علائم و درمان انواع عفونت مفصلی

عفونت مفصلی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.29K

عفونت مفصلی باکتریایی، می تواند موجب بروز فرم شدید و البته مخرب آرتریت شود که عموما آرتریت سپتیک نام می گیرد. عفونت مفصلی باکتریایی ممکن است، توسط انواع مختلفی از میکروارگانیسم ها ایجاد شود و در مفاصل مصنوعی و طبیعی برای مثال بعد از پیوند مفصل زانو بروز کند. نوع شایع عفونت مفصلی تحت تاثیر باکتری نایسریا گونوریا، یک باکتری منتقله از راه تماس جنسی ایجاد می گردد که موجب بیماری سوزاک می شود، این حالت عفونت مفصلی گونوکوکال نام می گیرد. عفونت مفصلی ناشی از سایر باکتری ها مانند استافیلوکوکوس، آرتریت باکتریایی غیر گونوکوکال نامیده می شوند. عفونت یک مفصل مصنوعی نیز عفونت مفصل پروتزی نام می گیرد.

شما همچنین می توانید به مقاله های عفونت قارچی کاندیدا چیست؟، علائم و درمان عفونت استاف و انواع پسوریازیس را بشناسید که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

عفونت مفصلی گونوکوکال

عفونت مفصلی

علائم عفونت مفصلی گونوکوکال:

فردی که به باکتری سوزاک آلوده می شود، اما درمان اولیه را دریافت نمی کند، می تواند دچار درد مفصلی خصوصا در نواحی مچ پاها، انگشتان، مچ دست ها و انگشتان پا گردد. این حالت عفونت مفصلی گونوکوکال رسوبی نام دارد. علائم این نوع از عفونت مفصلی همچنین شامل تب (بالای 38 درجه سانتی گراد)، لرز و احساس ناخوشی می باشند.

نکات مهم:

 • احتمال بروز راش پوستی خفیف نیز در این نوع از عفونت مفصلی وجود دارد. در سایر افراد، زانوها، مچ دست ها، مچ پاها در اثر تجمع چرک در داخل مفصل دردناک می شوند.
 • در این نوع از عفونت مفصلی ممکن است بیش از یک مفصل به طور همزمان تحت تاثیر قرار گیرد.

تشخیص عفونت مفصلی گونوکوکال:

پزشک از یک سوزن و سرنگ برای برداشتن از مایع مفصلی و آنالیز آن برای وجود علائم عفونت مفصلی و باکتری ها استفاده می کند.

 • آزمایش های خون و تست سوزاک نیز معمولا برای تشخیص عفونت مفصلی گونوکوکال به کار می روند.

درمان عفونت مفصلی گونوکوکال:

درمان عفونت مفصلی گونوکوکال، معمولا به تزریق درون رگی یا عضلانی آنتی بیوتیک ها نیاز دارد. آنتی بیوتیک های خوراکی نیز در برخی شرایط برای درمان این نوع عفونت مفصلی به کار می روند.

 • دوره درمان عفونت مفصلی گونوکوکال به شدت عفونت بستگی دارد و از 3 روز تا 2 هفته متغیر خواهد بود.

آرتریت باکتریایی (غیر گونوکوکال)

عفونت مفصلی

آرتریت باکتریایی، نوعی عفونت مفصلی است که تحت تاثیر باکتریایی به غیر از نایسریا گونوریا، باکتری که موجب بیماری سوزاک می گردد، ایجاد می شود. باکتری های معمولا از جریان خون وارد مفصل می شوند و عفونت مفصلی را ایجاد می کنند. انواع مختلفی از باکتری ها موجب بروز عفونت مفصلی می شوند، اما گونه های مختلف استافیلوکوکوس شایع ترین باکتری های هستند. آرتریت باکتریایی غیر گونوکوکال یک فرم خطرناک از بیماری آرتریت است که در صورت عدم درمان سریع می تواند مفاصل را تخریب نماید.

علائم آرتریت باکتریایی:

علائم این نوع از عفونت مفصلی شامل درد و تورم ناگهانی در یک یا تعداد بیشتری از مفاصل می باشد.

 • تب نیز ممکن است در مواردی ظاهر گردد.

تشخیص آرتریت باکتریایی:

پزشک از یک سرنگ و سوزن برای برداشتن مایع مفصلی استفاده می کند. مایع برای وجود باکتری ها و گلبول های سفید، مورد بررسی آزمایشگاهی قرار می گیرد.

 • در برخی موارد، این روش در تشخیص عفونت مفصلی ممکن است، در اتاق عمل انجام گیرد.

درمان آرتریت باکتریایی:

درمان آرتریت باکتریایی به عنوان نوعی عفونت مفصلی شامل آنتی بیوتیک ها، تخلیه مایع مفصلی و درمان فیزیکی برای حفظ حرکت مفصل می باشد. در بیشتر موارد، آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت مفصلی در ابتدا به صورت درون رگی و سپس خوراکی دریافت می شوند.

 • در طول درمان تزریقی، بررسی علائم عفونت یا التهاب در محل تزریق (درد، قرمزی، تورم) و علائم لخته خونی در رگ (درد و تورم در بازو یا زیر بغل) بسیار اهمیت دارد.
 • تخلیه مایع مفصلی به کمک آسپیراسیون سوزنی نیز ممکن برای درمان عفونت مفصلی انجام شود، برای مفاصل عمیق مثل ران، شانه، از روش جراحی و قرار دادن لوله تخلیه برای این کار استفاده می شود.

عفونت مفصل مصنوعی

عفونت مفصلی

افرادی که مفاصل مصنوعی دارند، در معرض خطر عفونت مفصلی قرار می گیرند. حدود 0.5 – 1 درصد افرادی که مفصل مصنوعی دارند، ممکن است به عفونت مفصلی دچار گردند. عفونت مفصلی می تواند در اوایل دوره ریکاوری بعد از جراحی جایگزینی مفصل یا بعد از آن ایجاد شود. عفونت های مفصل مصنوعی به سختی درمان می شوند. این به دلیل تشکیل یک ساختار به نام بیوفیلم در درون مفصل است. بیوفیلم زمانی ایجاد می شود که باکتری ها به سطح جامد مفصل مصنوعی می چسبند.

علائم عفونت مفصل مصنوعی:

افرادی که بلافاصله بعد از جراحی جایگزینی مفصل دچار عفونت مفصلی می شوند، عموما علائمی چون درد، قرمزی و تورم در مفصل یا ترشح از زخم را تجربه می کنند.

 • افرادی که بعدا دچار عفونت مفصلی می شوند، معمولا متوجه یک شروع تدریجی درد اغلب بدون تب یا سایر علائم عفونت مفصلی می شوند.

تشخیص عفونت مفصل مصنوعی:

تشخیص عفونت مفصل مصنوعی می تواند دشوار باشد، زیرا درد مشابه سایر عواقب جراحی جایگزینی مفصل است.

 • آنالیز مایع مفصلی در تشخیص این نوع از عفونت مفصلی کمک کننده خواهد بود.

درمان عفونت مفصل مصنوعی:

درمان عفونت مفصل مصنوعی دشوار است. درمان این نوع عفونت مفصلی معمولا شامل دوره طولانی مدت دریافت آنتی بیوتیک های وریدی و جراحی برای برداشت بافت عفونی می باشد.

 • در بسیاری از موارد، مفصل مصنوعی حداقل به طور موقت برداشته می شود. بعد از دوره آنتی بیوتیک درمانی و زمانی که عفونت کنترل می شود، یک پروتز جدید در محل مورد نظر قرار می گیرد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید