نحوه استفاده از داروهای ملین برای رفع یبوست

ملین
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 59.9K

ملین ها محصولات دارویی هستند که عمدتا برای درمان یبوست تجویز می شوند. یبوست یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. یبوست می تواند از مصرف پایین آب، سبک زندگی، بی تحرکی یا یک رژیم غذایی کم فیبر باشد. یک فرد زمانی دچار یبوست است که تحرکات روده او کمتر از سه بار در هر هفته باشد. درجه یبوست افراد با یکدیگر متفاوت است. موارد خفیف ممکن است تنها تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی باشد. بیشتر یبوست های شدید به استفاده از  قرص های روان کننده نیاز دارند.

ملین ها برای کودکان ۲ تا ۵ ساله

۱- به فرزندان خود گلیسرین بدهید

داروی ملین

این شکل شیاف ها برای استفاده کودکان مناسب تر است. شیاف گلیسیرین از Dulcolax که نوعی مکمل فیبر هستند، بسیار امن تر از ملین های محرک برای کودکان است.

 • ملین فیبر به روش طبیعی تر عمل می کند چنانکه آب به داخل روده ها جایی که در آن مدفوع خشک وجود دارد راه میابد و تورم روده باعث نرم شدن آن می شود. از طرف دیگر دیواره روده برای خارج کردن مدفوع منقبض می شود.
 • ملین های محرک فقط باید در موارد یبوست مزمن استفاده شوند، نه مثل ملین فیبر که می تواند به عنوان خط اول درمان استفاده شود.

۲- انواع طبیعی از فیبرها را به فرزندانتان بدهید

شربت ملین

مصرف آب فرزندان خود را افزایش دهید و دیگر منابع فیبرهای طبیعی را به آنها بدهید. مانند سیب یا گلابی که می تواند تاثیر ملین سریعی را داشته باشند.

 • قرص های ملین را به هیچ وجه بدون تجویز دکتر به فرزندانتان ندهید و از دسترس کودکان دور کنید.

۳- به فرزندان خود شیاف بدهید

شیاف ها را با خواباندن فرزندان خود به پهلوی چپ،  و خم نگه داشتن پاهای آنها، به آرامی حدود یک اینچ در مقعدش فرو کنید. (ابتدا نوک مشخص شده)

 • از حرکت جانبی برای تسهیل ورود آن استفاده کنید. شما همچنین می توانید شیاف را با کمی آب گرم مرطوب کرده که ورود آن را آسان تر کنید. سپس کودک را به مدت ۱۵ دقیقه دراز کش نگه دارید و زمان مناسب بدهید تا شیاف به طور کامل ذوب شود. مدت  ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پس از استعمال تاثیر می گذارد.
 • انواع شیاف مایع مانند شیاف مایع Pedia lax را نیز می توان با فشردن مایع فعال در داخل مقعد کودک استعمال کرد .  این نوع شیاف مزیت تاثیرگذاری سریع نسبت به نوع عادی شیاف و اثر دارویی اش در مدت چند دقیقه است.
 • شیاف نوزاد را می توان به کودکان بین دو تا پنج سال داد، روزی یک عدد ولی نه برای بیشتر از یک هفته.

۴- قرص های جویدنی ملین به فرزندتان بدهید

ملین

قرص های جویدنی ملین نیز برای کودکان در این سن در موجودند، مانند قرص های جویدنی  Pedia lax که حاوی هیدروکسید منیزیم هستند. این مانند ملین osmotic ، که در آن یونهای فعال منیزیم،  آب را با افزایش فشار در داخل روده جذب می کند، در نتیجه مدفوع نرم می شود.

 • این قرص های جویدنی Pedia lax با طعم هندوانه که مورد علاقه کودکان است وجود دارند. آنها تاثیری سریع در نیم ساعت داشته، که یک انتخاب خوب برای موارد خفیف یبوست هستند.
 • از آنجا که این فرم از دارو ممکن است مانند یک آب نبات برای کودک باشد، والدین باید توجه کنند برای جلوگیری از هرگونه خطر ناگهانی، دور از دید کودک، در جایی در ارتفاع که دور از دسترسشان باشد، نگه دارند .
 • قرص های جویدنی میتوانند طبق دستور پزشک و باتوجه به شرایط دارویی کودکان استفاده شوند: سه بار در روز.

۵- شربت ملین را امتحان کنید

ملین

شربت های ملین نیز برای کودکان در سن دو تا پنج سال قابل استفاده هستند، برای مثال مایع نرم کننده مدفوع Pedia lax. این شربت شامل دوکوزات، نرم کننده مدفوعی که با روش تقویت خروج ، که اثرگذاری ان در مدت زمان ۱۲ تا ۷۲ ساعت است، می باشد. این یک انتخاب خوب برای موارد یبوست مزمن است.

 • این شربت ها در طعم های مختلف میوه ای وجود دارند که میتوان با ترکیب در اب، آبمیوه یا شیر کودک نوشیده شوند.
 • مایع Pedia lax به اندازه یک قاشق چای خوری در آب ، شیر و یا آبمیوه روزانه یک بار مصرف شود.

ملین برای کودکان ۵ تا ۱۱ سال

۱- میزان مصرف قرص های ملین جویدنی کودکتان را افزایش دهید

ملین

قرص های ملین جویدنی مانند Pedia lax را میتوان به بچه های بزرگتر به همان روشی که در بالا گفته شد نیز داد.

 • با این حال فقط باید دوز قرص ها را به یک یا دو قرص افزایش داد که سه بار در روز جویده شود. حداکثر دوز نباید بیشتر از ۶ قرص جویدنی در روز باشد.
 • هرگز حداکثر مقدار روزانه قرص را بدون نظر پزشک به فرزندانتان ندهید، چون مصرف بیش از حد به جای درمان یبوست منجر به اسهال میشود یا مشکلات بیشتری مثل از دست دادن اب بدن را به همراه دارد.

۲- به فرزندتان شربت ملین بدهید

میوه های ملین

شربت های ملین همچنین می توانند برای تسهیل یبوست کودکان بزرگتر استفاده شود.

 • مایع نرم کننده مدفوع Pedia lax (همانطور که در بالا ذکر شد) همچنین برای کودکان بزرگتر با کمی اصلاح در دوز آن میتواند استفاده شود. دو یا سه قاشق سوپ خوری با توجه به دستور پزشک می تواند به کودک داده شود.
 • Pedia lax می تواند با شیر یا اب میوه مورد علاقه آنها برای پنهان کردن طعم ناخوشایند آن و جلوگیری از هرگونه احتمال سوزش گلوی کودک مخلوط شود.

۳- به فرزندتان آدامس فیبری  بدهید

ملین ها

Pedia lax همچنین یکی دیگر از انواع دارویی فیبر مکمل را که می توان برای نرم کردن مدفوع آنها به کودکان داد ارائه می دهد تا مدفوع آنها را نرم و تحرکات روده آنها را راحت تر کند.  با این حال؛ برخی از پزشکان این فیبرهای آدامسی را به عنوان یک منبع فیبر حمایتی و نه درمان یبوست طبقه بندی می کنند.

 • هر آدامس فیبر شامل حدود دو گرم فیبر است، که تقریبا ۲ برابر فیبر موجود در سیب زمینی آب پز است.
 • شکر و گلوتن آنها، برای افزوده شدن به رژیم غذایی روزانه کودک نسبت به آدامس های معمولی قابل اطمینان تر است.
 • میزان دوز جویدن یک ادامس سه بار در روز است.

۴- به فرزندتان قطره ملین بدهید

ملین های گیاهی

ملین های به شکل قطره را می توان به کودکان در این گروه سنی داد. مثلا قطره Skilax که حاوی سدیم  Picosulphate و یک ملین محرک است.

 • قطره ها با قطره چکان اندازه گیری برای اندازه گیری دقیق دوز تجویز شده چکانده می شود.
 • مطمعن شوید که برای پاکیزگی قطره چکان، آن را قبل و بعد از اندازه گیری با اب گرم شسته اید. در بتری را بعد از هربار استفاده محکم ببندید.
 • دوز توصیه شده Skilax  ۲ الی ۵ قطره ،  یک بار در روز با آب یا آب میوه مخلوط شود. تا طعم نامطلوب آن پنهان شود.
 • Skilax به عنوان یک ملین محرک ممکن است حداقل هشت یا دوازده ساعت برای اثرگذاری مستقیم روی مخاط روده و تحریک انقباض روده زمان ببرد، بنابراین توصیه میشود که قبل از خواب برای کودک مصرف شود.

ملین برای بزرگسالان

۱- Metamucilرا امتحان کنید

ملین

کپسول های Metamucil   (Psyllium) از فیبرهای طبیعی که اب را به داخل روده جذب کرده ، توسط مدفوع جذب شده و آن را  نرم و خروجش را ساده تر کرده ساخته شده است.

 • کپسول های  Metamucil  با یک لیوان اب مصرف می شوند چون برای فراهم کردن اثر دارویی و جلوگیری از هرگونه اثر جانبی مثل گرفتگی یا نفخ به آب نیاز دارند.
 • این دارو می تواند جذب سایر داروها مثل آسپیرین یا وارفارین را دچار مشکل کند، بنابراین به بیماران توصیه می شود که سایر داروها را یک یا دو ساعت بعد از مصرف ملین ها استفاده کنند.
 • اگر شما باردار هستید، شیر می دهید، حالت تهوع دارید یا اخیرا متوجه هر تغییر غیرمعمولی در تحرکات روده خود شده اید بدون تجویز دکتر این دارو را استفاده نکنید.

۲- در استفاده از COLAC هوشیار باشید

ملین

داروی COLAC  یک مثال از نرم کننده مدفوع است که به شکل کپسول های ۵۰ یا ۱۰۰ میلی گرم یا به عنوان یک شربت موجود است. این ها شامل دوکوزات به عنوان عنصر فعال اصلی آن هستند.

 • بعنوان نرم کننده مدفوع ، مدفوع را نرم کرده و اثر ملین دارد. دوز توصیه شده برای بزرگسالان از ۵۰ میلی گرم تا ۲۰۰ میلی گرم با توجه به دستور پزشک و یا میزان یبوست بیمار است.
 • باید آن را با یک لیوان پر از آب مصرف کرد و بیمار باید در طول درمان به نوشیدن آب به منظور تامین آب بدن ادامه دهد.

۳- ملین های محرک را امتحان کنید

ملین

Dulcolax (بیزاکودیل)، Ex Lax (Senna) و روغن کرچک همه نمونه هایی از ملین های محرک می باشند.

 • روغن کرچک یک ملین مایع است که در روده کوچک با جمع آوری مایعات و تحریک خروج مدفوع عمل می کند. بعد از ۲ الی ۶ ساعت عمل می کند بنابراین نباید قبل از خواب مصرف شود. باید با معده خالی با آب یا آب میوه برای پنهان کردن طعم نامطلوب مصرف شود. اساسا باید یک بار مصرف شود چون باعث اختلال در جذب مواد معدنی مواد غذایی می شود.
 • Dulcolax به شکل قرص های ۵ میلی گرم موجود است، دوز روزانه برای بزرگسالان مصرف  سه بار در روزه یک قرص با یک لیوان پر از آب میباشد. قرص نباید با شیر یا انتی اسید ها مصرف شود تا از عوارض جانبی ان مثل گرفتگی عضلات و نفخ جلوگیری کند. اثر درمانی ان  ۶ الی ۱۰ساعت می باشد. درمان اگر بهبودی ایجاد نکند یا منجر به خونریزی مقعد شود باید متوقف شود.
 • پودر میرالاکس یک مثال از ملین های اسموتیک حاوی پلی اتیلن گلیکول می باشد، که با افزایش فشار اسمزی داخل روده بزرگ، مدفوع را بسیار نرم تر و خروج مدفوع  را آسان تر می کند. پودر باید در یک لیوان پر از آب، آب میوه و یا حتی چای قبل از نوشیدن حل شود. تنها یک بار در روز باید مصرف شود و نه برای بیش از دو هفته.  در صورت عدم بهبود بیمار باید به پزشک مراجعه کند.

۴- با دکتر خود درباره شیاف صحبت کنید

ملین ها

Dulcolax نیز به عنوان یک شیاف رکتال به کار گرفته می شود.  شیاف رکتال تسکین یبوست سریعتری از اشکال قرص را فراهم می کند. در ۱۵ تا ۶۰ دقیقه اثر می گذارد.

 • دوز پیشنهادی شیاف  Dulcolax یک شیاف است که باید در حالیکه بیمار به پشت دراز کشیده به ارامی در مقعد بیمار قرار گیرد.
 • از شستن دست ها قبل و بعد از قرار دادن شیاف اطمینان حاصل کنید.

 هشدارها و عوارض جانبی

۱- مقدار زیادی آب در هنگام مصرف ملین بنوشید

ملین

بیمارانی که از داروهای ملین استفاده می کنند باید مصرف آب خود را به بیش از هشت لیوان در روز افزایش دهند.

 • به این دلیل که برخی از ملین ها به مکیدن آب در داخل حفره های روده برای نرم کردن مدفوع وابسته هستند. اینها به عنوان ملین های اسموتیک شناخته شده اند.
 • انواع دیگر به آب اضافی برای متورم کردن روده نیاز دارند. اینها به عنوان ملین حجیم شناخته شده اند.

۲- منابع فیبر طبیعی مصرف کنید

منابع فیبر طبیعی باید در رژیم غذایی بیمار گنجانده شود. فیبر در بسیاری از منابع از جمله موارد زیر یافت میشود:

 • میوه ها (سیب، مرکبات، گلابی، تمشک)، سبزیجات (گل کلم، سیب زمینی، تره فرنگی، کلم بروکلی)، حبوبات (لوبیا، عدس) و غلات..
 • این فیبرهای طبیعی مایعات را جذب کرده و باعث متورم شدن روده و نرم شدن مدفوع می شود. این ها تحرکات روده را زیاد کرده و از یبوست جلوگیری میکند.

۳- ملین حجیم با یک لیوان اب کافی

ملین

برای جلوگیری از هر گونه خطر مسدود کردن گلوی بیمار در زمان بلع ملین های حجیم باید با یک لیوان پر آب مصرف شوند ، چرا که آنها در آب متورم شده و افزایش اندازه میدهند.

 • به منظور جلوگیری از هر گونه خطرات خفگی؛ این دارو را نمی توان برای بیماران مبتلا به هر گونه مشکلات بلع، بیمارانی که حالت تهوع دارند، بیماران مبتلا به اختلالات تنفسی، مشکلات تنفسی، و یا کودکان کمتر از دوازده ساله تجویز کرد.

۴- روان کننده های روغنی را  با معده خالی مصرف کنید

ملین چیست

ملین روغنی مانند روغن های معدنی می توانند جذب ویتامین های A، D یا E را اهسته کنند. بنابراین توصیه میشود با معده خالی مصرف شوند. سایر داروهایی که بیمار ممکن است مصرف کند باید یک ساعت قبل و یا دو ساعت بعد از مصرف ملین استفاده شوند.

۵- مراقب عوارض جانبی استفاده از روغن های معدنی باشید

روغن های معدنی (که در دوز بالا مصرف می شوند) ممکن است از مقعد بیمار نشت کنند، لباس او را لکه دار کنند و  باعث خارش و سوزش در ناحیه مقعد شوند . برای حل این مشکل می توان مقدار دوز را تقسیم کرد.

۶- ملین های مختلف را به صورت همزمان استفاده نکنید

قرص ملین

هر تعداد ملینی که برای شما تجویز شده باشد ، شما نمی توانید دو نوع ملین را در یک زمان استفاده کنید، که ممکن است منجر به اوردوز و اسهال (مدفوع آبکی) ، دی هیدرات و از دست دادن الکترولیت بدن شود.

 • علی الخصوص شما باید از مصرف ملین ها و روغن های معدنی در یک زمان خودداری کنید، زیرا که منجر به جذب روغن های معدنی به جریان خون ، مشکلاتی دیگر از جمله التهاب کبد و یا غدد لنفاوی می شود.

۷- دوز را دو برابر نکنید

ملین

اگر شما یک دوز  را از دست دادید؛ هرگز برای جبران دوز فراموش شده ان را دو برابر نکنید. این به راحتی میتواند عوارض جانبی دارو مثل دل پیچه و یا سایر واکنش های ناخوشایند ایجاد کند.

 • اگر با مصرف دارو معده درد شدید ناگهانی یا خونریزی ناگهانی از رکتوم رخ داد باید سریع مصرف دارو را متوقف کرده و به پزشک معالج خود مراجعه کنید.
 • شما نباید هیچ ملینی را برای بیش از یک هفته استفاده کنید. اگر بعد از یک هفته درمان ، هیچ بهبودی در وضعیت دارویی خود نیافتید به دکتر معالج مراجعه کنید.

۸- مایعات ملین را با دیگر مایعات مخلوط کنید

ملین ها

شما می توانید ملین مایع (شربت / قطره) را با آب،آبمیوه یا چای برای غلبه بر طعم نامطلوب آن مخلوط کنید. حتی  ملین های کودکان در طعم های مختلف هستند که برای جلوگیری از هر گونه خطرات  التهاب یا ناراحتی گلو طراحی شده اند،   باید با آب میوه مخلوط شوند.

۹- عوارض جانبی ملین حجیم را  بدانید

ملین های گیاهی

ملین حجیم می تواند منجر به نفخ شکم (گاز)، تهوع یا گرفتگی عضلات شود، به خصوص اگر با مقدار کمی اب مصرف شود. از این اثرات جانبی میتواند با مصرف یک لیوان پر اب و یا افزایش مصرف اب روزانه جلوگیری شود.

۱۰- از عوارض جانبی ملین های اسمزی آگاه باشید

ملین چیست

اسمزی و ملین های شور می تواند باعث نشت منیزیم یا یون فسفات به جریان خون و یا افزایش سطح آنها شود. این می تواند یک عامل خطرناک برای بیمارانی که مبتلا به کم کاری کلیوی، بیماران مبتلا به فشار خون (فشار خون بالا)، و یا بیماران مبتلا به نارسایی قلبی باشد.

 • این بیماران نباید اصلا این ملین ها را مصرف کنند، پزشک آنها باید آنها را با انواع دیگری از داروها برای درمان یبوست درمان کند.
 • سایر عوارض جانبی این ملین ها شامل گاز، تهوع و یا افزایش تشنگی است.

۱۱- درمورد عوارض جانبی ملین های محرک هوشیار باشید

ملین های محرک ممکن است باعث ضربان نامنظم قلب، گرفتگی معده، و یا ضعف عمومی در برخی از بیماران شوند. استفاده طولانی مدت آنها ممکن است منجر به حساسیت به ملین ها شود که در مرحله ی بعدی ایجاد می شود.

۱۲- روش هایی برای جلوگیری از وابستگی به ملین ها

ملین

استفاده غیر قانونی از ملین ها، مصرف بیش از حد ملین ها برای مدتی طولانی (اگر توسط یک دکتر توصیه نشده باشد) می تواند به وابستگی به ملین ها منجر شود.

 • مردم ممکن است وابستگی بیش از حد به ملین ها را بعنوان نتیجه ی ناتوانی تحرکات روده بدون استفاده از ملین ها بدانند. سایر بیماران اشتباها از ملین ها بعنوان یک راه سریع برای از دست دادن وزن یا خلاصی از کالری اضافه ی ناخواسته میدانند.
 • ملین ها به خصوص ملین های محرک می توانند روی تحرکات نرمال و تضعیف عضلات روده، کاهش توانایی آن برای انقباض نرمال اثر بگذارند. این امر می تواند منجر به مشکلات جدی بشود به طوریکه نتیجه ی آن فقدان آب شدید و الکترولیت های ضروری هستند.
 • این اثرات مستقیم روی اندام های حیاتی مانند قلب، کلیه ها و سیستم عصبی ، باعث رعشه و غش در موارد مزمن میشود. در نتیجه، استفاده سو از ملین، اگر درمان نشود می تواند زندگی را مورد تهدید قرار دهد

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید