چگونه حمام کنیم؟

حمام کردن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 5.26K

دوش گرفتن کاری است که میلیون ها نفر در بخشی از زندگی خود انجام می دهند. این یک روش سریع و موثر برای طراوت و تمیزی است. چطور دوش بگیریم و درست حمام کنیم؟

  • مقدمات حمام

۱.نکته ای درباره لباس ها

یک سبد مشخص مخصوص لباس های کثیف در نظر بگیرید. لباس های تمیز خود را پیش از آنکه به حمام بروید آماده کنید و در یک محل خشک قرار دهید. وقتی لباس ها در جای خشک باشد می توان مطمئن بود که شرایط را برای باکتری ها و میکروب ها فراهم نکرده ایم.

۲.درست دوش گرفتن

حمام کردن

وقتی شیر آب را باز می کنید پیش از رفتن زیر دوش سعی کنید میزان گرمی و سردی آن را بسنجید. با پشت دست به راحتی می توان دمای مناسب را متوجه شد.

آب سرد یا خیلی خنک برای ورزشکاران و جوان سازی پوست مفید است و گاهی برای رهایی از رطوبت و گرما توصیه می شود. البته همیشه به صرفه جویی در مصرف آب توجه داشته باشید و قبل از آنکه شدت آب را بیشتر کنید می توانید دمای آن را بسنجید.

  • نظافت در حمام

۱.بدنتان را مرطوب کنید. اجازه دهید آب تمام سطح بدن را بپوشاند، با این کار شستن آلودگی های موی سر و بدن با شوینده راحت تر انجام می شود.

۲.مقداری شامپو به موهای خود بزنید. کف را به آرامی به پایین بیارید و مطمئن شوید تمام رشته های مو خوب شسته شده اند. لازم نیست مقدار زیادی شامپو استفاده کنید بلکه برای هر بار شستشو یک چهارم کف دست شامپو کافی است و با همین مقدار می توانید چربی طبیعی موها را بر طرف کنید.

حمام کردن

  • موها را یک روز در میان بشویید به جای هر روز زیرا شستشوی بیش از حد به آن آسیب می زند.

۳.شستشوی مو با شامپو کافی است و هیچ نیازی به صابون ندارد. صابون باعث خشکی بیش از اندازه مو می شود. اگر شستشو با شامپو را مرتب ادامه دهید کم پیش می آید که دفعات متعدد از شامپو استفاده کنید.

۴.شامپو نرم کننده مو استفاده کنید. با این نوع شامپو ها علاوه بر تمیزی می توانید سلامت مو را تامین کنید و ظاهر آن را زیباتر کنید. حتما قبل از حمام دستور استفاده از این نوع شامپوها را بررسی کنید. توصیه می شود چند دقیقه قبل از آبکشی مو از نرم کننده استفاده کنید. بعضی از افراد ترجیح می دهند یک شامپوی ترکیبی که نرم کننده هم دارد مصرف کنند که در این صورت یک مرحله از شستشو حذف می شود.

۵.صورت را بشویید. صورت را خیس کنید و مقدار کمی پاک کننده صورت یا لایه بردار را به صورت بزنید و سپس با یک لیف نرم آن را حداقل به مدت ۳۰ ثانیه بشویید. شستن گونه ها، بینی، چانه و پیشانی و همچنین گردن را کامل انجام دهید.

شما از صابون معمولی به جای پاک کننده صورت استفاده کنید بهتر از آن است که صورت را اصلا نشویید اما استفاده مدام از صابون پوست صورت را خشک و تحریک پذیر می کند.

۶.بدن را بشویید. با اسفنج بدن و دست تمام بدن را خوب تمیز کنید. از گردن و شانه ها شروع کنید تا پایین. مطمئن باشید که زیر بغل و کشاله ران ها را خوب شسته اید. با یاد داشته باشید که پشت گوش ها، پشت گردن و آرنج و سر زانوها را حتما بشویید.

۷.نباید ماده شوینده روی بدن باقی بماند چون باعث التهاب پوست می شود. برای شستشوی کامل این مواد زود آبکشی نکنید. وقتی با آب کف را میشویید خوب دست بکشید و نگذارید سطح پوست کف باقی بماند.

۸. رفع موهای زائد بدن: با یک اسکراپ بدن می توانید پاها را اصلاح کنید و پوست های مرده را بر طرف کنید.

حمام کردن

  • پایان حمام:

آبکشی نهایی: این که هیچ صابونی روی بدن شما باقی نماند اهمیت دارد. مطمئن شوید که هیچ نرم کننده ای روی موهای شما نیست.

  • اگر به اندازه کافی شجاع هستید ۳ ثانیه زیر دوش آب خیلی سرد بروید و اجازه بدهید آب سرد به چهره شما برسد چون منافذ پوست را می بندد و موهای شما را درخشان تر می کند.
  • وقت خروج از حمام مراقب لغزندگی کف حمام باشید. برای خشک کردن با حوله از سر شروع کنید. سپس تنه و شکم و لگن و پاها. حتما صورت را به آرامی خشک کنید مثل یک اشاره برای گرفتن قطرات آب.

حمام کردن

  • استفاده از محصولات بهداشتی: بعد از حمام و خشک شدن کامل بدن توصیه می شود از دئودورانت و لوسیون و کرم بعد از اصلاح استفاده کنید.
چگونه حمام کنیم؟
3.5 (70.59%) 17 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

  • عالی بود.فقط اگر در مورد بهداشت و شستشوی کف پا با استفاده از سنگ پا هم توضیح مختصری می‌دادید.بنظر من شستشوی پا همینقدر اهمیت داره که موها… .سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید