علت اسهال و راه های درمان آن

درمان اسهال
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.59K

اسهال درمان دارد اما با رعایت نکات بهداشتی باید از اسهال جلوگیری کرد.اگرچه بعضى اوقات،کنار آمدن و درمان اسهال میتواند خوشایند نباشد اما اسهال یک بیمارى رایج است که تقریبا همه آن را تجربه میکنند.قطعا کنار آمدن با آن خوشایند و آسان نیست.از نمونه عای اسهال میشه به اسهال کودکان و اسهال نوزاد اشاره کرد.پس بعضى از این درمانها را استفاده کنید تا هرچه زودتر از علائمتان رهایى یابید.

  • مراحل

١.از خوردن و آشامیدن بعضى غذاها و نوشیدنیها پرهیز کنید.

درمان اسهال

بعضى از غذاها و نوشیدنى ها باعث بدتر شدن یا طولانى شدن اسهال میشوند.پس تا زمانى که اسهال هستید،نباید از آنها استفاده کنید.از هیچ محصول لبنى(به جز ماست پروبیوتیک)،غذاهاى تند یا چرب و میوه جات استفاده نکنید.بعلاوه،از جویدن آدامس حاوى سربیتول،خوردن غذاهاى سرشار از فیبر،کافئین و الکل خوددارى کنید.

٢.مایعاتى که با الکترولیت غنى شده اند، بنوشید.

درمان اسهال

الکترولیت هایى مانند سدیم وپتاسیم در طى اسهال کم میشوند.از آبى که با الکترولیتها غنى شده است،نوشیدنهاى ورزشى یا آب هایى براى کودکان که با مواد معدنى غنى شده اند،استفاده کنید.

٣.نوشیدن چاى را امتحان کنید.

درمان اسهال

چاى هاى خاصى براى آرام کردن شکم و دستگاه گوارش و اسپاسم هایى که تا اندازه ى در بروز اسهال نقش دارند،وجود دارند که مفید اند.چند بار در روز،چاى بابونه،نعنا،بهار نارنج یا زنجبیل با کمى عسل بنوشید.

۴.غذاهاى ملایم بخورید.

درمان اسهال

با خوردن غذاهایى که راحت هضم میشوند،به شکمتان براى بهبود کمک کنید.این غذاها شامل عصاره ى گوشت،برنج قهوه اى،موز،کراکر،سیب زمینى و نان تُست است.

۵.غذاهایى که پکتین(ژلاتین گیاهى)دارند،استفاده کنید.

درمان اسهال

پکتین یک ماده ى مغذى ژلاتین مانند است که باعث سفت شدن مدفوعى که در اثر اسهال شل شده است،میشود.هویج پخته شده،سیب و مرکبات،پکتین بالایى دارند که مصرف آنها سرعت عبور مدفوع در لوله ى گوارش را کم میکند.

۶.پروبیوتیک مصرف کنید.

درمان اسهال

زمانى که اسهال هستید،باکتریهاى مفید لوله ى گوارشتان کم شده اند.براى افزایش مقدار آنها و کاهش سطح بیماریتان،پروبیوتیک مصرف کنید.پروبیوتیک ها به صورت پودر یا قرص و همچنین در ماست هاى حاوى پروبیوتیک و کفیر وجود دارند.

٧.رژیم غذایى تان را با تانین تکمیل کنید.

درمان اسهال

تانین یک ماده ى مغذى است که در بعضى گیاهان وجود دارد و روى متوقف شدن اسهال،تاثیر مثبت دارد.بلوبرى،بلک برى و چاى سیاه معمولى مقادیر بالاى اسید تانیک دارند.این مواد را براى متوقف کردن اسهال،چند بار در روز استفاده کنید.میتوانید در عوض این مواد،از پودر ریشه ى بلک برى در آب هرچند ساعت یکبار استفاده کنید.

٨.از پودر خرنوب استفاده کنید.

درمان اسهال

این ماده در اکثر مغازه هاى مواد سالم غذایى در دسترس است.براى گرفتن بهترین نتیجه،روزى یکبار این ماده را با کمى شربت سیب و عسل براى شیرینى، استفاده کنید.اینکار شکم و لوله ى گوارشتان را آرام میکند.

٩.از روغن دانه ى سیاه استفاده کنید.

درمان اسهال

این یک روغن مخصوص است که براى بیماریهاى مربوط به هضم استفاده میشود.یک قاشق سوپخورى از این روغن به ماست پروبیوتیک مورد علاقه تان یا کفیر اضافه کنید و روزى یکبار استفاده کنید.

١٠.دانه ى شنبلیله بخورید.

درمان اسهال

این دانه هاى کوچک مزایاى زیادى براى سلامتى دارند که درمان اسهال یکى از آنهاست.اگر میتوانید مزه اش را تحمل کنید،دانه ها را به سادگى بخورید.در غیر این صورت،آنها را با ماست مخلوط کنید و روزى ٣-٢ بار در رژیم غذایى تان بگنجانید.

١١.استراحت کنید.

درمان اسهال

مانند سایر بیماریها،بدنتان به زمان نیاز دارد تا بتواند با باکترى که باعث عفونت شده است،مقابله کند و بهبود یابد.به شکم یا سمت چپ بخوابید تا لوله ى گوارشتان آرام شود و روزانه،چند ساعت استراحت کنید و بخوابید.تا زمانى که از علائم اسهال رهایى پیدا نکردید،به این روش استراحت کردن ادامه دهید.

١٢.شکمتان را ماساژ دهید.

درمان اسهال

اگر از دل درد و دل پیچه رنج میبرید،کمى شکمتان را بمالید.از دستهایتان به آرامى براى مالیدن قسمت پایینى شکم براى آرام کردن شکم و لوله ى گوارشتان استفاده کنید.

١٣.دارو مصرف کنید.

درمان اسهال

اگر سایر موارد عمل نکرد،براى آرام کردن مشکل شکمتان میتوانید از دارو استفاده کنید.از داروهایى استفاده کنید که همزمان درد و اسپاسم شکم را متوقف میکنند و به سفت کردن مدفوع کمک میکنند.به محض متوقف شدن اسهال،مصرف داروهایتان را متوقف کنید تا دچار به یبوست نشوید.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید