راهکارهایی برای بهبود زندگی جنسی

زندگی جنسی سالم
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 8.31K

رابطه جنسی چیزی بیشتر از یک تخلیه فیزیکی است، راهی برای ارتباط نزدیک با انسانی دیگر است. اما گاهی اوقات حواس‌ پرتی می‌ تواند با توانایی شما در ارتباط با شریک زندگی‌ تان تداخل ایجاد کند. شاید کار، مدرسه یا بچه‌ ها باشد که بر زمان شما تسلط دارند. حواس‌ پرتی شما هر چیزی که باشد، رابطه جنسی اغلب چیزی است که در رابطه شما آن را نادیده می گیرید. شما نباید اجازه بدهید که زندگی مانعی بر سر روابط جنسی شما بگذارد. زنده و هیجان انگیز نگه داشتن زندگی جنسی راحت است اگر شما با هم ارتباط برقرار کنید و به عنوان شریکی برای تفریح کردن با یکدیگر در اتاق‌ خواب (و جاهای دیگر) تلاش کنید.

چاشنی کردن هیجان

۱- بدن خود را کاوش کنید

برای احساس راحتی و صمیمیت با شریک جنسی، با خودتان احساس راحتی و صمیمیت بکنید. این شامل ارتباط با بدن و احساسات شما می‌ شود. برای تجربه کردن و بیان احساسات خود احساس آزادی کنید. یاد بگیرید که چگونه می‌خواهید لمس شوید، چه چیزی شما را بر می انگیزاند و چگونه بدن شما به تحریک های مختلف واکنش نشان می‌ دهد. شما می‌ توانید بدن خود را نیز با شریک جنسی خود کشف کنید.

۲- قبل از رابطه جنسی استراحت کنید

قبل از اینکه با شریک جنسی تان ارتباط برقرار کنید، از برخی تکنیک‌ های تمدد اعصاب استفاده کنید. این کار به تمرکز روی عملکردتان کمک می‌ کند. سعی کنید از هر لحظه این تجربه لذت ببرید. نفس عمیق بکشید و به طور آگاهانه ماهیچه‌ ها را سفت کنید.

 • به همراه شریک جنسی خود استراحت کنید. نفس عمیق بکشید و وارد فضای فیزیکی و احساسی شوید.
 • اگر احساس اضطراب دارید, بررسی کنید که چگونه با اضطراب عملکرد جنسی مقابله کنید.

۳- بر روی پیش نوازی تمرکز کنید (تحریکات پیش از رابطه جنسی)

گاهی می توانید رابطه جنسی را اینگونه شروع کنید که از نقطه ای به نقطه دیگر بروید. سرعت تان را پایین بیاورید و روی شهوانیت و تحریکات تان قبل از شیرجه زدن به سمت رابطه تمرکز کنید. پیش نوازی به طور مساوی برای هر دو نفر است.

 • قبل از رابطه جنسی یکدیگر را ماساژ دهید و مدت زمان مشخصی را برای کاوش در بدن یکدیگر بگذرانید بعد از آن شروع کنید. تا جایی که ممکن است بخش لمس کردن عمل جنسی را انجام دهید. یک موسیقی خوب پخش کنید و شب خوبی را بگذارید.
 • روی لذت بردن از شریک جنسی خود تمرکز کنید و هیجان بدهید. سپس لذت دریافت خواهید کرد.
 • بسیاری از زنان از تحریک کلیتورال در طی پیش نوازی لذت می برند.

۴- زمان بگذارید

سریعا وارد رابطه جنسی نشوید و آن را تمام کنید. آهسته پیش بروید و از هر جنبه رابطه جنسی لذت ببرید. لذت لمس شدن را تجربه کنید و این لذت را به شریک زندگی ‌تان برگردانید. از لمس کردن و لمس شدن لذت ببرید.

 • قبل از لمس جنسی، لمس غیر جنسی انجام دهید. از احساس بدن شریک خود لذت ببرید و آهسته پیش بروید.
 • روی حس خود تمرکز کنید. این تمرین به ایجاد اعتماد و صمیمیت در مدت‌ زمان تدریجی (۲۰ دقیقه) کمک می‌ کند و به کاهش اضطراب کمک می‌کند. به نوبت با شریک جنسی خود تماس جنسی خود را بیشتر کنید. ابتدا با تماس غیر جنسی شروع کنید، تنه، دست ها، پاها را لمس کنید. سپس تماس جنسی انجام دهید، اطراف سینه‌ ها/نوک پستان و ناحیه کشاله ران را لمس کنید، اما اندام‌ های جنسی را لمس نکنید. در انتها اندام های تناسلی را لمس کنید و تحریک کنید. بعد از آن می توانید انتخاب کنید که رابطه جنسی برقرار کنید.

۵- خود انگیخته و خودجوش باشید

زندگی جنسی سالم

یکی از رایج‌ ترین روش‌ هایی که زندگی جنسی را می‌ تواند معمولی کند این است که این کار تبدیل به امری روتین شود. شاید شما فقط در صبح‌ ها رابطه جنسی داشته باشید، یا روزهایی که از کار, مدرسه یا بچه‌ ها فارغید. با داشتن رابطه جنسی در زمان‌ های غیر منتظره، به روش‌ های غیر منتظره، یا در مکان‌ های غیر منتظره به آن هیجان دهید. علاوه بر این، از استمنا نترسید؛ استمنای یکدیگر می‌ تواند بخش سالمی از رابطه باشد.

۶- جنبه های عجیب و غریب خود را بررسی کنید

اگر وسایل و لباس هایی برای اتاق خواب جذاب و هیجان انگیز به نظر می رسند، از آن ها استفاده کنید. هر طوری که می خواهید عجیب و غریب باشید. زمانی که رابطه تان را با صداقت و ارتباط خوب آغاز ‌کنید، هیچ اشتباهی برای داشتن رابطه جنسی وجود ندارد.

 • نقش بازی اضافه کنید. شما هر دو می‌ توانید لباس بپوشید و با نام‌ های مختلف یکدیگر را صدا بزنید.
 • رابطه جنسی چشم بسته روشی ساده برای تمرکز روی لمس است که می توانید آن را انجام دهید.
 • برخی از زوج‌ ها در روابط بلند مدت زمانی که چیزی را که می خواهند از یکدیگر دریافت نمی کنند دوست دارند مراحل قرار های عاشقانه اولیه خود را تکرار کنند. برنامه‌ ریزی کنید به جایی که قبلا با هم زیاد می رفتید به طور جداگانه بروید و وانمود کنید به اینکه یکدیگر را نمی‌ شناسید. تمام حرکات اولین ملاقات خود را انجام دهید و وانمود کنید که با یکدیگر رابطه نداشته اید.

صحبت کردن با شریک جنسی

۱- به شریک جنسی خود بگویید چه چیزهایی دوست دارید

زندگی جنسی

امن ‌ترین، هوشمندانه ‌ترین و سریع‌ ترین راه برای بهبود زندگی جنسی، ارتباط آزادانه با شریک زندگی تان است. به شریک خود بگویید چه چیز هایی شما را بر می انگیزاند و چه چیز هایی نه. در مورد محدودیت‌ ها و آرزوهایتان در زندگی جنسی صحبت کنید. به شریک جنسی خود بگویید که به چه چیزهایی نیاز دارید تا از رابطه لذت ببرید.

 • روی کار های اشتباهی که شریک جنسی تان انجام می دهد تمرکز نکنید، در عوض بر بیان خواسته‌های خود تمرکز کنید. از جمله هایی مثل “من آن زمانی دوست دارم که من را لمس می کنی” یا “من احساس راحتی بیشتری می‌ کنم وقتی…” استفاده کنید.
 • اگر حس می کنید صحبت کردن درباره رابطه جنسی با شریک زندگی تان برایتان دشوار یا خجالت‌ آور است، آزادانه آن را با نوشتن به اشتراک بگذارید, یا چراغ‌ ها را خاموش کنید و در تاریکی صحبت کنید.
 • صحبت کردن باعث ایجاد اعتماد و صمیمیت می‌ شود. در حالی که ممکن است داغ‌ تر به نظر برسد، صحبت کردن در مراحل اولیه رابطه شما به شما کمک می‌کند از ناشی گری دوری کنید و اعتماد لازم برای راحت تر شدن زندگی جنسی سالم را ایجاد کنید.
 • هیچ کاری را که در آن آمادگی ندارید را انجام ندهید. اول صحبت کنید.

۲- در زندگی جنسی خاص باشید

زمانی که در مورد رابطه جنسی صحبت می‌کنیم، اغلب خجالت زده می‌ شویم و از طرز خاصی از صحبت کردن استفاده می‌کنیم. سعی کنید تا حد امکان واضح باشید تا شریک شما مجبور به رمزگشایی صحبت های شما نشود.

 • به جای گفتن اینکه “من آرزو می‌ کنم که رابطه جنسی بیشتری داشته باشیم” و یا “آرزو می‌ کنیم که سکس متفاوتی داشته باشیم” به شریک خود بگویید که چقدر عاشق او هستید و چگونه می‌ خواهید بر روی ایجاد صمیمیت با یکدیگر کار کنید. سپس درباره چیزهای خاصی که می‌خواهید با هم انجام دهید، یا چیزهای خاصی که می‌ خواهید تغییر دهید صحبت کنید.
 • هیچ چیزی را وانمود نکنید. این کار باعث از بین رفتن اعتماد و صمیمیت در رابطه می شود. در عوض خواسته های خود را به طور واضح بیان کنید و صادق باشید.

۳- در مورد تغییرات بدن تان روراست باشید

زندگی جنسی

هم زنان و هم مردان ممکن است تغییراتی در بدن شان ایجاد شود که زندگی جنسی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 • اگر یائسگی در حال تغییر میل جنسی شما می باشد، به شریک جنسی خود این مسئله را بگویید. بهتر از این است که شریک شما فکر کند که بی‌ علاقه هستید.
 • اگر در نعوظ اختلالی را تجربه می‌ کنید، با شریک و پزشک خود صحبت کنید. شرایط اغلب به آسانی درمان می‌ شود و نگران کننده نیست.

۴- در فعالیت های لذت بخش متقابلا شرکت کنید

شاید شما نسبت به داشتن رابطه ای داغ تر بی اعتنا باشید، اما اینگونه احتمالا هیجان انگیز ترین رابطه ها را از دست می دهید. درباره هر کدام که بیشتر دوست دارید با شریک جنسی خود صحبت کنید. می توانید چیز هایی را که دوست دارید پیشنهاد کنید. هدف این است که هر دو نفر در کنار هم لذت ببرند.

 • در این بحث نگرش غیر منتقدانه داشته باشید و خجالت نکشید؛ باید در صحبت با شریک زندگی خود احساس امنیت کنید.

۵- فانتزی هایتان را در میان بگذارید

زندگی جنسی سالم

در مورد فانتزی هایتان و چیز هایی که شما را بر می انگیزاند صحبت کنید. اگر احساس خجالت می کنید ابتدا آن ها را یادداشت کنید سپس با شریک خود راجع به آن ها صحبت کنید. راجع به مباحث پیش آمده سوال بپرسید. صادق و روراست باشید. در میان گذاشتن فانتزی ها می تواند زندگی جنسی شما را احیا کند.

 • مغز حساس‌ ترین عضو جنسی شما است. بحث درباره فانتزی ها لزوما به معنای آن نیست که آن ها را در زندگی واقعی انجام دهید بلکه در یک رابطه با اعتماد و باز، بحث و گفتگو کردن درباره فانتزی ها از همه نوع می‌ تواند دری باز برای کشف جنبه های جنسی باشد و زندگی جنسی شما را تازه و جذاب نگه می دارد.

۶- با شریک جنسی خود ارتباط داشته باشید

قبل از ارتباط جنسی، سعی کنید به روش‌ های مختلف ارتباط برقرار کنید. این روش‌ ها ممکن است در هر زوج متفاوت باشد، بنابراین مهم است که به روش‌های معنی‌ دار به طور معنی‌ دار با هم ارتباط برقرار کنید. راه‌ هایی را پیدا کنید که به طور واقعی شما را به هم متصل می کند, سپس این تعاملات را قبل از رابطه به کار بگیرید.

 • صمیمیت می‌تواند ارتباط عاطفی، تجربی و احساسی را شامل شود. شما می‌ خواهید یک حس بر پایه صمیمیت و اعتماد بسازید.
 • یک مکالمه با احساس داشته باشید که در آن احساسات تان را به اشتراک بگذارید و همدل شوید و از لحاظ احساسی ارتباط برقرار کنید.
 • درباره موضوعی که هر دو به آن علاقه دارید صحبت کنید و از لحاظ عقلی و ذهنی ارتباط برقرار کنید.
 • کنار یکدیگر بنشینید به چشمان یکدیگر خیره شوید. ممکن است احساس حماقت یا احساس آسیب‌ پذیری بکنید، اما به او نگاه کنید و این صمیمیت را حفظ کنید تا زمانی که آماده شوید اینگونه از لحاظ فیزیکی ارتباط برقرار می کنید.

ایجاد زمانی برای صمیمیت در زندگی جنسی

۱- زمانی را برای رابطه جنسی تعیین کنید

زندگی جنسی

ممکن است فکر کنید برنامه‌ ریزی برای رابطه جنسی رمانتیک نیست، یا اینکه این رابطه وقتی خود به خود باشد بهتر است. اگر شما همیشه “مشغول” هستید، این یک راه برای مشخص کردن اولویت ‌های شما است.

 • یک روز در هفته را برنامه‌ ریزی کنید که با شریک زندگی خود رابطه جنسی داشته باشید. در طول روز، هیجان و تنش ایجاد کنید. کاری کنید که شما و شریک تان منتظر انجام این کار باشید.

۲- با یکدیگر به تعطیلات بروید

حتی تعطیلات کوتاه آخر هفته می تواند بار زندگی روزمره را کاهش دهد. گاهی اوقات کار کردن, مدرسه یا بچه‌ ها باعث حواس‌ پرتی بسیاری می‌ شوند که با زندگی جنسی شما تداخل دارند. از مزاحمت ها دوری کنید و با تمرکز بر روی شریک خود و رابطه تان از زندگی جنسی روتین بیرون بیایید.

 • اگر لازم است یک پرستار برای کودک خود بگیرید و به سفر کوتاهی بروید مثل کمپ در دل جنگل یا رفتن به هتلی کوچک در جاده.
 • بودجه شما اجازه سفر را نمی‌ دهد؟ با خاموش کردن کامپیوتر و تلفن‌ های همراه، در خانه به تعطیلات بروید،
 • تلویزیون را خاموش کنید و به سمت ارتباط با شریک خود بروید.

۳- یک فضا و مکان زیبا بسازید

زندگی جنسی سالم

تعدادی شمع روشن کنید، ملافه هایی ابریشمی بیندازید، و اتاق خواب را مکانی رمانتیک برای هر دو نفر بسازید.

 • در اتاق خواب مشارکت داشته باشید و هر چیز اضافه ای را از اتاق خواب خود دور کنید مثل لباس های شسته نشده و کاغذ های کاری یا اسباب بازی کودکان.

۴- شما رابطه جنسی را شروع کنید

اگر شما منفعلانه صمیمیت ایجاد می کنید تغییراتی لحاظ کنید. اگر همیشه شروع کننده رابطه هستید با شریک خود صحبت کنید و بگویید که نمی خواهید همیشه شما شروع کننده باشید. اطمینان داشته باشید که همه چیز روشن است و هر دوی شما از این کار رضایت دارید.

۵- صمیمیت و نزدیکی احساسی را مانند صمیمیت و نزدیکی فیزیکی تمرین کنید

زندگی جنسی شما بیشتر از چیزی است که بین ملافه‌ ها اتفاق می‌ افتد. اگر شما از لحاظ عاطفی نزدیک نیستید، اگر وقت را با هم سپری نکنید و یکدیگر را درک نکنید، زندگی جنسی شما دچار آسیب خواهد شد و رابطه شما نیز آسیب می بیند. شما باید صحبت کنید و باید زمان تان را با یکدیگر سپری کنید و از هر جنبه از رابطه تان مراقبت کنید.

 • به اندازه کافی با شریک زندگی خود احساس راحتی کنید تا امید ها، ترس‌ ها، رویاها و خواسته‌ ها را با او به اشتراک بگذارید. با او روراست باشید تا از سمت او پذیرفته شوید.

۶- به یک مشاور مراجعه کنید

زندگی جنسی سالم

اگر ترس از صمیمیت و یا اضطراب به شدت رابطه شما را تحت‌ تاثیر قرار داده است، می‌ توانید به یک مشاور مراجعه کنید. مشاور می‌تواند به شما در کشف راه‌ هایی برای ایجاد صمیمیت با شریک خود کمک کند، روی اضطراب خود کار کنید و به طور موثرتری ارتباط برقرار کنید. شما می‌ توانید مشاور را فردی یا زوج ببینید.

 • مشاور می‌ تواند با در نظر گرفتن مشکلاتی که ممکن است با صمیمیت تداخل داشته باشد، مانند سو استفاده جنسی گذشته، مشکلات عاطفی به شما کمک کند و می‌ تواند به پرورش نگرش‌ های ایمن و مثبت نسبت به زندگی جنسی به شما کمک کند.
 • برای اطلاعات بیشتر ، بررسی کنید که چگونه یک مشاور مسائل جنسی پیدا کنید.

دانلود فایل PDF: راهکارهایی برای بهبود زندگی جنسی

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید