علائم و جلوگیری از بوتولیسم در نوزادان

بوتولیسم نوزادان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 367

بیماری بوتولیسم در نوزادان یک مشکل گوارشی نادر اما خطرناک است که در اثر هاگ های باکتری لاستریدیوک بوتولینوم ایجاد می شود. منبع عامل بوتولیسم نوزادان ممکن است عسل باشد، اما می تواند در اثر قرارگیری در معرض خاک آلوده به باکتری های عامل نیز ایجاد شود.

شما همچنین می توانید مقاله های انواع مسمومیت غذایی در کودکان، درد شکم در کودکان نشانه چیست؟ و پروبیوتیک ها ضروری برای کودکان که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، را مطالعه کنید.

انواع و علائم بوتولیسم در نوزادان

بیماری های کودکان

انواع بیماری بوتولیسم شامل موارد زیر است:

 1. بوتولیسم غذایی: در این نوع از بوتولیسم باکتری های خطرناک در محیط های کم اکسیژن مانند غذاهای کنسرو شده خانگی، زنده می مانند و تولید سم می کنند.
 2. بوتولیسم زخم: در صورتی که باکتری عامل بوتولیسم به داخل یک زخم یا بریدگی راه پیدا کند، با تولید توکسین می تواند موجب بروز عفونت خطرناک شود.
 3. بوتولیسم در نوزادان: شایع ترین نوع بوتولیسم است که با ورود باکتری به سیستم گوارشی نوزاد و رشد و تکثیر در آن جا، ایجاد می شود. این بیماری در نوزادان عموما در سنین بین 2-8 ماهگی رخ می دهد.

علائم بوتولیسم در نوزادان:

اگر بوتولیسم در نوزادان ناشی از مصرف خوراکی مانند عسل باشد، مشکلات در طول 18-36 ساعت بعد از این که توکسین وارد بدن نوزاد شده است، ایجاد می شوند.

نشانه ها و علائم در نوزادان شامل:

 • یبوست که اولین نشانه در بوتولیسم در نوزادان است.
 • حرکات غیر طبیعی به علت ضعف ماهیچه ای و مشکل در کنترل سر
 • گریه ضعیف
 • کج خلقی
 • افتادگی پلک ها
 • خستگی
 • ریزش آب دهان بدون کنترل
 • به سختی مکیدن یا خوردن
 • فلج

معمولا نشانه ها و علائم خاصی در بوتولیسم در نوزادان و به طور کلی در این بیماری ظاهر نمی شود. برای مثال، بیماری بوتولیسم عموما موجب افزایش فشار خون یا ضربان قلب نمی شود و عاملی برای بروز تب یا سرگیجه نیست. در برخی موارد بوتولیسم زخم ممکن است موجب تب گردد.

عامل بوتولیسم نوزادان:

کودکان بعد از بلعیدن هاگ های باکتری عامل بوتولیسم به بیماری مبتلا می شوند. حال این هاگ ها در مجاری گوارشی نوزاد رشد کرده تکثیر می شوند و با تولید توکسین موجب بیماری در نوزادان می گردند. منبع عامل بوتولیسم نوزادان ممکن است، عسل باشد، اما می تواند در اثر قرارگیری در معرض خاک آلوده به باکتری های عامل نیز ایجاد شود.

محافظت از نوزاد در برابر بیماری بوتولیسم

بوتولیسم در نوزادان

بوتولیسم در نوزادان یک مشکل گوارشی نادر اما خطرناک است که در اثر هاگ های باکتری کلاستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود. این هاگ های باکتریایی در روده های کودک رشد کرده و تکثیر می شوند و تولید توکسین خطرناک می کنند.

برای محافظت از نوزاد در برابر بیماری بوتولیسم نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. خودداری از قرارگیری در معرض خاک یا گرد و غبار آلوده: خاک می تواند دارای هاگ های کلاستریدیوم بوتولینوم باشد که در هوا پراکنده شده و با استنشاق وارد ریه ها می شوند. قرارگیری در معرض خاک آلوده به باکتری عامل بوتولیسم عموما در نزدیکی ساختمان ها و زمین های کشاورزی و یا نواحی دیگری که خاک در هوا پراکنده می شود، اتفاق می افتد.
 2. عدم مصرف عسل: عسل وحشی یک منبع بالقوه از هاگ های باکتری های عامل این بیماری در نوزادان است. از دادن عسل به کودکان زیر 1 سال جدا خودداری فرمایید.
 3. احتیاط در مصرف غذاهای کنسرو شده: برای کاهش خطر آلودگی به هاگ های کلاستریدیوم بوتولینوم، غذاهای کنسرو شده خانگی را در معرض حرارت بالا قرار دهید. غذاهای کنسرو شده را قبل از مصرف به مدت 10 دقیقه بجوشانید.

نکات مهم:

 • یبوست اغلب اولین نشانه در بوتولیسم در نوزادان است که اغلب با حرکات غیر طبیعی، ضعف و مشکل در مکیدن و خوردن همراه است. اگر شما به این که کودک تان به بوتولیسم در نوزدان مبتلا شده است مشکوک هستید، فورا به متخصص اطفال مراجعه کنید.
 • درمان بوتولیسم در نوزادان به کمک ایمنوگلوبولین بوتولیسم (دارویی که از طریق تزریق وریدی وارد بدن نوزاد می شود و با توکسین بوتولیسم مقابله می کند) انجام می شود که در پیشگیری از عواقب مهلک بوتولیسم در نوزادان کمک کننده است.

رسانه دکتر سلامت

علائم و جلوگیری از بوتولیسم در نوزادان
5 (100%) 3 votes
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید