iud بهترین روش برای جلوگیری از بارداری

iud
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 9.12K

دستگاه IUD (آی یو دی) دستگاه کوچکی است که برای جلوگیری از حاملگی، داخل رحم تان قرار داده می شود. این دستگاه طولانی مدت، برگشت پذیر و یکی از موثرترین روش های کنترل زایمان موجود است. IUD مخفف دستگاه درون رحمی (اساسا دستگاهی درون رحم تان) است. این دستگاه یک قطعه کوچک پلاستیک انعطاف پذیر بوده که شبیه به حرف T است. گاهی اوقت IUC نیز نامیده می شود. (ضدبارداری داخل رحمی)

انواع IUD ها

IUD ها به دو نوع تقسیم می شوند: IUD های مسی (پاراگارد) و IUD های هورمونی (لیلتا، کایلینا، میرنا و اسکایلا).

 • IUD برند پاراگارد حاوی هورمون نیست. توسط کمی مس پیچیده شده و تقریبا تا ۱۲ سال، از بارداری شما جلوگیری می کند.
 • IUD های برند لیلتا، کایلینا، میرنا و اسکایلا از هورمون پروژستین برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند. پروژستین خیلی شبیه هورمون پروژسترون است که بدن ما به طور طبیعی آن را تولید می کند. میرنا برای مدت ۶ سال، کالینا تا ۵ سال، لیلتا تا ۴ سال و اسکایلا تا ۳ سال جواب می دهد.

IUD چگونه کار می کند؟

آیودی

هر دوی IUD های مسی و هورمونی با تغییر مسیر حرکت سلول های اسپرم، مانع از بارداری می شوند؛ به طوری که این سلول ها به تخمک دسترسی پیدا نکنند. اگر اسپرم به تخمک نرسد، بارداری اتفاق نمی افتد. IUD های پاراگارد از مس برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند. اسپرم مس را دوست ندارد، بنابراین این IUD ها تقریبا رسیدن اسپرم به تخمک را غیرممکن می کنند. هورمون های موجود در میرنا، کایلینا، لیلتا و اسکایلا به دو روش مانع از بارداری می شوند:

 1. مخاطی که در دهانه رحم وجود دارد را غلیظ می کنند، که اسپرم را گیر انداخته و مسدود می کند.
 2. این هورمون ها گاهی اوقات مانع از خروج تخمک از تخم دان های تان می شود (که این فرآیند تخمک گذاری نامیده می شود)، و این بدان معنی است که هیچ تخمکی برای اسپرم وجود ندارد که بارور شود. بدون تخمک، بارداری نیز رخ نمی دهد.
 • یکی از چیزهای جالب در مورد IUD ها این است که این ها، سالیان سال باقی می مانند – اما دائمی نیستند. اگر تصمیم گرفته اید که باردار شوید یا اگر نمی خواهید که دیگر IUD در بدن تان باشد، دکتر یا پرستارتان می تواند به راحتی و با سرعت آن را از بدن تان خارج کند. می تواند درست بعد از اینکه IUD برداشته شد، باردار شوید.

آیا IUD می تواند به عنوان عاملی برای پیشگیری اضطراری از بارداری استفاده شود؟

بله! IUD پاراگارد (مسی) به خوبی در پیشگیری اضطراری از بارداری جواب می دهد. اگر بعد از ۱۲۰ ساعت (۵ روز) بعد از رابطه جنسی محافظت نشده از آن استفاده کنید، بیشتر از ۹۹.۹ درصد موثر خواهد بود. این روش در حقیقت موثرترین راه برای جلوگیری از بارداری پس از داشتن رابطه جنسی است.

 • یکی دیگر از نکات مثبت در مورد استفاده از IUD مسی به عنوان پیشگیری اضطراری از بارداری این است که: می توانید آن را نگه داشته و تا ۱۲ سال، کنترل زایمان بسیار موثری داشته باشید. یکی دیگر از روش های پیشگیری اضطراری از بارداری، استفاده از قرص های ضد بارداری است. می توانید تا ۵ روز بعد از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده استفاده کرده و ریسک بارداری تان را کاهش دهید.

IUD ها چقدر موثر هستند؟

آی یو دی

در IUD ها تقریبا هیچ خطایی رخ نداده و این موضوع آن را به یکی از موثرترین روش های در دسترس تبدیل می کند. IUD ها یکی از بهترین روش های کنترل زایمان موجود بوده – بطوری که بیش از ۹۹ درصد موثر هستند. این به آن معناست که سالانه از هر ۱۰۰ نفر زنانی که از IUD استفاده می کنند، تنها یک نفرشان باردار می شود.

 • IUD ها بسیار موثر هستند چرا که امکان اشتباه در آن وجود ندارد. یادتان نمی رود که از آن استفاده کنید (مانند قرص)، یا به اشتباه از آن استفاده کنید (مانند کاندوم). و برای هفت روز هفته به مدت ۳ تا ۱۲ سال، بسته به نوعی که استفاده می کنید، محافظت می شوید. هنگامی که IUD تان در محلش قرار گرفت، تا زمانی که منقضی شود، می توانید تا حدودی آن را فراموش کنید. با استفاده از برنامه کنترل تولد می توانید تاریخ ورود و خروج آن را پیگیری کنید.

آیا IUD ها در مقابل STD ها (بیماری های آمیزشی) محافظت خواهند کرد؟

نه، IUD ها از STD ها محافظت نخواهند کرد. خوشبختانه، هر بار که رابطه جنسی برقرار می کنید، استفاده از کاندوم یا کاندوم های زنانه، احتمال ابتلاء یا انتقال STD ها را کاهش می دهد. بنابراین استفاده همزمان از کاندوم و IUD بهترین راه است.

چگونه می توانم IUD تهیه کنم؟

می توانید IUD را از مراکز بهداشتی محلی برنامه ریزی شده برای والدین یا دکتر یا پرستارتان تهیه کنید. ممکن است بتوانید IUD را رایگان یا با هزینه کم خریداری کنید.

IUD چقدر هزینه برمی دارد؟

خرید IUD در هر جا ممکن است از ۰ تا ۲۰۰۰۰۰ هزار تومان هزینه بردارد. تقریبا نرخ بزرگی است، اما خبر خوب این است که IUD ها ممکن است در بسیاری از برنامه های بیمه درمانی، برخی دیگر از برنامه های دولتی و مراکز بهداشت، به صورت رایگان یا با هزینه کم تهیه شوند.

 • هزینه ها تقریبا بسته به نوعی که تهیه می کنید، متفاوت هستند. هزینه IUD شامل آزمایش های پزشکی، قرار دادن IUD داخل بدن تان و ویزیت های پیگیری است.
 • حتی اگر هزینه IUD از روش های دیگر بیشتر باشد، اما معمولا در طولانی مدت، در پول تان صرفه جویی خواهد شد چرا که برای سال ها داخل بدن تان باقی خواهد ماند.
 • اگر نگران هزینه اش هستید، آن را با مرکز بهداشتی برنامه ریزی شده برای والدین در محله تان بررسی اش کرده و ببینید که آیا می توانند برایتان کنترل زایمانی تهیه کنند که مناسب با بودجه تان باشد؟

آیا می توانم IUD را رایگان یا با هزینه کم تهیه کنم؟

اگر بیمه درمانی داشته باشید، شانس خوبی وجود دارد که بتوانید IUD را به صورت رایگان (یا با هزینه ای کمتر) دریافت کنید. با این حال، برخی از برنامه ها تمام برندهای IUD را تحت پوشش خود قرار نمی دهد. ارائه دهنده بیمه درمانی تان می توانند به شما بگویند که هزینه ی کدام نوع IUD را پرداخت خواهند کرد. پزشک تان می تواند در انتخاب روش کنترل زایمان تحت پوشش بیمه درمانی نیز به شما کمک کند. درباره بیمه درمانی و کنترل زایمان مقرون به صرفه، اطلاعات کسب کنید.

 • برنامه هایی که برای والدین طراحی شده است، به این منظور کار می کند که خدمات مورد نیاز را برایتان فراهم کند، چه تحت بیمه باشید چه نباشید. اکثر مراکز سلامتی برنامه ریزی شده برای والدین و بیمه های درمانی را قبول می کنند و بسیاری از آن ها، بسته به درآمدتان، هزینه کمی برای خدمات و کنترل زایمان دریافت می کنند. برای اطلاعات بیشتر، به مراکز بهداشتی برنامه ریزی شده برای والدین در محل تان تماس بگیرید.

برای تهیه IUD کجا باید بروم؟

IUD باید توسط یک پزشک، پرستار یا دیگر ارائه دهنده های خدمات بهداشتی، داخل بدن تان قرار داده شود. می توانید با متخصص زنان، کلینیک هایی که برای خانواده برنامه ریزی می کنند یا دیگر مراکز بهداشتی برنامه ریزی شده برای والدین در محل تان تماس گرفته تا در مورد IUD اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

جایگذاری IUD چگونه است؟

دکتر یا پرستار IUD را از طریق واژن داخل کرده و در رحم تان قرار می دهد. بعضی از افراد احساس گرفتگی عضلات یا درد می کنند، اما این درد زیاد طول نکشیده و دارو نیز می تواند به آن کمک کند.

قرار دادن IUD در بدن چگونه است؟

ابتدا، پرستار یا دکترتان در مورد سوابق پزشکی تان از شما سوالاتی می پرسد. سپس واژن، گردنه رحم و خود رحم تان را بررسی کرده و به منظور بررسی STD، از شما آزمایش می گیرند. ممکن است قبل از قرار دادن IUD، به منظور کمک برای باز کردن یا بی حس کردن واژن تان، به شما دارو داده شود.

 • برای داخل کردن IUD، پرستار یا دکتر یک اسپکولوم در واژن تان قرار داده و بعد از آن از یک داخل کننده مخصوص برای قرار دادن IUD از طریق گردنه رحم و به داخل رحم تان استفاده می کند. این فرآیند معمولا کمتر از ۵ دقیقه طول می کشد.
 • IUD ها در هر زمانی از چرخه قاعدگی، می توانند داخل تان قرار داده شوند و معمولا می توانید پس از زایمان یا سقط جنین نیز، آن را داخل بدن تان قرار دهید.

آی یو دی

قرار دادن IUD چه حسی دارد؟

زنان معمولا هنگامی که آن را داخل بدنشان قرار می دهند، احساس گرفتگی عضلات یا درد می کنند. این درد ممکن است برای برخی بدتر باشد، اما خوشبختانه فقط یک یا دو دقیقه بیشتر طول نمی کشد. برخی از دکتران می گویند قبل از استفاده از IUD، برای پیشگیری از گرفتگی عضلات از داروهای مسکن استفاده کنید. همچنین ممکن است از داروهای موضعی بی حس کننده ای در اطراف گردنه رحم تان استفاده کنند تا این فرآیند را راحت تر کنند.

 • بعضی افراد در حین یا درست بعد از قرار دادن IUD، احساس سرگیجه می کنند و احتمال کمی برای غش کردن وجود دارد. می توانید از کسی بخواهید که همراه شما بیاید تا مجبور نباشید رانندگی کرده یا تنهایی به خانه بروید و به این منظور که بعد از این فرآیند، زمانی را برای ریلکس کردن به خودتان بدهید.

پس از فرآیند جایگذاری IUD، باید انتظار چه چیزی داشته باشم؟

بسیاری از افراد بعد از اینکه IUD در بدن شان قرار داده می شود، احساس کاملا خوبی می کنند؛ در حالی که برخی دیگر باید کمی استراحت کنند. ممکن است گرفتگی عضلات و کمر درد داشته باشید، پس برنامه ریزی کنید که بعد از این عمل، در خانه تان استراحت کنید – بهانه خوبی است که روی مبل لم داده و کتاب مورد علاقه تان را بخوانید یا فیلم مورد علاقه تان را ببینید. پدهای گرمایی و داروهای مسکنی که بدون نسخه فروخته می شوند نیز می تواند در کاهش این گرفتگی کمک کند.

 • ممکن است پس از قرار دادن IUD دچار زخم یا لکه شوید، اما این زخم ها تقریبا همیشه در عرض ۳ تا ۶ ماه از بین می روند. IUD های هورمونی در نهایت پریودهای سبک تر و با گرفتگی کمتری ایجاد کرده و حتی ممکن است کلا پریود نشوید. در سمت دیگر، IUD های مسی ممکن است پریود را سنگین تر کرده و گرفتگی را بدتر کند. برای برخی افراد، این موضوع به مرور زمان از بین می رود. اگر IUD تان باعث درد، ناراحتی، یا عوارض جانبی که آن را دوست ندارید می شود، با دکترتان صحبت کنید.
 • هنگامی که IUD قرار دادید، یک رشته ای به طول حدودا ۱ تا ۲ اینچ از گردنه رحم تان بیرون آمده و در بالای واژن تان قرار می گیرد؛ نگران نباشید، متوجه آن نخواهید شد. این رشته وجود دارد که دکتر یا پرستار بعدا بتواند IUD را از بدن تان خارج کند. می توانید این رشته را با قرار دادن انگشت در واژن تان و بالا بردن آن تا گردنه رحم تان، حس کنید. اما این رشته را نکشید، چرا که ممکن است IUD را از بدنتان خارج کرده و یا آن را بیرون بکشد.
 • احتمال بسیار کمی وجود دارد که IUD تان از محلش خارج شود. هر زمانی این اتفاق ممکن است رخ دهد اما در طول ۳ ماهه اول این اتفاق معمول تر است. IUD ها در زمان پریودتان احتمال دارد که خارج شوند. پد، تامپون و فنجان هایتان را چک کرده تا ببینید که آیا IUD تان افتاده است یا خیر. می توانید رشته ای که از واژن تان بیرون آمده را نیز بررسی کرده تا ببینید که آیا هنوز هم آنجا هست یا خیر. اگر IUD تان خارج شد، شما دیگر در مقابل باردار شدن محافظت نخواهید شد، پس مطمئن شوید که به دیدن یک دکتر می روید و در عین حال، از کاندوم یا انواع دیگر روش های کنترل زایمان استفاده می کنید.
 • به یاد داشته باشید که چه زمانی IUD را قرار دادید (یا جایی آن را بنویسید) که بدانید چه زمانی باید آن را جایگزین کنید. IUD پاراگارد باید بعد از ۱۲ سال جایگزین شود. میرنا باید بعد از ۶ سال، کایلینا بعد از ۵ سال، لیلتا بعد از ۴ سال و اسکایلا بعد از ۳ سال، باید جایگزین شود.

بعد از قرار دادن IUD، چه زمانی می توانم رابطه جنسی داشته باشم؟

بعد از قرار دادن IUD، هر زمانی که بخواهید می توانید رابطه جنسی داشته باشید. ممکن است لازم باشد از یک روش کنترل زایمان پشتیبان (مانند کاندوم) استفاده کنید تا زمانی که IUD شروع به کار کردن کند – اینکه به محض قرار دادن IUD از باردار شدن محافظت می شوید، به نوع IUD و زمانی که آن را قرار دادید بستگی دارد.

 • IUD پاراگارد به محض اینکه جایگذاری شد، از بارداری محافظت می کند.
 • IUD های هورمونی (میرنا، کایلینا، لیلتا و اسکایلا) تنها زمانی که در ۷ روز اول پریود تان قرار داده شوند، از بارداری پیشگیری می کنند. اگر هر زمان دیگر از چرخه تان IUD هورمونی را قرار دادید، بعد از ۷ روز محافظت خواهید شد. در عین حال، از کاندوم یا روش های دیگر کنترل زایمان استفاده کنید.

iud

IUD چقدر ایمن است؟

IUD برای اکثر مردم بسیار ایمن است. در اینجا چگونگی تشخیص اینکه آیا IUD برای شما ایمن است یا نه، آورده شده است.

آیا می توانم از IUD استفاده کنم؟

اکثر مردم می توانند با ایمنی از IUD استفاده کنند، اما شرایطی وجود دارد که عوارض جانبی و یا به احتمال زیاد، عوارض بیشتری ایجاد کند. با دکتر یا پرستار تان در مورد اینکه آیا IUD برای تان ایمن است یا خیر، صحبت کنید. اگر شرایط زیر را داشته باشید، ممکن است نتوانید از IUD استفاده کنید:

 • STD (بیماری های آمیزشی) خاص یا عفونت لگن داشته باشید.
 • فکر می کنید ممکن است باردار باشید.
 • سرطان دهانه رحم دارید که درمان نشده است.
 • سرطان رحم دارید.
 • خونریزی واژنی دارید ولی در پریودتان نیستید.
 • پس از زایمان یا سقط جنین در ماه گذشته، دچار عفونت لگن شده اید.

نکات مهم:

 • اگر به مس آلرژی دارید، بیماری ویلسون یا یک اختلال خونریزی دارید که لخته شدن را برای خون تان سخت می کند، نباید از IUD پاراگارد استفاده کنید. اگر سرطان سینه داشته اید نیز نباید از IUD هورمونی استفاده کنید.
 • به ندرت، اندازه یا شکل رحم فردی باعث می شود که IUD، به سختی در محلش قرار داده شود.
 • اگر شرایطی دارید که نمی توانید از IUD استفاده کنید، نگران نباشید. گزینه های کنترل زایمان زیادی دارید.

خطرات IUD چیست؟

آیودی

خطرات احتمالی مرتبط با IUD وجود دارد، اما مشکلات جدی بسیار نادر است.

 1. IUD گاهی اوقات ممکن است از رحم جدا شود – ممکن است کلا بیرون بیاید یا فقط کمی تکان بخورد. اگر این اتفاق افتاد، می توانید باردار شوید. اگر IUD فقط کمی از جایش تکان بخورد، باید برداشته شود.
 2. ممکن است – اگر چه بسیار بعید است – باردار شوید، حتی اگر IUD در محل مناسب اش قرار داشته باشد. اگر باردار شدید، به محض اینکه فهمیدید، باید IUD را از محلش خارج کنید. اگر با اینکه IUD در محلش قرار دارد باردار شدید، ریسک زیادی برای بارداری خارج رحمی و مشکلات سلامتی جدی دیگر وجود دارد.
 3. هنگامی که IUD در محلش قرار دارد و در صورتی که باکتری به رحم وارد شود، ممکن است دچار عفونت شوید. اگر عفونت درمان نشود، ممکن است در آینده احتمال باردار شدن تان را تحت تاثیر قرار دهد.
 4. هنگامی که IUD قرار داده شد، می تواند از طریق دیواره رحم نیز عبور داده شود. اگرچه دردناک به نظر می رسد، اما معمولا درد ندارد. اما اگر این اتفاق افتاد، ممکن است برای برداشتن IUD، به جراحی نیاز داشته باشید. این موضوع بسیار نادر است.

چه علائم هشدار دهنده ای را باید بدانم؟

احتمال بر این است که شما با IUD تان هیچ مشکلی نداشته باشید. اما هنوز هم مهم است که به بدن تان و اینکه بعد از قرار دادن IUD چه احساسی دارید، توجه کنید. در اینجا علائم هشدار دهنده ای آورده شده است که باید مراقب آنها باشید. اگر دچار موارد زیر شدید، به سرعت با دکتر یا پزشک تان صحبت کنید:

 • طول رشته IUD تان از چیزی که بود، دراز تر یا کوتاه تر شده باشد.
 • می توانید پلاستیک سخت IUD را که از طریق دهانه رحم تان خارج شده است را احساس کنید.
 • احساس می کنید که ممکن است باردار باشید.
 • در زیر شکم یا معده تان احساس درد، ناراحتی یا گرفتگی شدید می کنید.
 • هنگام رابطه جنسی درد دارید یا دچار خونریزی شده اید.
 • تب و لرز غیر منتظره داشته یا دچار مشکلات تنفسی شده اید.
 • تخلیه واژن تان متفاوت تر از حالت طبیعی است.
 • خونریزی واژنی دارید که از حد معمول سنگین تر است.

اگر با کسی که بیماری آمیزشی داشته، رابطه جنسی محافظت نشده ای برقرار کردید، به دکتر یا پرستار تان به منظور انجام آزمایش یا درمان های لازم، مراجعه کنید.

آیا استفاده از IUD هنگام شیر دادن ایمن است؟

بله، استفاده از IUD هنگام شیر دادن ایمن است. این موضوع نباید روی اینکه چه مقدار شیر تولید می کنید تاثیر بگذارد و به کودک تان نیز آسیبی نمی رساند. در حقیقت، IUD یک روش عالی برای زمانی است که شیر می دهید و نمی خواهید باردار شوید.

مزایای استفاده از IUD چیست؟

IUD ها یکی از بهترین راه های جلوگیری از بارداری هستند و برای سال ها باقی خواهند ماند. می توانید آن را داخل بدن تان قرار داده، فراموشش کرده و هنوز هم محافظت شوید.

IUD ها بسیار موثر هستند.

IUD ها محافظت طولانی مدت و عالی در مقابل بارداری به شما می دهند – به طوری که بیشتر از ۹۹ درصد موثر هستند. این روش به خوبی عقیم سازی و کاشت کنترل زایمان جواب می دهد. IUD ها یکی از موثرترین راه هایی است که می توانید دریافت کنید، چرا که تقریبا هیچ راهی وجود ندارد که در آن خرابکاری کنید. نمی توانید استفاده از آن را فراموش کنید (مانند قرص یا حلقه)، یا به طور نادرست از آن استفاده کنید (مانند کاندوم). IUD ها روش کنترل زایمان آن را (قرار داده و فراموشش کن) هستند.

IUD ها واقعا مناسب هستند.

هنگامی که IUD داخل بدن تان قرار گرفت، به ندرت باید راجب آن فکر کنید – تا زمانی که منقضی شود یا خودتان آن را در بیارید، کار خواهد کرد. به این معنی که دیگر به داروخانه رفتن نیاز نیست، نیازی نیست قرصی بخورید یا حلقه ای بیندازید، و برای پیشگیری از بارداری، قبل از داشتن رابطه جنسی، نیازی نیست کاری انجام دهید. علاوه بر این، در برابر بارداری، بسته به اینکه از چه نوعی استفاده می کنید، از ۳ تا ۱۲ سال محافظت می شوید.

بعد از اینکه آن را خارج کردید، می توانید باردار شوید.

IUD ها برگشت پذیر هستند. اگر تصمیم گرفته اید که می خواهید باردار شوید، هر زمانی می توانید آن را در بیاورید. IUD ها بر باروری شما تاثیر نخواهد گذاشت یا باردار شدن تان را در آینده سخت تر نخواهد کرد. در حقیقت، به محض اینکه IUD تان را خارج کردید، ممکن است باردار شوید.

IUD ها می توانند پریود شدن تان را بهتر کنند.

IUD های هورمونی (میرنا، کایلینا، لیلتا و اسکایلا) می توانند درد عضلانی تان را کاهش داده و پریود تان را بسیار سبک تر کنند. برخی از افراد دیگر کلا پریود نمی شوند. IUD های هورمونی می تواند به درمان افرادی که از گرفتگی های شدید عضلات، پریودهای سنگین و کم خونی رنج می برند، کمک کند.

IUD های مسی هورمون ندارد.

بعضی افراد ترجیح می دهند که کنترل زایمان غیر هورمونی داشته باشند یا به دلیل مشکلات پزشکی، نمی توانند از روش های هورمونی استفاده کنند. خوشبختانه، IUD پاراگارد (مسی) در جلوگیری از بارداری بسیار موثر بوده و کاملا بدون هورمون است.

معایب IUD ها چه چیزهایی هستند؟

برخی از افراد عوارض جانبی دارند که پس از قرار دادن IUD، اذیت شان می کند اما این عوارض معمولا تا چند ماه بعد از بین می رود. عوارض جانبی، به ندرت می تواند جدی باشد.

عوارض جانبی IUD

آی یو دی

برخی افراد بعد از اینکه IUD قرار می دهند، دچار عوارض جانبی می شوند. این عوارض معمولا حدود ۳ تا ۶ ماه بعد، زمانی که بدن تان به این وسیله در رحم تان عادت کرد، از بین می روند. بنابراین اگر بتوانید تا چند ماه دوام بیاورید، عوارض احتمال خوبی وجود دارد که عوارض جانبی کاهش پیدا کند. می توانید عوارض جانبی که تجربه کرده اید را با برنامه کنترل زایمان پیگیری کنید. عوارض جانبی شامل موارد زیر می شود:

 • درد زمانی که IUD قرار داده می شود.
 • گرفتگی عضلات یا کمردرد تا چند روز بعد از اینکه IUD در جایش قرار گرفت.
 • لکه دار شدن بین پریودها
 • پریودهای نامنظم
 • پریودهای سنگین تر و گرفتگی عضلات قاعدگی بدتر (پاراگارد)

داروهای مسکن معمولا برای گرفتگی عضلات خوب است. اگر خونریزی یا گرفتگی عضلات خیلی بد شد و به نظر نمی رسید که بهتر شود، به پرستار یا پزشک تان بگویید که چه شده است.

عوارض جانبی به ندرت جدی است.

مشکلات جدی از IUD ها به هیچ وجه رایج نیستند، اما خطرات و نشانه های هشداردهنده ای وجود دارد که باید آنها را بدانید.

خارج کردن IUD چگونه کار می کند؟

IUD تان شما را از ۳ تا ۱۲ سال در مقابل بارداری محافظت می کند، اما دکتر یا پرستارتان می تواند هر زمانی که بخواهید، آن را بیرون بیاورد. این عمل ساده است.

خارج کردن IUD چه حسی دارد؟

خارج کردن IUD بسیار سریع و ساده است. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به آرامی نخ را کشیده و دسته های IUD به هم می چسبند و سر خورده و بیرون می آیند. هنگامی که بیرون می آید، ممکن است تا چند دقیقه احساس درد کنید.

 • احتمال کمی وجود دارد که IUD تان به راحتی بیرون نیاید. اگر این اتفاق افتاد، دکتر یا پرستارتان ممکن است از وسیله های خاصی برای خارج کردن آن استفاده کند. به ندرت جراحی ممکن است لازم شود.

چه زمانی باید IUD ام را خارج کنم؟

هر زمانی که بخواهید می توانید IUD تان را خارج کنید. اگر IUD تان در حال منقضی شدن است اما هنوز هم نمی خواهید باردار شوید، باید آن را جایگزین کنید.

 • پاراگارد باید بعد از ۱۲ سال جایگزین شود.
 • میرنا باید بعد از ۶ سال جایگزین شود.
 • کایلینا باید بعد از ۵ سال جایگزین شود.
 • لیلتا باید بعد از ۴ سال جایگزین شود.
 • اسکایلا باید بعد از ۳ سال جایگزین شود.

بعد از اینکه IUD ام را خارج کردم، باید انتظار چه چیزی داشته باشم؟

بعد از اینکه IUD تان را خارج کردید، باید کاملا احساس طبیعی داشته باشید. ممکن است کمی لکه بجای بگذارید. به غیر از اینکه یک روش کنترل زایمان هورمونی را بعد از اینکه IUD تان را خارج کردید شروع کنید، پریودتان همانند قبل از IUD می شود.

چه مدت بعد از اینکه IUD را برداشتم، باردار می شوم؟

درست بعد از اینکه IUD را خارج کردید، باروری تان به حالت طبیعی برمی گردد، بنابراین ممکن است بلافاصله باردار شوید. اگر IUD تان را برداشتید و نمی خواهید باردار شوید، از روش کنترل زایمان دیگری استفاده کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید