بیماری ها و درمان سلامت فردی

چگونه با آنفولانزا رفتار کنید،اگر دیابت نوع ۱ دارید؟

آنفولانزا و دیابت

آنفولانزا گرفتن و داشتن نوع ۱ دیابت سخت است.تفاوت در اسیدیته ی خون و استفاده از انسولین برای افراد دیابتی،میتواند به فاجعه منجر شود.بنابراین جامعه ی دیابت آمریکا توصیه میکند که افراد دیابتی سالانه واکسن آنفلونزا بزنند.در هر صورت برای زمانهایی که آنفلونزا گرفتید،موارد زیر را بخوانید:

  • مراحل

۱)زیاد بنوشید.

آنفولانزا و دیابت

اینکه نوشیدنی قندی یا غیر قندی باشد،بستگی به میزان قند خونتان دارد.برای کسانی که آنفلونزایی گرفته اند که میزان هورمونهای استرس را بالا میبرد نوشیدنی های غیرقندی و سایرین نوشیدنی های قندی.افراد دیابتی به دلیل نوسانات اُسمزی خون،راحتتر مایعات از دست میدهند،جامعه ی دیابت آمریکا توصیه میکند که حداقل هر یکساعت یک فنجان مایعات بنوشید.

  • توصیه ها:اسپرایت رژیمی،آبجو زنجبیلی یا G2 gatorade برای نوشیدنی های غیر قندی و gatorade،اسپرایت و آبجو زنجبیلی برای نوشیدنی های قندی.
  • آب پرتغال یا هر آبمیوه ی دیگری ننوشید زیرا به طور قابل توجهی اسیدیته ی معده تان را افزایش میدهند و باعث گلو درد میشوند.

۲)به خوردن ادامه دهید.

آنفولانزا و دیابت

این نیز به شیمیِ خونتان مرتبط است اما به اسیدهای کتونی ربط دارد.اسیدهای کتونی PH خون را کاهش میدهند،که اگر تا ۵. نوسان داشته باشد،میتواند مرگ آور باشد. انسولین کتون ها را از بین میبرد،اما اگر بدون وجود قند در خون به خود انسولین تزریق کنید،فشارتان می افتد و دچار حمله میشوید.حتی اگر استفراغ میکنید،اگر قند خونتان پایین است باید به خوردن ادامه دهید.الزاما لذت بخش نیست اما…

  • توصیه ها :ژله،ماست،تُست اگر میتوانید آن را تحمل کنید و عصاره ی مرغ.

۳)بررسی،بررسی،بررسی.

آنفولانزا و دیابت

حداقل هر ۴-۳ ساعت قند خونتان را بررسی کنید.اگر Ketositx دارید،باید هر دفعه که به دستشویی میروید،کتون هایتان را بررسی کنید.اگر ندارید،کتون را با توجه به علائمی مانند مزه ی دهان و تنفس ترش مانند،کوتاهی تنفس و تهوع بررسی کنید.اگر این علائم را دارید یا میزان کتون در ketositx بالا است،فورا به اورژانس مراجعه کنید.

۴) توصیه هاى قابل اجراى زیر را براى هر فردى که آنفولانزا دارد نه فقط دیابتى ها،انجام دهید:

آنفولانزا و دیابت

  • همانطور که بالا اشاره شد،آبمیوه هاى اسیدى مخصوصا آب مرکبات نخورید.کل مریضى را دردناک میکند.
  • پس از استفراغ دهانتان را با مخلوطى از آب و جوش شیرین بشویید.نصف قاشق چاى خورى جوش شیرین و یک فنجان آب را مخلوط کنید و اگر لازم بود،جوش شیرین را اضافه کنید.آن را در دهانتان بچرخانید اما قورت ندهید.اینکار به خنثى کردن اسیدیته ى دهان وبالاى گلویتان کمک میکند.حالتان را بهتر میکند و براى دندانهایتان مفید است.
  • یک کتاب خوب بگیرید-کتابى که فهمیدنش آسان باشد و کلمات کوتاه و ادبیات جذب کننده داشته باشدحواستان را پرت میکند و از تلویزیون که بعضى اوقات ممکن است حالتان را بد کند،بهتر است.
  • کمک دیگران را قبول کنید.آنها برایتان احساس بدى دارند و کمک کردن به شما میتواند از احساس گناه که مریض نیستند،کم میکند.احتمالا کمکشان را نیز نیاز دارید.
  • یک سطل یا کیسه کنارتان براى شرایط اظطرارى تهوع داشته باشید.همچنین میتوانید کنار تخت هر فرد در خانه نیز یک کیسه قرار دهید که نصف شب بتوانند بهتان کمک کنند.
ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید:
: این مطلب را به اشتراک بگذارید
در صورت مفید بودن مطلب امتیاز دهید :
Rate this post

نظر خود را بیان کنید