دلایل و درمان سکسکه نوزاد

درمان سکسکه نوزاد
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 773

سکسکه انقباضات پی در پی دیافراگم هستند. سکسکه نوزاد پدیده ای عادی است و در اکثر مواقع حاکی از بیماری یا شرایط پزشکی خاصی نیست. اغلب سکسکه نوزادان به دلیل پرخوری و یا بلعیدن هوا رخ می دهند. به طور کلی سکسکه، نوزاد را اذیت نمی کند، اما اگر نگرانید که نوزاد اذیت می شود، می توانید از طریق تنظیم الگوهای تغذیه او و در نظر گرفتن علل احتمالی، سکسکه نوزاد را از بین ببرید.

توقف تغذیه نوزاد

۱- اگر نوزاد مداوم سکسکه می کند، طوری که این سکسکه مزاحم شیر خوردن او از شیشه شیر یا سینه مادر می شود، تغذیه را متوقف کنید

علت سکسکه نوزاد

هر وقت نوزاد دیگر سکسکه نمی کرد، به شیر دادن به او ادامه دهید و اگر سکسکه او بعد از ده دقیقه متوقف نشد، باز به او شیر بدهید.

  • در صورت کلافگی نوزاد او را با مالیدن پشتش و یا به آرامی زدن بر پشتش آرام کنید. نوزادانی که گرسنه و کلافه هستند بیشتر احتمال دارد که هوا ببلعند، که این عمل موجب سکسکه می شود.

۲- قبل از ادامه دادن به شیردهی موقعیت کودک را بررسی کنید

درمان سکسکه نوزاد

در طی شیردهی نوزاد و تا ۳۰ دقیقه بعد از آن نوزاد را در حالت نیمه راست قرار دهید. این حالت فشار روی دیافراگم کودک را کاهش می دهد.

۳- هنگامی که صبر می کنید تا سکسکه کودک متوقف شود، او را آروغ گیری کنید

سکسکه نوزاد

آروغ گیری کودک باعث می شود بعضی از گازهای معده او که باعث سکسکه می شوند، آزاد شوند. نوزاد را به صورت ایستاده به سینه خود بچسبانید تا سر نوزاد کمی بالاتر از شانه شما قرار بگیرد.

  • پشت نوزاد را بمالید یا به آرامی به آن بکوبید. این کار باعث می شود حباب های گاز به آسانی بیشتری حرکت کنند.
  • اگر نوزاد آروغ زد به شیردهی ادامه دهید و در غیر این صورت برای ادامه به شیردهی چند دقیقه صبر کنید.

کاهش بلعیدن هوا در نوزاد

۱- هنگام شیردهی به صداهایی که نوزاد می دهد گوش کنید

دلایل سکسکه نوزاد

اگر صدای “قلپ قلپ” می شنوید، ممکن است نوزاد به دلیل سریع شیر خوردن در حال بلعیدن هوا باشد.

  • بلعیدن بیش از حد هوا باعث می شود که شکم نوزاد نفخ کند و منجر به سکسکه خواهد شد. برای آهسته کردن شیردهی هر چند وقت یکبار شیر دادن را متوقف کنید.

۲- در صورتی که از پستان شیردهی می کنید، اطمینان حاصل کنید که لب های کودک به درستی دور نوک پستان قرار گرفته باشند

سکسکه نوزاد

لب های نوزاد، نه تنها نوک پستان، بلکه باید تمامی آرئول را پوشش دهند. اگر لبهای کودک به درستی به دور نوک پستان قفل نشده باشند این می تواند باعث بلعیدن هوا توسط نوزاد در هنگام شیردهی شود.

۳- اگر با استفاده از شیشه شیر به نوزاد شیر می دهید، شیشه شیر را در زاویه ۴۵ درجه بگیرید

سکسکه نوزاد

این کار باعث می شود هوا در بطری به سمت ته بطری بالا برود و در نوک شیشه شیر، هوایی نماند. شما همچنین می توانید از کیسه های قابل انعطاف قابل اتصال به شیشه شیر استفاده کنید که برای کاهش بلعیدن هوا طراحی شده اند.

۴- هنگام پر کردن شیشه شیر، سوراخ نوک شیشه شیر را بررسی کنید

درمان سکسکه نوزاد

اگر سوراخ بیش از حد گشاد باشد، فرمول به سرعت از آن عبور می کند و اگر خیلی تنگ باشد، کودک شما نا امید خواهد شد و هوا می بلعد. اگر اندازه سوراخ مناسب باشد، هنگامی که بطری را سر و ته می کنید، چند قطره باید به بیرون چکه کند.

تنظیم برنامه تغذیه نوزاد

۱- برنامه تغذیه نوزاد را تنظیم کنید

سکسکه نوزاد

پزشکان اغلب مواقع توصیه می کنند نوزاد زود به زود تغذیه شود، اما برای مدت های کوتاه تر و مقادیر کمتری در هر بار شیردهی.

  • هنگامی که یک نوزاد در یک بار شیردهی بیش از حد تغذیه می شود، معده او به سرعت باد می کند که این پدیده می تواند باعث اسپاسم دیافراگم شود.

۲- در میان شیردهی، شیردهی را متوقف کرده و آروغ گیری کنید

سکسکه نوزاد

قبل از عوض کردن پستان ها آروغ گیری کنید. پس از هر ۲ تا ۳ اونس (۶۰ تا ۹۰ میلی لیتر) شیر خوردن نوزاد، آروغ گیری کنید. اگر نوزاد شیرخوردن را متوقف کند یا سرش را دور کند، شیردهی را متوقف کرده و آروغ گیری کنید.

  • اگر شما در حال شیردهی به یک نوزاد کم سن هستید، بیشتر آروغ گیری کنید، زیرا نوزادان تازه متولد شده در یک بار شیردهی، شیر کمتری می خورند. نوزادان معمولا هشت تا دوازده بار در روز تغذیه می کنند.

۳- نشانه های گرسنگی کودک را یاد بگیرید

سکسکه نوزاد

هر موقع احساس کردید نوزادتان گرسنه است به او غذا دهید. یک کودک آرام، آهسته تر از یک کودک گرسنه کلافه شیر می خورد. یک کودک همچنین ممکن است هنگامی که گریه می کند و قشقرق به پا می کند هوا ببلعد.

  • علائم گرسنگی نوزاد شامل: گریه، حرکات مکش مانند دهان یا بی قراری می باشند.

۴- به زمان هایی که نوزاد سکسکه می کند توجه کنید

درمان سکسکه نوزاد

زمان و مدت هر دوره سکسکه را بنویسید. پیگیری زمان هایی که کودک سکسکه می کند می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا یک الگوی مشترک وجود دارد یا نه، تا به راحتی هر چه تمام تری سکسکه او را رفع کنید.

  • ببینید که آیا سکسکه در طول شیردهی اتفاق می افتد یا بلافاصله پس از آن. یادداشت های خود را مرور کرده و به دنبال دلایل سکسکه بگردید.

کمک های پزشکی برای درمان سکسکه نوزاد

۱- صبور باشید

علت سکسکه نوزاد

اغلب سکسکه ها خود به خود از بین می روند. سکسکه ها اغلب برای نوزادان کمتر از بزرگسالان اذیت کننده هستند. اگر سکسکه نوزاد شما را اذیت می کند، به طور طبیعی تغذیه نمی کند یا به طور طبیعی رشد نمی کند، به پزشک مراجعه کنید.

۲- اگر نوزاد به طرز غیر عادی سکسکه می کند، با یک متخصص اطفال صحبت کنید

سکسکه نوزاد

اگر یک نوزاد به طور مرتب بیش از ۲۰ دقیقه سکسکه می کند، این می تواند نشانه بیماری رفلاکس معده (GERD) باشد.

  • علائم دیگری از رفلاکس معده عبارتند از تف کردن و کلافگی.
  • متخصص اطفال ممکن است دارو تجویز کند و یا توصیه هایی در مورد این که چگونه می توانید به کودک کمک کنید با رفلاکس معده کنار بیاید، ارائه دهد.

۳- اگر به نظر می رسد که سکسکه مزاحم تنفس کودک می شود، با یک متخصص اطفال مشورت کنید

درمان سکسکه نوزاد

اگر صدای خس خس می شنوید یا به نظر می رسد تنفس کودک با سکسکه او نا منظم می شود، نوزاد را بلافاصله نزد یک پزشک ببرید.

رسانه دکتر سلامت

دلایل و درمان سکسکه نوزاد
4 (80%) 3 votes
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید