۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) روز جهانی اهدای خون

اهدای خون
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.3K

هر ساله کشورهای جهان ۱۴ ژوئن روز جهانی اهدای خون (WBDD: World Blood Donation Day) را جشن می گیرند. این رویداد در سال ۲۰۰۴ با هدف آگاهی رسانی عموم به نیاز مبرم برای خون و محصولات خونی سالم، و به جهت سپاس از اهدا کنندگان برای هدیه ی داوطلبانه شان که زندگی انسان های زیادی را می تواند نجات دهد رقم خورد. روز جهانی اهدای خون یکی از هشت کمپین رسمی سلامت عمومی جهانی است که توسط سازمان جهانی بهداشت به رسمیت شناخته شده است. تزریق خون و محصولات خونی هر ساله جان میلیون ها انسان را نجات می دهد، و به بیمارانی که سلامتی شان در خطر است کمک می کند شانس بیشتری برای زندگی با کیفیت تر داشته باشند. در این زمینه معمولاً سوالات متداولی در ذهن افراد پیش می آید که در زیر به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

سوالاتی در مورد اهدای خون

۱- آیا در هر سنی می توان خون اهدا کرد؟

در واقع سنی که افراد مجاز به اهدای خون هستند در کشور های مختلف متفاوت است، اما اصولاً بین ۱۷ تا ۶۵ سال است. برخی کشورها اهدای خون را از ۱۶ سال  مجاز می دانند، و تا سن بالای ۶۵ سال نیز قبول کنند، اما بهر حال نکته ای که حائز اهمیت است این است که بعنوان یک اهدا کننده ی خون باید در سلامت کامل باشید.

۲- آیا در صورت اهدای خون در معرض بیماری های قابل انتقال از راه خونی مثل ایدز، هپاتیت B و C قرار خواهیم گرفت؟

اهدا زندگی

اهدای خون کاملاً بی خطر است. قطعاً سلامت و رفاه شما برای سازمان های انتقال خون بسیار اهمیت دارد. سوزن، بسته بندی خون  و تمام ابزاری که در این پروسه استفاده می شوند کاملاً بهداشتی و یکبار مصرف بوده، و به هیچ وجه تماسی با سایر اهدا کنندگان نخواهد داشت.

۳- میزان خونی که در هر بار اهدای خون از فرد گرفته می شود چقدر است؟

در بیشتر کشورها میزان خونی که گرفته می شود ۴۵۰ میلی لیتر، معادل ۱۰ درصد از حجم کل خون بدن انسان بالغ (که بطور میانگین ۴.۵ تا ۵ لیتر می باشد) است. خون گرفته شده در طول ۳۶ ساعت در بدن جایگزین می شود.

۴- چند وقت یکبار می توان اهدای خون انجام داد؟

افراد هر چهار ماه یکبار می توانند خون اهدا کنند. از آنجاییکه خون و محصولات خونی تنها برای مدت زمان محدودی می توانند نگه داشته شوند، این نیاز وجود دارد که بطور مستمر عرضه ی خون انجام پذیرد.

۵- قبل از اهدای خون چه چیزی باید خورد؟

شرایط اهدای خون

خیلی از کشورها بر این باورند که افراد قبل از اهدای خون باید وعده های غذایی نرمال خود را داشته باشند. البته بهتر است از خوردن وعده های سنگین و چرب خودداری کنند.

  • این سوالات، متداول ترین سوالاتی است که می تواند به ذهن هر فردی که می خواهد اهدای خون انجام دهد برسد.

“خون همه مارا به هم متصل می کند“. این شعار به همراه شعار عمومی “اهدای خون، اهدای زندگی“، شعار کمپین اهدای خون سال ۲۰۱۶ می باشد که توسط سازمان بهداشت جهانی طراحی شده است. تقدیر از اهدا کنندگان خون که می توانند جان انسانها را نجات دهند، ارتقای آگاهی سازی عموم از لزوم اهدای خون مستمر، و ترغیب کردن کسانی که هنوز اهدای خون انجام نداده اند از جمله اهداف این کمپین است.

رسانه دکتر سلامت ۱۴ ژوئن روز جهانی اهدای خون را گرامی می دارد، و امیدوار است روز به روز به اهدا کنندگان مستمر خون افزوده شود.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید