هیالورونیک اسید چیست ؟

هیالورونیک اسید
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.36K

هیالورونیک اسید نوعی کربوهیدرات می باشد که به طور طبیعی در بدن انسان ساخته می شود. هیالورونیک اسید کربوهیدراتی با زنجیره بالا می باشد و می تواند با آب ترکیب شده و حالتی چسبناک و ژله مانند ایجاد کند. ژل تولید شده یکی از مهم ترین ترکیباتی است که در طب امروز و در تحقیقات بالینی متعدد مورد استفاده و مطالعه قرار دارد و در زمینه های مختلف پزشکی از جمله پوست بسیار مورد توجه می باشد. هیالورونیک اسید می تواند با آب ترکیب شده و در بخش های مختلف بدن از جمله مفاصل (هیالورونیک مفصلی) و ماهیچه ها به عنوان لوبریکانت عمل کند. ویژگی های مناسب ساختاری هیالورونیک اسید به گونه ای است که استفاده آن در درمان های پوستی به عنوان یک مرطوب کننده عالی می باشد، تا جایی که هیالورونیک اسید را به عنوان مرطوب کننده طبیعی می شناسند.

شما همچنین می توانید مقاله های راه های مراقبت از پوست، خواص آلوئه ورا برای پوست و انواع روغن های گیاهی برای پوست و مو که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، را مطالعه کنید.

خواص هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید

خواص هیالورونیک اسید در فولیکول های مو و کف سر:

فولیکول های مو و خود مو مشتقاتی از بافت پوست هستند. دو لایه متمایز پوستی وجود دارد، یکی اپیدرم که لایه بیرونی و محافظتی محسوب می شود و دیگری لایه درم که در بخش عمیق تر قرار دارد و به آرایش ساختاری پوست کمک کرده که فولکیول های مو در این قسمت قرار دارند. لایه درم متشکل از بافت پیوندی می باشد که با مایعی ژلاتینی پوشیده شده است. این لایه تغذیه و هیدراسیون مناسب لایه های عمیق را در پوست سر به عهده دارد. نتیجه این ساختار داشتن موهایی شاداب و رطوبت رسانی مناسب پوست سر می باشد.

  • وجود ترکیب هیالورونیک اسید در پوست سر می تواند در فرایند رطوبت دهی پوست سر و مو ها دخالت داشته باشد.

هیالورونیک اسید در لب ها:

لب ها در اصل ساختاری ماهیچه ای دارند که با استفاده از پوست پوشیده شده است. لایه درم در پوست متشکل از بافت پیوندی و ترکیبات آن یعنی هیالورونیک اسید و کلاژن می باشد که سبب ساختار و شکل مناسب لب ها می گردد. هیالورونیک اسید که با آب متصل می شود، منجر به ایجاد مایع ژلاتینی می گردد. این ماده ژلاتینی سبب هیدراته شدن بافت و حفظ کلاژن می شود. در نتیجه ظاهری سالم ایجاد خواهد شد.

هیالورونیک اسید در پوست:

هیالورونیک اسید به فراوانی و به طور طبیعی در پوست بدن یافت می شود. بیشترین غلظت هیالورونیک اسید در بدن مربوط به پوست می باشد. تقریبا 50% هیالورونیک اسید موجود در بدن در پوست یافت می گردد. هیالورونیک اسید در پوست هم در درم و هم در لایه های اپیدرم وجود دارد. پوست های جوان و شاداب حاوی مقادیر بالایی از هیالورونیک اسید می باشند. هیالورونیک اسید در پوست سبب می شود، پوست جوان و سالم باقی بماند.

  • هیالورونیک اسید با اتصال بسیار قوی به مولکول های آب در پوست می تواند به رطوبت دهی پوست کمک کند، به عبارتی نقش هیالورونیک اسید برای پوست تقویت هیدارسیون موثر پوست خواهد بود.
  • با افزایش سن توانایی پوست در تولید هیالورونیک اسید کاهش می یابد.

فیلرهای ضد چروک حاوی هیالورونیک اسید

اسید هیالورونیک

فیلرهای پوستی یا فیلرهای درمال خطوط موجود در چهره را کاهش داده و منجر به کاهش تاثیرات ناشی از پیری در پوست می شود. فیلرها در اصل بافت های نرم قابل تزریقی هستند که چروک ها را پر می کنند و ظاهر نرم و یکنواخت به پوست می بخشند. با افزایش سن مقدار ترکیبات طبیعی پوست و از جمله هیالورونیک اسید کاهش می یابد. ماهیچه های پوستی در این حالت به هم نزدیک تر شده و بیشتر نزدیک به سطح پوست بدن فعالیت می کنند، در نتیجه خطوط کوچکی روی پوست پدیدار می گردد.

  • با افزایش سن میزان مناسب حجم صورت از بین می رود. فاکتورهای دیگر از جمله قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید و برخی شیوه های زندگی نیز به ایجاد خطوط پوستی و افت پوست چهره کمک خواهد کرد.
  • استفاده از فیلرهای پوستی در بخش های مختلف صورت می تواند به نرم شدن و محو تر شدن چروک ها کمک کند، جای اسکارها را تعدیل نماید و به طور کلی علائم پیری ناشی از سن را کاهش دهد.

نکات مهم:

  • یکی از فیلرهایی ضد چروک بسیار پر طرفدار فیلر هیالورونیک اسید می باشد. تاثیرات جانبی ناشی از فیلر هیالورونیک اسید شامل قرمزی، تورم و کبودی در محل تزریق می باشد. پس از تزریق ممکن است فیلر هیالورونیک اسید به صورت توده هایی زیر پوست به نظر بیاید که در طول زمان این عارضه نیز برطرف می گردد.
  • ممکن است این سوال به ذهن برسد که فیلرهای هیالورونیک اسید چه مدت تاثیرات خود را روی پوست حفظ می کنند، زیرا اغلب فیلرها در طول زمان توسط بدن جذب می گردند. باید اظهار داشت تاثیرات حاصل از فیلرهای هیالورونیک اسید حدود 1 تا 2 سال باقی می ماند. برخی تحقیقات نشان داده است، تکرار تزریقات می تواند بدن را در تولید طبیعی کلاژن تحریک کند. در نتیجه تعداد خطوط پوستی کاهش خواهد یافت. بنابراین به نظر می رسد برای دریافت نتایج مطلوب در طول زمان به دریافت فیلرهای کمتری نیاز خواهد بود.

رسانه دکتر سلامت

هیالورونیک اسید چیست ؟
5 (100%) 3 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید