چگونه آفتاب سوختگی پوست را درمان کنیم؟

آفتاب سوختگی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.13K

آفتاب سوختگی پوست یکی از مشکلاتی است که معمولا بیشتر در تابستان اتفاق می افتد، ولی آفتاب، چراغ های برنزه، و یا هر منبع دیگری از نور های فرابنفش می توانند باعث آفتاب سوختگی، قرمز شدگی و نازک شدن پوست گردند. پیشگیری از درمان بهتر است، بویژه که آسیب دیدگی پوست پایدار است. اما درمان هایی موجود است که ترمیم را تقویت می کند، از عفونت جلوگیری می کند، و درد را کم می کند.

تسکین بخشیدن به درد و ناراحتی

۱- یک حمام خنک (حمام وان) و یا دوش ملایم بگیرید.

درمان سوختگی آفتاب

آب را کمتر از ولرم نگه دارید (خنک اما نه به اندازه دندان قروچه) و برای ۱۰ الی ۲۰ دقیقه ریلکس باشید، از یک جریان آب ملایم بهره مند شوید، در جریان شدید باد نباشید، از تحریک پوست خود پرهیز کید. یا با هوا خشک کنید یا با یک حوله به آرامی خود را نوازش کنید تا از آسیب دیدن پوست جلوگیری کنید.

  • از صابون، روغن های حمام وان، یا دیگر پاک کننده ها زمانی که حمام وان یا دوش گرفته اید استفاده نکنید، هر محصولی مانند اینها می تواند باعث تحریک پوست شما شود و حتی می تواند تأثیر احساس آفتاب سوختگی را نیز بیشتر کند.
  • اگر بر روی پوست شما تاول تشکیل شده است، به جای دوش، از حمام وان استفاده کنید. فشار دوش می تواند سبب ترکیدن تاول ها گردد.

۲- یک کمپرس خنک مرطوب بگذارید.

آفتاب سوختگی پوست

یک لیف حمام یا یک تکه پارچه دیگر را با آب سرد خیس کنید، و روی ناحیه ای که تحت تأثیر واقع شده به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بگذارید. گاهی که لازم بود به آن رطوبت دهید.

۳- دارو های بدون نسخه تسکین دهنده درد مصرف کنید.

آفتاب سوختگی صورت

داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و آسپرین می تواند درد را کاهش دهد، و ممکن است که پف کردگی و سرخ شدگی را بتواند کاهش دهد و البته ممکن است نتواند آن را کاهش دهد.

  • به بچه ها آسپرین ندهید. به جای آن چیزی انتخاب کنید که مشخص شده باشد مانند استامینوفن دوز کودک. موترین (Motrin ) کودک (ایبوپروفن) به علت قابلیت اثر ضد التهابی که دارد، گزینه خوبی است.

۴- مسکن درد موضعی را امتحان کنید.

درمان آفتاب سوختگی صورت

داروخانه ها همچنین اسپری هایی می فروشند که برای خلاصی از پوست قرمز و خارش است. اسپریی که دارای بنزوکائین، لیدوکائین یا پراموکسین باشد، تأثیر بی حسی دارد که ممکن است به درد کمک کند. البته از آنجایی که آنها آلرژی بلقوه دارند، بهتر است آن دارو را در قسمت سالم پوست تستش کنید و یک روز صبر کنید که مشخص گردد آیا سبب قرمزی یا احساس خارش می شود یا نه.

  • بدون آگاهی دکتر نباید از اسپری ها برای کودکان ۲ و زیر ۲ سال استفاده کرد. اسپری شامل متیل سالیسیلات یا سالیسیلات ترولامین است که ممکن است کودکان زیر ۱۲ سال را در معرض خطر بیاندازد، و کپسایسین می تواند برای افراد ۱۸ سال و کمتر از آن و یا هر کسی که به فلفل قرمر آلرژی دارد خطرناک باشد.

۵- در قسمت آفتاب سوختگی لباس های کتان گشاد بپوشید.

آفتاب سوختگی

زمانی که آفتاب سوختگی در حال ترمیم است تی شرت های شل و شلوار پیژامه کتان گشاد لباس های مناسبی هستند. اگر نمی توانید لباس های گشاد بپوشید، حداقل جامه ای از جنس کتان بپوشید ( این بافت باعث می شود که پوست شما “تنفس” کند) و تا جایی که امکان دارد اندازه آن را شل کنید.

  • لباسهای پشمی و بعضی از بافت های ترکیبی تحریک کنندگی ویژه ای دارند، با توجه به الیاف زبر و خارش آور و یا گرمایی که گیر می افتد (گرمایی که راه فرار ندارد).

۶- کرم کورتیزون را در نظر بگیرید.

رفع آفتاب سوختگی

کرم کورتیزون حاوی درمان استروئیدی است که ممکن است پف کردگی و سرخ شدگی را کاهش دهد. هر چند شواهد نشان می دهد که آنها اثر کمی بر آفتاب سوختگی دارند. اگر تصور می کنید که ارزش امتحان کردن را دارد، می توانید آنها را در داروخانه ها و یا سوپرمارکت ها با دوز پایین تهیه کنید. دنبال هیدروکورتیزون و یا چیزی شبیه آن باشید.

  • از کرم کورتیزون برای کودکان نوجوان، و نیز در ناحیه صورت استفاده نکنید. اگر برای استفاده از این کرم شک و یا نگرانی دارید از داروخانه خود بپرسید و راهنمایی بخواهید.
  • این نوع درمان آفتاب سوختگی را در انگلستان بدون نسخه نمی توان تهیه کرد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید