چگونه اگزما پوستی صورت و اطراف چشم را درمان کنیم؟

اگزما پوستی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 62.2K

اگزما پوستی انواع مختلفی برای مشکلات پوستی متفاوت دارد اما رایج ترین نوع اگزما،اگزما صورت و اطراف چشم است.اگزما صورت یک التهاب پوستی آلرژیک که بیشتر در اطراف چشم نوزادان رخ میدهد و در واقع به اگزما کودکان شناخته میشود.هرچند مهم نیست چه سنی دارید،ممکن است ناگهانی به اگزما پوستی صورت والتهاب پوستی آلرژیک دور چشم دچار شوید و به یک درمان نیاز دارید.

روش اول
یادگیری درباره ی اگزما صورت و التهاب پوستی آلرژیک

۱)اطلاعات اولیه را یاد بگیرید.

درمان اگزما

اگزما پوستی صورت یا التهاب پوستی آلرژیک یک مشکل پوستی است که که بیشتر در دوران کودکی رخ میدهد.این مشکل به تب یونجه و آسم نیز مرتبط است.به این معنی که اگر یکی از این بیماریها را داشته باشید امکان بروز این مشکل در شما بیشتر است.

 • التهاب پوستی آلرژیک یا اگزما پوستی یک پاسخ ایمنی است.بدن گیج میشود و به یک محرک به شدت پاسخ میدهد که به التهاب پوستی منجر میشود.

۲)نشانه ها را بشناسید.

درمان اگزما

ممکن است جوش های کوچکی ببینید که میخارند.همچنین قسمت هایی خارشی روی پوستتان خواهید دید که معمولا قهوه ای یا قرمز اند.

 • بعلاوه،جوشها ممکن است مایعی تراوش کنند و ممکن است پوست فلس مانند و خشکی داشته باشید.

۳)بدانید عملکرد اگزما پوستی صورت چگونه است.

التهاب پوستی آلرژیک میتوانند بیایند و بروند.وقتی نشانه ها بدتر میشوند،flare –up نامیده میشود.هرچند،ممکن است مدتی طولانی بدون داشتن نشانه ای باشید.

۴)بدانید التهاب پوستی آلرژیک چگونه منتقل میشود.

اگزما صورت

این مشکل ویروسی نیست.یعنی از با در تماس بودن با فردی که این مشکل را دارد به شما منتقل نمیشود.هرچند میتواند از والدین به کودک به طور ارثی منتقل شود.

۵)آگاه باشید که اگزما پوستی یا التهاب پوستی آلرژیک چگونه میتواند دیدتان را تحت تاثیر بگذارد.

اگزما

این مشکل ممکن است برای دیدتان مشکل ایجاد کند.اگر فکر میکنید که به تازگی دیدتان با شعله ور شدن این مشکل دچار مشکل شده است،با پزشک مشورت کنید.

 • یکی از راههایی که ممکن است برای دیدتان مشکل ایجاد کند این است که ممکن است پوست اطراف چشمتان میتواند قرمز و پف کرده شود.اگرچه این مریضی به رخدادهای مهم تری از جمله آب مروارید و گسلش خودبخودی شبکیه ی چشم ارتباط داده شده است،حتی زمانی که درمان شده باشد.

روش دوم
درمان اگزما پوستی صورت و دور چشم

۱)از یک کمپرس یخ برای اطراف چشمتان استفاده کنید.

پماد اگزما

استفاده از سرما میتواند پایانه های عصبی را به طور موقتی بی حس کند که به کاهش حساسیت،آرام کردن پوست،وکاهش میل به خاراندن منجر میشود.همچنین به زدودن پوست مرده و داشتن ظاهری نرمتر و بهبود سریعتر کمک میکند.

 • در یک کاسه آب سرد و روغن حمام بریزید و اگر آب سردتر میخواهید،میتوانید مقداری یخ به آن اضافه کنید.
 • یک حوله ی کاغذی یا حوله ی تمیزی را در آب خیس کنید و روی محل به مدت ۵ دقیقه نگه دارید.

۲)به صورتتان مرطوب کننده بزنید.

بیماری اگزما

یک کرم یا پماد بهتر عمل میکنند زیرا چربی بیشتری از لوسیون دارند و بیشتر ضد آب هستند.چربی به مرطوب نگه داشتن و محافظت پوستتان بیشتر کمک میکند.

 • کرمی را انتخاب کنید که معطر نباشد و مطمئن باشید که هنگام استفاده از آن داخل چشمتان نشود.
 • زمانی که پوستتان احساس خشکی میکند از مرطوب کننده استفاده کنید.استفاده از مرطوب کننده پس از حمام یا شستن صورتتان به طور مخصوصی تاثیر گذار است.این مرطوب کننده ها به نرم تر کردن پوست و جلوگیری از ایجاد ناگهانی التهاب پوستی آلرژیک کمک میکنند.

۳)از یک کرم کورتیکواستروئید استفاده کنید.

پماد اگزما

یکی از راه های موثر برای این مشکل استفاده از کرم های کورتیکواستروئید است که باعث کمک به بهبود ناگهانی اتفاق افتادن التهاب پوستی آلرژیک میشود.

 • هرچند استفاده از این مورد زمانی که اگزما بسیار نزدیک به چشم باشد،مشکل است.در این قسمت پوست نازک است بنابراین استفاده ی طولانی مدت آن میتواند بیشتر خطرناک باشد.باید قبل از استفاده از یک کرم اطراف چشمتان با یک پزشک صحبت کنید و مصرف این کرم اطراف چشمتان را به ۲ هفته یا کمتر محدود کنید.
 • هنگام استفاده از این کرم سعی کنید داخل چشمتان نشود.

۴)درباره ی مصرف آنتی بیوتیک های خوردنی سوال کنید.

اگزما پوستی

آنتی بیوتیک های خوردنی در بعضی مواقع که به عفونت های آلرژیک مبتلا میشوید،استفاده می شوند.به دلیل حساس تر بودن ناحیه ی دور چشم،پزشک ممکن است پیشنهاد کند که اگر این آلرژی در حال منتشر شدن به دو یا یکی از چشمهایتان است،از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

روش سوم
کنترل کردن شعله ور شدن بیماری

۱)استرس خود را کم کنید.

اگزما صورت

استرس میتواند این مشکل را شعله ور کند پس سعی کنید استرس خود را کاهش دهید.راه هایی برای آرام کردن خود یا کودکتان در طی روز یاد بگیرید.

 • محرکهای تنش زا را شناسایی کنید.وقتی استرستان زیاد است به عوامل تاثیر گذار بر آن فکر کنید.مسائلی که شما را نگران یا هیجان زده میکنند یادداشت کنید و فکر کنید که چگونه میتوانید استرستان را راجع به آنها کم کنید.به عنوان مثال،اگر کارتان پر استرس است،ممکن است بتوانید از رئیس تان بخواهید که هفته ای یکبار از طریق اینترنت و در خانه کار کنید.
 • با هوشیاری نفس بکشید تا بتوانید خود را آرام کنید.لحظه ای چشمانتان را ببندید.اجازه دهید نفس کشیدن ذهنتان را پر کند.روی نفس های آهسته و عمیق تمرکز کنید. و فقط به نفس کشیدن فکر کنید تا زمانی که احساس کردید آرام شدید.
 • با کودکتان صدای حیوانات را تقلید کنید تا آرام شوند.با بالا بردن بازوهایشان نفس عمیق کشیدن را با آنها تمرین کنید ،هنگام پایین آوردن دستهایشان صدای زنبور یا مار تقلید کنید.این کار به آنها کمک میکند تا آرام نفس کشیدن را یاد بگیرند و ذهنشان را از مسائل استرس زا منحرف کنند.

۲)خودتان را نخارانید.

درمان اگزما

خاراندن فقط باعث بدتر شدن خارش می شود.در واقع زمانی که اگزما اطراف چشمتان ظاهر میشود،خاراندن میتواند باعث تورم،قرمزی و پف پوست شود.

 • همچنین خاراندن میتواند باعث ریزش مژه و ابروهایتان شود.
 • اگر شما یا کودکتان در خواب خود را میخارانید،سعی کنید دستکش بپوشید یا ناخنهایتان را کوتاه کنید تا این مشکل کمتر شود.

۳)آنتی هیستامین مصرف کنید.

پماد اگزما

آنتی هیستامین های بدون نسخه مانند لوراتادین و فکسوفنادین،میتوانند به کنترل نشانه های التهاب پوستی آلرژیک کمک کنند.از آنجایی که این بیماری به آلرژی های دیگری از جمله تب یونجه مربوط است،آنتی هیستامین میتواند این بیماری،به خصوص خارش آن را آرام کند.

 • دستورات آنتی هیستامینی که انتخاب میکنید را پیروی کنید.اکثر آنتی هیستامین های غیر خواب آور را روزی یکبار مصرف میکنند.با شعله ور شدن آلرژی،یک دوره ی مصرف را شروع کنید.
 • هرچند اگر بخاطر اگزما برای خوابیدن مشکل دارید،یک آنتی هیستامین خواب آور میتواند به خوابیدن شما در شب کمک کند.

۴)آلرژن ها و محرک ها را شناسایی کنید.

اگزما صورت

آلرژن ها و محرک ها میتوانند به شعله ور شدن بیماری کمک کنند.سعی کنید با به آرامی عوض کردن محصولات آرایشی بهداشتی خود بفهمید کدام موارد شما را اذیت میکنند و آن ها را استفاده نکنید.هنگامی که بیماریتان شعله ور میشود،بهتر است از آرایش کردن به طور کلی صرف نظر کنید.

 • صورت و ناحیه ی چشم میتوانند به طور مخصوصی مشکل زا باشند زیرا محصولات زیادی در این ناحیه به خصوص در زنان استفاده میشوند.ضد آفتاب،آرایش،صابون و عطر همگی میتوانند بیماری را شعله ور کنند.

۵)از مصرف بعضی غذاهای خاص بپرهیزید.

بیماری پوستی اگزما

هرچند غذاهای آلرژیک تعریف به خصوصی دارند(غذاهایی که باعث پاسخ شدید و ناگهانی سیستم ایمنی بدن میشوند)،غذاهای دیگر نیز باعث شعله ور شدن بیماری می شوند.برای مثال،شیر گاو و آجیل درختی میتوانند اینکار را انجام دهند.اگر در حال شیردهی به نوزادی با اگزما هستید،باید از خوردن آجیل درختی خودداری کنید زیرا ممکن است آن را به فرزندتان منتقل کنید.

 • غذاهای آلرژیک نیز میتوانند باعث شعله ور شدن بیماری شوند.اگر به غذای خاصی شک دارید،شروع به یادداشت غذاهایی که میخورید کنید تا بتوانید دنبال کنید که چه غذاهایی حساسیت شما را شعله ور میکنند.

۶)صابونی را انتخاب کنید که بیش از حد مرطوب کننده باشد.

درمان اگزما

هنگام شستن صورتتان از صابونی استفاده کنید که چربی زیادی داشته باشد نه صابونی که صورتتان را خشک میکند.همچنین صابون غیر معطر انتخاب کنید.

 • از صابونهای آنتی باکتریال استفاده نکنید زیرا پوستتان را خشک میکنند.همچنین از صابونهایی که آلفا هیدروکسی اسید دارند استفاده نکنید،زیرا میتوانند رطوبت را از پوستتان بشویند.به دنبال پاک کننده هایی باشید که روی آنها “نرم” و “غیرمعطر”نوشته شده است.

۷)پوستتان را از نور خورشید و گرمای زیاد دور نگه دارید.

اگزما پوستی

این مورد شامل مواردی مانند آب داغ،نور مستقیم خورشید و آب و هوای گرم است.

 • از آب ولرم برای حمام یا شستن صورت خود استفاده کنید.از استفاده از آب داغ بپرهیزید زیرا میتواند پوست حساس شما را تحریک کند.
 • در هوای گرم به مدت طولانی نیاستید.گرما به راحتی میتواند پوست شما را تحریک کند و باعث تورم بیشتر شود.
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۲۳ دیدگاه

 • سه فرزنددارم ازکودکی مبتلابه اگزماحادهستندحتی یکیشوش چشم راستش راازدست داده اگه درمانی برای بهبودی اینان وجوددارددرخواست یاری هرچه سریعتررادارم۰۹۱۷۷۰۰۹۱۵۵شماره تماسم است

  • سلام جناب کیانا عزیز
   منم دچار اگزما هستم
   هم صورت و هم دست ها
   یک تجربه خودم را میگویم
   من از انواع داروها استفاده کرده ام
   متاسفانه در اگزما لایه محافظ پوست دچار آسیب میشود و همین امر باعث میشود هر عامل محرک پوست باعث تشدید این بیماری گردد
   مثل شوینده ها و نور خورشید
   کورتون ها تاثیر مسکن دارند و خودشان باعث نازک شدن پوست و عوارض بدتر میشوند
   من به تجربه یافتم کرم زینک اکساید تاثیر آرام تر ولی بهتری دارد
   ولی مشکل من این بود که من وازلین موجود در پماد زینک هم حساسیت داشتم
   سراغ کرم های حاوی اوسرین و زینک اکساید رفتم بار بهتر بود ولی حساسیت مرا درمان نکرد
   و در نهایت به یک کرم قدیمی حاوی روغن کبد ماهی و زینک اکساید (پماد سوختگی معمولی) رسیدم
   که واقعا محشر بود
   قیمت مناسب و تاثیر معجزه آسا (البته برای من)
   چند تا از آنها را خریدم و مرتب استفاده کردم
   ظرف یک ماه تمام آثار اگزما از بین رفت
   و من ادامه دادم تا پوستم کامل ترمیم شود
   بهتر است زیر نور زیاد نگاه کنید تا دیگر اثری از قرمزی مشاهده نشود
   چون دوباره گسترش می یابد
   در ضمن فقط روزی یک بار آنهم شب ها پماد بتامتازون هم زدم
   اینبار تاثیر خیلی سریع تری داشت
   این تجربه من بود
   قضاوت با پزشکان عزیز

   • مخلوط کرم روغن ماهی و زینک اکساید را با چ نام تجاری و از کجا خریداری کردید ، چون واقعا این بیماری بنده را کلافه کرده

 • سلام ممنون از اطلاعات مفید در مورد این بیماری. من هم از کودکی دچار اگزما در ناحیه دست و صورت هستم. با خوردن تخم مرِغ، بادمجان، آجیل و به طور کلی غذاهای سودایی این بیماری تشدید میشود. از طرفی آب و هوای منطقه ای گرم و خشک و یا سرد و خشک و همچنین آب شرب گچ دار تاثیر بسیاری بر روی پوست من دارد.
  اما من هنوز نتوانستم کرم یا پمادی برای درمان قطعی پیدا کنم، بیشتر با رعایت تغذیه سعی در کنترل این بیماری دارم.
  من به مدت ۱۰ سال در تهران ساکن بودم و با ناباوری تمام بدون استفاده از هیچ دارویی یا رژیم غذایی این بیماری محو شد.

 • سلام .من به اگزمای پلک چشم دچار هستم .حدود ۲ سال .چند دکتر عوض کردم ولی نتیجه نداشت .اگر میتونید بهم کمک کنید .سپاس

 • سلام منم هم دچار این التهابات هستم مخصوصا دور چشمانم ک هم متورم و هم قرمز میشوند خیلی خارش دارم دکتر آلرژی رفتم گفتن خیلی حساسی و اینکه پوست من دراماتیت اتوپیک هم هست کرم بتازونیت هیدروکرتیزون و حتی همان اسپره های بینی و لوراتادین رو هم مصرف کردم ولی تا زمانی ک استفاده میکنم خوب هستن .آقای ب من گفتم محصولات مارک باباریا ک روش اتوپیک زده رو مصرف کنم چون مخصوص پوستهای خیلی حساس هست تا چند دوره تا خوب بشوم اما ایشون چون دکتر نبودن و فقط مشاور بودن بنده اعتماد نکردم میخواستم ببینم چجوریه محصولاتش شما هم ی سرچی کنین.ممنون

 • سلام دختری ۲۴ ساله هستم که حدود ۲ سال اگزما شدید در ناحیه صورت شدم طوری که دور چشمم پف کرده خشکی زده و زیر لبم دور بینی کاملا پوست پوست شده و همش سوزش و خارش دارم. کاملا کلافه شدم برای تسکین پماد بتامتازون میزنم و موقتا خوب میشه ولی بعد از چند روزی مثل روز اولش میشه… واقعا باید بااین اگزما چیکار کرد در اوج جوانی پوستی خشک و چروکیده دارم.

 • باسلام.من هرروز از کرم پودر استفاده میکنم که الان شاهد تعدادی جوش زیر چشمانم شدم که گاهی اوقات با خارش وسوزش همراه است.میخواستم بدونم ایا اگزومااست؟به پزشک مراجعه کنم یانه

 • جناب ابراهیمی میشه لطف کنید بگید از اون پماد کبد ماهی روزی چند مرتبه زدید؟ من به تازگی دچار اگزما در صورت شدم شدم و دست هام لکه های قرمز بدون درد و خارش داره لطف کنید کمکج کنید چندباری دکتر رفتم فایده نداشته چشم هام سوزش داره خیلی نگرانم. خانم های عزیز که اگزما صورت دارن ارایشتون رو باچی پاک میکنید من با شامپو بچه فبروز پاک میکنم ایا ضرری نداره؟

 • به نظرم آب و هوا مهمترین بخش بیماریه. من از بچگی اگزما داشتم. میرفت و میومد. کم میشد و زیاد میشد. ۴۰روز رفتم بندر عباس وسط تابستون. اونقد پوستم نرم و ملایم شده بود که وقتی برگشتم مشهد همه تعجب کردن. دوم تغذیه. بادمجون گوجه خام پوست هلو قهوه و خیلی چیزای دیگه که خودتون تجربه دارین حساسیت زا هستن. ولی مگه میشه کلا نخورد. من یه دوره دوماه قرص فکسوفنادین، صابون با ph اسیدی یه کرم ترکیبی از سه تا ویتامین و یه لوسیون بعد از حمام واسه پوست خیلی خشک و حساس استفاده کردم. علایم کامل از بین رفت. ولی بعد از ۵ ماه برگشتن. با خوردن زیاد ترشی آبگوجه. تغذیه رو فراموش نکین. مهاجرت به شهرای گرم و شرجی هم جواب میده.

 • من سالهای زیادی درگیر اگزما بودم و پزشکان هم فقط داروهای کورتونی موضعی تجویز میکردن تا اینکه یک پزشک برای من کپسول فلوکستین ۲۰ روزی یک عدد تجویز کرد و گفت حتی اگه تاثیر هم نداشت شش ماه مداوم مصرف کن. در کمال تعجب از ماه اول به بعد اگزمای من به کلی ناپدید شد و دیگه هم برنگشت. دوستان من با اطمینان بهتون میگم که ۹۰درصد اگزماها به دلایل مشکلات اعصاب و روان هستن.

 • سلام دختری ۴ساله دارم چند وقت یه که تاولهای ریز به مرور بزرگ دراطراف چشمانش پیدا میشوند وبعد از مدتی ازبین میروند لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید