چگونه بروز ناگهانی اگزما را کاهش دهیم؟

بروز ناگهانی اگزما
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.44K

اگزما یا التهاب پوستی آلرژیک،یک بیماری پوستی است که میتواند همه ی افراد را تحت تاثیر قرار دهد و مخصوصا کودکان بیشتر مستعد این بیماری اند.اگزما میتواند ارثی باشد اما میتواند به آلرژی هایتان نیز مرتبط باشد و در دیواره ی پوستتان نقص ایجاد کند.بدنتان قادراست تا با اگزما مقابله کند اما به طول انجامیدن و بدتر شدن آن آسان است.راههای زیادی برای جلوگیری از بدتر شدن و پیشرفت اگزما وجود دارد.اگر مراحل زیر را برای کاهش علائم،راحتی بیشتر خودتان و سالم نگه داشتن پوست دنبال کنید،اگزمای شما در زمان کوتاهی ناپدید میشود.معمولا،درمان اگزما شامل مرطوب کردن پوست و کاهش التهاب از طریق کرم های کورتیکواستروئید است.

 • روش اول
  شناسایی علل اگزما

۱)علائم اگزمایی که دارید را بررسی کنید.

بروز ناگهانی اگزما

این مورد میتواند شامل خشکی پوست،خارش،قرمزی،پوسته پوسته شدن،فلس مانند شدن،تراوشات،کبره بستن،تورم یا وجود قسمتهایی تیره روی پوست است.یه پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید به بیماری پوستی مبتلا نیستید.همچنین پزشکان میتوانند برای علائم پوستی خاصتان یک نسخه ی درمانی تجویز کنند.هرچند در این بین،راههایی برای کاهش بروز ناگهانی اگزما وجود دارند.

۲)سعی کنید علل بروز اگزما را شناسایی کنید.

بروز ناگهانی اگزما

به تازگی یک شامپوی حمام جدید خریده اید؟کار جدیدتان ایجاب میکند دستهایتان را بیشتر از معمول بشویید؟اگر به تازگی هیچ موردی در زندگی تان تغییر نکرده است که فکر میکنید به بروز ناگهانی اگزمایتان مربوط نمی شود،شاید مربوط به مواد تشکیل دهنده ی محصولاتی که هرروز استفاده میکنید و عوض شده اند باشد.

 • تمام لوازم و محصولات خانه تان را با دقت بررسی کنید و به دنبال حتی یک عامل که فکر میکنید باعث بروز یا تشدید اگزما میشود باشید.بررسی کنید آیا زمانی که محصولی مانند لوسیون بدن یا صابون شستشوی صورت را استفاده نمیکنید،آن را بدتر یا بهتر میکند.

۳)لباس هایتان را بررسی کنید.

بروز ناگهانی اگزما

اگر قسمتی از پوستتان که اگزما شده است،با لباس پوشیده میشود،عامل آن میتواند لباستان باشد.اگر فکر میکنید که لباستان به دلیل نوع شستشوی آن باعث اگزما میشود،تنها کاری که باید انجام دهید عوض کردن پاک کننده ی لباس هایتان است.اگر فکر میکنید مربوط به نوع پارچه و مواد استفاده شده در لباسهایتان است،ممکن است لازم باشد که آن نوع لباسها را به کلی دور بریزید.

 • دفعه ی بعدی که لباسهایتان را میشویید،مطمئن شوید که آنها کاملا تمیز و عاری از مواد پاک کننده هستند.اگر همچنان مشکل پوستی داشتید،مشکل میتواند از جنس لباسهایتان باشد.
 • دکمه ها و اجسام فلزی کوچک در لباسها ممکن است باعث اگزما شوند.دکمه ها و اجسام فلزی که ممکن است حاوی نیکل باشند را بررسی کنید.
 • پوستتان ممکن است به نوع خاصی از پارچه حساسیت و آلرژی داشته باشد.اگر تغییر نوع پاک کننده کمکی نکرد،ممکن است نیاز باشد آن نوع پارچه را استفاده نکنید.

۴)عوامل محیطی دیگر را در نظر بگیرید.

بروز ناگهانی اگزما

آیا در معرض هوای آلوده و با کیفیت پایین،باکتری و ویروس،گرما و رطوبت،مواد شیمیایی یا گرد و غبار و گرده ی گیاهان قرار گرفته اید؟آیا عرق میکنید و بیشتر از حد معمول استرس دارید؟آیا هنگام تغییر فصل است؟اگر هرکدام از این موارد درست است،ممکن است بازگشتن به زندگی معمولتان به اگزما اجازه ی فروکش دهد.

۵)آلرژی های غذایی دانسته و نادانسته تان را ارزیابی کنید.

بروز ناگهانی اگزما

اگزما میتواند نشانه ای از آلرژی به بعضی غذاها مانند لبنیات،انواع مغزها(آجیل) و غذاهای دریایی مثل صدف و .. باشد.اگر اگزمای شدیدی دارید و هیچ عامل محیطی که خطر ایجاد اگزما را دارند وجود ندارد،به پزشک مراجعه کنید.آنها میتوانند برایتان آزمایش انجام دهند و اگراگزمایتان مربوط به آلرژی های غذایی بود ،تشخیص دهند.

۶)به متخصص مراجعه کنید.

اگر اگزما زندگیتان را به صورت بدی تحت تاثیر قرار داده است،نباید در مراجعه به متخصص پوست یا آلرژی تردید کنید.متخصصین میتوانند در تشخیص عامل اگزما و درمان آن به شما کمک کنند.

 • روش دوم
  کاهش و جلوگیری از اگزما

۱)یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.

بروز ناگهانی اگزما

هرچند پزشکان و محققین باور ندارند که رژیم غذایی ناسالم و ضعیف میتواند عاملی برای اگزما باشد،غذاهای سالم در بهبود سلامت کلی بدن نقش به سزایی دارند.غذاهای غنی از ویتامین و مواد مغذی را به جای غذاهای پرشده از مواد نگهدارنده و چربی و قند،انتخاب کنید.خوردن غذاهای سالم تاثیرات مثبت بیشتری از بهبود سلامت پوستتان دارد.

 • سعی کنید کپسول روغن ماهی را به رژیم غذاییتان اضافه کنید.حساسیت به گوشت خوک و رنگهای خوراکی را نیز بررسی کنید.غذاهای دریایی نیز به ایجارد آلرژی های غذایی شناخته میشوند.

۲)از پاک کننده هایی که برای پوستهای حساس طراحی شده اند استفاده کنید.

بروز ناگهانی اگزما

برندهای ارزان معمولا حاوی مواد شیمیایی بد و آزاردهنده اند که میتوانند چربی محافطت کننده ی پوست را از بین ببرند.فقط به اندازه ی پیشنهاد شده استفاده کنید تا ماشین لباسشویی تان بتواند تمام آن پاک کننده را از لباسها بشوید.سعی کنید لباسهای جدید بخرید که بدون مارک پشت لباس و برچسب باشند و مطمئن شوید که قبل از اولین بار پوشیدن آنها را میشویید.

۳)از شامپوها و صابونهای مخصوص پوستهای حساس استفاده کنید.

بروز ناگهانی اگزما

اگر در حال درمان اگزمایتان هستید،عوض کردن روشها و محصولات حمامتان شاید لازم باشد.هنگامی که اگزمایتان فروکش کرد،به دنبال شامپوها و صابونهایی که برای بهبود سلامت و رطوبت پوستتان طراحی شده اند،باشید.از استفاده از شامپوها و صابونهای معطر و دارای رنگ خودداری کنید.

۴)از مرطوب کننده های مخصوص پوستهای حساس استفاده کنید.

بروز ناگهانی اگزما

هنگام درمان اگزما،از مرطوب کننده هایی که برای کنترل خارش و التهاب،بازسازی پوست و مقابله با عفونت طراحی شده اند،استفاده کنید.هنگامی که اگزما فروکش کرد،به استفاده از مرطوب کننده ی روزانه ی مخصوص پوستهای حساستان برگردید.برای انتخاب مرطوب کننده ی مناسب،اینجا را ببینید.

۵)قسمتهای خارشی را نخارانید.

بروز ناگهانی اگزما

اگر لبهایتان اگزما شده است،این مورد شامل لیس زدن لبهایتان نیز میشود.راههای متفاوتی برای کاهش خارش اگزما وجود دارند.با مرطوب نگه داشتن خانه و استفاده ی روزانه از مرطوب کننده،مطمئن شوید که پوستتان را مرطوب نگه میدارید.ناخنهایتان را کوتاه و نرم نگه دارید که خاریدن های ناخودآگاه آسیب کمتری به پوستتان وارد کنند-اما باز هم مواظب دستهایتان باشید!

۶)در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

بروز ناگهانی اگزما

در شرایط معمولی،نور آفتاب به عنوان منبع ویتامین D برای پوستتان مفید است.در واقع،بسیاری از بیماران اگزمایی گزارش کرده اند که نور آفتاب به طور کلی به علائمشان کمک کرده است.هرچند،قرار گرفتن در نور آفتاب به مدت طولانی میتواند قسمتهای اگزمایی پوستتان را بدتر کند.اگر ممکن است،هنگامی که به مدت طولانی در معرض نور آفتاب قرار دارید،قسمت اگزما شده ی پوستتان را با لباس بپوشانید تا پوستتان کمترین آسیب از نور خورشید را ببیند.

 • اگر ازکرم های دارای کوتیکواستروئید استفاده میکنید،بسیار مراقب آفتاب باشید.اگر از این کرم ها استفاده میکنید،پوستتان بیشتر مستعد آفتاب سوختگی میشود،پس باید قسمت اگزمایی را از نور مستقیم دور نگه دارید.

۷)در طول روز پوستتان را مرطوب نگه دارید.

بروز ناگهانی اگزما

به یاد داشته باشید که از مرطوب کننده به همان تناوبی که روی بسته بندی نوشته شده است،استفاده کنید.قبل از خواب پوست خود را مرصوب کنید تا مطمئن شوید برای روز بعد آماده است.همچنین باید بعد از حمام از مرطوب کننده استفاده کنید زیرا ممکن است در حمام،چربی محافظت کننده ی پوست که آن را مرطوب نگه میدارد، پاک شود.برای اطلاعات بیشتر راجع به مرطوب کننده،]پوستتان را مرطوب کنید[اینجا را ببینید.

۸)استرستان را کم و مدیریت کنید.

بروز ناگهانی اگزما

اگرچه استرس ممکن است باعث اگزما نشود،میتواند در شدت و مقاومت آن همکاری کند.سعی کنید فشار زندگیتان را کم کنید.مدیتیشن کردن و تمرینهای آرامش بخش را یاد بگیرید.برای مدیریت استرستان،مطمئن شوید با اطرافیانتان در تماس باشید.

 • روش سوم
  درمان بروز ناگهانی اگزما

۱)از حمام جو دو سر استفاده کنید.

بروز ناگهانی اگزما

این روش مشهورترین و قدیمی ترین روش است .روزانه در آبی که شامل جو دو سر است برای ده تا پانزده دقیقه بمانید تا از میزان بروز ناگهانی اگزمایتان کاهش یابد.وسایل مورد نیاز برای حمام جو دو سر در اکثر داروخانه ها قابل دسترس است. از مقدار پیشنهادی در بسته و ساختار بسته استفاده کنید.

۲)تغییر روشهای حمامتان را در نظر بگیرید.

بروز ناگهانی اگزما

اگرچه حمام جو دوسر مقبول ترین و استفاده شده ترین روش برای کاهش خارش است،بعضی متخصصین روشهای دیگری را ترجیح میدهند.مطمئن شوید خطرهای روشهای دیگر را در نظر میگیرید و اگر مطمئن نیستید با پزشکتان مشورت کنید.بسته به نوع پوست و عوامل دیگر،بعضی روشها بهتر از سایرین جواب میدهند:

 • با در نظر گرفتن سختی و آزاردهنده بودن مواد شیمیایی، قابل بحث ترین روش درمان اگزما،حمام سفید کننده است.مطمئن باشید که از ۶% سفید کننده استفاده میکنید.برای یک وان پُر نصف پیمانه و یک چهارم پیمانه برای نصف وان استفاده کنید.
 • به وان سرکه(کمی بیشتر از یک پیمانه)،یا جوش شیرین(حداکثر یک چهارم پیمانه)اضافه کنید.سرکه باکتریها را میکشد،نمک باعث میشود ورود آب به پوست کمتر دردناک باشد و جوش شیرین خارش را کاهش میدهد.
 • حمام های روغن مخصوص میتوانند به کاهش علائم اگزما کمک کنند.دستورات رو بسته بندی را دنبال کنید.

۳)از داروهای خوراکی یا کِرِم استفاده کنید.

بروز ناگهانی اگزما

اینکار میتواند علائم اگزما را کاهش دهد و به بهبود مناسب آن کمک کند.از داروهای بدون نسخه ی خوراکی که آنتی هیستامین دارند استفاده کنید تا خارشتان کم شود اما مواظب باشید زیرا آنتی هیستامین شما را خواب آلوده میکند.کرم های بدون نسخه ی حاوی کورتیکواستروئید نیز میتوانند به کاهش خارش کمک کنند.مطمئن شوید که از مرطوب کننده نیز استفاده میکنید زیرا ممکن است آنها همیشه این ۲ کار را انجام ندهند.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید