نحوه برخورد با کودکان بیش فعال

کودکان بیش فعال
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 864

کودکان بیش فعال بی قرارند، به سختی تمرکز می کنند، قادر به نشستن طولانی مدت نیستند و غالبا بیش از حد هیجان زده می شوند. کودکانی که بیش از حد فعال هستند، همیشه این بدان معنی نیست که آنها اختلال بیش فعالی کمبود توجه دارند (ADHD)،اما ممکن است گرایش های خاصی داشته باشند که باعث می شود نتوانند به خوبی تمرکز کنند. اغلب برای بیش فعالی دارو بیش از حد تجویز می شود. اما در عوض، تغییرات در رژیم غذایی، فعالیت های روزمره، می تواند به آرام کردن یک کودک بیش فعال کمک کند.

ایجاد محیط آرام برای کودکان بیش فعال

۱- یک فضای آرام که کاملا مناسب کودک است را مهیا کنید

علائم کودکان بیش فعال

یک گوشه ای از یک اتاق، یک کنج و یا یک فضای کوچک دیگر را برای ایجاد یک محیط که کودک می تواند خودش به تنهایی نشسته باشد، اختصاص دهید. بالش، حیوانات عروسکی، کتاب ها یا سایر اقلام دنج را در این فضا قرار دهید. این یک فضای زمانبندی نیست که وقتی در معرض مشکل هستند در آن قرار بگیرند، بلکه، این فضایی است که در آن احساس امنیت می کنند و می توانند فرصتی برای استراحت داشته باشند.

۲- موسیقی آرامبخش پخش کنید

کودکان بیش فعال

اگر شما درخانه موسیقی پخش می کنید، موسیقی آرام بخش تر مانند موسیقی کلاسیک یا خیالی انتخاب کنید، و موسیقی های هیجانی و راک سخت انتخاب نکنید. موسیقی های پر سر و صدا در بعضی کودکان باعث بیش فعالی می شود و حذف یا تغییر این نوع موسیقی به آرام کردن کودکان کمک می کند.

۳- کودک را کمتر در معرض صفحات نمایشی قرار دهید

برخورد با کودکان بیش فعال

قرار گرفتن در معرض تلویزیون، بازی های ویدئویی، رایانه ها و تلفن ها عاملی برای بیش فعال شدن کودک است. این دستگاه ها اغلب شامل تصاویر در حال حرکت با سرعت می باشد، همچنین دارای رنگ های روشن و صداهای بلند است که مخالف آرامش هستند. محدود کردن زمان یا حذف این دستگاه ها برای آرامش کودک بسیار مفید است.

۴- یک ماساژ کوچک بدهید

مشخصات کودکان بیش فعال

بچه های بیش فعال به طور خاصی به لمس و محبت پاسخ می دهند. ماساژ کوچکی روی پشت، پاها یا دست ها به آرام شدن کودک کمک می کند. لمس فیزیکی و محبت می تواند اندورفین ها را تحریک کند، که می تواند بسیار آرام بخش و تسکین دهنده باشد.

۵- با صدای آرام صحبت کنید

کودکان بیش فعال

به جای فریاد یا صحبت کردن با صدای بلند، با لحن آرام با کودک خود صحبت کنید. آنها ممکن است آن کاری را که در حال انجامش هستند را برای شنیدن به صدای شما متوقف کنند، که می تواند به قطع بیش فعالی آنها کمک کند.

۶- کودک خود را از شرایط خاص دور کنید

علائم کودکان بیش فعال

اگر افراد بیشماری اطراف کودک وجود داشته باشد، مخصوصا بچه های دیگر که پر سر و صدا هستند، باعث بروز بیش فعالی در کودک می شود. فرزندتان را از این وضعیت بیرون کنید و اجازه دهید که با خودشان یا شما در آرامش باشند.

فعالیت های برنامه ریزی شده

۱- به کودک خود اجازه دهید انرژی خود را رها کند

کودکان بیش فعال

برای رفتن به یک پیاده روی، دوچرخه سواری یا رفتن به پارک، به کودکتان کمک کنید. همه بچه ها نیاز دارند تا انرژی ساخته را رها کنند و ممکن است منحصرا در مورد کودک بیش فعال باشد. هوای تازه و تغییر مناظر می تواند در جهت هدایت یک کودک به یک شرایط مناسب مفید باشد.

  • یک ورزشی را که کودک از انجام آن لذت می برد را پیدا کنید. او را مجبور نکنید تا ورزش هایی را انجام دهد که دوست ندارد، زیرا این می تواند بیش فعالی و عدم تمرکز او را افزایش دهد.

۲- فعالیت‌های آرام را انجام دهید

برخورد با کودکان بیش فعال

به کودک خود فرصت بدهید تا نفسی تازه کند و با خواندن کتاب با آن‌ ها یا آواز خواندن، آرام شود. دادن حمام گرم نیز ایده خوبی است. روغن‌ های اسانس دار اسطوخودوس را به حمام اضافه کنید تا بوی آرامش‌ بخشی ایجاد شود.

۳- زمانی را در طبیعت سپری کنید

تشخیص کودکان بیش فعال

طبیعت می‌ تواند اثر آرامش بخشی بر مردم داشته باشد حتی اگر فقط زمان را در حیاط یا باغ صرف کنند. قدم زدن یا پیاده‌ روی در جنگل می‌تواند بسیار مفید باشد، زیرا کودک هوای تازه، ورزش و فرصتی برای پاک کردن افکار خود خواهد داشت.

۴- او را با فعالیت دیگری سرگرم کنید

خصوصیات کودکان بیش فعال

اگر فعالیتی وجود داشته باشد که باعث بیش‌ فعالی کودک شما شود، مانند چیزی که پر سر و صدا و شلوغ است، توجه آن‌ ها را به فعالیت دیگری هدایت کنید. این می‌ تواند به تمرکز مجدد آن‌ ها کمک کند.

۵- از تصاویر هدایت‌ شده و مدیتیشن استفاده کنید

کودکان بیش فعال

مدیتیشن، برای هر سن، راه خوبی برای آرام کردن ذهن و بدن است. وقتی کودکان قادر به تفکر درباره وضعیت‌های استرس زا نیستند، شما می‌ توانید به آن‌ ها کمک کنید که چگونه می‌ توانند در این شرایط واکنش درستی نشان دهند. این می‌ تواند به آرام کردن آن‌ ها کمک کند.

  • برای مثال، کودک نشسته و چشم‌ ها را می‌ بندد. از او بخواهید یک فضای آرام مانند ساحل یا جنگل را تصور کنند. او را مورد توجه صداهایی که می‌ شنود قرار دهید، بادی که در صورت او احساس می‌ شود و جزئیاتی که آن‌ ها در اطراف خودشان می‌ بینند. استفاده از یک فضای آرامش‌ بخش منظم، می‌ تواند مفید باشد.

۶- تکنیک‌ های تنفس را تمرین کنید

چگونگی رفتار با کودکان بیش فعال

به کودک خود بیاموزید که چگونه نفس عمیق بکشد تا استراحت کند. نفس عمیقی از بینی بکشید و آهسته از دهان بیرون بدهید. روی قسمت‌های مختلف بدن تمرکز کنید و این نفس عمیق را با خود بکشید.

  • برای مثال، کاری کنید تا فرزندتان در هنگام تنفس بر روی پاهایش تمرکز کند، ماهیچه‌ های پاهایشان را هنگام دم سفت کند و این ماهیچه‌ ها را با هر بازدم شل کند. روی قسمت‌های مختلف بدن تمرکز کنید تا تمام بدن آرام شود.
  • فرزند خود را راهنمایی کنید تا یک رنگ گرم و یا نوری که آن‌ ها را احاطه کرده‌ است، را تصور کنند. این عمل آن‌ ها را آرام می کند.

۷- تمرین یوگا کودکان یا تای چی را تمرین کنید

کودکان بیش فعال

تمرینات آرامش بخش مانند یوگا و تای چی فقط برای بزرگسالان خوب نیستند. آن‌ ها به کودکان کمک می‌ کنند تا در زندگی خود تعادل پیدا کنند. یک دی‌ وی‌ دی در کتابخانه محلی خود و یا با جستجو آنلاین پیدا کنید که کودکان را از طریق یوگا یا تای چی راهنمایی کند.

۸- به فرزندتان دفتری بدهید تا در آن چیزهایی بنویسد

کودکان بیش فعال

اگر کودک به اندازه کافی بزرگ شده باشد، به او دفترچه‌ ای بدهید تا احساسات خود را در آن بنویسد. او می‌ تواند هر روز یک یا دو صفحه از افکار، مشکلات و نگرانی‌ هایشان را بنویسند. آن‌ ها می‌ توانند صفحه را دست‌ نخورده نگه دارند و یا آن را رها کنند.

  • دفتر خاطرات فرزندتان را نخوانید. او باید احساس کند که می‌ تواند در دفتر خاطرات خود کاملا صادق باشد و احترام به حریم خصوصی او به وی کمک می کند تا آنچه را که واقعا در ذهنش است بنویسد.

ایجاد تغییرات در برنامه های کودک

۱- برنامه روزانه تعیین کنید

بازی درمانی در کودکان بیش فعال

کودکان روزانه رشد می‌ کنند این را بدانید که در روز چه فعالیت‌ هایی رخ خواهد داد که می‌ تواند به آن‌ها حس ثبات بدهد. این به این معنی نیست که شما باید هر لحظه از روز را برنامه‌ ریزی کنید، اما باید در زمان‌ های منظم غذا بخورید، زمان تکالیف بعد از مدرسه، حمام قبل خواب و غیره را تعیین کنید.

۲- با هم غذا بخورید

کودکان بیش فعال

با فرزندتان برای غذا خوردن وقت بگذارید. این به کودک فرصتی می‌ دهد تا غذای خوب بخورد در حالی که توجه شما را جلب می‌ کند. عادات غذایی سالم برای کودک تان بسازید.

  • تلویزیون، کامپیوتر و تلفن را در هنگام خوردن غذا خاموش کنید.

۳- تشویق به عادات خواب سالم

برخورد کودکان بیش فعال

کودکان کوچک تر هر شب به ۱۰ تا ۱۲ ساعت خواب نیاز دارند، در حالی که نوجوانان به ۸ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارند. مطمئن شوید که کودک در یک ساعت معقول به رختخواب می‌ رود و در شب خواب کامل را به دست می‌ آورد.

  • تلویزیون، کامپیوتر و بازی‌ های ویدیویی را به ویژه قبل از خواب محدود کنید. این می‌ تواند الگوی خواب سالم را مختل کند.

رژیم غذایی کودکان بیش فعال

۱- صبحانه سالمی سرو کنید

نحوه برخورد با کودکان بیش فعال

صبحانه کودک خود را با پروتئین و دانه‌ های سبوس‌ دار شروع کنید. تخم‌ مرغ یا کره بادام‌ زمینی را روی نان برشته سرو کنید. از غلات قندی، نان سفید و کربوهیدرات‌ های تصفیه‌ شده و قند، که می‌ تواند منجر به عدم تعادل قند خون شود اجتناب کنید.

۲- معین کنید که آیا آلرژی‌ های غذایی وجود دارند یا خیر

کودکان بیش فعال

آلرژی‌های غذایی پتانسیل ایجاد مشکلات رفتاری را دارند. یکسری از غذاها را حذف کنید تا ببینید کودکتان نسبت به آن‌ها حساسیت دارد یا نه. با حذف برخی از رایج‌ ترین مواد غذایی، مانند گندم، لبنیات، تخم‌ مرغ، ذرت، صدف و بادام‌ زمینی شروع کنید. نسبت به هر یک از این غذاها چه احساسی دارید و چگونه رفتار می‌ کنید و سپس دوباره به رژیم غذایی خود برگردید.

۳- سبزیجات و میوه به مقدار زیاد مصرف کنید

نحوه برخورد با کودکان بیش فعال

سبزیجات سبز برگ دار سرشار از ویتامین‌ ها هستند و به کودک مواد مغذی خوبی می‌ دهند. بسیاری از این ها همچنین امگا ۳ دارند که می‌ تواند به رفع بیش‌ فعالی کمک کنند. میوه‌ها می‌ توانند جایگزین خوبی برای شیرینی باشند که حاوی شکر تصفیه‌ شده هستند.

۴- مطمئن شوید که کودکتان آب کافی می نوشد

تشخیص کودکان بیش فعال

اطمینان حاصل کنید که کودک روزانه مقدار زیادی آب می‌ نوشد. این به کودک شما کمک می‌ کند تا به طور کلی احساس بهتری داشته باشد، همچنین کمک می کند که سموم از بدن کودک دفع شود. به جای نوشابه یا آب‌ میوه، آب مصرف کنید.

داروهای طبیعی برای کودکان بیش فعال

۱- از روغن‌ های ضروری استفاده کنید

خصوصیات کودکان بیش فعال

روغن‌های اسانس دار از گیاهان تولید می‌ شوند و می‌ توانند به حمام‌ های گرم یا یک دیفیوزر ماساژ (مربوط به لوازم ماساژ) اضافه شوند تا رایحه آرامش‌ بخشی را تولید کند. برخی روغن‌های اسانس دار که به ویژه برای بیش‌ فعالی خوب هستند عبارتند از اسطوخودوس، نعناع، و پرتغال.

  • چند قطره در دستمال بریزید و اجازه دهید کودک خود در آن تنفس کند تا به او احساس آرامش دست بدهد.

۲- به فرزند خود چای‌ آرامش بخش بدهید تا بنوشد

علائم کودکان بیش فعال

گیاهان طبیعی زیادی هستند که خواص تسکین کننده دارند، مانند بابونه و نعناع می‌ تواند آرامش بخش باشند. مراقب باشید که به آن‌ها چای داغ ندهید مخصوصا اگر کوچکتر هستند.

۳- مکمل‌ های غذایی

برخورد با کودکان بیش فعال

برخی افراد با بیش‌ فعالی ممکن است دچار کمبود کلسیم یا منیزیم شوند. مکمل‌ های غذایی به استراحت ماهیچه و خواب کمک می‌ کنند. به کودک خود مکمل‌ های غذایی طبیعی بدهید. دستورالعمل‌ های روی برچسب را بخوانید تا مطمئن شوید به آن‌ ها دوزهای مناسبی از مکمل‌ می‌ دهید.

رسانه دکتر سلامت

نحوه برخورد با کودکان بیش فعال
4 (80%) 4 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید