چگونه گوش درد را درمان کنیم؟

گوش درد
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 10.6K

ارزیابی شده است که تقریبا ۷۰% کودکان تا سن ۳ سالگی،حداقل یکی از گوشهایشان عفونت میکند و همچنین بسیاری از بزرگسالان از عفونت گوش یا گوش درد رنج میبرند.اگرچه گوش درد های جدی نیازمند مراقبتهای پزشکی هستند زیرا میتوانند به از دست دادن شنوایی دائم منجر شوند،مشکلات کوچگتر گوش،معمولا میتوانند در خانه با استفاده از توصیه های پزشکی یا درمانهای خانگی که برای قرنها استفاده شده اند،درمان شوند.از درمانهای خانگی به عنوان جانشینی برای توصیه های پزشکی استفاده نکنید؛اگر از توصیه یا انجام درمانی مطمئن نیستید،با پزشک مشورت کنید.

 • قسمت اول
  استفاده از توصیه های پزشکی تائید شده

۱)از گرما برای آرام کردن گوش درد استفاده کنید.

گوش درد

گرما باعث رهایی سریع از درد میشود.

 • از یک کمپرس گرم روی گوش استفاده کنید.شما میتوانید از یک حوله که در آب داغ خیس شده است،یک بطری آب داغ یا کیسه ی آب گرم که از داروخانه خریداری شده است،به عنوان کمپرس گرم استفاده کنید.آنقدر آن را داغ نکنید که پوست را بسوزاند.میتوانید کمپرس را تا زمانی که دوست دارید،روی گوش نگه دارید.همچنین میتوانید اول آن را سرد کنید.برای ۱۵ دقیقه یک کیسه یخ روی محل بگذارید.سپس کمپرس گرم روی آن قرار دهید.۳-۲ بار این کار را تکرار کنید.
 • یک سشوار را از گوش به اندازه ی طول یک بازو نگه دارید و آن را روی درجه ی گرم یا کم قرار دهید.از درجه ی داغ یا زیاد استفاده نکنید.

۲)از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

گوش درد

داروهای خوب استامینوفن و بروفن هستند.از دستورات روی بسته پیروی کنید.

 • آگاه باشید که میزان مصرف برای کودکان معمولا به وزن بستگی دارد.به کودکان زیر ۱۸ سال آسپرین ندهید.آسپرین در کودکان میتواند به سندروم ری نادر اما مخرب منجر شود که میتواند به آسیب به مغز و کبد ختم شود.

۳)به پزشک مراجعه کنید.

گوش درد

اگر علائم برای بیشتر از ۵ روز در بزرگسالان و بیشتر از ۲ روز در کودکان ادامه یافت،گوش درد در کودکی زیر ۸ هفته است،گردن سفت شده است یا تب دارید،فورا به پزشک مراجعه کنید.اگرچه گوش درد رایج است،اگر بدون درمان باقی بماند،میتواند به عفونتی جدی منجر شود که باعث مشکلات دیگری میشود.

 • اگر علت گوش درد باکتریایی باشد،پزشک میتواند دوره ای آنتی بیوتیک تجویز کند تا عفونت و درد را قطع کند.
 • عفونت گوشی که درمان نشود میتواند به ناشنوایی دائم منجر شود پس اگر علائم بدتر شدن یا ادامه پیدا کردند،مهم است که درمان شوند.
 • قسمت دوم
  استفاده از درمانهای خانگی تائید نشده

۱)بینی تان را تخلیه کنید.

گوش درد

گوش درد معمولا توسط تجمع مایعات در مجرای شیپور استاش،مجرای باریکی که گوشها،بینی و گلو را به هم متصل میکند،ایجاد میشود.با تخلیه کردن بینی،میتوانید فشار را از روی پرده ی صماخ گوش بردارید.

 • به آرامی چکاندن کمی آب نمک در بینی کودک و سپس خارج کردن آن را امتحان کنید.
 • میتوانید از یک وسیله ی ساکشن یا Nose Frida برای خارج کردن ترشحات بینی استفاده کنید.

۲)به آرامی گوشتان را تکان دهید.

گوش درد

گوش درد میتواند باعث ایجاد فشار در مجرای شیپور استاش شود که با استفاده از به آرامی تکان دادن انگشت در گوش،میتواند آزاد شود.(مشابه فشار هوا در هواپیما)اینکار میتواند به جاری شدن مایعات تجمع یافته در مجرا کمک کند.

 • گوش خارجی خود را با انگشت شست و اشاره ی خود،نزدیک به سر نگه دارید و تا جایی که میشود به آرامی و بدون ایجاد ناراحتی،گوش خود را تکان دهید و بچرخانید.همچنین میتوانید با وانمود کردن به خمیازه کشیدن،الکی خمیازه بکشید که میتواند تاثیر مشابهی در باز شدن مجرای شیپور استاش داشته باشد.

۳)بخار آرام کننده استنشاق کنید.

گوش درد

بخار داغ میتواند به جاری شدن مایعات در مجرای شیپور استاش کمک کند(با آبریزش بینی)که فشار در گوش داخلی را از بین میبرد.اضافه کردن داروها یا رایحه هایی به بخار،میتواند مزایای بیشتری مانند یک آرام بخش ملایم برای درد گوش داشته باشد.

 • میتوانید با اضافه کردن چند قطره روغن اصیل اکالیپتوس یا یک قاشق چای خوری ویکس یا بخارات مشابه به آب در حال جوش،بخار برای استنشاق تهیه کنید.
 • یک حوله روی سرتان بیاندازید و ۳ بار در روز بخار را از بینی تنفس کنید تا زمانی که درد ساکت شود.اینکار به باز کردن مجرای شیپور استاش،کم کردن فشار و جاری شدن مایعات در گوش کمک میکند.
 • خردسالان را در زیرحوله و بالای یک ظرف بخار قرار ندهید.زیرا ممکن است بسوزند یا حتی درون ظرف بیافتند.در عوض،مقدار کمی ویکس مخصوص کودکان روی قفسه ی سینه یا پشت کودک بمالید و سپس در حمام آب گرم کنار کودک بایستید یا بگذارید کودک در آب گرم کمی بازی کند.بخار آب گرم با بخار ویکس مخلوط میشود و اثر آرام کننده ای درست میکند.

۴)روغن زیتون را امتحان کنید.

گوش درد

برای ساکت کردن درد،چند قطره روغن زیتون گرم داخل گوش بچکانید.روغن حساسیت گوش داخلی را آرام خواهد کرد.

 • میتوانید برای گرم کردن شیشه ی روغن زیتون،آن را برای چند دقیقه داخل ظرف آب گرم قرار دهید.چند قطره روغن مستقیما داخل گوش بچکانید و سپس با یک پنبه گوشتان را آرام ببندید.
 • اگر این روش را برای یک نوزاد استفاده میکنید،زمانی که نوزاد در خواب است اینکار را انجام دهید زیرا میتوانید او را به سمتی بچرخانید که روغن از گوشش خارج نشود.نباید داخل گوش نوزاد پنبه قرار دهید.
 • آگاه باشید که هیچ مدرک اثبات شده ای به جز دلگرمی،برای تائید این که اینکار عمل میکند،وجود ندارد.

۵)از سیر و روغن گل بوصیر استفاده کنید.

گوش درد

نشان داده شده است که سیر خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و به نظر میرسد که بی حس کننده ی طبیعی است.

 • میتوانید سیر و روغن گل بوصیر در سایت آمازون یا از فروشگاه مواد غذایی سالم محلی تان تهیه کنید.
 • روغن را گرم کنید(با چکاندن کمی از آن روی مچتان،مطمئن شوید داغ نیست)سپس روزی ۲ بار با یک قطره چکان،چند قطره داخل گوش بچکانید.
 • دوباره،اینکار توسط هیچ شواهد تائید شده ای حمایت نمی شود.

۶)از روغن اسطوخودوس استفاده کنید.

گوش درد

اگرچه نباید روغن اسطوخودوس را مستقیما داخل گوش بریزید،میتوانید با آن بیرون گوشتان را ماساژ دهید که به نظر میرسد به بهبود چرخه ی مایعات و جریانات گوش داخلی کمک میکند.بعلاوه،بوی آن نیز میتواند آرام کننده باشد.

 • چند قطره روغن اسطوخودوس را با یک روغن حامل(مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون)مخلوط کنید و در زمانهای نیاز در روز،بیرون گوشتان ماساژ دهید.
 • سایر روغنهای اصیل که به نظر برای تسکین درد مفید هستند شامل اکالیپتوس،رزماری،اورگانو،بابونه،درخت چای و آویشن هستند.
 • این روش فقط توسط شواهد گفتاری حمایت شده است.هیچ تحقیق علمی مبنی بر مفید بودن این روغن ها وجود ندارد.
 • قسمت سوم
  جلوگیری از گوش درد

۱)از ویروس سرماخوردگی دوری کنید.

گوش درد

یکی از دلایل رایج گوش درد،سرماخوردگی معمول است و اگرچه درمانی برای ویروس سرماخوردگی وجود ندارد،میتوانید از نکات ایمنی برای قرار نگرفتن در معرض این ویروس،استفاده کنید.

 • دستهایتان را،مخصوصا بعد از بودن در مکانهای عمومی و قبل ازخوردن، منظم بشویید.اگر به محلی برای شستن دست دسترسی ندارید،از ضد عفونی کننده های دست استفاده کنید.ویروس سرما خوردگی به طور آشکاری جهنده است و میتواند ساعت ها روی سطوح زندگی کند،پس اگر حتی کسی را نمیبینید که مریض به نظر برسد،میتوانید به راحتی با رفتن به مغازه یا کتابخانه،در معرض ویروس سرما خوردگی قرار بگیرید.
 • منظم ورزش کنید.افرادی که منظم ورزش میکنند،سیستم ایمنی سالم تری دارند پس میتوانند بهتر با عفونت ها و ویروس سرماخوردگی مقابله کنند.
 • از رژیم غذایی غنی از ویتامین و معتدل استفاده کنید.غذاهای مغذی،کامل،پروتئین گوشت،سبزیجات و میوه بخورید.مواد شیمیایی گیاهان مانند فلفل،پرتغال و سبزیجاتی که برگ های تیره دارند،در واقع به بدنتان برای جذب ویتامین ها کمک میکنند.پس بهتر است برای تامین ویتامین های حمایت کننده ی ایمنی،از غذاهای طبیعی استفاده کنید.

۲)برای آلرژی آزمایش دهید.

گوش درد

واکنش های آلرژیک میتوانند سبب خارش در گوش و گوش درد شوند.این آلرژی ها میتوانند در رده های متفاوتی مانند آلرژی ها محیطی یا غذایی باشند.

 • با پزشکتان برای آزمایش آلرژی که میتواند آزمایش خون یا روی پوست باشد،هماهنگ کنید.آزمایش به شما اطلاع میدهد که چه آلرژنهایی میتوانند گوشتان را تحریک کنند مانند ragweed،حیوانات خانگی یا لبنیات.

۳)از گوش درد در نوزادان جلوگیری کنید.

گوش درد

عفونت گوش در نوزادان رایج است اما با تغذیه ی مناسب میتواند کاهش یابد یا جلوگیری شود.

 • کودکتان را واکسینه کنید.یکی از عفونت های رایج برای عفونت گوش،بخشی از مجموعه واکسنهای متداول است.
 • سعی کنید حداقل ۱۲ ماه اول را به نوزادتان از سینه شیر بدهید.شیر سینه حاوی آنتی بادی هایی است که نشان داده شده است عفونت گوش را کاهش میدهد.پس نوزادانی که با شیر مادر تغذیه میکنند کمتر از نوزادانی که با شیر خشک تغذیه میشوند،گوش درد میشوند.
 • اگر با شیشه به نوزاد شیر میدهید،مطمئن شوید که نوزاد را با زاویه ی ۴۵ درجه نگه میدارید و هیچگاه به نوزاد با حالت خوابیده به پشت یا دراز کشیده در تختخواب شیر ندهید.اینکار میتواند باعث جمع شدن مایع در گوش داخلی و منجر به گوش درد شود.سعی کنید که بین ۱۲-۹ ماهگی، نوزاد را از بطری بگیرید تا عفونت های مرتبط با بطری را کاهش دهید.
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید