روش های درمان سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.16K

سنگ کلیه می تواند به صورت کوچک یا یک دانه شن یا بزرگتر از یک مروارید باشد. آنها در نتیجه استفاده بیش از حد از مواد معدنی و یا دیگر رسوبات در کلیه تشکیل می شوند، و آنها می تواند تبدیل به حالب، مثانه یا پیشابراه مردان شوند. آنها دفع دردناکی دارند، به ویژه هنگامی که جریان ادرار را مسدود کرده باشند. در بسیاری از موارد دکتر شما ممکن است مصرف مایعات اضافی را توصیه کند تا سنگ عبور کند. سنگ بزرگتر را می توان با استفاده از تکنولوژی پزشکی، به قطعات کوچک شکسته شود به طوری که بتواند از طریق سیستم خود را به جریان اندازد.

درمان سنگ کلیه با روش های پزشکی

۱- استفاده از دارو

کلیه

اگر شما مشکل عبور سنگ های کوچک دارید، دکتر شما ممکن است یک نوع دارو به نام مسدود کننده آلفا، که سبب شل شدن عضلات در حالب می شود و به عبور راحت سنگ کمک می کند را تجویز کند. این کار برای سنگ های کوچکتر کافی است، اما شما ممکن است نیازمند کمک های بیشتری برای سنگ های بزرگتر باشید.

 • اگر شما سنگ های کلیوی اوریک اسید دارید، پس یک دوره سیترات پتاسیم ممکن است سنگ را خود به خود حل کند.

۲- استفاده از سنگ شکن موج شوکی (SWL)

درد کلیه

این روش در واقع استفاده از امواج صوتی برای شکستن سنگ های بزرگ تر است، و عبور آنها را آسان تر می کند. از آنجا که این روش می تواند دردناک باشد و بیماران معمولا تحت بیهوشی در طی یک فرآیند ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ای به سنگ قرار داده می شود. این یک درمان موثر است، اما می تواند باعث کبودی و درد شود ولی تکه های سنگ را کوچکتر می کند.

۳- ببینید آیا می توان سنگ را با روش ureteroscope حذف کرد

سنگ کلیه

سنگ هایی که بیش از حد بزرگ هستند می توانند با موج شوکی درمان و شکسته شوند، اما اگر بیش از حد کوچک باشد نیاز به عمل جراحی ندارند تا حذف شوند. هنگامی که سنگ مقیم شد باید با استفاده از ابزارهای کوچک شکسته شود. از آنجا که این روش می تواند دردناک باشد، معمولا نیاز به بی حسی موضعی دارد.

۴- عمل جراحی نفرولیتوتومی

کلیه

برای سنگ های بزرگ که نمی توانند با استفاده از امواج شوکی درمان و یا شکسته شوند، ممکن است عمل جراحی لازم باشد تا بتوان آنها را حذف کرد. یک برش کوچک در پشت بیمار داده می شود، و ابزار کوچک به داخل فرستاده می شود تا سنگ کلیه حذف شود. این جراحی نیازمند اقامت یک شبه در بیمارستان است.

۵- ببینید آیا درمان تیروئید ضروری است

درد کلیه

در برخی از موارد، سنگ کلیه کلسیم توسط هیپرپاراتیروئیدیسم ایجاد می شود، زمانی که غدد پاراتیروئید هورمون پاراتیروئید را بیش از حد تولید می کنند. این مشکل زمانی که یک تومور کوچک در غده پاراتیروئید رشد می کند، یا زمانی که یک بیماری جداگانه سبب تولید بیش از حد هورمون پاراتیروئید می شود ایجاد می شود. هنگامی که دکتر شما علت پرکاری پاراتیروئید را تعیین کرد، او همچنین یک دوره درمان مناسب را برای تصحیح مشکلات  تجویز خواهد کرد.

درمان خانگی سنگ کلیه

۱- چند لیتر آب در هر روز بنوشید

درد کلیه

مهم نیست که چه نوع سنگی دارید، سنگ کلیه کوچکتر از ۵ میلیمتر معمولا خود به خود منتقل می شود، البته  بدون نیاز به مداخله های پزشکی. اگر شما می توانید سنگ کلیه خود را احساس کنید و میزان درد آن به قدری باشد که نیاز به درمان نداشته باشد، دکتر شما احتمالا شما را به نوشیدن ۲ تا ۳ لیتر آب در روز تا زمانی که سنگ شما عبور کند توصیه خواهد کرد. هیدراته بودن بدن سنگ کلیه را از سیستم خارج می کند.

 • به اندازه کافی آب بنوشید تا ادرار بیشتری تولید کنید. ادرار روشن نشان می دهد که بدن شما بسیار خوب هیدراته شده است.
 • نوشیدنی های غیر کافئین دار، و فاقد قند و الکل مانند آب زنجبیل، آب میوه، آب آلبالو، و یا چای سبز نیز می تواند به هیدراته ماندن شما کمک کند. از نوشیدنی های حاوی کافئین، شیرین کننده های مصنوعی، شکر یا الکل در حالی که شما در تلاش برای عبور سنگ کلیه هستید خودداری کنید.

۲- تغییراتی را در رژیم غذایی برای کوچک کردن سنگ اعمال کنید

درمان سنگ کلیه

از آنجا که سنگ کلیه با تجمع مواد معدنی خاصی ایجاد می شود، از خوردن غذاهای حاوی این مواد معدنی پرهیز کنید زیرا این کار می تواند به کوچک شدن سنگ کلیه کمک کند. این امر زمانی ویژه است که شما سنگ کلسیم یا سنگ اسید اوریک دارید.

 • اگر شما سنگ کلیه کلسیمی دارید، این مواد غذایی که مشکل را بدتر می کند را کاهش دهید: غذاهای شور، محصولات لبنی، صدف، توفو و غذاهای چرب
 • اگر شما سنگ های اگزالات کلسیمی دارید، باید از غذاهای سرشار از اگزالات، مانند ریواس، انگور، اسفناج، سیب زمینی شیرین، قهوه و شکلات اجتناب کنید.
 • اگر شما سنگ های اسید اوریک دارید، استفاده از مواد غذایی زیر که حاوی اسید اوریک هستند را قطع کنید: گوشت اندام مانند کبد و کلیه، ماهی کولی، ساردین، حبوبات، قارچ، اسفناج، گل کلم، قارچ و الکل.

۳- نوشیدن روزانه نوشیدنی های حاوی لیمو

کلیه

لیموناد واقعی، آب لیمو، نوشیدنی لیمو و یا فقط آب با چند برش لیمو بنوشید، ماهیت اسیدی مرکبات طوری است که سنگ کلیه فرم نمی گیرد.

۴- از داروهای گیاهی استفاده کنید

درد کلیه

در حالی که هیچ داروی گیاهی از نظر علمی برای حذف سنگ کلیه ثابت نشده است، بسیاری از گیاهان خاص، به ویژه به شکل چای، می تواند به کوچک شدن سنگ به طوری که آنها به راحتی منتقل شوند کمک کند. از گیاهان زیر به منظور درمان سنگ کلیه استفاده کنید:

 • برگ چای، که گفته می شود سبب حذف مواد زائد از سیستم ادراری می شود.
 • چای سیاه، که جریان ادرار را افزایش می دهد و ادرار آور است.
 • برگ گزنه، که آن هم یک دیورتیک است و می تواند به نابود کردن سنگ کلیه از سیستم شما کمک کند.
 • ریشه قاصدک، که گفته می شود به صورت یک تونیک برای درمان سنگ کلیه موثر است.
 • سرکه سیب طبیعی، که برای کمک به انحلال سنگ کلیه مفید است. شما می توانید هر روز ۱ قاشق غذا خوری (۱۴.۸ میلی لیتر) سرکه سیب را مصرف کنید، و یا آن با آب مخلوط کنید.
 • از گوزن sorrel استفاده نکنید، زیرا می تواند سنگ های اگزالات کلسیم کلیه را بدتر کند.
 • آب ساقه موز درمان شناخته شده ای برای سنگ کلیه در هند است.

تصمیم گیری برای بهترین نوع درمان سنگ کلیه

۱- آیا شما واقعا سنگ کلیه دارید

درد کلیه

در حالی که هر نوع سنگ کلیه علائم خاص خود را دارند، حتی سنگ های بسیار کوچک هم می تواند درد شدیدی را ایجاد کند. اگر شما در حال حاضر چند عدد سنگ کلیه خود را به حال خودشان رها کرده اید، معقول ترین راه این است که مطمئن شوید که چه خبر است. با این حال، از آنجا که علائم سنگ کلیه با هم همپوشانی دارند، تشخیص این عارضه یک ایده خوب است، بنابراین شما می توانید آن را به درستی درمان است. علائم شایع سنگ کلیه عبارتند از:

 • درد شدید در سمت کمر، که اغلب به شکم و کشاله ران گسترش می یابد.
 • دردی که به صورت موجی می آید و می رود، در هنگام ادرار کردن می تواند وجود داشته باشد.
 • ادرار بدبو، ابری، صورتی یا قهوه ای است.
 • تهوع و استفراغ.

۲- برای تصویربرداری به دکتر مراجعه کنید

کلیه

گرفتن اشعه ایکس، سی تی اسکن و یا سونوگرافی (با توجه به آنچه دکترتان توصیه می کند) زمانی که شما متوجه علائم سنگ کلیه هستید بهترین راه برای تعیین این است که این سنگ چگونه باید درمان شود. تکنولوژی تصویربرداری می تواند اندازه، شکل و تعداد سنگ های شما را نشان دهد.

 • اگر شما یک سنگ کوچک تر از ۵ میلی متر دارید، دکتر شما احتمالا استفاده از روش های درمان خانگی را  برای کمک به متوقف کردن سنگ کلیه تجویز کند.
 • اگر شما یک سنگ بزرگتر و یا سنگ های مختلف دیگری دارید، دکتر شما ممکن است یک دارو تجویز کند یا یک دوره طب درمانی برای به نرم کردن سنگ را پیشنهاد کند، بنابراین شما می توانید این سنگ ها را دفع کنید.

۳- تشخیص نوع سنگ

سنگ کلیه

سنگ کلیه علائم مشابهی را تولید می کند، اما آنها می توانند با شرایط مختلفی ایجاد شوند. دانستن اینکه چه چیزی باعث تشکیل سنگ کلیه شده به شما برای کاهش اندازه و جلوگیری از ایجاد آنها در آینده کمک خواهد کرد. دکتر شما ممکن است آزمایش خون یا ادرار را برای تعیین شکل و نوع سنگ شما انجام دهد. پس از آن دکتر شما ممکن است سنگ کلیه، را به یک آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل ارسال کند تا بتواند شکل آن را تعیین کند. در اینجا انواع مختلف سنگ کلیه آورده شده که عبارتند از:

 • سنگ های کلسیمی: این نوع سنگ از رایج ترین نوع سنگ هاست، و توسط سطح بالایی از کلسیم در ترکیب با مواد دیگر، مانند اگزالات یا اسید اوریک ایجاد می شود. پزشکان ممکن است دیورتیک تیازیدی یا فسفات را برای خلاص شدن از شر این سنگ ها تجویز کنند.
 • سنگ اسید اوریک: در این فرم به دلیل این است که ادرار حاوی اسید بیش از حد است. پزشکان آلوپورینول، را که ممکن است به انحلال سنگ کلیه منجر شود را تجویز کنند. همچنین، آنها ممکن است سیترات پتاسیم را برای کاهش PH ادرار و انحلال سنگ اسید اوریک پیشنهاد دهند.
 • سنگ استروویت: این سنگ می تواند پس از عفونت ادراری تشکیل شود. برای جلوگیری از سنگ استروویت، دکتر شما ممکن است ابتدا دستگاه ادراری شما را تمیز و عاری از عفونت کند.
 • سنگ سیستین: این نوع سنگ با یک بیماری ژنتیکی نادر ایجاد می شود. این نوع سنگ ها سخت تر هستند و به درمان نیاز دارند. دکتر شما ممکن است از شما بخواهد مصرف نوشیدنی خود را بیشتر کنید و یا دارویی را که باعث کاهش مقدار سیستین در ادرار می شود را تجویز کند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید