آیا می‌توان عمر انسان‌ها را افزایش داد؟

افزایش طول عمر
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 529

دانشمندان با برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های موش‌ها و با استفاده از تکنیک‌هایی که روند پیری را برعکس می‌کند، موفق شدند تا طول عمر این حیوانات را افزایش دهند. تلاش‌های پیشین دانشمندان منجر به جوان شدن سلول‌های موش‌ها شده بود اما موش‌ها به‌سرعت تومور درمی‌آوردند و از بین می‌رفتند.

افزایش طول عمر

با این حال، تیم پژوهشی این مطالعه جدید که پروفسور خوان کارلوس ایزپیسوا بلمونته از موسسه سالک (Salk Institute) در آمریکا سرپرست آن بوده است، عنوان کرده‌اند که موش‌ها در این روش ۳۰ درصد بیش‌تر نسبت به موش‌های دیگر عمر می‌کنند. آن‌ها همچنین خبر از نتایج مثبت تست این داروها روی سلول‌های انسانی در آزمایشگاه داده‌اند.

پروفسور ایزپیسوا بلمونته می‌گوید: «مطالعات ما نشان می‌دهد که پیر شدن فقط در یک جهت مشخص روی نمی‌دهد. این روند انعطاف‌پذیر است و با یک تنظیم دقیق می‌توان روند پیری را برعکس کرد».

افزایش طول عمر

این تکنیک در واقع تبدیل سلول‌ها به سلول‌های بنیادین است که در این حالت می‌توان سلول را تبدیل به هر نوع سلول مشخص کرد. آلساندرو اُکامپو، یکی دیگر از اعضای این پژوهش می‌گوید: «آن‌چه ما و دیگر متخصصان سلول‌های بنیادی مشاهده کردیم این بود که وقتی شما سلول‌ها را وادار به برنامه‌ریزی مجدد می‌کنید، آن‌ها جوان‌تر به نظر می‌رسند. پرسش بعدی این است که آیا این روند را می‌توان در انسان پیاده کرد یا خیر؟».

با این همه، ایجاد سلول‌های بنیادین، که به‌سرعت تقسیم شده و در رشد جنین هم تاثیر به‌سزایی دارند، در افراد بزرگ‌سال باعث افزایش خطر تولید تومور می‌شوند و در نتیجه سرطان به دلیل این‌که باعث تقسیم شدن غیر قابل کنترل سلول‌ها تا از بین رفتن ارگان‌ها می‌شود، فرد را رو به زوال و نابودی می‌برد.

افزایش طول عمر

یکی دیگر از مشکلات برنامه‌ریزی مجدد سلول‌ها این است که وجود هر کدام از سلول‌ها برای عملکرد درست بدن لازم‌اند، بنابراین تبدیل کردن بسیاری از آن‌ها به سلول‌های بنیادین باعث مرگ فرد می‌شود. با این همه دانشمندان معتقدند قادرند با استفاده از روش‌های نوین دستاوردی را که در موش‌ها به دست آمده در مورد انسان‌ها هم به کار ببرند.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید