت بکار می برید و شریک شما احساس می کند کسی دوستش دارد. و برای شما و شریکتان و روابط بین شما تا زمانی منحصربفرد خواهد بود که حرفهایتان احساسات درونی را تراوش کند و مهر و محبت بین شما را تصدیق کند.
  • اگر مجبورید از ارتباطات الکترونیکی استفاده کنید، صحبتهایتان را با اصطلاحاتی مثل ” به فکر تو هستم ” یا “دلم برایت تنگ شده” تمام کنید و جملات معمولی بکار نبرید.

۲- توجه کنید ارتباطات راه دور، محبت کلامی بیشتری می طلبد

زن مهربان

وقتی قادر به لمس فیزیکی و خوب کردن حال عزیزتان از این طریق نیستید، باید احساسات لحظه به لحظه خود را راجع به او بیان کنید. این امری مهم برای نزدیک نگه داشتن شما به یکدیگر و همچنین ایجاد حس امنیت، راحتی واطمینان برای طرف مقابل است. اگر برایتان مقدور است ازمکالمه تصویری مانند اسکایپ و… استفاده کنید چون می توانید ارتباط چشمی داشته و در زمان صحبت کردن علائم فیزیکی مخصوص خودتان را بکارببرید.

۳- شخصی را که برایتان مهم است دائماً تحسین کنید

مهربان

تحسین کردن، نوعی از محبت کلامی است که عزت نفس را تقویت کرده، نشان دهنده اهمیت دادن شما می باشد و در شخصی که برایش اهمیت قائل هستید احساسات خوب به ارمغان می آورد. به علاوه، تشویق کردن انگیزه ای برای موفقیت در افراد می شود، چون باور می کنند که می توانند. همیشه از مشوق های حقیقی استفاده کنید ویا ریسک ناپدید شدن حرف های متملقانه سطحی را بپذیرید.

  • دنبال چیزاهایی برای تحسین کردن باشید که شما هم آن را می پسندید، برایش ارزش قائل هستید و یا طرف مقابلتان در انجام آن خوب عمل می کند. این هرچیزی ممکن است باشد، ازقبیل نوع ظاهر آنها، یک خصوصیت در چهره که شما از آن لذت می برید (مانند چشم ها یا لب ها ) ،خصیصه ی شخصیتی، دستاورد های زندگی، حال خوب و مثبتی که طرف مقابل درشما ایجاد می کند و یا مهارتی که شما را شگفت زده می کند.
  • صادق باشید، اجازه ندهید فرصت هایی که برای تحسین کردن کسی که دوست دارید از دست برود. به زن خود بگویید “تو چشمان بسیار زیبابی داری” یا درحالی که به او نگاه می کنید بگویید “تو من را کامل می کنی” اگر واقعا اینچنین است. به شوهر خود بگویید، “در این پیراهن خوشتیپ بنظر می رسد” وقتی برای رفتن به سرکار حاضر می شود یا بگویید “تو بهترین آشپز دنیایی” وقتی برایتان صبحانه حاضر می کند. به کودک خود بگویید “تو خیلی باهوش هستی” وقتی نمرات او را می بینید ویا بگویید”تو ورزشکار خوبی هستی” زمانی که از تمرین بازمی گردد.

۴- از همسر و فرزند خود وقتی به خانه می رسند استقبال کنید

چگونه مهربان باشیم

از کاری که درحال انجام آن هستید دست بکشید و وبا همسر وفرزندان خود ارتباط برقرار کنید تا بفهمند برایشان ارزش قائل هستید. شما می خواهید بدانند در زندگی چقدر برایتان از چیزهای دیگر مهم ترند و اینکه دلتان برایشان تنگ می شود. محبت کلامی و فیزیکی را ترکیب کنید و بوسه ای بر گونه یا پیشانی کودکتان بزنید. شاید هم تمایل داشته باشید همسر خود را ببوسید.

۵- برای همسر وفرزندان اسم مستعار انتخاب کنید

چگونه مهربان باشم

یک اسم مستعار مثبت نشان دهنده ی تعلق خاطرخاص شما به اطرافیانتان است. اسمی که انتخاب می کنید معمولا انعکاسی از یک خصوصیت شخصی، یک عادت و یا رخدادی است که به آن فرد مرتبط می شود. همچنین می تواند کوتاه شده ی اسم قانونی آن ها باشد.

  • بعضی اسامی مستعار شامل: فرشته ی من، عروسکم، عزیزم، عسلم، عشقم و شیرینم هستند

۶- وقت بگذارید و”تشکر کنید”

چگونه مهربان شوم

به همه کارهایی که شخص مقابل برایتان انجام داده و یا نحوه ای که زندگی شما را ارتقاء داده است، فکر کنید. به چشمانش خیره شوید و در چند جمله شرح دهید که قدر او را می دانید. شما می خواهید بدانند چقدر دوستشان دارید و قدردان  کارهایی که می کنند هستید.

۷- فکر نکنید تنها راه برای بروز محبت و علاقه گفتن، “دوستت دارم” است

مهربان باش

اگر این جمله را نمی گویید، باید سعی کنید آن را بصورت منظم در جملات روزانه ی خود بکار ببرید. جملاتی چون “تو عالی هستی”  و “من خوش شانس هستم که تو را دارم“، نیز راه هایی برای بروز عواطف شما هستند. اما در رابطه شما باید چیز مخصوصی وجود داشته باشد، مثل علاقه مشترک به نوعی اتومبیل، که به شما اجازه می دهد جملات ساده خود را گسترش داده و به طریقی که دوست دارید علاقه خود را تشریح کنید. اگر اتومبیل دوست دارید، می توانید از خودروی مورد علاقه خود برای توصیف حالتان استفاده کنید، مثلا “تو پورشه ۹۱۸ مدل ۲۰۱۵ منی“.

رفتارهایی که باعث افزایش عاطفه می شود را بیشتر کنید

۱- بطور خودکار محبت را جبران کنید

مهربان من

درپاسخ به اشاره ها، طرف مقابلتان را بغل کنید، اورا تحسین کنید، بگویید “دوستت دارم“، پیشانی اش را ببوسید یا با او دست بدهید. عقاید دیگران را در مورد کنترل احساسات دراین لحظات کنار بگذارید. اگر به این کارها عادت نمی کنید، به کمی تمرین نیاز دارید اما به مرور زمان در وجودتان نهادینه می شود.

۲- اجازه ندهید فقط یکی از والدین نقش مهربان را داشته باشد

پدر مهربان

در دهه های گذشته، از نظر فرهنگی خیلی مهم نبود که پدرها هم با کودکان با محبت برخورد کنند. اما، زمانه عوض شده است. هر دوی والدین باید برای مهربانی به فرزند خود تلاش کنند، حتی اگر برای یکی از آنها طبیعی جلوه نکند.

۳- به چشمان یکدیگر نگاه کنید

مهربان

در زمانی که کنار هم هستید، دستان همدیگر را گرفته اید و یا در حال تمجید کردن هستید، نگاه به چشمان طرف مقابل شما را بیشتر بهم متصل می کند و نشان می دهد شما جدی هستید. مطالعات نشان داده است زل زدن به چشمان کسی که دوستش دارید، سطح هورمون اکسی توسین را بالا می برد. این کار حال هر دوی شما را بهتر می کند و ارزش امتحان کردن را دارد.

۴- برای خودتان هدف گذاری کنید

مهربان باش

راهکارهای انگیزشی موفقیت بر این باور هستند که عادات خوب را می شود با رویا پردازی های بزرگ درباره چگونگی وجود آنها پایه گذاری کرد، مثل پدر یا مادر مهربان تری بودن. سپس، برای زمان خودتان سهمیه بندی کنید، مثلا “من قرار است هر روز با فرزندم ۲۰ دقیقه مکالمه رودرو داشته باشم” همیشه اهداف خیلی بزرگ را به هدف های کوچک تر تقسیم کنید، اینگونه بیشتر قابل دستیابی بنظر می رسند و فرصتی فراهم می آورند تا موفقیت های خود را بیشتر جشن بگیرید.

۵- از مراجعه به یک متخصص نهراسید

مهربان باشیم

اگر هیچ تمایلی برای بروز و دریافت عاطفه و محبت ندارید و نمی توانید این موضوع را برای کسی مطرح کنید، به یک مشاور و درمانگر مراجعه کنید. تنها یا با همسر خود. رابطه برقرار کردن نیاز به تلاش دارد. درگیر مشاوره های زناشویی نشوید یا سعی نکنید مشکلتان را با وجود ضعف هایی که دارید خودتان حل کنید. اگر کسی را دوست دارید و خواهان ادامه با او هستید، پس هیچ چیز نباید جلوی جستجوی شما را برای کمک به قویتر کردن رابطه تان را بگیرد.

با آرزوی موفقیت برای همه شما عزیزان

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید