مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.4K

کارشناسان می گویند از آنجا که اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان گسترش بیماری های واگیر بیش از پیش مشخص می شود، مصرف برخی غذای سالم و غنی در تقویت سیستم ایمنی بدن ما بسیار مهم هستند. فهرست غذاهایی که بیشترین خاصیت را برای بدن دارند در پایگاه اینترنتی مایو کلینیک Mayo Clinic منتشر شده است اما در میان آنها ۱۰ ماده غذایی وجود دارد که خاصیت آن ها برای بدن معجزه آسا است. زیرا آنها غنی از ویتامین های A و E، فیبر، مواد معدنی، مواد فیتوشیمی و آنتی اکسیدان ها هستند. مصرف این غذاها خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند و باعث چاقی نیز نمی شوند زیرا کالری کمی دارند. کارشناسان غذایی پایگاه اینترنتی مایو کلینیک خاصیت های هر کدام از این ده ماده غذایی را به شرح زیر توضیح داده است:

۱۰ ماده غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

۱- سیب

سیستم ایمنی بدن

سیب خاصیت ضد سرطانی دارد. سیب منبع کاملی از ماده پکتین است. ماده پکتین، تولید کننده ذرات مولکولی هستند که تا حد زیادی سلول های سرطانی را در سطح پروستات، روده، ریه را از بین می برد و از پیشرفت سرطان در بدن جلوگیری می کند. سیب غنی از فیبر است که میزان کلسترول و گلوکز خون را کاهش می دهد. سیب همچنین سرشار از ویتامین C و نوعی آنتی اکسیدان است که از سلول ها محافظت می کند. سیب همچنین از سیاهرگ ها محافظت می کند و به جذب آهن نیز کمک می کند.

۲- کلم بروکلی

تقویت سیستم ایمنی بدن

کلم بروکلی نیز دارای آنتی اکسیدان و غنی از ویتامین است. منبعی سرشار از کلسیم، پتاسیم، فیبر و دارای مقداری مواد فیتوشیمی است که در ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و برخی سرطان ها جلوگیری می کند.

  • کلم بروکلی همچنین دارای ویتامین های A و C است. این نوع کلم از برخی آنتی اکسیدان ها برخوردار است که می تواند از سلول ها محافظت کند.

۳- مغز بادام

سیستم ایمنی بدن

مغز بادام بیشترین خاصیت را برای قلب دارد. چرا که غنی از منیزیم، آهن، کلسیم، فیبر است و از ابتلا به برخی سرطان ها و کم خونی جلوگیری می کند. مغز بادام همچنین دارای برخی ریبوفلاوین ها (ویتامین B2) است که به بازسازی بافت بدن کمک شایانی می کند. مغز بادام همچنین میزان کلسترول خون را کاهش می دهد.

۴- اسفناج

تقویت سیستم ایمنی بدن

این گیاه غذایی نیز درجه ایمنی بدن را بالا می برد و در زیبایی پوست و مو نقش به سزایی دارد. اسفناج همچنین دارای ویتامین های A و C و ماده ریبوفلاوین (ویتامین B2) است. ویتامین B2 نیز در بازسازی بافت های بدن بسیار موثر است.

  • اسفناج همچنین دارای ویتامین B6، کلسیم، آهن و منیزیم است.

۵- عدس قرمز

سیستم ایمنی بدن

این ماده غذایی نیز برای قلب بسیار مفید است و دشمن سرطان است.

۶- ماهی آزاد

تقویت سیستم ایمنی بدن

این ماده غذایی منبع سرشاری از پروتئین و امگا۳ است. امگا۳ نیز از بروز عارضه های قلبی جلوگیری می کند و سرشار از اسید لیپید و برخی پروتئین هاست.

۷- دانه گندم

تقویت سیستم ایمنی بدن

دانه گندم برای مغز، پوست و هضم بسیار مفید است.

۸- سیب زمینی

سیستم ایمنی بدن

این ماده نیز ضد سرطان و پیری است. رنگ زردی که در سیب زمینی وجود دارد نشان دهنده وجود بتاکاروتن در آن است. بتاکاروتن نیز غنی از ویتامین A است و این ویتامین نیز از پیری زودرس جلوگیری می کند.

  • بتاکاروتن همچنین از مبتلا شدن به برخی از سرطان ها جلوگیری می کند.

۹- قره قاط

تقویت سیستم ایمنی بدن

این گیاه و میوه آن برای داشتن سلامت جسم مفید است. این ماده غذایی نیز غنی از برخی فیتوشیمی هاست که از بروز به عفونت شریان های ادراری موثر است.

  • قره قرط همچنین به تقویت حافظه کمک می کند و برای داشتن دوران پیری سالم مفید است.

۱۰- عصاره سبزیجات

سیستم ایمنی بدن

عصاره سبزیجات نیز در جلوگیری از ابتلا به عارضه قلبی بسیار موثر است. زیرا عصاره این گیاهان سرشار از انواع ویتامین ها، مواد معدنی، ارزش های غذایی است.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید