عمل هیستروسکوپی چیست ؟

هیستروسکوپی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 368

هیستروسکوپی روشی است که برای بررسی داخل حفره رحم استفاده می شود. هیستروسکوپی با استفاده از هیستروسکوپ انجام می شود. هیستروسکوپ شبیه به تلسکوپی باریک است که به نور و دوربین مجهز می باشد. تصاویر حاصل شده روی مانیتور نمایش داده می شود و بنابراین متخصص زنان قادر خواهد بود داخل رحم را رویت کند. هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می شود، بنابراین نیاز به ایجاد هیچ گونه برشی وجود ندارد.

شما همچنین می توانید مقاله های درمان منوراژی در قاعدگی، تست ناباروری در مردان و زنان، همه راه های درمان نازایی و بارداری بعد از سقط جنین که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، را مطالعه کنید.

کاربرد هیستروسکوپی

هیستروسکوپی رحم

هیستروسکوپی در موارد زیر استفاده می شود:

 • بررسی علائم و مشکلاتی مانند پریودهای سنگین، خونریزی های غیر معمول واژن، خونریزی بعد از دوران یائسگی، درد لگن، سقط های مکرر یا دشواری در باردار شدن
 • تشخیص شرایطی مانند فیبروم و پولیپ (توده های غیر سرطانی که داخل رحم ایجاد می شود)
 • درمان برخی مشکلات مانند برداشت فیبروم، پولیپ، جا به جا شدن دستگاه آی یو دی و چسبندگی های درون رحمی (بافت های اسکاری که سبب قطع پریود و دشواری در باردار شدن می گردد)

در گذشته عمدتا از روشی به نام اتساع و کورتاژ برای معاینه رحم و برداشت توده های غیر نرمال استفاده می شد، اما امروزه هیستروسکوپی به جای آن انجام می شود.

 • هیستروسکوپی معمولا در مطب پزشک متخصص زنان انجام می شود و نیازی به بستری شدن ندارد. برای انجام این روش از بیهوشی استفاده نمی شود. در برخی موارد ممکن است داروی بی حسی موضعی در دهانه رحم استفاده شود. در مواردی که ضروری باشد، حین انجام هیستروسکوپی درمانی صورت گیرد، از بیهوشی عمومی یا خواب آور استفاده می شود. در مجموع انجام این روش نهایتا حدود 30 دقیقه به طول می انجامد.

روز یا هفته قبل از انجام هیستروسکوپی ممکن است، انجام برخی تست ها یا داروها توصیه گردد:

 • انجام آزمایش خون و تست بارداری
 • استفاده از کنتراسپتیو (هیستروسکوپی در صورت وقوع بارداری انجام نمی شود)
 • عدم مصرف سیگار (زیرا ممکن است به استفاده از بیهوشی نیاز باشد)
 • اگر هیستروسکوپی برای برداشت فیبروم انجام شود، ممکن است قبل از انجام نیاز به مصرف برخی داروها وجود داشته باشد، تا به این ترتیب کمی فیبروم کوچک شود.
 • استفاده از داروهایی مانند ایبوپروفن یک ساعت قبل از انجام هیستروسکوپی به کاهش درد و ناراحتی حین انجام روش کمک خواهد کرد.

اگر نیاز به استفاده از بیهوشی عمومی وجود داشته باشد، باید چند ساعت قبل از جراحی از نوشیدن و خوردن اجتناب کنید. به هنگام انجام هیستروسکوپی ابتدا با استفاده از اسپکولوم دهانه واژن باز می شود. سپس واژن و سرویکس با استفاده از محلولی ضد عفونی کننده تمیز می گردد و هیستروسکوپ وارد می گردد. مایعی به آرامی به داخل رحم پمپ می شود که معاینه داخل آن را برای متخصص زنان تسهیل می سازد. دوربین تصاویری را نشان می دهد که بر اساس آن می توان هر گونه ناهنجاری داخل رحم را بررسی نمود.

 • در مورد برخی خانم ها انجام این روش کرامپ خفیفی را به دنبال دارد، اما در برخی موارد ممکن است درد شدیدی نیز ایجاد شود. پس از انجام هیستروسکوپی می توانید به انجام فعالیت های روزمره خود بازگردید. پس از انجام این روش محدودیتی در خوردن و نوشیدن نخواهید داشت. ممکن است کرامپ هایی شبیه کرامپ های پیش از قاعدگی تجربه کنید. خونریزی و لکه بینی تا چند روز بعد طبیعی می باشد و جای نگرانی ندارد، مگر آنکه خونریزی بسیار سنگین باشد. به مدت 1 هفته باید از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنید تا خونریزی به طور کامل از بین برود و احتمال عفونت کاهش یابد.

عوارض هیستروسکوپی

عمل هیستروسکوپی

هیستروسکوپی به طور کلی روشی بی خطر می باشد اما احتمال بروز برخی عوارض وجود دارد.

برخی از عوارض هیستروسکوپی عبارت است از:

 1. آسیب تصافی به رحم: البته این عارضه نادر است، اما ممکن است به درمان با آنتی بیوتیک در بیمارستان نیاز داشته باشیم. در برخی موارد نادر نیاز به انجام جراحی برای ترمیم رحم وجود دارد.
 2. آسیب تصادفی به دهانه رحم: که بسیار نادر می باشد، اما معمولا به سادگی ترمیم می شود.
 3. خونریزی فراوان در طول هیستروسکوپی و پس از انجام آن: که در برخی موارد بسیار نادر نیاز به انجام هیسترکتومی (برداشت رحم) خواهیم داشت.
 4. عفونت رحم: که سبب ترشحات واژینال، تب و خونریزی سنگین می شود. عفونت رحم با استفاده از آنتی بیوتیک و تحت نظر متخصص زنان قابل درمان می باشد.
 5. غش کردن: غش که معمولا 1 مورد از هر 200 خانم به دنبال انجام هیستروسکوپی بدون بیهوشی ممکن است چنین عارضه ای را تجربه کنند.

به خاطر داشته باشید:

 • هیستروسکوپی تنها در صورتی انجام می شود که مزایای انجام آن بر خطراتش غالب باشد.

علاوه بر هیستروسکوپی راه های دیگری نیز برای معاینه رحم وجود دارد:

 1. سونوگرافی لگن: در این روش پروب کوچکی وارد واژن می شود و سپس با استفاده از امواج صوتی تصویری از داخل رحم ایجاد می گردد.
 2. بیوپسی آندومتر: در این روش لوله باریکی از طریق دهانه رحم وارد این ارگان شده و سپس با استفاده از ساکشن نمونه ای از بافت دیواره رحم برداشته می شود.

نکته مهم:

 • این روش ها ممکن است همراه با هیستروسکوپی نیز انجام شود، اما این روش ها نمی توانند برای درمان مشکلات استفاده شوند و تنها ارزش تشخیصی دارند.

رسانه دکتر سلامت

عمل هیستروسکوپی چیست ؟
5 (100%) 1 vote
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید